24 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/6040/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 року по справі за її позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про встановити судовий контроль,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просить визнати протиправну бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не проведення з 17.07.2018року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі, що дорівнює 30% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік щомісячно, та зобов'язати виплатити таку щомісячну грошову допомогу за період з 17.07.2018року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2020року позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не проведення нарахування та невиплат ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області поновити з 17.07.2018року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 30% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчі листи № 3522 2020 р. № 3523 2020 р., для звернення їх до примусового виконання.
12.11.2020 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 року по справі № 240/6040/19.
В обґрунтування заяви зазначено, що Позивач звернувся із письмовою заявою про примусове виконання рішення до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький). Постановою державного виконавця від 07.07.2020 (ВП №62466344) було відкрито виконавче провадження у справі за виконавчим листом №3522 2020. В свою чергу, постановою державного виконавця від 19.10.2020 було повернуто виконавчий документ та в обґрунтування зазначено, що наявна встановлена заборона щодо звернення стягнення на майно та кошти боржника, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.
Сторони по справі в судове засідання щодо розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені вчасно та належним чином. Позивач надіслав на адресу суду заяву, в якій просить справу розглядати без її участі.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частинами 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до частини 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Безспірно, згідно з частинами 1, 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення. Такий судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється шляхом вказівки у судовому рішенні про зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення щодо тих рішень, якими зобов'язано відповідача вчинити певні дії.
Отже, суд може встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - Відповідачем у справі під час прийняття рішення. Такий контроль здійснюється шляхом зобов'язання Відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Таким чином, вирішення питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого судового рішення. При цьому, висновок про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення зазначається в його резолютивній частині.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.10.2018 року у справі № 826/18826/14.
В свою чергу, питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень під час прийняття рішення Житомирським окружним адміністративним судом від 07.02.2020 у справі №240/6040/19 не вирішувалося, оскільки Позивачем не було заявлено вимогу щодо зобов'язання Відповідача встановити судовий контроль за виконанням вказаного вище рішення Житомирського окружного адміністративного суду та зобов'язання подати у встановлений судом строк, звіт про виконання вказаного вище рішення.
При цьому суд враховує, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України встановлене право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.
Враховуючи викладене, правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 , про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення відсутні, тому у її задоволенні слід відмовити.
Одночасно суд роз'яснює, що Позивач не позбавлений права звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів з окремим адміністративним позовом щодо визнання протиправними дій виконавчої служби, які полягають у поверненні виконавчого листа без виконання або повторно подати виконавчий лист до виконавчої служби для його виконання після зняття заборони щодо звернення стягнення на майно та кошти боржника.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення по адміністративній справі №240/6040/19 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.Ф. Нагірняк