Справа № 420/10963/20
24 листопада 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача щодо зупинення провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 23.10.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій і перебуває на обліку в Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради. Позивачу при виплаті Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради разової грошової допомоги в 2020 році був сплачений розмір щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня з обмеженням фіксованою сумою, а не в повному розмірі - 8 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність станом на 01.01.2020 року.
20.11.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі 440/2722/20.
Суд дослідив матеріали справи в частині заявленого клопотання та робить висновок щодо наявності підстав для зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням по адміністративній справі № 440/2722/20.
Судом встановлено, що 17 червня 2020 року ухвалою Верховного Суду відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, в якому ОСОБА_1 просить: визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ознаками типових справ є:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Згідно з п.21 ч.1 ст.4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
З огляду на матеріали адміністративної справи № 420/9103/20 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення несплаченої різниці за щорічну разову грошову допомогу зазначена справа підпадає під ознаки типової.
Приписами п.9 ч.2 ст.236 КАС України, передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на відомості Єдиного реєстру судових рішень, відповідно до ухвали Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2020 року, у зразковій справі № 440/2722/20-а відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню виплат у Полтавській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 року.
Таким чином, станом на 24.11.2020 року рішення у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20 не набрало законної сили.
На підставі викладеного, суд робить висновок щодо зупинення провадження у справі № 420/10963/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20.
Керуючись п.9 ч.2 ст.236, ст.ст.248, 256, 295 КАС України, суд
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Зупинити провадження по адміністративній справі № 420/10963/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду відповідно до п.15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Суддя Н.В. Бжассо