Справа № 815/1234/18
23 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65105) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволений.
Визнана протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості пенсії за минулий час ОСОБА_1 на підставі довідки №1.6.27-160 від 28.08.2012 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій» із розрахунку 80 відсотків грошового забезпечення за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, враховуючи офіційний індекс інфляції з 2012 року по 2018 рік.
12.11.2020 року засобами електронного зв'язку до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник зазначив, що йому виплачений основний борг без урахування індексу інфляції та просить зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області подати звіт про виконання судового рішення та за наслідками розгляду звіту накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень.
20.11.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області засобами електронного зв'язку до суду надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в яких ГУ ПФУ в Одеській області просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 в повному обсязі у зв'язку з тим, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 року, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості пенсії за минулий час ОСОБА_1 на підставі довідки №1.6.27-160 від 28.08.2012 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій» із розрахунку 80 відсотків від грошового забезпечення за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, враховуючи офіційний індекс інфляції з 2012 року по 2018 рік набрало законної сили 30.01.2019 року.
Виконавчий лист по адміністративній справі виданий 21.02.2019 року.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, з аналізу наведених норм вбачається, що встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду.
Таким чином, ст.382 КАС України надає право суду встановлювати судовий контроль на відміну від вимог Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до ст.1 якого виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Згідно зі ст.18 Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
04.03.2019 року Головним державним виконавцем відділу ПВР Управління забезпечення примусового виконання рішень Південного міжрегіонального управління МЮ (м. Одеса) прийнята постанова про відкриття виконавчого провадження.
Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.
Таким чином, у разі невиконання рішення суду у добровільному порядку боржником, воно підлягає виконанню у примусовому порядку органами державної виконавчої служби. Суд не виконує повноважень органів виконавчої служби.
Заявником зазначено, що в червні 2020р картковий рахунок була переведена від ГУ ПФ України в Одеській області сума боргу 43 219,38 грн, це свідчить про те, що він отримав суму боргу без врахування офіційного індексу інфляції з 2012 року по 2018 рік.
20.10.2020 року державним виконавцем відповідно до вимог ч.5 ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» поновлено вчинення виконавчих дій.
Крім того, 20.10.2020 року державним виконавцем відповідно до вимог статей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» прийнято постанову про накладення штрафу на боржника.
На даний час виконавчий лист знаходиться на виконанні відділу ПВР Управління забезпечення примусового виконання рішень Південного міжрегіонального управління МЮ (м. Одеса).
Тобто, з наведеного вбачається, що станом на час звернення ОСОБА_1 із заявою про встановлення судового контролю державним виконавцем вживаються всі необхідні заходи щодо виконання рішення суду в частині доплати заборгованості пенсії з урахуванням офіційного індексу інфляції.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Разом з тим, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом (ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження»).
Як вбачається зі змісту поданої заяви, заявником не оскаржуються дії державного виконавця щодо виконання рішення суду в частині доплати заборгованості пенсії з урахуванням офіційного індексу інфляції, що свідчить про те, що заявник погоджується з діями державного виконавця щодо виконання рішення суду, прийнятого на його користь.
Враховуючи, що на даний час триває примусове виконання рішення суду, а державний виконавець має встановлені законом повноваження щодо впливу на боржника (накладення штрафу, ставити питання про притягнення до кримінальної відповідальності), суд не знаходить підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду за заявою ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України.
Керуючись статтями 248,382 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - залишити без задоволення.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва