справа№380/6568/20
24 листопада 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради (80100, Львівська область, м. Червоноград, пр. Шевченка,19) в якому просить суд:
- зобов'язати здійснити перерахунок вартості наданих послуг із газопостачання у квартирі по АДРЕСА_2 за період з 01.05.2015 року по 01.10.2017 року з врахуванням субсидії на послугу опалення квартири опалювальним котлом ДВК «Данко».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за період з 01 травня 2015 року по 01 жовтня 2017 року позивачу було знято нарахування субсидії за послугу газопостачання з врахуванням опалювального приладу котел «Данко» внаслідок чого у позивача виникла заборгованість по оплаті комунальних послуг більше 9000 грн. Зазначає, що рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 06 грудня 2018 року у справі №459/3427/17 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальності «Львівгаз збут», ПАТ «Львівгаз», третя особа самостійних вимог Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради, про встановлення факту встановлення котла відповідно до вимог чинного законодавства, визнання дій незаконними, зобов'язання укласти договір реструктуризації боргу, стягнення матеріальної та моральної шкоди, відмовлено у задоволенні позовних вимог. 01 липня 2019 року Постановою Львівського апеляційний суду справа № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 06 грудня 2018 року скасовано в частині відмови визнання незаконними дій та ухвалено в цій частині нове рішення; позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково; визнано незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 ; в решті рішення суду залишено без змін. Вказує, що звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради в якій просив провести перерахунок з врахуванням Постанови Львівського апеляційного суду від 01.07.2019 року, та анулювати заборгованість. Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Ухвалою Червоноградського міського суду Львівської області від 15 липня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Львівгаз збут», ПАТ «Львівгаз», Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради про зобов'язання вчинити дії, закрито провадження у справі відповідно до п.1 ст.255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 01.10.2020 року (вх.№ 50126). Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, та просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що Постановою Львівського Апеляційного суду від 01.07.2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19), не було зобов'язано управління провести перерахунок призначеної субсидії ОСОБА_1 , а лише визнано незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 . Зазначають, що зі сторони ПАТ «Львівгаз», ТОВ «Львігаззбут» жодна інформація на виконання постанови Львівського апеляційного суду від 01.07.2019 року в управління не надходила. Також покликаються на те, що Постановою КМ України № 807 від 14.08.2019 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 01 жовтня 2019 року Положення про порядок призначення житлових субсидій викладено в новій редакції, який передбачає, що перерахунок субсидій в межах строку її призначення у разі отримання за запитом уточненої інформації про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами не передбачений, що унеможливлює з 1 жовтня 2019 року самостійно провести управлінням відповідний перерахунок житлової субсидії позивачу. Крім того, зазначають, що з 01 лютого 2019 року субсидії надаються у грошовій (готівковій та безготівковій) формах.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
17.10.2010 року між ОСОБА_1 , та керівником Червоноградське УЕГГ ПАТ «Львівгаз» М.Я. Гарасимчуком був підписаний Договір № 17256-2010 року від 17.02.2010 року про надання послуг з газопостачання.
В пункті 1.4 Договору прописано: характеристика об'єкта споживання природного газу на момент укладення договору, де зафіксовано, що у квартирі по АДРЕСА_2 встановлені згідно постанови КМУ від 08.06.96р. № 619 плита газова 1 шт., опалювальні прилади ДВК «Данко».
У пункті 1.5 Договору: характеристика лічильника газу: тип G4, заводський номер № 062535, показання на момент укладення договору 5418. Фактично, відповідачем встановлено та визнано факт належного встановлення котла.
06.06.2003 року КП «Червонограджитлокомунсервіс» видало дозвіл № 3131 в ДБК «Львіввугілля» для виготовлення проектної документації.
01.12.2003 року за вих..№ 1569 КП «ЧТКЕ» ОСОБА_1 отримав Технічні умови на встановлення автономного опалення у квартирі.
Актом від 02 грудня 2003 року КП «Червоноградтеплокомуненерго» за фактом обстеження квартири по АДРЕСА_2 відключено від центрального опалення.
Позивач у позовній заяві покликається на те, що в 2015 році звернувся в Червоноградське управління праці та соціального захисту населення, з правом скористатися субсидією за 2015 -2017 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, із змінами та доповненнями, внесеними Постановами Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409, від 28.02.2015 року № 106.
Червоноградське управління праці та соціального захисту населення листом № 3454 від 31.07.2015 року було повідомлено позивача про те, що призначено субсидію на площу 52,1 м2 із розрахунку за житлово - комунальні послуги з травня місяця 2015 року по квітень місяць 2016 року із врахуванням, опалювального приладу котел «Данко».
Позивач вказує, що Червоноградське управління праці та соціального захисту населення, повідомило позивача про призупинення права користування субсидією, оскільки ВАТ «Львівгаз» філія Червоноградське УЕГГ, повідомив що в квартирі позивача по АДРЕСА_2 незаконно встановлений газовий котел на опалення. Субсидія нараховувалася лише на кварплату, водоканал, газову плиту для приготування їжі, а не на котел обігріву квартири.
За період з 1 травня 2015 року по 1 жовтня 2017 року було знято нарахування субсидії за послугу газопостачання з врахуванням опалювального приладу котел «Данко» та у позивача виникла заборгованість по оплаті комунальних послуг більше 9 000 грн.
Позивач звернувся із позовом до суду про визнання дій ПАТ «Львівгазу» та ТзДВ «Львівгазбут» незаконними та про визнання законності встановлення котла «Данко».
Рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 06 грудня 2018 року у справі №459/3427/17 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальності «Львівгаз збут», ПАТ «Львівгаз», третя особа самостійних вимог Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради, про встановлення факту встановлення котла відповідно до вимог чинного законодавства, визнання дій незаконними, зобов'язання укласти договір реструктуризації боргу, стягнення матеріальної та моральної шкоди, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
01 липня 2019 року Постановою Львівського апеляційний суду справа № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 06 грудня 2018 року скасовано в частині відмови визнання незаконними дій та ухвалити в цій частині нове рішення. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнати незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 . В решті рішення суду залишено без змін.
У зв'язку викладеними обставинами, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За змістом пункту 2 частини першої статті 4 КАС публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з пунктами 1, 5 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 КАС України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож адміністративні суди мають з'ясувати, чи були дії відповідача здійснені в межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням установленої процедури, а також, чи було його рішення прийнято на законних підставах.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справі, що розглядається, предметом спору є неналежне, на думку позивачки, виконання постанови Львівського апеляційного суду від 01 липня 2019 року, якою було встановлено факт, що газовий котел «Данко» який являється опалювальним приладом у квартирі по АДРЕСА_2 встановлено законно та оцінка дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку вартості наданих послуг із газопостачання у квартирі по АДРЕСА_2 за період з 01.05.2015 року по 01.10.2017 року з врахуванням субсидії на послугу опалення квартири опалювальним котлом ДВК « Данко ».
Суд відхиляє доводи позивача викладені у позовній заяві з урахуванням наступного.
Так, у постанові Львівського Апеляційного суду від 01.07.2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19) зазначено наступне: «Із матеріалів справи встановлено, що підставою звернення позивача до суду із зазначеними позовними вимогами був лист Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» від 15.03.2017 року (а.с.45) на ім'я начальника УПСЗН у м. Червонограді про те, що у квартирі ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_2 , самовільно встановлено газовий котел, відключено 21.05.2015 року. Зазначений лист став причиною того, що УПСЗН у м. Червонограді припинило нарахування субсидій позивачу на опалювальну площу. Судом при постановленні рішення не враховано, що 17.10.2010 року між ОСОБА_1 та керівником Червоноградське УЕГГ ПАТ «Львівгаз» М.Я. Гарасимчуком був підписаний Договір № 17256-2010 року від 17.02.2010 року про надання послуг з газопостачання. (а.с. 8-9). В пункті 1.4 Договору прописано: характеристика об'єкта споживання природного газу на момент укладення договору, де зафіксовано, що у квартирі по АДРЕСА_2 встановлені згідно постанови КМУ від 08.06.96р. № 619 плита газова 1 шт., опалювальні прилади ДВК «Данко». У пункті 1.5 Договору: характеристика лічильника газу: тип G4, заводський номер № 062535, показання на момент укладення договору 5418. Фактично, відповідачем встановлено та визнано факт належного встановлення котла. Рішенням виконавчого комітету Червоноградської міської ради №201 від 29.05.2003 року надано дозвіл на проектно-пошукові роботи по влаштуванню індивідуального опалення та гарячого водопостачання в квартирах згідно додатку: ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 . 06.06.2003 року КП «Червонограджитлокомунсервіс» видало дозвіл № 3131 в ДБК «Львіввугілля» для виготовлення проектної документації. (а.с.5). 01.12.2003 року за вих. № 1569 КП «ЧТКЕ» ОСОБА_1 , отримав Технічні умови на встановлення автономного опалення у квартирі (а.с.6). Актом від 02 грудня 2003 року КП «Червоноградтеплокомуненерго» за фактом обстеження квартири АДРЕСА_3 встановлено, що в квартирі відключено нагрівальні прилади від системи централізованого опалення, стояки вмуровані в стіну, у ванні змійовик за ізольований (гаряча вода заглушена водоканалом). (а.с.7). Судом першої інстанції встановлено та підтверджено поясненнями позивача ОСОБА_1 , що між ним та ВАТ «Львівгаз», починаючи з 2003 року укладалися договори про надання послуг з газопостачання. Останній раз такий договір був укладений 17.02.2010 року за № 17256-2010 р. (а.с.8-9). Із наданих суду доказів встановлено, що автономне опалення у квартирі АДРЕСА_3 , а саме газовий котел «Данко» та газовий лічильник було встановлено у 2003 році. Згідно Акту ПАТ «Львівгаз» Червоноградського УЕГГ № 371 від 21.05.2015 року у квартирі позивача відключено газопостачання через самовільно встановлений газовий котел «Данко» (а.с.106) . Зазначений Акт суперечить пакету документів на підставі яких та з дозволу відповідних органів виконавчої влади, на підставі виготовленої Технічної документації було облаштовано індивідуальне опалення позивача у квартирі АДРЕСА_3 оплата останнім проводилася згідно показників лічильника. Зазначені дії відповідача по складанню Акту від 21.05.2015 року та надісланню листа в УПСЗН 15.03.2017 році про самовільне встановлення газового котла суд апеляційної інстанції розцінює неправомірними. Внаслідок неправомірних дій відповідача УЕГГ у м. Червонограді, позивач ОСОБА_1 , поніс чималі матеріальні витрати на виготовлення нової технічної документації, був позбавлений можливості оформити субсидії на опалювальну площу. Суд першої інстанції при прийнятті рішення посилається на Правила безпеки систем газопостачання, затверджених Міністерством енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року № 285 та Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою КМУ 13 квітня 2011 року № 461, які не мають зворотньої сили, оскільки набрали юридичної сили після отримання позивачем ОСОБА_1 , всіх дозволів та підключення йому індивідуального опалення та укладення із споживачем ОСОБА_1 . Договору на експлуатацію у якому зазначені характеристика об'єкта споживання природного газу на момент укладення Договору, де зазначена плита газова 1 шт., опалювальний прилад ДВК «Данко», а також характеристика лічильника газу, що відповідає ідентифікації приладів, які наявні на даний час. Із врахуванням вищезазначеного, суд вважає, що рішення у частині визнання неправомірних дій відповідача підлягає до скасування.».
Як вбачається із резолютивної частини постанови Львівського Апеляційного суду від 01.07.2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19), зокрема визнано незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 .
Представник відповідача у відзиві покликається на те, що 09 серпня 2019 року ОСОБА_1 , звернувся до управління із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної субсидії за період з 01.05.2015 року по 30.04.2017 року до якої долучив копію постанови Львівського апеляційного суду від 01.07.2019 року, щодо визнання незаконними дій ПАТ «Львівгаз» про надання інформації управління праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 .
Проте, представник відповідача зазначає, що Постановою Львівського Апеляційного суду від 01.07.2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19), не було зобов'язано управління провести перерахунок призначеної субсидії ОСОБА_1 , а лише визнано незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 .
Відповідач у відзиві покликається на те, що зі сторони ПАТ «Львівгаз», ТОВ «Львівгаз збут» жодна інформація на виконання постанови Львівського апеляційного суду від 01.07.2019 року в управління не надходила.
Тому, у відповідь на звернення позивача надано відповідь №4819/1-3, у якій зазначено наступне: «Відповідно до п.14 Положення для призначення субсидій на запит органу соцзахисту виконавці комунальних послуг надають інформацію про забезпеченість комунальними послугами у яких зазначається розмір платежів за житлово - комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово - комунального обслуговування, а також суму простроченої понад місяць заборгованості. 12.08.2019 та 06.09.2019 (повторно) управлінням скеровано запити до ТзОВ «Львівгаз збут». Щодо забезпеченості Вами комунальними послугами, зокрема розміру платежу за житлово - комунальну послугу з газопостачання у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово - комунального обслуговування. Станом на 09.09.2019 вищезазначена інформація в управління не поступила. Перерахунок раніше призначеної Вам субсидії буде проведено управлінням після отримання необхідної інформації від ТзОВ «Львівгаз збут».
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення № 848). Суд застосовує Положення №848 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин між сторонами..
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (пункт 3 Положення №848).
Як встановлено п. 17 Положення №848, перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: зміни розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком; встановлення Кабінетом Міністрів України нового порядку обчислення розміру обов'язкової частки плати громадян за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів на оплату витрат на утримання багатоквартирного будинку, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується житлова субсидія (у разі користування послугою з постачання теплової енергії); отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива); зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;зміни виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку на окремій території (на підставі списків, наданих таким виконавцем, управителем).
Відповідно до п.14 Положення №848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом; склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням. У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви. Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - дванадцятому цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації. У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально. Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально. Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії. Для забезпечення об'єктивного, неупередженого і всебічного розгляду комісією справи по суті структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати заявнику подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття рішення. Заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією.
Як встановлено судом, Управлінням праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради було скеровано до ТОВ «Львівгаззбут» листи (вих.№4335 від 12.08.2019 року, та вих.№ 4796 від 06.09.2019 року) щодо забезпеченості комунальними послугами, зокрема розміру платежу за житлово - комунальні послуги з газопостачання у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово - комунального обслуговування (в неопалювальні періоди: травень - вересень 2015.; травень - вересень 2016 року, та в опалювальні періоди: жовтень 2015 р. - квітень 2016 року; жовтень 2016 - квітень 2017).
Як зазначає у відзиві представник відповідача, необхідної інформації для проведення перерахунку управління від ТОВ «Львівгаззбут» не отримало.
В матеріалах справи знаходиться лист «Львівгаззбут», який адресований Начальнику управління праці та соціального захисту населення в м.Червонограді за № 797-Сл-8078-1019 від 30.10.2019 року, з якого вбачається, що інформація щодо наявності у споживача газових приладів ТОВ «Львівгаз збут» отримує від АТ «Львівгаз». Також було повідомлено, що ТзОВ «Львівгаз збут» подавав касаційну скаргу по справі ОСОБА_1 , яка була відхилена, відтак Товариство буде звертатися до Львівського апеляційного суду за роз'ясненням виданої постанови суду від 01.07.2019 року.
У відзиві відповідач вказує, що розрахунки (перерахунки) вартості наданих послуг із газопостачання не належать до повноважень управління, а відносяться до виключної компетенції ТОВ «Львівгаз збут».
Таким чином, у відповідача, який не отримав будь-якої інформації від ТОВ «Львівгаз збут» (відповідно до п.14 Положення №848), не може виникнути жодного обов'язку щодо перерахунку раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 , оскільки у нього відсутні вихідні дані для такого перерахунку. Доказів самостійного подання позивачем додаткових документів, необхідних для проведення такого перерахунку не подано.
Окрім того, Постановою КМ України №807 від 14.08.2019 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», внесено зміни до Положення №848, відповідно до яких згідно пп.92,93 Положення №848 перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення: непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати; особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію; непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла. Порядок проведення перерахунку призначених житлових субсидій визначається районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848.
Разом з тим, доводи позивача про те, що відповідач ухиляється від виконання постанови Львівського апеляційного суду від 01 липня 2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19), суд вважає безпідставними, оскільки постановою Львівського Апеляційного суду від 01.07.2019 року у справі № 459/3427/17 (Провадження № 22-ц/811/362/19), не було зобов'язано управління провести перерахунок призначеної субсидії ОСОБА_1 , а лише визнано незаконними дії Червоноградського відділення ПАТ «Львівгаз» про надання інформації Управлінню праці та соціального захисту населення у листі від 15.03.2017 року № jv- ЛВ -2432-0317 про самовільне встановлення газового котла ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , ос.рах. НОМЕР_1 .
Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов'язку вчинити певну дію. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову, належних учасників процесу), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
На підставі встановлених фактів, суд приходить до висновку про те, що за результатами розгляду справи, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, пропорційно та своєчасно, а тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради (80100, Львівська область, м. Червоноград, пр. Шевченка,19) про зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 листопада 2020 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна