ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"24" листопада 2020 р. справа № 300/1655/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ) 10.07.2020 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити та перерахувати ОСОБА_1 з 04.03.2020 пенсію за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією у 2020 році;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області застосувати з 04.03.2020 при призначенні позивачу пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2017, 2018, 2019 року), який у 2020 був встановлений в розмірі 7 763 гривні 17 копійок, згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити різницю при призначенні та перерахунку пенсії за віком.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, на думку позивача, відмовлено у призначенні пенсії на віком з урахуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 7 763 гривні 17 копійок, вказавши при цьому, на приписи статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно із якою, середня заробітна плата, визначена частиною 2 статті 40 цього закону застосовується виключно у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, та за умови, що особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати, набула не менш як 24 місяці страхового стажу. Позивач зазначає, що в межах спірних правовідносин, що склалися, має місце саме призначення пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший, як помилково вважає відповідач, а тому, при вирішенні питання призначення ОСОБА_1 пенсії за віком слід керуватись положеннями частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 переконаний, що таке рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області свідчить про незаконність та необґрунтованість дій відповідача, порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення та дозволяє дійти висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 відкрито провадження у справі та постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, відповідно до вимог, встановлених статтею 262 КАС України (а.с.18-19).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який разом із матеріалами пенсійної справи позивача, надійшов на адресу суду 07.08.2020 за №0900-0802-8/13825 від 03.08.2020. У відзиві представник відповідача вказала, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають задоволенню і, зокрема зазначила, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Представник переконана, що пенсію за вислугу років обраховано позивачу саме за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", натомість положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначали лише умови, за яких така пенсія може бути призначена. Враховуючи наведені обставини, просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, дослідивши і оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали справи, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 02.01.2014, ОСОБА_1 перебуває на обліку Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за вислугу років (а.с.7).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 04.03.2020 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком(а.с. 32-34). В результаті розгляду такої заяви, відповідачем направлено позивачу листа від 25.03.2020 №693-634/Г-03/8-0900/20, у якому, серед іншого, роз'яснено про відсутність підстав для переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з врахуванням показника заробітної плати у розмірі 7 763 гривні 17 копійок, оскільки вказане суперечить приписам статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.12-13).
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, з метою захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 звернувся із даною позовною заявою до суду.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 22, 44 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (надалі, також Закон №1058-ІV) встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас, частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Однак, у даному випадку має місце питання призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому, слід враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Як встановлено судом з матеріалів справи, зокрема, з копій протоколів за пенсійною справою позивача №196790, позивач одержує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно застосував до спірних правовідносин положення частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV, яка стосується переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до норм іншого закону - Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі, також Закон №1788-XII). Суд також наголошує, що питання призначення пенсії за вислугу років Законом України №1058-ІV у редакції станом на момент призначення ОСОБА_1 пенсії у 2013 році не регулювалось, а порядок та умови її виплати визначені саме Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ
Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому, при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена і в постановах Верховного Суду від 15 березня 2018 року по справі №521/4655/17, від 02 березня 2020 року у справі №175/4084/16-а, від 27.02.2020 у справі №513/298/17.
Разом з цим, відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій зокрема у постановах від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, від 14 лютого 2018 року по справі №465/5246/17, від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, від 13 грудня 2018 у справі №185/860/17, від 06 лютого 2019 року у справі №333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше 04.03.2020, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією відповідної заяви. Відтак, відповідач при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком повинен враховувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки. Однак, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області неправомірно відмовлено у задоволенні заяви позивача, з огляду на необґрунтовану необхідність застосування розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні встановлену на момент призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII.
Обираючи спосіб захисту порушених прав позивача, суд зазначає, що предметом спору у даній адміністративній справі є встановлення правомірності відмови пенсійного органу у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням нового виду пенсії за віком, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, будь-яких інших заперечень щодо можливості призначити позивачу такий вид пенсії відповідачем у спірному рішенні не наведено.
За таких обставин, беручи до уваги висновок суду про безпідставність та протиправність дій ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком із врахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення, та відсутність жодних інших обставин, що перешкоджали б призначенню позивачу пенсії за віком на підставі поданої заяви, суд вбачає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 , зважаючи на їх правомірність та належну обґрунтованість, задовольнити у повному обсязі
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявною в матеріалах справи квитанцією №0.0.1759326229.1 від 07.07.2020 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 840 гривень 80 копійок (а.с.1). Будь-яких доказів про понесення сторонами інших витрат, пов'язаних з розглядом справи матеріали не містять. Отже, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача лише сплачений ним судовий збір у розмірі 840 гривень 80 копійок.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та перерахувати ОСОБА_1 , починаючи з 04.03.2020, пенсію за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у застосуванні, при призначенні пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією у 2020 році.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області застосувати, починаючи з 04.03.2020, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2017, 2018, 2019 роки) у розмірі 7 763 гривні 17 копійок, згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і виплатити різницю при призначенні та перерахунку пенсії за віком.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) сплачений ним судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ Микитин Н.М.