Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
10 листопада 2020 року № 520/878/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.,
за участі:
секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,
представника позивача Москаленко Д.О.
представника відповідача Михайлова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
22.01.2020 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, в якому, просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, за адресою: Харківська область, Кегичівський район, селище міського типу Кегичівка, вулиця Калинова, будинок 37, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати керівництво Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, будівлі Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, на думку позивача, не можуть експлуатуватись.
Відповідач, Комунальне некомерційне підприємство Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, надало до суду відзив, в якому зазначило, що порушення встановленні під час перевірки частково усунуто.
В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволені.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що контролюючим органом на підставі наказу №95 від 13.12.2019 року та посвідчення №223 від 13.12.2019 року проведена позапланова перевірка дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівель Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, за адресою: Харківська область, Кегичівський район, селище міського типу Кегичівка, вулиця Калинова, будинок 37.
За результатами перевірки складено акт №177 від 27.12.2019 року за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В ході перевірки будівель Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області було встановлено, що вони експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме, як зазначено в позові:
1. Дерев'яні елементи горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту;
2. Сходові клітки, коридори проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
3. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
4. В приміщенні ізолятору відгалуджувальна та з'єднувальна коробка не закрита кришкою з негорючих або важкогорючих матеріалів;
5. Не виконано захист будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
6. Допущено користування пошкодженою розеткою (приміщення кабінету № 23 поліклініки);
7. Допущено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи (палата № 10 IV поверху стаціонару);
8. Допущено експлуатацію світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) (приміщення гаражу, приміщення стоматології, палата № 10, гардероб IV поверху стаціонару);
9. Будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту;
10. Біля місця розташування пожежної водойми не встановлено покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів);
11. Будинки, споруди, приміщення не доукомплектовані первинними засобами пожежогасіння;
12. Технічне обслуговування вогнегасників не здійснюється відповідно до Правил експлуатації вогнегасників;
13. Пожежний щит не укомплектований встановленим комплектом засобів пожежогасіння.
В ході розгляду даної справи контролюючим органом проведено позапланову перевірку Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатом якої складено акт №52 від 29.10.2020 року.
Згідно акту №52 від 29.10.2020 року встановлено наступні порушення:
1. Дерев'яні елементи горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту;
2. Не виконано захист будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
3. Будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту.
Суд зазначає, що частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
В ході розгляду даної справи контролюючим органом проведено позапланову перевірку Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатом якої складено акт №52 від 29.10.2020 року.
Згідно акту №52 від 29.10.2020 року встановлено наступні порушення: дерев'яні елементи горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту; не виконано захист будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту.
Так, на думку позивача, не усуненим порушеннями із вказаних в позовній заяві залишились порушення зазначенні в акті №52 від 29.10.2020 року.
На підтвердження вчинення дій щодо усунення вказаних порушень до суду було надано копію робочого проекту «Система пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та передачі тривожних сповіщень» лікувального корпусу КНП КРР «Кегичівська ЦРЛ» Кегичівського району, копію робочого проекту «Система оповіщення про пожежу» лікувального корпусу КНП КРР «Кегичівська ЦРЛ» Кегичівського району, копію робочого проекту «Система пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та передачі тривожних сповіщень» поліклініки КНП КРР «Кегичівська ЦРЛ» Кегичівського району, які виготовлено ФО-П ОСОБА_1 .
Крім того, відповідачем до суду надано копію акту наданих послуг №1 від 03.06.2020 року на проектні роботи стадії робочий проект автоматичної системи пожежної сигналізації, сповіщення про пожежу та передавання тривожних сповіщень приміщень лікувального корпусу та поліклініки КНП КРР «Кегичівська ЦРЛ» Кегичівського району укладений відповідачем та ФО-П ОСОБА_1 .
За таких обставин, відповідачем вживаються дії на усунення вищевказаних порушень.
При цьому, суд вважає обґрунтованими посилання представника відповідача на те, що введення карантину через поширення на території України коронавірусу COVID-19 перешкоджає повному усуненню порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Також, суд бере до уваги посилання представника відповідача на те, що в разі зупинення експлуатації будівель Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області в умовах поширення на території України коронавірусу COVID-19, буде ускладено надання медичної допомоги населенню на відповідній території.
З огляду на викладене та дії відповідача на усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд приходить до висновку про відсутність підстав для такого заходу, як зупинення експлуатації будівель Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області, шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8) до Комунального некомерційного підприємства Кегичівської районної ради "Кегичівська центральна районна лікарня" Кегичівського району Харківської області (64003, Харківська область, Кегичівський район, селище міського типу Кегичівка, вулиця Калинова, будинок 37) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 24.11.2020 року.