24 листопада 2020 р. № 400/3434/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "БУЦЕФАЛ", вул. Пушкінська, 8, м. Миколаїв, 54001
до відповідача:Управління Укртансбезпеки у Миколаївський області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 11.06.2020 № 187833,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187833 від 11.06.2020.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він не є автомобільним перевізником, оскільки транспортний засіб передано по договору оренди, який укладений 13.01.2020 позивачем з ТОВ «Трейд Ла Грейн». Позивач не має обов'язку доводити чи спростовувати суть господарського порушення, яке він не вчиняв.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки в ході рейдової перевірки посадовими особами було встановлено порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» транспортним засобом, який належить на праві власності позивачу.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
22.05.2020 головним спеціалістом та старшим державним інспектором Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на підставі направлення на перевірку від 18.05.2020, було проведено рейдову перевірку. Під час проведення рейдової перевірки було виявлено надання послуг транспортним засобом КАМАЗ д/н НОМЕР_1 та причеп, д/н НОМЕР_2 без оформлення документів, перелік яких міститься в ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
В акті № 183931 від 22.05.2020 зазначено, що посадові особи відповідача провели перевірку транспортного засобу КАМАЗ, який належить ТОВ «Буцефал», водій ОСОБА_1 від пояснень відмовився. Під час перевірки виявлено порушення - перевезення вантажу згідно ТТН № 802922 від 22.05.2020 з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу, чим порушено абз.16 ч.1 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Водій при перевірці надав працівникам відповідача свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на позивача, посвідчення водія, страховий поліс, ТТН.
Акт № 0006760 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.05.2020, довідка № 029924 від 22.05.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, свідчить, що повна маса транспортного засобу КАМАЗ НОМЕР_3 , при нормативно допустимої 40т, фактично складає 48,86т.
Розрахунок № 29 від 22.05.2020 плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування свідчить, що перевищення параметрів загальної маси автомобіля від нормативу склало 22,2%.
Відповідач надіслав керівнику ТОВ «Буцефал» запрошення, в якому повідомив, що 11.06.2020 о 10-00 буде розглядатись справа про допущене порушення законодавства про автомобільний транспорт. Запрошення відповідачем було отримане 04.06.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
У відзиві зазначено, що позивач на розгляд справи не з'явився, заперечень не надав.
Постановою № 187833 від 11.06.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу на позивача накладено штраф в сумі 34000 за порушення абз.16 ч.1 ст.60 ЗУ « Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека та її територіальні органи .
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими Національної поліції.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України " Про автомобільний транспорт".
Позивач надав суду договір оренди транспортних засобів №13-01-2020 від 13.01.2020, укладений з ТОВ «Трейд Ла Грейн», за умовами якого позивач передав орендарю транспортний засіб: КАМАЗ 65117-62, НОМЕР_3 .
Відповідно до ст.1 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідальність на підставі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника.
Позивач обґрунтовує позов тим, що він не є перевізником в розумінні вимог Закону України « Про автомобільний транспорт» та у товарно-транспортні накладній позивач не зазначений перевізником.
Відповідач у відзиві зазначив, що власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов'язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій зобов'язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, що підтверджують законність підстав використання транспортного засобу: договір оренди чи тимчасовий реєстраційний талон.
Відповідно до абзацу 4 пункту 16 Порядку № 1388 тимчасовий реєстраційний талон видається сервісним центром МВС за бажанням користувача чи розпорядника транспортним засобом та за зверненням власника, що передав транспортний засіб у користування і/або розпорядження фізичній або юридичній особі на строк, зазначений у його заяві або документах, які підтверджують право користування і/або розпорядження транспортним засобом.
Згідно з пунктом 6.3 Інструкції № 379 якщо власник транспортного засобу передав у встановленому порядку право користування і (або) розпорядження транспортним засобом іншій фізичній або юридичній особі (особам), то їм за письмовою заявою (додатки 1 і 2), поданою ними особисто або уповноваженим представником (за винятком випадків, коли в Центрі наявна інформація про анулювання таких повноважень), працівниками Центру оформляється і видається тимчасовий реєстраційний талон на період дії документа, який підтверджує право користування і (або) розпорядження транспортним засобом.
Щодо реєстраційних документів на транспортний засіб, то пряма вимога щодо їх наявності у водія міститься у статті 48 Закону № 2344-ІІІ, якою передбачено необхідність мати документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах (аналогічна позиція висловлена у постанові ВС від 20.12.2018 у справі № 804/8740/16).
Позивачем не доведено суду належними доказами, що договір оренди транспортного засобу об'єктивно існував при здійсненні рейдової перевірки-13.01.2020. Водій ОСОБА_1 надав при рейдовій перевірці тільки свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, в якому зазначено власником-позивача. Суд надає оцінку спірній постанові відповідача ретроспективно, станом на день прийняття спірного рішення. Матеріали справи не містять будь-яких доказів, що водій надавав при перевірці або договір оренди, або тимчасовий реєстраційний талон, тому суд критично відноситься до наданого суду договору оренди транспортних засобів та розглядає його , як намагання позивача уникнути відповідальності.
Посилання позивача, що в ТТН вказано перевізником не позивача не приймається судом до уваги, оскільки в ТТН вказано перевізником і не орендаря транспортного засобу - ТОВ «Трейд Ла Грейн», а іншу особу.
У справі встановлено, що підставою для видання спірної постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стали результати габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки КАМАЗ, який належить ТОВ «Буцефал».
Відповідно до результатів вагові параметри вказаних транспортних засобів перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2 %, що дало підставу вважати транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.
Суд встановив, що такого дозволу у позивача немає, а отже за описаних обставин відповідач мав достатні підстави для накладення штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ. (аналогічна позиція висловлено у постановах ВС від 24.07.2019 по справі № 803/1540/16, від 01.07.2020 по справі № 803/50/17).
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач не надав суду доказів протиправності постанови відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір покладається на позивача .
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариство з обмеженою відповідальністю "БУЦЕФАЛ" (вул. Пушкінська, 8,Миколаїв,54001 32270579) до Управління Укртансбезпеки у Миколаївський області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови від 11.06.2020 № 187833 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко