10 листопада 2020 року справа №380/7052/20
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/7052/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просили:
- визнати протиправними дії щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.08.2020 №13-6565/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району, Львівської області, кадастровий номер 4623086000:07:000:0547, загальна площа 29,3156 га, для передачі у власність земельної ділянки розміром 0,2300 га. для ведення особистого селянського господарства;
- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.10.2019р. №13-6758/16-19-СГ в частині включення земельної ділянки № 4623086000:07:000:0547 до переліку земельних ділянок права на які буде виставлено на земельні торги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач користується земельною ділянкою розміром 0.23001 га з 1995 року, що підтверджується Довідкою від 12.03.2020 року № 289, виданою Новосілко-Опарською сільською радою Миколаївського району Львівської області та витягами з господарської книги за 1996 - 2000 роки та за 2016-2020 роки. З інформації, яка знаходиться на сайті публічна кадастрова карта позивачу стало відомо, що земельна ділянка, якою вона користується, стала частиною масиву земельної ділянки № 4623086000:07:000:0547, загальна площа 29,3156 га.
Враховуючи вказані обставини, з метою оформлення права власності на вказану земельну ділянку в липні 2020 року, позивач звернулася в Головне управління Держгеокадастру у Львівській області із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району. Львівської області, яка знаходиться в межах проінветаризованого та зареєстрованого в ДЗК масиву - кадастровий номер 4623086000:07:000:0547, загальна площа 29,3156 га, для передачі у власність земельної ділянки розміром 0,2300 га для ведення особистого селянського господарства.
Проте спірним наказом від 10 серпня 2020 року № 13-6565/16-20-СГ позивачу було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації з тих підстав, що земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4623086000:07:000:0547, яка включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, та які відповідно до пункту 3 статті 136 Земельного кодексу України не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Позивач вважає спірний наказ протиправним, а дії відповідача незаконними з підстав, що на одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, адже ч. 2 ст. 79 ЗК України встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар.
Враховуючи існування земельної ділянки з кадастровим номером № 4623086000:07:000:0547, яка має загальну площу 29.3156 га реєстрація іншої земельної ділянки в таких межах є неможливою.
Саме тому, з огляду на те, що земельна ділянка, яку використовує позивач є частиною земельного масиву № 4623086000:07:000:0547 було подано клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише не відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В оскаржуваному наказі зазначено про те, що земельна ділянка з кадастровим номером № 4623086000:07:000:0547 (в межах якої знаходиться ділянка позивача) включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги. Дані про те, що земельна підготовлена як окремий лот до торгів відсутня.
За таких обставин, відповідачем лише планується виставляти земельну ділянку № 4623086000:07:000:0547 на аукціон, а тому вказані дії відповідача, щодо відмови позивачу наданні дозволу на розробку технічної документації суперечать положенням ч.3 ст. 136 ЗК України, в якій чітко передбачено те, що не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів земельні ділянки, які виставлені на земельні торги.
Отже, факт затвердження переліку вільних ділянок, які будуть виставлені на торги, не може бути підставою для відмови позивачам в паданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Таким чином, з огляду на це, є всі підстави вважати, що на сьогоднішній день відповідачем не проведено процедуру підготовки земельної ділянки № 4623086000:07:000:0547 як окремого лоту, для формування переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги.
Враховуючи те, що земельна ділянка площею 29.3156 га № 4623086000:07:000:0547, станом на сьогоднішній день не сформована як окремий лот та не виставлена на аукціон, позивач вважає, що таку слід виключити з Переліку затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.01.2019 № 13-6758/16- 19-С.Т «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу не земельних торгах окремими лотами».
Крім цього позивач зазначає, що в межах земельної ділянки № 4623086000:07:000:0547 знаходяться також приватизовані земельні ділянки, які не можуть бути виставлені на торги.
10.08.2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області наказом № 13-6565/16-20-СГ відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з тих підстав, що земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 462308600:07:000:0547, яка включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, та які відповідно до пункту 3 статті 136 Земельного кодексу України не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву від 05.10.2020 року. Відзив обґрунтований тим, що з метою реалізації свого права на землю, позивач, звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для передачі у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,2300 га, що знаходиться на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області за межами населеного пункту за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 462308600:07:000:0547.
За результатами розгляду клопотання, позивачці наказом Головного управління від 10.08.2020 року № 13-6565/16-20-СГ відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з тих підстав, що земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 462308600:07:000:0547, яка включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, та які відповідно до пункту 3 статті 136 Земельного кодексу України не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.10.2019 № 13-6758/16-19-СГ (копія додасться) проінвентаризовану земельну ділянку з кадастровим номером: 462308600:07:000:0547 загальною площею 29,3156 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області за межами населеного пункту включено в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.
Відповідач зазначає, що інформація про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах відповідно до наказів розміщується на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру
Оскільки на момент розгляду клопотання ОСОБА_1 та прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області рішення щодо відведення спірної земельної ділянки, вказана ділянка, щодо якої Позивачем було подано клопотання, наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.10.2019 № 13-6758/16-19-СГ була включена до переліку земельних ділянок, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах, вказане в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Зважаючи на викладене, відповідач обґрунтовано та правомірно надав відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером: 462308600:07:000:0547, для передачі у власність, розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області, у зв'язку з невідповідністю місця розташування спірної земельної ділянки вимогам Земельного кодексу України у формі наказу з підстав, чітко визначених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, у зв'язку з невідповідністю місця розташування спірної земельної ділянки вимогам Земельного кодексу України.
Позивач звернувся із вимогою про визнання протиправними дій щодо відмови, однак відповідачем прийнято рішення про відмову у формі наказу, що свідчить про неналежний спосіб захисту права, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
У зв'язку із необґрунтованістю позовних вимог про визнання протиправними дій та скасування наказу відповідача, відповідач вважає задоволенню також не підлягає й позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для передачі у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,2300 га, що знаходиться на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області за межами населеного пункту за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 462308600:07:000:0547.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому зазначає що в переліку земельних ділянок в який відповідачем було включено земельну ділянку № 4623086000:07:000:0547, всупереч вимогам ч. 1 ст. 136 ЗК України відсутня будь-яка інформація про умови продажу вказаної земельної ділянки.
Таким чином, оскільки у переліку на який покликається відповідач відсутні умови продажу земельної ділянки свідчить про те, що земельна ділянка не була виставлена на торги як окремий лот.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 07.09.2020 року у даній справі було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини:
В липні 2020 року, ОСОБА_1 звернулася в Головне управління Держгеокадастру у Львівській області із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області, яка знаходиться в межах проінветаризованого та зареєстрованого в ДЗК масиву - кадастровий номер 4623086000:07:000:0547, загальна площа 29,3156 га, для передачі у власність земельної ділянки розміром 0,2300 га для ведення особистого селянського господарства.
10.08.2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області наказом № 13-6565/16-20-СГ прийнято наказ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району, орієнтовний розмір земельної ділянки 0.2300 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4623086000:07:000:0547, яка включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, та які відповідно до пункту 3 статті 136 Земельного кодексу України не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
16.10.2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області наказом № 13-6565/16-20-СГ прийнято наказ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами», яким включено земельні ділянки в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах згідно з додатку.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови їй у надані дозволу на розроблення документації із землеустрою та протиправними спірні накази які порушують її право на користування земельною ділянкою.
Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність дій відповідача з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:
Згідно ч. 10 ст. 118 ЗК України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відтак на думку суду саме відмова, а не дії відповідача можуть бути предметом позову по даній справі.
Таким чином, позивач в цій частині позовних вимог помилився в обраному способі захисту порушених прав, що є підставою для відмови в задоволені позовних вимог в цій же частині.
Згідно ч. 11 ст. 118 ЗК України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно відмова в задоволенні позовних вимог в частині протиправних дій відповідача, в даній справі не є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог позивачів в частині зобов'язання відповідача.
Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом враховуються аргументи наведені позивачем щодо протиправності спірного наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.08.2020 №13-6565/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», оскільки згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У спірному наказі вищевказана підстава відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки відсутня, відповідно спірний наказ відповідача є протиправними, відтак в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.08.2020 №13-6565/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем щодо зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району, Львівської області, кадастровий номер 4623086000:07:000:0547, загальна площа 29,3156 га, для передачі у власність земельної ділянки розміром 0,2300 га. для ведення особистого селянського господарства, оскільки суд взамін визнання протиправної відмови відповідача не може підміняючи собою орган владних повноважень (розпорядника землі) зобов'язувати відповідача надати позивачу дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Однак вказане не звільняє відповідача від повторного розгляду клопотання позивача (реєстр. номер в ГУ Дергеокадастру у Львівській області від 06.07.2020 року № К-7064/0/36-20-СГ) про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для передачі у власність, для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,2300 га, що знаходиться на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району, Львівської області.
Судом також не враховуються аргументи позивача щодо визнання протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 16.10.2019 року №13-6758/16-19-СГ в частині включення земельної ділянки № 4623086000:07:000:0547 до переліку земельних ділянок права на які буде виставлено на земельні торги, оскільки позивачем не доведено жодними належними та допустимими доказами порушення її прав цим спірним наказом у 2019 році, тоді як лише в липні 2020 року, позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки розташованої на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району Львівської області.
З цих же підстав судом частково враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву.
Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ст. 116 ЗК України:
1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
3. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
5. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Згідно ст. 117 цього ж Кодексу:
1. Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
2. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.
3. До земель комунальної власності, які не можуть передаватися у державну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у державну власність.
Згідно ст. 118 цього ж Кодексу:
1. Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
2. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
3. Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
4. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
5. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
6. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
7. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
8. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186/1 цього Кодексу.
9. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
10. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
11. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють підстави та порядок розгляду клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, пр. В. Чорновола, 4) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.08.2020 №13-6565/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06.07.2020 року № К-7064/0/36-20-СГ про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для передачі у власність, для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,2300 га, що знаходиться на території Новосілко-Опарської сільської ради Миколаївського району, Львівської області.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгекадастру у Львівської області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) 1681,60 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено у повному обсязі 20.11.2020 року.
Суддя Гавдик З.В.