ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
24.11.2020Справа № 910/13064/20
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аякс Дніпро";
до Державного підприємства "Гарантований покупець";
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (третя особа 1);
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (третя особа 2);
про стягнення 27 076 661,00 грн.
Суддя О. В. Мандриченко
Представники:
Від позивача: Чуміна К. Г., адвокат, довіреність № б/н 07.09.2020;
Від відповідача: Андишула А. М., адвокат, довіреність № 27-Д від 27.12.2019;
Від третьої особи 1: не з'явилися;
Від третьої особи 2: не з'явилися.
До Господарського суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Аякс Дніпро" з позовом до Державного підприємства "Гарантований покупець", в якому просить стягнути з останнього 27 076 661,00 грн з яких 24 988 574,63 основного боргу, 271 108,92 грн пені, 67 777,23 грн 3% річних, 1 749 200,22 грн штрафу 7%.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем належним чином не виконав обов'язки щодо повноти та своєчасності розрахунків за відпущену електричну енергію за червень 2020 на підставі договору № 1340/01/20 від 05.05.2020.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2020 року відкрито провадження у справі № 910/13064/20 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, розгляд справи призначено на 03.11.2020 року.
До господарського суду 24.11.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про залучення Кабінету Міністрів України та Міністерства енергетики України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Заявник звертає увагу суду, що діяльність взаємовідносин між сторонами у даній справі регулюється спеціальним законодавством в сфері енергетики, в тому числі нормативно - правовими актами органів державної влади (Кабінету Міністрів України), що розробляються за участі Міністерства енергетики України та приймаються в межах їх повноважень.
Згідно із частинами 2,3 та 9 статті 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), Кабінет Міністрів України з метою забезпечення загальносуспільних інтересів та виконання гарантій держави щодо купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим «зеленим» тарифом або за аукціонною ціною, визначає державне підприємство для виконання функцій гарантованого покупця електричної енергії. Гарантований покупець зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено «зелений» тариф, або у суб'єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, всю відпущену електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії.
Так, на виконання ст. 65 Закону Кабінетом міністрів України (далі - КМУ) постановою від 17.04.2019 №324 утворено ДП «Гарантований покупець» на базі філії «Гарантований покупець» державного підприємства «Енергоринок» шляхом виділу майна, прав та обов'язків стосовно нього відповідно до розподільного балансу для виконання функцій гарантованого покупця електричної енергії.
Згідно п.9 Статуту ДП «Гарантований покупець», затвердженого постановою КМУ від 22.05.2019 № 455 (далі - Статуту), підприємство є юридичною особою, заснованою на державній власності, функції з управління якою виконує Кабінет Міністрів України. Згідно ст.21 Статуту визначено що КМУ є суб'єктом управління Гарантованого покупця.
Щодо залучення Міністерства енергетики України позивач зазначає наступне.
Згідно п.1. Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 р. № 507 (далі - Положення) Міненерго є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Положення встановлено що основними завданнями Міністерства енергетики України є: 1) забезпечення формування та реалізація державної політики у паливно- енергетичному комплексі; 2) забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива; 3) забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання; 4) здійснення державного управління у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки.
Підпунктом 2 пункту 4 Положення визначено що Міненерго розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.
Так, на виконання вищевказаних умов Положення, з метою досягнення компромісних домовленостей з інвесторами в галузі відновлювальної енергетики, Міністерством енергетики разом з Кабінетом Міністрів України та представниками Європейсько - українського енергетичного агентства та Української вітроенергетичної асоціації розроблено та підписано «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики».
Зазначений меморандум передбачає, що держава забезпечує своєчасне здійснення розрахунків з виробниками, що використовують альтернативні джерела енергії як того вимагає Закон України «Про альтернативні джерела енергії».
Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Господарський суд, розглянувши вищевказане клопотання, вважає за необхідне його задовольнити та залучити до участі у справі Кабінет Міністрів України та Міністерство енергетики України до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Керуючись статтями 50, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінету Міністрів України (інд.01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) (третя особа 3).
2. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство енергетики України (інд.03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 35) (третя особа 4).
3. Зобов'язати позивача направити третім особам позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами, про що необхідно надати господарському суду відповідні докази.
4. Зобов'язати третіх осіб надати господарському суду письмове пояснення по суті спору.
5. Відкласти підготовче засідання до 15.12.20 о 15:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 2.
6. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи, яким необхідно при собі мати документи, що підтверджують їх повноваження відповідно до статті 60 Господарського процесуального кодексу України.
7. Явку представників сторін та третіх осіб в підготовче судове засідання визнати обов'язковою.
8. Попередити учасників судового процесу про наслідки неявки в судове засідання відповідно до ст.ст. 202-203 Господарського процесуального кодексу України.
9. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала чинності 24.11.2020 та оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Мандриченко