Справа № 155/1485/20
25 листопада 2020 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
при секретарі - Гічиновська Я.В.
перевіривши дотримання вимог ст.ст.27-28 ЦПК України у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу
встановив:
в Острозький районний суд Рівненської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Вирішуючи питання можливості розгляду вказаної заяви Острозьким районним судом Рівненської області, суд зауважує, що відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, як порушення вимог пункту 1 статті 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких правил підсудності, встановлених ЦПК.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Вивчивши матеріали заяви, суд приходить до висновку про передачу справи на розгляд до іншого суду, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Реєстрація місця проживання чи перебування фізичних осіб в Україні регулюється Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 листопада 2012 року №1077.
Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно повідомлення Мощаницької сільської ради Острозького району Рівненської області від 12.11.2020 встановлено, що ОСОБА_2 в с.Мощаниця Острозького району не зареєстрований.
Згідно повідомлення відділу обліку і моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Рівненській області від 16.11.2020 встановлено, що відповідач ОСОБА_2 з 03.08.2019 знятий з реєстрації у Львівську область.
Згідно повідомлення відділу обліку і моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУДМС України у Львівській області від 20.11.2020 встановлено, що відповідач ОСОБА_2 з 05.08.2019 зареєстрований за місцем проживання в АДРЕСА_1 .
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований за межами територіальної юрисдикції (підсудності) Острозького районного суду Рівненської області, оскільки частина перша статті 27 ЦПК України пов'язує підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача саме за умови реєстрації за місцем проживання чи перебування.
Позивач проживає в с.Мерва Горохівського району Волинської області.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати провадження щодо конкретної справи. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Частиною 9 ст.187 ЦПК України визначено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст.31 цього Кодексу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 слід передати на розгляд Яворівському районному суду Львівської області, за зареєстрованим місцем проживання відповідача.
Керуючись ст. ст. 27, 31, 187 ЦПК України
постановив:
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу передати за підсудністю до Яворівського районного суду Львівської області.
Роз'яснити, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Острозького районного суду Назарук В.А.