Рішення від 23.11.2020 по справі 420/9001/20

Справа № 420/9001/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.08.2020 року №7290-7162/Т-02/8-1500/20 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб» у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) та неврахуванням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) вчинити певні дії - провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати;

з 01 квітня 2019 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу ЦУ СБУ від 14.02.2019 року № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році», виходячи з посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9 450 грн.; окладу за військовим званням «полковник» та надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890 гри.;

надбавка за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.;

доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі, 15% у розмірі 1417,50 грн.;

премія 10%, у розмірі 945,00 грн.; а всього з розміру грошового забезпечення 30320,55 грн.;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) вчинити певні дії - виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.

Позов вмотивовано наступним.

26.08.2020 року отримано відповідь за підписом заступника начальника ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області Ю. Пархоменка від 20.08.2020 року на заяву про перерахунок пенсії від 03.08.2020 року, якою у перерахунку пенсії відмовлено. При цьому, вказаний посадовець ГУ ПФУ в Одеській області у обгрунтування відмови у відповіді на заяву послався на вимоги Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, якими передбачено проведення перерахунку пенсії лише за такими складовими: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавки за вислугу років. При цьому у відповіді на мою заяву було зазначено, шо після визнання протиправними та скасування п.п. 1,2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок перерахунку пенсій не приймалось. За таких обставин на думку відповідача правових підстав у перерахунку призначеної пенсії начебто не має.

По перше: відповідач мав здійснити перерахунок пенсії Позивача, у відповідності до вимог пункту 1 статті 41 Закону № 1058-ІV, частини 2 преамбули та частини 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, Постанови №704, тобто з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне спеціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема:

посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9 450 грн.;

окладу за військовим званням «полковник»

надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890 гри.;

надбавка за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.;

доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі, 15% у розмірі 1417,50 грн.;

премія 10%, у розмірі 945,00 грн.; а всього з розміру грошового забезпечення 30320,55 грн.

По друге:

вимоги частини 2 преамбули Закону № 2262-ХІІ щодо його спрямованості на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення;

закріплені законодавцем та акцентовані Конституційним Судом України в рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015, єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку раніше призначених пенсій, та в рішенні від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 принципи пропорційності і справедливості;

визначений абзацом 6 частини першої статті 7 Закону № 1058-ІV принцип рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 16.09.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником Головного управління Пенcійного фонду України в Одеській області 18.09.2020 року, що підтверджується розпискою про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали суду.

05.10.2020 року за вхід. № ЕП/16087/20 через канцелярію суду представником відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області С. Ізобілін (за довіреністю) надано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

По перше: позивачу з 26.09.2004 року згідно з розрахунку 36 років вислуги Головним управлінням призначено пенсію за вислугу років, виходячи з основного розміру 80% грошового забезпечення.

Відповідно частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних катерегорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі та пунктом 5 Порядку ( в редакції Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 ), встановлено що під час перерахунку пенсії використувуються такі види грошового забезпечення, як посадових оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням.

Відтак, після введення в дію постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у 2018 році Головним управлінням було проведено перерахунок пеннсії Позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст.13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку.

01.05.2014 року набрав чинності Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 1166-VII, яким було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 та викладено її і наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

З метою виконання перерахунку Головне управління визначає і максимальний розмір пенсії відповідно статті 13 Закону №2262. Відповідна норма не може бути проігнрованою, оскільки вона застосовується для всіх осіб, які отримують пенсію згідно з Законом №2262. До того ж, на теперешній час вона не була визнана такою, що не відповідає Конституції України, а тому підлягає застосуванню в повному обсязі.

Відповідно до наведених вище нормативно-правових актів, очевидним є той факт, що перерахунок пенсії проводиться на підставі комплексного застосування норм Закону №2262, в тому числі й тих змін, що вносяться до нього іншими актами законодавства.

Враховуючи, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року по справі №1540/3914/18 щодо позивача, який звернувся із позовною заявою згідно проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2018 року виходячи із 80 % грошового забезпечення адміністративний позов був задоволений повністю та зобов'язано Головне управління здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу виходячи з 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

З метою виконання вищезазначеного рішення, Головним управлінням 04.12.2018 проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2018 року виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення.

На підставі вищевикладеного, позовна вимога щоодо виплати пенсії основним розміром пенсії 80 % не підлягає задоволенню, адже позивач вже отримує зазначений відсоток грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

По-друге: З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону №2262 - XII Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внурішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) з ванням, відстокової надбавки за вислугу років відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби ( на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємствах, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 №6194/02-23 повідомив Головне управління та управління лужби безпеки України в Одеській області про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка №1254 про розмір грошового забезпечення для перерахунку Позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 року (копія довідки додається з матеріалами пенсійної справи).

На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 17.04.2018 проведено перерахунок пенсії Позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним ) званням та надбавки за вилугу років (копія перерахунку додається з матеріалами пенсійної справи).

По-третє, Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

До Головного управління 06.08.2020 від Позивача надійшла заява щодо проведення перерахунку пенсії згідно довідки №29 від 28.07.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Довідка №29 від 28.07.2020 видана з порушенням вимог відповідно до Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного судуміста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови № 103, та Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку НЕ приймалося,таким чином положення Порядку не були дотримані.

Пенсійний фонд Україги листом від 22.07.2019 року № 22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз'яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Слід зазначити, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій.

А отже, враховуючи що перерахунок пенсії Позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на данний час виплата пенсій здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 - далі), ІПН НОМЕР_1 , є пенсіонером СБ України.

ОСОБА_1 отримує пенсію (за вислугу років) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Основний розмір пенсії ОСОБА_1 встановлений довідкою основного розміру згідно з встановленою за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) заступника начальника Управління СБУ, станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" пенсія складається із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 9450, 00

оклад за військове звання полковник - 1480, 00

надбавка за вислугу років (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням) 50% - 5465, 00

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (у розмірі 10, 15 або 20 відсотків посадового окладу в залежності від ступеня секретності) 20% - 1890, 00

надбавка за особливості проходження служби (у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 59% - 9673, 05

доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі ( у розмірі до 20 відсотків поадового окладу) 15% - 1417,50

премія (у розмірі не менш як 10 відсотків посадового окладу) 10% - 945,00

усього - 30 320, 55

Відповідно до перерахунку пенсії (пенсійна справа №1502012323 - СБУ) перерахована з 01.06.2019 року пенсія складається із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 9450,00

оклад за військове звання - 1480,00

процентна надбавка за вислугу років 50% - 5465,00

премія 0%

усього - 16395,00

основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі - 13116,00

вид підвищення або надбавки до пенсії: особливі заслуги (20%) ст.1 п.п. 6-8 Закону (з 01 по 30) - 312,80

підсумок пенсії з надбавками - 13428,8

19.07.2020 р. за № 65/23/Т-9/389/Т-02/8-1500/2 Управління СБУ в Одеській області повідомлено:

«…За результатом опрацювання Управлінням в межах компетенції Вашої заяви від 17.07.2020, яка надійшла на нашу адресу 21.07.2020, надсилаємо довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом ЦУ СБУ від 14.02.2019 №245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2019 році».

Довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.».

06.08.2020 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області із вимогою проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення.

14.08.2020 року за № 7076-6938/Х-02/8-1500/20 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що для проведення перерахунку пенсій правових підстав не має, тому довідка про розмір грошового забезпечення від 28.07.2020 № 29 Головним управлінням повернута до Управління Служби безпеки України в Одеській області для перевірки законності її видачі.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Стаття 19 Конституції України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Верховний Суд у Рішенні від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у праві №160/8324/19.

Відповідно до матеріалів справи, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області виконано обов'язок щодо видачі позивачу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Відтак, у відповідача у зв'язку з отриманням зазначеної довідки виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019 року.

Суд зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року з вказаного питання зазначив: "Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін."

Відповідач, зазначаючи у відзиві на позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку №45, фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у відповідача у зв'язку з отриманням від позивача заяви про перерахунок пенсії разом з довідкою № 29 від 28.07.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про допущену Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправну бездіяльність щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 29 від 28.07.2020 року Управління Служби безпеки України в Одеській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення основного розміру пенсії, та як наслідок наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі Міллер проти Австрії, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні Гайгузус проти Австрії від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі Кечко проти України (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06 вересня 1978 року у справі «Класс та інші проти Німеччини», із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Окрім того, частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятні (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню частково.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.08.2020 року №7290-7162/Т-02/8-1500/20 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб» у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) та неврахуванням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії - провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати з 01 квітня 2019 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу ЦУ СБУ від 14.02.2019 року № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України в 2019 році», виходячи з посадового окладу заступника начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області у розмірі 9 450 грн.; окладу за військовим званням «полковник» та надбавки за вислугу років (50%), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1480,00 гривень та 5465,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20% у розмірі 1890 гри.;

надбавка за особливості проходження служби, 59% у розмірі 9673,05 грн.;

доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденціальній основі, 15% у розмірі 1417,50 грн.;

премія 10%, у розмірі 945,00 грн.; а всього з розміру грошового забезпечення 30320,55 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_2

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53,@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.