Справа № 372/3544/20
Провадження № 3-1060/20
іменем України
24 листопада 2020 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Обухівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомо,
по ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Обухівського районного суду Київської області від Обухівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серія АПР18 № 207730 вбачається, що 16.10.2020 близько 18 год. 59 хв., ОСОБА_1 перебуваючи на робочому місці в м. Обухів на території зупинки громадського транспорту «Піщана» в напрямку м. Київ магазин «Мангал», був без засобів індивідуального захисту, а саме маски, таким чином порушив умов постанови № 641 КМУ, а саме п.1 п.п. 10.
При складенні протоколу про адміністративне правопорушення та під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 пояснив, що на час перевірки в закладі відвідувачів не було, він не обслуговував відвідувачів та не мав з іншими особами безпосереднього контакту без захисної маски.
Дослідивши матеріали справи, суддя прийшов до висновку про необхідність повернення адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 . для дооформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: "Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
У Рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Акти адміністративного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.
На час вчинення правопорушення ст. 44-3 КУпАП була викладена в такій редакції: «Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»
Частиною другою ст. 44-3 КУпАП, передбачено відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Беручи до уваги те, що ч. 2 ст. 44-3 КУпАП набула чинності 21.11.2020 року, громадянин ОСОБА_1 на момент розгляду справи не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за статтею 44-3 КУпАП, оскільки, у відповідності до вимог ст. 58 Конституції України, в протоколі не зазначено частину статті за якою останнього можливо притягнути до відповідальності, а зміни внесенні в ст. 44-3 КУпАП пом'якшують відповідальність особи.
Таким чином, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню на дооформлення до органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
При дооформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, необхідно усунути вищенаведений недолік, із врахуванням вимоги ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 44-3, 256, 268, 278-280 КУпАП, -
Адміністративний матеріал за протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 207730 від 16.10.2020, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Обухівського відділу поліції головного управління Національної поліції в Київській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: