Рішення від 12.11.2020 по справі 380/298/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/298/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року м. Львів

17 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., представника позивача Хрящевського Р.Й., представниці відповідача Ворошилової Н.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Шахта «Надія»» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Шахта «Надія»» (далі - позивач, ПрАТ «Шахта «Надія»») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Львівській області), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несписання безнадійного боргу, який рахується за позивачем поза межами 1095 днів;

- зобов'язати відповідача винести рішення про списання безнадійного податкового боргу позивача поза межами 1095 днів.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що у нього наявний податковий борг поза межами 1095 днів, про що відповідач повідомив його листом від 06.11.2019 № 9682/10/10.01-09, а саме: податок на прибуток 1214816,93 грн з датою виникнення понад 1095 днів; податок на додану вартість 115554584,01 грн з датою виникнення понад 1095 днів; інші надходження 1208288,94 грн з датою виникнення понад 1095 днів. На прохання пояснити чому ним не проводиться процедура списання податкового боргу, визначена нормами Податкового Кодексу України, відповіді позивач від податкового органу не отримав. На заяву про списання безнадійного податкового боргу поза межами 1095 днів ПрАТ «Шахта «Надія»» відповідач відповів, що не може списати податковий борг у зв'язку з тим, що Актами опису від 11.04.2012 та 17.11.2015 описано майно в податкову заставу, яке може бути реалізоване в рахунок погашення податкового боргу, а касаційне провадження у справі про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі знаходиться на розгляді у Вищому адміністративному суді України.

Позиція відповідача щодо позовної заяви висловлена ним у відзиві на позовну заяву (вх. № 13663 від 12.03.2020) та поясненнях щодо зміни податкового боргу (вх. № 56582 від 29.10.2020), відповідно до змісту яких він заперечує проти позову з підстав їх необґрунтованості та незаконності. Зазначив, що органом фіскальної служби вжито та вживаються заходи щодо погашення податкового боргу відповідно до статей 93-95 ПК України, а саме: подавалися позовні заяви до суду про стягнення податкового боргу з рахунків, відкритих ПрАТ «Шахта «Надія»» в установах банків, актами опису від 11.04.2012 та 17.11.2015 описано майно в податкову заставу, яке може бути реалізоване за рахунок погашення податкового боргу ПрАТ «Шахта «Надія»». При цьому покликається на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2012 у справі № 2а-9460/12/1370, яка набрала законної сили і якою стягнуто з відповідача 4732199,00 грн; постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2013 у справі № 813/6517/13-а, яку скасовано, задоволено апеляційну скаргу ПрАТ «Шахта «Надія»» і в позовні Сокальської ОДПІ Головного управління Міндоходів відмовлено; касаційне провадження від 14.12.2017 у справі К/800/33542/17 щодо реалізації майна в рахунок погашення податкового боргу. Також зазначив, що суд не може підміняти податковий орган та приймати рішення про списання безнадійного податкового боргу, оскільки це є дискреційними повноваженнями відповідача.

Ухвалою від 17.01.2020 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків

Ухвалою від 17.02.2020 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях (вх. № 59636 від 12.11.2020), просив позов задовольнити.

Представниця відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позову.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінив докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

Приватне акціонерне товариство «Шахта «Надія»» 08.10.2019 звернулося до ГУ ДПС у Львівській області із заявою про надання інформації щодо наявності заборгованості перед бюджетом станом на 01.10.2019 у відповідності до облікової картки ПАТ «Шахта Надія» і щодо наявності заборгованості перед бюджетом станом на 01.10.2019 у відповідності до облікової картки ПАТ «Шахта Надія» поза межами 1095 (Т І, а.с. 6).

Листом від 06.11.2019 за № 9682/10/10.01-09 (Т І, а.с. 7) відповідачем надано відповідь, у якій повідомлено позивача, що за даними інформаційної системи «Податковий блок» та довідки про наявність/відсутність податкового боргу у платника по Україні № 171-10 станом на 01.10.2019 за ПрАТ «Шахта «Надія»» рахується податковий борг до Зведеного бюджету в сумі 144821924,85 грн. (117977689,88 грн - з датою виникнення понад 1095 днів), у тому числі по кодах бюджетної класифікації:

- 11020100 податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності в сумі 2027113,84 грн (12148116,93 грн - з датою виникнення понад 1095 днів);

- 13030100 рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 621809,50 грн;

- 14010100 податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 140796339,26 грн. (115554584,01 грн - з датою виникнення податкового боргу понад 1095 днів);

- 19010100 екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забр. речов. стац. джер. забр. (крім викид в атм двоок) в сумі 168373,31 грн;

- 24060303 інші надходження в сумі 1208288,94 грн (1208288,94 грн - з датою виникнення понад 1095 днів).

11 жовтня 2019 року ПрАТ «Шахта «Надія»» звернулося до ГУ ДПС у Львівській області з листом № 09/1433 з проханням надати копію облікової картки платника податків по ПДВ на паперовому або електронному носії (Т І, а.с. 8).

ГУ ДПС у Львівській області 31.10.2019 надало відповідь на вказаний лист і зазначило, що відповідно до функціональних обов'язків видача копії інтегрованої картки платника податків не передбачена (Т І, а.с. 9).

25 жовтня 2019 року ПрАТ «Шахта «Надія»» звернулося до Головного управління ДПС у Львівській області із заявою, у якій просило винести рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку на додану вартість поза межами 1095 днів ПрАТ «Шахта «Надія»» код ЄДРПОУ 00178185 відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 (Т І, а.с. 11, 12).

28 листопада 2019 року ПрАТ «Шахта «Надія»» повторно звернулося до Головного управління ДПС у Львівській області із заявою, у якій просило винести рішення про списання безнадійного податкового боргу по податку на додану вартість поза межами 1095 днів ПрАТ «Шахта «Надія»» код ЄДРПОУ 00178185 відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 (Т І, а.с. 13, 14).

Відповідачем 13.12.2019 надано відповідь за №16383/10/10.2-10, у якій ГУ ДПС у Львівській області зазначило, що списання безнадійного податкового боргу регулюються Податковим кодексом України та Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року за № 1844/24376. Актами опису від 11.04.2012 та 17.11.2015 описано майно в податкову заставу, яке може бути реалізоване в рахунок погашення податкового боргу ПрАТ «Шахта «Надія»». Ураховуючи наведене, керуючись положеннями п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 та ст. 101 ПК України та розділами 2,3,4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, ГУ ДПС у Львівській області відмовлено у задоволенні вимог листа щодо прийняття рішення про списання податкової заборгованості. Покликався при цьому на те, що на даний час на розгляді у Вищому адміністративному суді України перебуває касаційне провадження від 14.12.2017 № К/800/33542/17 за касаційною скаргою Офісу великих платників податків ДФС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2017 у справі № 813/2156/17 (№ 876/8163/17) за позовом Офісу ВПП ДФС України про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платників податків, що перебуває у податковій заставі. У прийнятті рішення про списання безнадійного податкового боргу ПрАТ «Шахта «Надія»» відмовило (а.с. 15).

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача щодо списання податкової заборгованості, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із пп. 14.1.11 ст. 14 ПК України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній таких ознак;

а) заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;

б) прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;

в) прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;

ґ) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, для фізичних осіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутств фізичних осіб);

д) актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено я юридичну особу у зв'язку з його ліквідацією;

е) сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;

є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, з умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;

ж) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс мажорних обставин), підтверджених у порядку передбаченому законодавством;

з) заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених я: юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією;

Відповідно до пп. 19-1.1.22 п. 19.1 ст. 19 ПК України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до п. 101.1 ст. 101 ПК України безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, підлягає списанню.

Згідно з п. 101.2. ст. 101 ПК України під терміном «безнадійний» розуміється:

101.2.1. податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;

101.2.2. податковий борг фізичної особи, яка:

визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом;

померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку;

101.2.3. податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом;

101.2.4. податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

101.2.5. податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

При цьому, відповідно до п. 102.1 ст. 102 ПК України строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Таким чином, у разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу, у тому у числі й винесення податкової вимоги.

При цьому суд наголошує, що звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пункт 4.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013; далі - Порядок № 577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Судом встановлено, що станом на момент звернення до суду відповідно до даних інформаційної системи «Податковий блок» за ПрАТ «Шахта «Надія»» рахувався податковий борг із датою виникнення понад 1095 днів на загальну суму 119546321,95 грн, у тому числі: з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100) у розмірі 117107720,07 грн; з податку на прибуток підприємств (код бюджетної класифікації 110220100) у розмірі 1230312,94 грн; з інших надходжень (код бюджетної класифікації 24060303) у розмірі 1208288,94 грн.

Станом на 01.10.2020 відповідно до службового допису начальника Червоноградського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Львівській області розмір податкового боргу ПрАТ «Шахта «Надія»», дата виникнення якого більше 1095 днів, станом на 01.10.2020 по кодах бюджетної класифікації змінилася і становить:

- 11020100 податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності більше 1095 днів в сумі 706420,07 грн;

- 14010100 податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг) більше 1095 днів в сумі 132562236 грн;

- 240600303 більше 1095 днів в сумі 1208288,94 грн (Т ІІ, а.с. 103).

Відповідно до відомостей, що містяться в інтегрованих картках, долучених до матеріалів справи, станом на 12.11.2020 - на момент розгляду справи - розмір податкового боргу, дата виникнення якого більше 1095 днів, зменшився в результаті часткової сплати та списання і становить 118676026,56 грн, у тому числі: з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100) у розмірі 116761317,60 грн; з податку на прибуток підприємств (код бюджетної класифікації 110220100) у розмірі 706420,07 грн; з інших надходжень (код бюджетної класифікації 24060303) у розмірі 1208288,94 грн.

Вказані грошові зобов'язання виникли у 2012-2016 роках і є узгодженими.

Отже, суд зазначає, що з моменту виникнення вказаного податкового боргу минуло більше трьох календарних років, а відтак 1095-денний строк, визначений в статті 102 ПК України сплинув, що зумовлює визнання такого податкового боргу безнадійним.

Відповідно до п. 101.4 ст. 104 ПК України органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.

Ураховуючи викладені вище положення Податкового кодексу України, податковий борг із датою виникнення понад 1095 днів, який станом на момент звернення до суду становив 119546321,95 грн, у тому числі: з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100) у розмірі 117107720,07 грн; з податку на прибуток підприємств (код бюджетної класифікації 110220100) у розмірі 1230312,94 грн; з інших надходжень (код бюджетної класифікації 24060303) у розмірі 1208288,94 грн, підлягав визнанню безнадійним, що не було враховано відповідачем.

Відповідно до п. 101.5 ст. 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 844/24376 (далі - Порядок № 577).

Відповідно до положень пунктів 3.1, 3.2 Порядку № 577 визначення суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню контролюючим органом, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 ПК України) є дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Пунктом 4.2. Порядку № 577 встановлено, що за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.

Згідно з приписами пунктів 4.3-4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційних систем не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

При цьому, наведеними вище нормами податкового законодавства встановлено обов'язок органу доходів і зборів прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу у разі виникнення такого.

Отже, зі змісту зазначених вище норм Порядку № 577 слідує, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пункт 4.1 Порядку № 577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично без участі платника податків.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 813/4430/16, від 09.07.2019 у справі № 0240/2269/18-а, що в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Також суд зазначає, що відповідно п. 102.4. ст. 102 ПК України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Відтак, право контролюючого органу на стягнення податкового боргу припиняється не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання, тому податковий орган був зобов'язаний самостійно здійснити списання безнадійного боргу у розмірі 119546321,95 грн.

Ураховуючи викладене вище, а також з огляду на обставини того, що наявні в матеріалах справи докази підтверджують обставини закінчення визначеного Податковим кодексом України строку, передбаченого для стягнення контролюючим органом заборгованості у сумі 119546321,95 грн, суд вважає, що відповідач, не приймаючи у даному випадку рішення про списання податкового боргу з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації 14010100), з податку на прибуток підприємств (код бюджетної класифікації 110220100) та з інших надходжень (код бюджетної класифікації 24060303), який набув статусу безнадійного, діяв всупереч вимогам Порядку № 577.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що Головне управління ДПС у Львівській області, не приймаючи рішення на списання податкового боргу із датою виникнення понад 1095 днів, який станом на момент звернення до суду становив 119546321,95 грн, допустив протиправну бездіяльність, що суперечить положенням Податкового кодексу України та не відповідає критерія, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не надано належних доказів на обґрунтування правомірності встановленої бездіяльності.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005).

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Відтак, ураховуючи викладене вище, з метою всебічного та повного захисту прав позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо несписання безнадійного боргу з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємств та з інших надходжень, який станом на момент звернення до суду становив у сумі 119546321,95 гривень, та зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання безнадійного боргу з податку на прибуток підприємств та з інших надходжень, який станом на момент розгляду справи становить 118676026,56 грн.

Доводи представниці відповідача щодо наявності судових рішень у справах про підтвердження правомірності стягнень з позивача, зокрема і зазначеної суми боргу, суд оцінює критично з огляду на норми діючого податкового законодавства, яким встановлено термін, протягом якого контролюючим органом може бути здійснено стягнення податкового боргу з платника податків, як і не заслуговують на увагу твердження представниці відповідача про те, що вирішення питання про прийняття рішення про списання податкового боргу відноситься до дискреційних повноважень податкового органу.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Матеріали справи свідчать, що відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність своєї бездіяльності, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь позивача належить стягнути судовий збір, сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо несписання безнадійного боргу, який рахується за Приватним акціонерним товариством «Шахта «Надія»» поза межами 1095 днів у сумі 119546321 (сто дев'ятнадцять мільйонів п'ятсот сорок шість тисяч триста двадцять одна) гривня 95 копійок: з податку на додану вартість у розмірі 117107720,07 гривень; з податку на прибуток підприємства у розмірі 1230312,94 гривень; з інших надходжень у розмірі 1208288,94 гривень.

3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області винести рішення про списання безнадійного боргу Приватного акціонерного товариства «Шахта «Надія»» (80086 Львівська область Сокальський район с. Сілець; код за ЄДРПОУ 00178175) поза межами 1095 днів у сумі 118676026 (сто вісімнадцять мільйонів шістсот сімдесят шість тисяч двадцять шість) гривень 56 копійок: з податку на додану вартість у розмірі 116761317,60 гривень; з податку на прибуток підприємства у розмірі 706420,07 гривень; з інших надходжень у розмірі 1208288,94 гривень.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79026 м. Львів вул. Стрийська 35; код за ЄДРПОУ 43143039) на користь Приватного акціонерного товариства «Шахта «Надія»» (80086 Львівська область Сокальський район с. Сілець; код за ЄДРПОУ 00178175) 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп. понесених судових витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 23.11.2020.

Суддя Р.П. Качур