справа № 380/5595/20
17 листопада 2020 року м. Львів
15 год. 11 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., представника позивача Сеньківа О.І., представниці відповідача Пасічник Ю.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства « 5-та міська клінічна поліклініка м. Львова» до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису про усунення виявлених порушень -
Комунальне некомерційне підприємство « 5-а міська клінічна поліклініка м. Львова» (далі - позивач, КНП « 5 МКП м. Львова») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - відповідач, ГУ Держпраці у Львівській області), у якій просить визнати протиправним та скасувати припис про усунення виявлених порушень № ЛВ12205/459/АВ/П від 08.07.2020, винесений інспектором праці - посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області.
В обґрунтування позову зазначив, що припис внесено відповідачем із порушенням процедури, що, на його думку, зумовлює незаконність та необґрунтованість такого. Вважає, що під час складення акта інспекційного відвідування посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області допущено порушення прав позивача, зокрема не враховано бажання останнього подати свої зауваження щодо акта, та внесено оскаржуваний припис у день складення акта, що суперечить вимогам п.п. 18, 21, 24 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 823 від 21.08.2019. Щодо самого порушення вважає, що додаткова доплата у розмірі 300% заробітної плати не є заробітною платою, відтак не мусить виплачуватися у строки, визначені ст. 115 КЗпП України.
Ухвалою від 17.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.07.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову.
На адресу Львівського окружного адміністративного суду від Головного управління Держпраці у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 41577 від 21.08.2020), у якому відповідач у справі зазначив, що позивачем проведено виплату доплати у розмірі 300% з порушенням вимог ст. 115 КЗпП України. Щодо порушення процедури інспекційного заходу вважає, що таку не порушено, оскільки інспекційне відвідування стосувалося не виявлення неоформлених трудових відносин, коли застосовується Порядок 823, на який покликається позивач, а додержання вимог законодавства про працю в частині нарахування та виплати заробітної плати медичних та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби CОVID 19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 і здійснювалося на підставі доручення Прем'єр-Міністра України - абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові, відповіді на відзив (вх. № 41574 від 21.08.2020) та заяві по суті справи - додаткових поясненнях, надав аналогічні усні пояснення. Просив позов задовольнити повністю.
Представниця відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, надала аналогічні усні пояснення, просила у задоволенні позову відмовити.
Суд заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи, об'єктивно оцінив докази, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та встановив такі обставини справи.
Наказом Комунального некомерційного підприємства « 5-та міська клінічна лікарня м. Львова» «Про особовий склад» № 180-к від 11.06.2020 встановлено доплату до заробітної плати (посадового окладу з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок) працівникам, включеним у мобільні медичні бригади, за квітень 2020 р. пропорційно часу, відпрацьованого кожним працівником у мобільній медичній бригаді (згідно з додатком) та вирішено виплатити такі.
Згідно з направленням Головного управління Держпраці у Львівській області від 25.06.2020 № 0814 на підставі наказу ГУ Держпраці у Львівській області від 25.06.2020 № 0818-П та доручення Прем'єр-Міністра України від 25.05.2020 № 20930/1/1-20, окремого доручення голови Державної служби України з питань праці від 25.05.2020 № Д-181/1/3.3-20 направлено для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування щодо додержання вимог законодавства про працю в частині нарахування та виплати заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 інспектора праці Яворівську О.Г. (а.с. 20).
Наказом Комунального некомерційного підприємства « 5-та міська клінічна лікарня м. Львова» «Про особовий склад» № 137-к від 19.06.2020 встановлено доплату до заробітної плати (посадового окладу з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок) працівникам, включеним у мобільні медичні бригади, за квітень 2020 р. пропорційно часу, відпрацьованого кожним працівником у мобільній медичній бригаді (згідно з додатком) та вирішено виплатити такі (а.с. 21).
Головним управлінням Держпраці з 07.07.2020 по 08.07.2020 проведено позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування КНП « 5 МКП м. Львова».
За результатами інспекційного відвідування ГУ Держпраці у Львівській області в особі уповноваженої особи - інспектора праці 08.07.2020 складено Акт інспекційного відвідування № ЛВ12205/459/АВ, який вручено головному лікарю та підписано ним із відміткою про наявність зауважень (а.с. 31-43).
Також 08.07.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області внесено Припис про усунення виявлених порушень № ЛВ12205/459/АВ/П та складено Протокол про адміністративне правопорушення № ЛВ12205/459/АВ/П/ПТ. Приписом покладено на головного лікаря Лемішка Бориса Богдановича обов'язки щодо усунення порушень законодавства про працю (а.с. 23-30).
Позивач не погоджується з викладеною в Акті інспекційного відвідування інформацією щодо вказаних порушень, не погоджується із Приписом, який вважає необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам законодавства, внесеним з порушенням процедури і таким, що порушує його права та інтереси, відтак звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ст. 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (підпункт 6 п. 4 Положення № 96).
Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (п. 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 № 84).
Механізм здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю врегульовано Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 № 823 (далі - Порядок 823).
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку 823 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 року № 1986-IV, та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).
Абзацом 2 п. 1 Порядку 823 визначено, що заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю, крім заходів з питань виявлення виявлення неоформлених трудових відносин, здійснюються відповідно до вимог частин четвертої і п'ятої статті 2 Закону.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону підставами для здійснення позапланових заходів є доручення Прем'єр-Міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього середовища та забезпечення безпеки держави.
Частиною 6 статті 7 Закону встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою. Якщо інше не передбачене законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
На підставі ч. 7 ст. 7 Закону у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 8 статті 7 Закону встановлено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи - органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), який здійснювала перевірку.
Частиною 11 статті 7 Закону передбачено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Як встановлено судом, захід державного контролю проведено на підставі абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону - за дорученням Прем'єр-Міністра України № 20930/1/-20 від 25.05.2020, про що зазначено у направленні № 0814 від 25.06.2020 та наказі № 0818-П від 25.06.2020 (а.с. 20, 21). Вказаний захід стосувався додержання вимог законодавства про працю в частині нарахування і виплати заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 і здійснювався на підставі Закону, а не Порядку 283, який не передбачає внесення припису після зауважень на акт, тому суд погоджується з доводами відповідача про те, що ним не порушено процедури проведення інспекційного відвідування.
Щодо порушення ч. 1 ст. 115 КЗпП України суд зазначає таке.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-2» № 246 від 23.03.2020 (далі - Постанова 246) із змінами від 24.04.2020 № 311 та від 20.05.2020 № 392 визначено, що на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-2» (далі - коронавірусна хвороба, COVID-19) визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України корона вірусної хвороби (COVID-19), до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок.
Позивач вважає, що до цих правовідносин потрібно застосовувати не загальні нормативно-правові акти, зокрема ч. 1 ст. 115 КЗпП та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а спеціальні, зокрема п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 від 17 березня 2020 року № 533-ІХ, а також прийняті на його виконання п.п. 1, 2 постанови КМУ № 246 від 23.03.2020 та п.п. 1, 2, 6 постанови КМУ № 331 від 24.04.2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-Co-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам», згідно з якими Законом (ВРУ) було уповноважено КМУ встановити доплати до посадових окладів відповідних працівників. І цими постановами КМУ встановив інший, спеціальний порядок (строки) їх виплат, а саме: виплата доплат до посадових окладів працівників, передбачених Законом № 533-ІХ від 17.03.2020, постановами КМУ № 331 від 24.04.2020 та № 246 від 23.03.2020 здійснюються за рахунок коштів, отриманих закладами охорони здоров'я відповідно до Договорів про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій, укладених з Національною службою здоров'я та з місцевих бюджетів.
Тобто, позивач вважає, що виплата доплат до посадових окладів працівників здійснюється у спеціальному порядку, не регулярно та не в межах 7-ми днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, а виключно після отримання коштів і не є заробітною платою.
Суд критично оцінює такі твердження позивача і вважає, що додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати належить до структури заробітної плати і є додатковою заробітною платою.
Щодо строків виплати, то такі пов'язані із фактом надходження коштів.
Як встановлено судом, кошти за надані медичні послуги надійшли на рахунки позивача 02 червня 2020 року, а виплачені 12 червня 2020 року.
У ході судового розгляду судом також встановлено, що позивачем та Національною службою здоров'я України 22.05.2020 укладено Договір № 3097-Е520-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Пунктом 26 вказаного договору передбачено, що оплата медичних послуг згідно з договором здійснюється на підставі звіту про медичні послуги надавача протягом десяти робочих днів з дати підписання обома сторонами звіту про медичні послуги з урахуванням вимог пункту 23 договору (а.с. 44-56).
Звіт про обсяг наданих послуг № 0023957835С20D2B за квітень складено 27.05.2020 року (а.с. 62).
Отже, кошти Національною службою здоров'я України вчасно переказано на рахунки позивача у межах 10-ти днів, як це передбачено Договором, проте не виплачено у строки, встановлені ст. 115 КЗпП.
Суд також зазначає про те, що позивачем станом на момент розгляду справи усунено вимоги оскаржуваного припису і в межах строків, вказаних у ньому, виплачується доплата за надані медичні послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. У задоволенні позовної заяви Комунального некомерційного підприємства « 5-а міська клінічна поліклініка м. Львова» (79022 м. Львів вул. Виговського 32; код за ЄДРПОУ 23957835) до Головного управління Держпраці у Львівській області (79005 м. Львів пл. Міцкевича буд. 8 (7 поверх); код за ЄДРПОУ 39778297) про визнання протиправним та скасування припису про усунення виявлених порушень відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 23.11.2020.
Суддя Р.П. Качур