Рішення від 25.11.2020 по справі 560/5029/20

Справа № 560/5029/20

РІШЕННЯ

іменем України

25 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки на території Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області. Також просить зобов'язати відповідача надати зазначений дозвіл.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га. на території Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства. Відповідач надав відмову, з якою позивач не погоджується, вважаючи її протиправною.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на адміністративний позов Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області позов не визнає, посилається на те, що управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення. У той же час було встановлено, що вказана позивачем у заяві земельна ділянка не належить до земель державної власності, оскільки перебуває у комунальній власності. Враховуючи це, відповідач не є розпорядником цієї земельної ділянки, відтак не може приймати будь-які розпорядчі акти стосовно неї, як в частині задоволення заяви, та і щодо відмови по суті. Відповідач зазначає, що форма, у якій було надано відповідь на звернення позивача, є належною в розумінні вимог закону, тому просить у позові відмовити.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач 26.06.2020 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га. на території Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства. До заяви додавався графічний матеріал із зображенням місця розташування бажаної земельної ділянки.

Відповідач надав відповідь від 31.07.2020 № З-10713/0-1252/0/95-20, де зазначив, що вказана позивачем земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності, тому задовольнити заяву немає можливості.

Оцінюючи підстави відмови, суд враховує наступне.

Відповідно до положень Земельного кодексу України (далі - ЗК України) набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу, який передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, а також інші документи у окремих, визначених законом випадках. Відповідний уповноважений орган розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідач у повідомленні від 31.07.2020 вказав на те, що бажана позивачем земельна ділянка не належить до земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Суд вважає такий висновок правомірним з огляду на наступне.

Як вбачається з наданих відповідачем доказів, з метою вирішення заяви відповідач проводив перевірку відомостей стосовно правового статусу земельної ділянки, вказаної у клопотанні заявника.

Відповідачем отримана інформація місцевого відділу Держгеокадастру, з якої стало відомо те, що Головне управління не володіє повноваженнями розпорядження стосовно зазначеної земельної ділянки.

Зокрема, було встановлено, що ця земельна ділянка сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Кутковецької сільської ради, належить до земель комунальної власності. Земельна ділянка розташована в межах населеного пункту с. Дубівка і її розпорядником є Кутковецька сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області.

Таким чином, розпорядником вказаної земельної ділянки є відповідний орган місцевого самоврядування, а не відповідач.

Зважаючи на це, відповідач взагалі не був уповноваженим приймати будь-які рішення розпорядчого характеру стосовно вказаної позивачем земельної ділянки ( у формі наказів, розпоряджень тощо)

У протилежному випадку управління Держгеокадастру вийшло б за межі наданих йому повноважень і прийняло протиправне рішення, підміняючи собою інший уповноважений суб'єкт влади, яким у цьому випадку є сільська рада.

Суд ще раз звертає увагу на зміст ст. 118 Земельного кодексу України, яка передбачає порядок дій саме уповноваженого органу, який повинен прийняти рішення у формі надання дозволу або мотивованої відмови у його наданні. Відтак, саме для такого уповноваженого суб'єкта встановлюється вимога зазначення у своєму рішенні конкретної підстави відмови з числа наведених у цій нормі.

Що стосується форми, у якій заявникові було надано відповідь, суд виходить з того, що Положенням про Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, передбачено, що Головне управління в межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Начальник Головного управління здійснює інші повноваження відповідно до законодавства, розглядає звернення, підписує офіційні листи тощо.

Відтак, суд погоджується з тим, що відповідач або його керівник не могли приймати будь-які рішення у формі адміністративно-розпорядчого акту (наказ, рішення, розпорядження тощо), оскільки вирішення питання, з яким звернувся позивач, не належало до їх повноважень взагалі.

Одночасно з цим, Земельний кодекс України не передбачає вимогу щодо вирішення питання органом, який не є розпорядником земель певної категорії, а отже не є у розумінні Земельного кодексу уповноваженим органом, шляхом видання будь-якого адміністративно-розпорядчого акту.

Протилежне суду не доведено і ним не встановлено.

Позивач не позбавлений права звернутись з заявою до уповноваженого розпорядника земельною ділянкою, яким є Кутковецька сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області.

Враховуючи викладене, відповідач довів, що діяв в межах вимог закону, правомірно та обґрунтовано, зважаючи на що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 39767479)

Головуючий суддя І.С. Козачок