Справа № 569/15036/20
30 жовтня 2020 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Бердій М.А., з участю представника Поліської митниці Держмитслужби Ярмолюка І.М. розглянувши матеріали, що надійшли з Поліської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ст. ст.471, 472 МК України,
06 серпня 2020 року близько 10 год. 12 хв. слідуючи з Росії в Україну, в зоні митного контролю м/п «Дольськ» Поліської митниці Держмитслужби по смузі руху «зелений коридор» заїхав громадянин України ОСОБА_1 , як водій легкового автомобіля «Mersedes-Benz» р.н. НОМЕР_2 . Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор». Працівниками митниці Держмитслужби на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб марки «Mersedes-Benz» р.н. НОМЕР_2 було виведено з загального потоку для проведення митного огляду. В ході проведення огляду автомобіля були виявленні товари, які відповідно до ст.474 МК України перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме: редуктори нові - 8 шт., болти - 1607 шт., вагою 21 кг., шайба 8500 шт. вагою 15500 кг., лампа світлодіодна 1 шт., робот-пилесос - 1 шт., блендер - 1 шт., кофр для квадроцикла - 2 шт., рукавички дитячі 1 пара, костюм «Starks» - 1 шт., рукавиці «Supertrack» - 1 пара, олімпійка дитяча спортивна - 2 шт., футболка дитяча - 3 шт., штани дитячі - 2 шт., штани жіночі - 1 шт., куртка чоловіча - 1 шт., сітка рибальська - 3 шт. Загальна вага товарів 180 кг.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.471 МК України, як порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено та правопорушення, передбачене ст.472 МК України, якнедекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Представник Поліської митниці Дермитслужби Ярмолюк І.М. в судовому засіданні вказав, що у зв'язку із порушенням митних правил, відносно ОСОБА_1 був складений протокол про порушення митних правил, в якому викладені всі обставини справи, що підтверджують його вину у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст.471, 472 МК України та просив застосувати до правопорушника стягнення, передбачене санкцією ст. 472 МК України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відеоконференція з Хустським районним судом Закарпатської області за участю ОСОБА_1 та його захисника Плешинця М.В. не відбулася з невідомих суду причин. Копію постанови для забезпечення проведення відеоконференції було направлено Хустському районному суду Закарпатської області 22 вересня 2020 року, що підтверджується скріншотом електронних відправлень Рівненського міського суду Рівненської області. До початку судового засідання подав до суду письмові пояснення на протокол про порушення митних правил, просив суд провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст.471, 472 МК України.
Згідно ч.ч.5, 6 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно ч.1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За приписами ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил №0479/20400/20 від 06 серпня 2020 року, поясненнями ОСОБА_1 від 06.08.2020 року, актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 06.08.2020 року, висновком експерта Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби України №1420003301-0702 від 10 вересня 2020 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 самостійно обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст.366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на межі митної території України.
Протилежного доказам, з'ясованим в судовому засіданні, не встановлено. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився та доказів відсутності вини не надав.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Санкція ст. 471 МК України передбачає відповідальність за вчинене правопорушення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Санкція ст. 472 МК України передбачає відповідальність за вчинене правопорушення у виді штрафу в розмірі 100відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів,транспортних засобів.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене санкцією ст.472 КУпАП у виді штрафу з конфіскацією товару.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" до стягнення з ОСОБА_1 підлягає судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.471, 472 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 87 773,67 грн. з конфіскацією вилученого товару - редукторів нових арт. 2101-2402015 - 8 шт., болтів Т-Т4- 1607 шт. вагою 21 кг., шайби 8 арт.F00001-0005166-708 - 8500 шт. вагою 15500 кг., лампи світлодіодної G5096-96W - 1 шт., робота-пилесоса «Tefal» RG7145RH- 1 шт., блендера «Braun» - 1 шт., кофр для квадроцикла «Tesseract» - 2 шт., рукавичок дитячих «Sweep» - 1 пара, костюма «Starks» жовтого кольору - 1 шт., рукавиць «Supertrack» 100 Glove V2 - 1 пара, олімпійки дитячої спортивної чорної «Adidas» GD2707 - 1 шт., олімпійки дитячої спортивної «Adidas» GD2690 -1 шт., футболки дитячої «Adidas» артикул GD5626 - 1 шт., футболки дитячої «Adidas» артикул EI6217 - 1 шт., футболки дитячої «Adidas» артикул DV0815 - 1 шт., штанів дитячих спортивних чорних «Adidas» артикул GD2713 - 1 шт., штанів дитячих спортивних синіх «Adidas» артикул GD2703 - 1 шт., штанів жіночих рожевих «Puma» артикул 58271717 - 1 шт., куртки чоловічої «Puma» червоної артикул 59647011 - 1 шт., сітки рибальської (нової) - 3 шт.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду М.А.Бердій