Рішення від 27.10.2020 по справі 905/1751/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

27.10.2020 м. Харків Справа № 905/1751/19

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів головуючого судді Ніколаєвої Л.В., суддів Демідової П.В., Шилової О.М.,

при помічнику судді за дорученням Головко А.І.,

розглянувши справу № 905/1751/19

за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»

до відповідача Комунального підприємства «Покровськтепломережа»

за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»

за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»

про зобов'язання повернути безпідставно набуте майно та стягнення 97 151 327,04 грн.,

за участю представників:

від позивача: Кухтик В.М., адвокат

від відповідача: не з'явився

від третьої особи 1: Коваленко С.В., адвокат

від третьої особи 2: не з'явився

Суть спору: АТ «Укртрансгаз» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд зобов'язати КП «Покровськтепломережа» повернути АТ «Укртрансгаз» в натурі безпідставно набуте майно природний газ в обсязі 12 889,920 тис.куб.м.; стягнути з КП «Покровськтепломережа» на користь АТ «Укртрансгаз» 97 151 327,04 грн., що є вартістю безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 12 889,920 тис.куб.м. (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог за вх. № 26204/19 від 21.12.2019р.).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на здійснення відповідачем з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, через газорозподільну систему, оператором якої є третя особа 2 (ПАТ «Донецькоблгаз»), відбору природного газу у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р., за відсутністю постачальника природного газу та без оформлення договірних відносин з позивачем.

Склад суду для розгляду даної справи змінювався. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.09.2020р. справа розподілена колегії суддів: головуючий суддя Ніколаєва Л.В., судді Демідова П.В., Шилова О.М. та згідно з ухвалою суду від 29.09.2020р. прийнята до провадження вказаним складом суду.

У підготовчому провадженні господарським судом залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Донецькоблгаз», про що постановлено ухвали суду від 21.11.2019р., від 11.02.2020р.; відхилено клопотання відповідача за вх. № 21812/19 від 29.10.2019р. про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 905/1140/18, про що у підготовчому засіданні 17.03.2020р. постановлено ухвалу у протокольній формі.

У відзиві на позовну заяву за вх. № 20408/19 від 09.10.2019р. відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову, з посиланням на те, що між відповідачем та третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») у спірний період існували договірні відносини щодо постачання природного газу згідно договорів № 4544/1617-ТЕ-6 від 30.08.2016р., № 4833/1617-БО-6 від 27.10.2016р. із визначеними плановими обсягами газу, які укладені на виконання Правил постачання природного газу, затв. постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затв. постановою КМУ від 01.10.2015р., та на підставі яких здійснювалось постачання природного газу. При цьому, жодних повідомлень третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») щодо обмеження/припинення постачання природного газу на адресу відповідача не надходили. Одночасно, у спірний період між відповідачем та позивачем існували договірні відносини щодо транспортування природного газу згідно договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1608000486-45/04 від 16.08.2016р., на підставі якого надавались відповідні послуги та за яким заборгованість відповідача перед позивачем відсутня. Тобто, вимога позивача, як оператора ГТС, до відповідача, як споживача, щодо сплати природного газу, який фактично поставлений третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України»), є неправомірною.

У відповіді на відзив за вх. № 21236/19 від 21.10.2019р. позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, з посиланням на те, що постановою КМУ №758 від 01.10.2015р. затверджено Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, за пп. 4 п. 3 якого на третю особу 1 (НАК «Нафтогаз України») покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням. При цьому, у п. 17 Положення КМУ №758 від 01.10.2015р. визначено, що постачання природного газу (надання номінацій) виробнику теплової енергії здійснюється виключно у разі виконання останнім, як мінімум, двох умов: укладення з третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») договору постачання природного газу відповідно до законодавства, а також забезпечення хоча б однієї з передбачених Положенням умов щодо розрахунків за газ. Тобто, лише наявність укладеного договору не може свідчити про здійснення поставки природного газу відповідачу, оскільки доказом, який підтверджує факт поставки газу є підписаний між сторонами акт приймання - передачі природного газу. Отже, за відсутності такого акту факт відбору відповідачем природного газу з ресурсу третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») не є підтвердженим.

У запереченнях на відповідь на відзив за вх. № 22323/19 від 05.11.2019р. відповідач посилається на безпідставність доводів позивача, викладених у відповіді на відзив, з аналогічних підстав, що викладені у відзиві на позов.

У поясненнях за вх. № 1185/20 від 20.01.2020р. третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») підтримує позовні вимоги з посиланням на те, що: по - перше, у спірному періоді третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») не здійснювала постачання природного газу відповідачу на підставі договорів постачання природного газу № 4544/1617-ТЕ-6 від 30.08.2016р., № 4833/1617-БО-6 від 27.10.2016р. у зв'язку із порушенням останнім п. 17 Положення «Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)», затв. постановою КМУ від 01.10.2015р. №758, між ними не підписані жодні акти приймання-передачі природного газу; по - друге, третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») у спірний період не підтверджувала обсяги газу шляхом подання номінацій, а тому в газотранспортній системі фізично був відсутній газ останньої, який міг би спожити відповідач, та фактично відповідачем відібрано природний газ з ресурсу позивача, який придбав його у третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») на підставі відповідних договорів, які наявні у матеріалах справи.

У поясненнях за вх. № 3093/20 від 11.02.2020р. відповідач посилається невиконання третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») обов'язку щодо видачі номінацій виробникам теплової енергії, покладеного на неї розпорядженням КМУ від 05.10.2016р. № 742 «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» та на безпідставну відмову у підписанні актів приймання - передачі природного газу за спірний період, та вважає, що за наявності відповідного розпорядження уряду, споживання природного газу відбувалось на законних підставах.

У відповіді на письмові пояснення за вх. № 3063/20 від 11.02.2020р. позивач посилається на те, що акти транспортування природного газу магістральними трубопроводами, акти розподілу природного газу підтверджують факт надання відповідачу відповідних послуг, але не підтверджують правомірність споживання природного газу та ознаки його набуття як товару за належної правової підстави. За відсутності підписаних актів приймання - передачі природного газу, про що також посилається третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України»), відповідачем не доведено споживання природного газу на підставі договорів постачання природного газу, на які він посилається. Крім того, відсутність повідомлення про припинення постачання природного газу та невжиття заходів з примусового обмеження (припинення) подачі газу з боку позивача, третіх осіб 1, 2 (НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Донецькоблгаз») не свідчить про правомірність споживання відповідачем природного газу, такі дії з боку позивача, третіх осіб 1, 2 (НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Донецькоблгаз») є їх правом, в той час, коли чинне законодавство покладає на відповідача саме обов'язок самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добового/місячного підтвердженого обсягу самостійно і завчасно обмежувати (припиняти) власне газоспоживання.

У письмових поясненнях за вх. № 4222/20 від 26.02.2020р. третя особа 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») посилається на те, що споживання відповідачем спірних обсягів природного газу не можна вважати несанкціонованим відбором з огляду на наявність договорів на постачання природного газу, укладених між третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») та відповідачем, а також існування обов'язку третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») видати номінації відповідно до укладених договорів та поставити природний газ виробникам теплової енергії та теплопостачальним підприємствам, визначеного Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затв. постановою КМУ від 01.10.2015р. Водночас, відповідач не оформив належним чином поставку природного газу, тобто не підтвердив споживання природного газу на достатній правовій підставі, не довів правомірності відбору природного газу, а тому такий газ має бути ним повернутий.

У відповіді на письмові пояснення третьої особи 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») за вх. № 5431/20 від 12.03.2020р. відповідач погоджується з доводами про те, що обсяги спожитого відповідачем природного газу не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, але вважає необґрунтованим висновок про неналежне оформлення поставки газу з підстав, які зазначені у заявах по суті справи та письмових поясненнях.

Представник позивача у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.10.2020р. підтримав позов та просив суд його задовольнити.

Третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.10.2020р. позов підтримала.

Відповідач, третя особа 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») у судове засідання щодо розгляду справи по суті 27.10.2020р. не з'явились, але про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, оскільки копії ухвали суду від 29.09.2020р. про закриття провадження у справі та призначення розгляду справи по суті у судовому засіданні 27.10.2020р. одержані ними, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення №6102252952534, №6102252952453.

З огляду на те, що дана справа розглядається судом по суті, тобто на момент її розгляду всі заяви по суті справи та відповідні докази є зібраними, клопотання та заяви учасників справи розглянуті у підготовчому провадженні, а також приймаючи до уваги положення ч. 1 ст. 202 ГПК України, суд визнав за можливе вирішити справу у даному судовому засіданні.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.10.2020р. господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи 1, господарським судом встановлено:

30.08.2016р. та 27.10.2016р. між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (на т.ч. АТ «НАК «Нафтогаз України»/НАК «Нафтогаз») (постачальник, третя особа 1) та КП «Покровськтепломережа» (споживач, відповідач) укладені договори постачання природного газу № 4544/1617-ТЕ-6, № 4833/1617-БО-6.

Постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (п. 1.1 договорів).

Природний газ, що постачається за цими договорами, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, для виробництва теплової енергії для релігійних організацій, для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (п. 1.2 договорів).

Договором № 4544/1617-ТЕ-6 від 30.08.2016р. узгоджено планові обсяги газу: жовтень 2016р. - 1 084 тис. куб. м., листопад 2016р. - 3 155 тис. куб. м., грудень 2016р. - 4 113 тис. куб. м., січень 2017р. - 4 538 тис. куб. м., лютий 2017р. - 3 973 тис. куб. м., березень 2017р. - 3 482 тис. куб. м. Договором № 4833/1617-БО-6 від 27.10.2016р. узгоджено планові обсяги газу: жовтень 2016р. - 220 тис. куб. м., листопад 2016р. - 597 тис. куб. м., грудень 2016р. - 773 тис. куб. м., січень 2017р. - 851 тис. куб. м., лютий 2017р. - 744 тис. куб. м., березень 2017р. - 655 тис. куб. м. (п.2.1 договорів).

Договорами визначено в т.ч. порядок та умови передачі газу щодо оформлення споживачем заявок на плановані обсяги використання газу, підтвердження постачальником номінацій, складання актів приймання - передачі природного газу, порядок та умови проведення розрахунків, зокрема, щодо сплати постачальником оператору газотранспортної системи вартості послуги балансування у випадку встановлення негативного небалансу та відшкодування споживачем постачальнику таких витрат (розд. 3, 6 договорів).

Договори набирають чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діють в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. до 31.03.2017р. (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п. 12.1 договорів).

Додатковою угодою № 1 від 23.01.2017р. до договору № 4544/1617-ТЕ-6 від 30.08.2016р., додатковими угодами № 1 від 31.10.2016р., № 2 від 22.11.2016р., № 3 від 30.12.2016р., № 4 від 23.01.2017р. до договору № 4833/1617-БО-6 від 27.10.2016р. вносились зміни та доповнення.

Як посилається третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України»), проти чого заперечує відповідач, у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») не здійснювала постачання відповідачу природного газу за цими договорами. Одночасно, третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») також посилається на те, що остання не підтверджувала планові обсяги природного газу (не надавала номінації) через наявність заборгованості за спожитий у минулі періоди природний газ, низький рівень розрахунків за всіма договорами, відсутність графіку погашення заборгованості/порушення наданого графіку погашення заборгованості.

Акти приймання - передачі природного газу за жовтень 2016р., січень, лютий 2017р., підписані обома сторонами цих договорів, у матеріалах справи відсутні.

16.08.2016р. між ПАТ «Укртрансгаз» (на т.ч. АТ «Укртрансгаз») (газотранспортне підприємство, позивач) та КП «Покровськтепломережа» (замовник, відповідач) укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №160800486-45/04.

Газотранспортне підприємство зобов'язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання - передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі ГРС), а замовник зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору (п. 1.1 договору).

Річний плановий обсяг транспортування природного газу замовника складає 10 404 тис. куб. м., у т.ч. у жовтні 2016р. - 1 363 тис. куб. м., листопаді 2016р. - 3 926 тис. куб. м., грудні 2016р.- 5 115 тис. куб. м. (п. 1.2 договору).

Підставою для транспортування газу магістральними трубопроводами є підтвердження в установленому порядку оператором Єдиної газотранспортної системи України відповідно до щомісячного планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу газу, наявності в замовника місячного обсягу газу, виділеного для забезпечення його споживачів або на власні потреби (підтверджені обсяги) (п. 2.1 договору).

Договором визначено в т.ч. порядок оформлення актів наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами, визначення вартості послуг за договором та порядок розрахунків, зокрема, послуги з транспортування газу оформлюються газотранспортним підприємством і замовником актами наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами, акти наданих послуг є підставою для проведення остаточних розрахунків замовника з газотранспортним підприємством; вартість фактично наданих газотранспортним підприємством замовнику послуг за звітний місяць визначається на підставі акта наданих послуг, остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться замовником до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів (розд. 3, 5 договору).

Цей договір набирає чинності з моменту підписання та розповсюджує свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.10.2016р., договір укладається на строк до 31.12.2016р. Договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 11.1 договору).

У жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. позивачем протранспортовано відповідачу природний газ в обсягах 2 397,858 тис. куб. м., 5 652,884 тис. куб. м., 4 839,178 тис. куб. м. відповідно, про що свідчать акти № 10-16-1608000486 від 31.10.2016р., 31.01.2017р., 28.02.2017р., підписані сторонами цього договору.

Як посилається відповідач та проти чого не заперечує позивач, заборгованість відповідача перед позивачем за послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами за цей період відсутня.

21.01.2016р. між ПАТ «Донецькоблгаз» (оператор ГРМ, третя особа 2) та КП «Красноармійськтепломережа» (на т.ч. КП «Покровськтепломережа») (споживач, відповідач) укладено договір на розподіл природного газу №5-08 шляхом підписання останнім заяви приєднання до умов цього договору.

За цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати замовнику послугу з розподілу природного газу, а споживач прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору).

Санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи (п. 3.1 договору).

Оплата послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. п. 6.4, 6.6 договору).

Цей договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору).

У жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. третьою особою 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») поставлено природний газ/надано послуги з розподілу природного газу відповідачу в обсягах 2 397,858 тис. куб. м., 5 652,884 тис. куб. м., 5 082,446 тис. куб. м. (в т.ч. 4 839,178 тис. куб. м. для вироблення теплової енергії для категорії споживачів «населення», «бюджет») відповідно, про що свідчать акти прийому - передачі природного газу від 31.10.2016р., 31.01.2017р., 28.02.2017р., акти розподілу природного газу від 01.11.2016р., 31.01.2017р., 28.02.2017р., підписані сторонами цього договору.

01.08.2016р. між АТ «Укртрансгаз» (оператор, позивач) та ПАТ «Донецькоблгаз» (замовник, третя особа 2) укладено договір транспортування природного газу №1512000703.

За цим договором оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг (п. 2.1 договору).

Оператором може бути надана замовнику в т.ч. послуга балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (балансування) (п. 2.3 договору).

Замовник зобов'язаний вчасно врегульовувати небаланси. У разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до двадцятого числа місяця, наступного за газовим, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою: В балансування = БЦГ х К х Qбг, де БЦГ - базова ціна газу, Qбг - обсяг негативного місячного небалансу замовник послуг транспортування, К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1 (п.п. 4.1, 9.1, 9.2 договору).

Цей договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016р., умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015р. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.1 договору).

У провадженні господарського суду Донецької області перебуває справа №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НАК «Нафтогаз України» та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача в т.ч. КП «Покровськтепломережа» про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу та пені, 3% річних, інфляційних втрат у загальному розмірі 2 032 739 822,35 грн.

Підставою позовних вимог у даній справі є неналежне виконання ПАТ «Донецькоблгаз» зобов'язань в частині оплати послуг балансування обсягів природного газу, наданих АТ «Укртрансгаз» за договором транспортування природного газу №15120000703 від 01.08.2016р. та Кодексом ГТС.

При цьому, за обставинами справи №905/1140/18 небаланс природного газу, який врегульовано АТ «Укртрансгаз» шляхом надання послуг балансування, виник, зокрема, внаслідок того, що у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. КП «Покровськтепломережа» спожито природний газ у загальному обсязі 12 889,92 тис. куб. м. без підтверджених номінацій НАК «Нафтогаз України».

На даний час у справі №905/1140/18 проводиться судова економічна експертиза, призначена господарським судом Донецької області на підставі ухвали суду від 10.09.2018р.

30.05.2016р. та 31.01.2017р. між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (на т.ч. АТ «НАК «Нафтогаз України»/НАК «Нафтогаз») (продавець, третя особа 1) та ПАТ «Укртрансгаз» (на т.ч. АТ «Укртрансгаз») (покупець, позивач) укладені договори про закупівлю природного газу № 1605001357-ВТВ, № 1701001564-ВТВ.

За п. п. 1.1, 1.2 договору № 1605001357-ВТВ від 20.05.2016р. продавець зобов'язується передати у власність покупцеві у травні - грудні 2016р. природний газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах договору. Газ, що продається за договором, використовується покупцем виключно для забезпечення виробничо - технологічних потреб, власних потреб та для забезпечення балансування. За п. 1.1 договору № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017р. продавець зобов'язується передати у власність покупцеві у січні - квітні 2017р. газ природний, скраплений або в газоподібному стані (природний газ (природний газ для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах договору.

Приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу (п. п. 3.2, 3.3 договорів № 1605001357-ВТВ від 30.05.2016р., № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017р.).

За п. 11.1 договору № 1605001357-ВТВ від 30.05.2016р. останній набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині поставки газу до 31.12.2016р. За п. 11.1 договору № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017р. останній набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині поставки газу до 31.04.2017р. включно, а в частині розрахунків до їх повного здійснення.

У жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») поставила, а позивач прийняв імпортований природний газ за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, ввезений на митну територію України ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України, для забезпечення балансування, виробничо - технологічних потреб, власних потреб: за договором №1605001357-ВТВ від 30.05.2016р. в обсязі 331 321,167 тис. куб. м. (жовтень 2016р.); за договором № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017р. - 731 439,744 тис. куб. м. (січень 2017р.), 643 105,799 тис. куб. м. (лютий 2017р.), про що свідчать акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2016р., 31.01.2017р., 28.02.2017р., підписані сторонами цих договорів.

Позивач посилається на те, що у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. жодним постачальником не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу (не підтверджено обсяг газу) для відповідача, але останнім здійснено відбір природного газу в загальному обсязі 12 889,920 тис. куб. м. Відбір такого обсягу природного газу здійснений відповідачем з обсягів природного газу позивача, що були придбані ним за результатами проведення публічних закупівель за вищевказаними договорами про закупівлю природного газу та подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС, що підтверджується довідкою про списання газу на балансування за період 01.01.2016р. - 30.06.2018р. за підписом головного бухгалтера АТ «Укртрансгаз».

Обставини щодо відбору відповідачем природного газу в загальному обсязі 12 889,920 тис. куб. м. підтверджуються звітами про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування за жовтень 2016р., січень, лютий 2017р.; звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» з ресурсу НАК «Нафтогаз України» за жовтень 2016р.; звітами про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за січень, лютий 2017р., які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформаціями про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу за жовтень 2016р., січень, лютий 2017р., які складені АТ «Укртрансгаз».

Оскільки відповідач набув природний газ позивача без будь-якої правової підстави, останній звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання відповідача повернути в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 12 889,920 тис. куб. м. та стягнення вартості такого майна у розмірі 97 151 327,04 грн. на підставі ст. ст. 1212, 1213 ЦК України.

При цьому, вартість газу визначена позивачем виходячи із маржинальної ціни придбання 7 537 грн. з ПДВ за 1 000 куб. м. за газову добу 18.12.2019р., опублікованої на офіційному сайті АТ «Укртрансгаз».

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних мотивів.

За змістом ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.

Перелік способів захисту, зазначений в ч. 2 ст. 16 ЦК України, не є вичерпним, та суду надано право захистити цивільне право або інтерес особи іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (ч.3 ст. 16 ЦК України).

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.12.2019р. у справі № 910/1997/18).

Якщо спеціальні норми права визначають конкретні заходи з урахуванням специфіки порушеного права та характеру правопорушення, особа вправі скористатися такими способами захисту. Належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування.

У тих випадках, коли спеціальна норма закону установила інший, ніж визначений ст. 16 ЦК України спосіб захисту, застосовується спосіб захисту, встановлений спеціальною нормою. Одночасно можуть застосовуватися положення ст. 16 ЦК України і положення спеціальної норми щодо способу захисту у випадку, коли ці способи тотожні й на них поширюється дія ЦК України.

Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини.

З огляду на правову природу спірних правовідносин та суб'єктний склад їх учасників, оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватися судом з урахуванням приписів ЗУ «Про ринок природного газу» №329-VIII від 09.04.2015р., Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015р., та Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р., які набрали чинності 27.11.2015р. (зі змінами та доповненнями).

ЗУ «Про ринок природного газу» визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

За ст. 1 цього Закону оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників);

- оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);

- постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

- ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG;

- споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини;

- суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

АТ «Укртрансгаз» (позивач) утворено на виконання постанови КМУ від 24.07.1998р. №1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу», та є оператором газотранспортної системи (оператор ГТС), який на підставі ліцензії серії АЕ №194511 від 11.03.2013р. у спірний період здійснював діяльність з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами.

АТ «Укртрансгаз», як оператор ГТС, відповідно до приписів ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про ринок природного газу» на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 7 ст. 22 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газотранспортної системи визначаються цим Законом, кодексом газотранспортної системи, іншими нормативно-правовими актами, а також договором транспортування природного газу. З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов'язаний: здійснювати балансування та функції оперативно - диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб. Оператор газотранспортної системи придбаває енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний і прозорий спосіб та на ринкових умовах.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи є юридичною особою, яка не є складовою вертикально інтегрованої організації і здійснює свою господарську діяльність незалежно від діяльності з видобутку, розподілу, постачання природного газу, діяльності оптових продавців. Оператор газотранспортної системи не може провадити діяльність з видобутку, розподілу або постачання природного газу.

У п. 5 гл. 1 розд.1 Кодексу ГТС (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), який є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України, надано наступні визначення термінів:

- алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу;

- балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;

- комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації;

- небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;

- несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу;

- номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);

- фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.

Правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством/оператором газорозподільної системи/прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування газотранспортної системи, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497 (п. 2 гл. 1 розд. IV Кодексу ГТС).

Пунктом 1 гл. 1 розд. VIII Кодексу ГТС визначено, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом.

За приписами п.10. гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС алокація фактичних обсягів споживача можлива тільки на постачальника, зазначеного у відповідній підтвердженій номінації/реномінації, крім випадків, передбачених нижче. У разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи. У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, оператор газорозподільної системи після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснює алокацію із зазначенням, що фактичні обсяги природного газу є обсягами оператора газорозподільної системи.

Розділом ХІІІ Кодексу ГТС встановлено, що замовник послуг транспортування зобов'язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій. Замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій. Якщо існує загроза цілісності газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи вживає таких заходів: купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу, а в разі відсутності такої можливості - за конкурсною процедурою та за ринковими цінами; регулювання обсягу надходження газу в газотранспортну систему (точки входу та/або виходу) у випадках, передбачених Національним планом дій та цим Кодексом; регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в газотранспортній системі; регулювання обсягу природного газу, який зберігається у газосховищах, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи. З метою забезпечення безпечності функціонування та цілісності газотранспортної системи, у тому числі балансування газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи управляє потоками природного газу, які закачуються та відбираються до/з газосховища, що є в управлінні оператора газотранспортної системи, а також частиною газосховищ відповідно до пункту 3 цього розділу. Оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбає природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах. Оператор газотранспортної системи, здійснюючи балансування газотранспортної системи, бере до уваги очікуваний результат від використання тих чи інших заходів балансування з огляду на забезпечення стабільного рівня функціонування газотранспортної системи, а також час, необхідний для їх впровадження.

У гл. 1 розд. XIV Кодексу ГТС визначено, що замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення. При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів). Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

В силу приписів гл. 3 розд. XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів. У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць. Замовники послуг транспортування після проведення заходів, передбачених пунктами 3 - 5 цієї глави, для врегулювання місячного небалансу оформлюють, підписують та скріплюють печатками додаткові акти приймання-передачі і коригуючі реєстри та надсилають оператору газотранспортної системи в строк до 12-го числа наступного місяця. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.

Положення гл. 4 розд. XIV Кодексу ГТС передбачають, що розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів. У разі невиконання замовниками положень пункту 4 цієї глави неврегульовані обсяги небалансу, які виникли у замовника послуг транспортування (постачальника) у віртуальних точках виходу до газорозподільної системи, вважаються обсягами небалансу відповідного оператора газорозподільної системи. Положення цього пункту не стосуються замовників послуг транспортування (постачальника), які поставляють виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

Відповідно до п. 4 гл. 5 розд. VІ Кодексу ГРМ якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість (об'єм/обсяг), що розраховується за формулою В = (Vф - Vп) х Ц х К. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.

З наведеного можна зробити висновок про те, що ринок природного газу - це сукупність правовідносин, які виникають, зокрема, у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, між постачальником природного газу, оператором ГТС, оператором ГРМ та споживачем природного газу, які наділені та обмежені певними правомочностями.

Оператор ГТС є суб'єктом ринку природного газу, на якого покладено функції здійснення балансування та функції оперативно - диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб.

Передумовами надання оператором газотранспортної системи послуг балансування є наявність негативної різниці між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації, а також відсутність факту добровільного закриття місячного негативного небалансу замовником послуг транспортування природного газу.

Кодекс ГТС визначає негативний небаланс як перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу. Такий негативний небаланс виникає в т.ч. внаслідок несанкціонованого відбору природного газу, яким є відбір природного газу, зокрема, за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником. При цьому, небаланс природного газу, який виник внаслідок його несанкціонованого відбору споживачем, врегульовується за рахунок віднесення оператором ГТС його вартості у складі послуги балансування на оператора ГРМ та сплатою останнім цієї послуги. В свою чергу, споживач компенсує оператору ГРМ вартість такого газу з підвищеним коефіцієнтом.

В іншому випадку - якщо небаланс природного газу віднесений оператором ГТС на постачальника природного газу (замовника послуг транспортування), його врегулювання здійснюється оператором ГТС шляхом надання такому постачальнику послуги балансування та сплати останнім вартості наданої послуги. Водночас, відшкодування постачальнику відповідних витрат здійснюється споживачем в порядку, визначеному договорами про постачання природного газу, укладеними між постачальником та споживачем.

Отже, з огляду на спеціальне законодавство у сфері газопостачання, яке встановлює певний механізм регулювання відносин на ринку природного газу, при виникненні різниці в поданих та відібраних обсягах газу оператор ГТС здійснює захист свого права у спосіб комерційного балансування шляхом надання послуги балансування на відповідний обсяг газу та стягнення її вартості з особи, на яку здійснено алокацію обсягу природного газу (оператор ГРМ або постачальник). При цьому, вартість послуги балансування враховує в т.ч. і ціну природного газу, закупівлю якого здійснено оператором ГТС для надання такої послуги.

Наявні у справі звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування за жовтень 2016р., січень, лютий 2017р.; звіт про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» з ресурсу НАК «Нафтогаз України» за жовтень 2016р.; звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за січень, лютий 2017р., містять відомості, згідно з якими підтверджений обсяг природного газу (номінація) КП «Покровськтепломережа» у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. становить 0,00 тис. куб. м. за кожним місяцем, а фактичний обсяг спожитого (відібраного) ним природного газу у жовтні 2016р. становить 2 397,858 тис. куб. м., у січні 2017р. - 5 652,884 тис. куб. м., у лютому 2017р. - 4 839,178 тис. куб. м. відповідно, що протранспортований АТ «Укртрансгаз», розподілений ПАТ «Донецькоблгаз» та віднесений останнім на постачальників НАК «Нафтогаз України» (щодо жовтня 2016р. - 2 397,858 тис. куб. м., січня 2017р. - 5 441,029 тис. куб. м., лютого 2017р. - 4 839,178 тис. куб. м.), ТОВ «Укр-Альянс Груп» (щодо січня 2017р. - 211,855 тис. куб. м.). Вказані документи складені ПАТ «Донецькоблгаз», як оператором ГРМ, та надані АТ «Укртрансгаз», як оператору ГТС, на виконання приписів гл. 1 та гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС, гл. 2 розд. ХІІ Кодексу ГРМ.

Інформації про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу за жовтень 2016р., січень, лютий 2017р., які складені АТ «Укртрансгаз», як оператором ГТС, свідчать про віднесення останнім вказаних обсягів газу, як таких, що спожиті (відібрані) споживачем КП «Покровськтепломережа» без підтверджених номінацій, на небаланс ПАТ «Донецькоблгаз», як оператора ГРМ.

Договори про закупівлю природного газу № 1605001357-ВТВ від 30.05.2016р., № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017р., які укладені між НАК «Нафтогаз» та АТ «Укртрансгаз», та акти приймання - передачі природного газу до них, довідка про списання газу на балансування за період 01.01.2016р. - 30.06.2018р. за підписом головного бухгалтера АТ «Укртрансгаз» свідчать про купівлю АТ «Укртрансгаз» природного газу та подання його до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС для здійснення балансування системи.

З поданих доказів можна зробити висновок про вчинення АТ «Укртрансгаз» дій, направлених на врегулювання небалансу природного газу шляхом закупівлі природного газу для виконання функції оператора ГТС щодо балансування газотранспортної системи, який (небаланс природного газу) визначений останнім за процедурою алокації та віднесений на ПАТ «Донецькоблгаз», як оператора ГРМ, у зв'язку із відбором КП «Покровськтепломережа» у жовтні 2016р., січні, лютому 2017р. природного газу без підтверджених номінацій.

Тому, у даному конкретному випадку, захист майнових інтересів позивача, як оператора ГТС, має здійснюватися в межах правовідносин з надання послуг балансування в порядку, встановленому Кодексом ГТС та договором про транспортування природного газу, укладеним між АТ «Укртрансгаз» та ПАТ «Донецькоблгаз».

При цьому, такий захист майнових інтересів на даний час вже здійснюється позивачем в межах справи №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НАК «Нафтогаз України» та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача в т.ч. КП «Покровськтепломережа» про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу та пені, 3% річних, інфляційних втрат.

Суд вважає, що позивачем неправильно надано кваліфікацію спірним правовідносинам, та з огляду на спеціальне законодавство у сфері газопостачання, яким врегульовано такі правовідносини, положення гл. 83 ЦК України, зокрема, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України щодо безпідставного набуття, збереження майна, на які посилається позивач, застосуванню не підлягають.

Кодексом ГТС не передбачено визначення непрямого споживача, об'єкти якого підключені до газорозподільної мережі, відповідальним перед оператором ГТС за виникнення небалансу в газотранспортній системі, а також можливості стягнення оператором ГТС вартості природного газу або послуг балансування з такого споживача.

За таких обставин, обраний АТ «Укртрансгаз» спосіб захисту не відповідає змісту права оператора ГТС, яке він вважає порушеним, а також характеру та наслідкам такого порушення з боку КП «Покровськтепломережа», що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Одночасно, з огляду на попередні висновки суду в межах розгляду даної справи не підлягають оцінці докази та встановленню обставини щодо виконання/невиконання договірних зобов'язань НАК «Нафтогаз України» за договорами постачання природного газу №4544/1617-ТЕ-6 від 30.08.2016р., №4833/1617-БО-6 від 27.10.2016р., щодо видачі/невидачі НАК «Нафтогаз України» номінацій (в т.ч. підстав їх невидачі), щодо правомірності/неправомірності споживання (відбору) КП «Покровськтепломережа» природного газу, а також кваліфікації спірних обсягів газу як санкціонованого чи несанкціонованого відбору КП «Покровськтепломережа» природного газу.

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, у зв'язку із відмовою у задоволенні позову, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити Акціонерному товариству «Укртрансгаз» у задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 17.11.2020р. (у зв'язку із перебуванням головуючого судді Ніколаєвої Л.В у відпустці з 02.11.2020р. по 06.11.2020р. включно, члена колегії судді Демідової П.В. на лікарняному з 03.11.2020р. по 16.11.2020р. включно).

Головуючий суддя Л.В. Ніколаєва

Суддя П.В. Демідова

Суддя О.М. Шилова