Справа № 2-2738
2010 рік
29 квітня 2010 року Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Бухтіярової І.О.,
при секретарі - Галич Л.В.,
за участю - позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про зобов'язання перерахувати та виплатити суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Позивач ОСОБА_1 06.04.2010 року звернулася до суду з даним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про зобов'язання перерахувати та виплатити суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивач зазначила, що має на утриманні малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно до ст. 15 Закону України „Про Державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку до 6 років.
Оскільки вказаний вид допомоги отримувався нею у значно меншому, ніж зазначено у Законі розмірі, вона звернулась до відповідача для проведення перерахунку, однак відповідач відмовив з огляду на відсутність підстав проведення перерахунку.
Просила зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня по грудень 2007 року у розмірі 2984,51 гривні.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримувала, надала пояснення аналогічні, викладеним у позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2, діюча на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” затверджені категорії одержувачів, яким передбачена у відповідному році грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлено розмір допомоги цим особам, який був обрахований із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету України на 2007 рік.
Ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому КМУ. Ст. 71 зупинено дію статей 41 та 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Просила у задоволені позові відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Як відомо з матеріалів справи, ОСОБА_1 має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу були проведені виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку таким чином: за період з липня 2007 року по 31.12.2007 року - 783,10 гривні. Саме у зазначеному розмірі позивач і отримав, а відповідач виплатив грошову допомогу за 2007 рік, що не спростовується сторонами.
Спору про право на отримання грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку між сторонами немає, спір виник тільки про розмір вказаних виплат.
Ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 гривень з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень та решти протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч. 2 ст. 56); а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.3 ч. 2 ст. 56).
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема, абз.3 ч. 2 ст. 56 та п.7 і 14 ст. 71, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими а ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, за період з квітня 2007 року до 31 грудня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги, положення статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції, були чинними лише з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до положень статті 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, зокрема, затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів для виплати відповідної допомоги, оскільки відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, тобто, фактично вимога Позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.
За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною, яка прямо передбачена законом.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання допомоги по догляду за дитиною засновані на принципі юридичної визначеності.
Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.
Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Дитині позивача в 2007 році було до трьох років, тобто позивачка наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.
Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які мають дітей віком до трьох років.
Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають діти.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як зазначалось, у 2007 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складав з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Таким чином, розмір грошової допомоги, який повинен бути виплачений позивачеві за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року складає: (463 : 31) х 23 + (463 х 2) + (470 х 3) = 2679 гривень 52 копійки. Позивачу за цей період виплачено тільки 783,10 гривні.
Тобто недосплачена сума допомоги за 2007 рік складає 1896 гривень 42 копійки.
Так, відповідно до принципу верховенства права та законності - суд, при вирішені справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя”, - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.
Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 ЦПК України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, Законом України „Про Державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп, ст. ст. 1, 10, 11, 14, 60, 64, 82, 208, 209, 212-215, 294 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про зобов'язання перерахувати та виплатити суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради за рахунок коштів Державного бюджету України (бюджетна програма - „допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, код програмної класифікації видатків (КПКВ) - 090303, рахунок 35413024001469, код економічної класифікації видатків (КЕКВ) - 1341) на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у сумі 1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) гривень 42 копійки.
В іншій частині у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Донецької області через даний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного суду
м. Донецька Бухтіярова І.О.