про залишення позовної заяви без руху
25 листопада 2020 р. № 473/3649/20
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І. А., ознайомившись
з позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
доУправління соціального захисту населення Вознесенської міської ради, вул. Пушкінська, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії; призначення субсидії; стягнення грошових коштів в розмірі 860,00 грн. для обстеження стану здоров'я дитини; стягнення моральної шкоди,
28.10.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Вознесенського районного суду Миколаївської області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Вознесенської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії; призначення субсидії; стягнення грошових коштів в розмірі 860,00 грн. для обстеження стану здоров'я дитини; стягнення моральної шкоди.
Ухвалою від 29.10.2020 року Вознесенський районний суд Миколаївської області передав адміністративну справу № 483/3649/20 до Миколаївського окружного адміністративного суду на підставі п.2 ч.1 ст.29 КАС України за територіальною підсудністю.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративну справу № 483/3649/20 передано на розгляд судді Устинову І.А.
Розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , судом встановлено, що зазначений адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки позовна заява, викладена всупереч вимогам ст.160 КАС України.
Частиною 1 ст. 15 КАС України встановлено, що судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.
Разом з цим, за ч. 2-4 вказаної ст. 15 Кодексу суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють. Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
З наведеного вбачається, що використання рідної мови (або мови, якою вільно володіє) гарантується учасникам судового процесу в ході розгляду справи лише щодо тих дій, які прямо передбачені у ч.4 ст.15 КАС України: 1) робити заяви; 2) надавати пояснення; 3) виступати в суді; 4) заявляти клопотання. У такому разі, суд забезпечить участь у судовому процесі перекладача.
Подання позовних заяв не державною мовою, КАС України не передбачено.
Здійснення судочинства та діловодства виключно державною мовою є гарантією забезпечення прав всіх учасників судового розгляду.
При цьому, умовою використання рідної мови учасника справи, відмінної від державної мови є те, що учасник не володіє або недостатньо володіє саме державною мовою.
В позові ОСОБА_1 немає жодного обґрунтування нею тих обставин, що вона не володіє або не в достатній мірі володіє державною мовою.
До того ж, суд в цьому питанні враховує правовий висновок Верховного Суду України викладеній у постанові від 24.06.14 по адміністративній справі № 21-227а14, відповідно до якого визнано, що сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою.
Для забезпечення рівності прав учасників судового процесу за мовною ознакою, ч. 3-4 ст. 160 КАС України передбачено, що позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом, а також на прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.
Отже, для усунення вказаних недоліків позивачу необхідно надати позов, викладений відповідно до вимог ст.160 КАС України державною мовою.
Крім того, відповідно до вимог ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти (ч.5 ст.160 КАС України); зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень (ч.6 ст.160 КАС України); власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (п.11 ч.5 ст.160 КАС України).
В позовній заяві позивач просить суд стягнути з відповідача моральну компенсацію, проте розмір такої компенсації не зазначає, що є для суду не зрозумілим.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином, позивачу також слід надати до суду уточнену позовну заяву, в якій чітко викласти позовні вимоги до належного відповідача та обгрунтування позову з урахуванням вимог ст.5, ст.160, ст.245 КАС України.
Позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу, у відповідності з ч.1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаного недоліку.
У разі, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, згідно п.1 ч.4 ст. 169 КАС України така позовна заява повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст.15, 160, 161, ч.1, 2 ст. 169 КАС України, суд,-
1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду:
- уточнену позовну заяву викладену на державній мові відповідно до вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України з урахуванням зазнчаеного в ухвалі суду;
- надати обґрунтований розрахунок суми моральної шкоди, що заявлена до стягнення в позові, обгрунтування в позовній заяві містяться вимоги про відшкодування моральної шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень (п.3 ч.5 ст.160 КАС України);
- власне письмове підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- викласти позовні вимоги з урахуванням норм ст.5, ч.2 ст.245 КАС України.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя І. А. Устинов