Рішення від 29.10.2020 по справі 450/2478/19

Справа № 450/2478/19 Провадження № 2/450/413/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" жовтня 2020 р. Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Кукси Д.А.

при секретарі Оленич О.І.

з участю: представник позивача ОСОБА_1 , представник відповідача Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, ОСОБА_2 - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, ОСОБА_2 про (предмет позову): визнати незаконним та скасувати рішення Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (ідентифікаційний номер: 22372529) № 292 від 20.09.2018 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та передачу її у власність ОСОБА_5 »; скасувати рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) на земельну ділянку (кадастровий номер: 4623683700:01:001:0910), прийняте 10.10.2018 року реєстратором Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за індексним номером: 43445829; скасувати запис про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) на земельну ділянку (кадастровий номер: 4623683700:01:001:0910), (номер запису про право власності: 28327035), вчинену реєстратором Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Шубеляк Ігорем Ярославовичем згідно з рішенням про державну реєстрацію від 10.10.2018 року за індексним номером: 43445829,

суд постановив:

підстава позову (позиція позивача):

29.11.2017 року позивач зверталась до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо виділення земельних ділянок для індивідуального будівництва будинків. Дана заява була отримана сільською радою 29.11.2017 року. До заяви було долучено графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки, а саме: АДРЕСА_1 . Всупереч ст. 118 ЗК України Лапаївською сільською радою розгляд заяви не було здійснено, а натомість надано позивачу лист від 20.12.2017 року № 455, яким повідомлено, що заяви про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо виділення земельних ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків в т.ч. і подані позивачкою будуть розглядатись після затвердження Детального плану території. Рішенням Лапаївської сільської ради № 256 від 26.04.2018 року позивачці відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка.

Не погоджуючись із рішенням № 256 від 26.04.2018 року позивачка оскаржила його у судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року по справі № 1340/4642/18 визнано протиправним та скасовано рішення XIII сесії VII скликання Лапаївської сільської ради № 256 від 26.04.2018 року «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва, та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області», зокрема, в частині відмови ОСОБА_4 . Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року по справі № 1340/4642/18 набрало законної сили 19.03.2019 року.

Як стало відомо позивачці, Лапаївська сільська рада своїм рішенням від 20.09.2018 року № 292 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та передачу її у власність ОСОБА_2 » затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0700 га з кадастровим номером 4623683700:01:001:0910 в с. Лапаївка (діл. № НОМЕР_2 ); передати у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0700 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка (діл. НОМЕР_2).

Земельна ділянка, заяву на розроблення проекту землеустрою щодо якої подавала позивачка, передана у приватну власність ОСОБА_2 . Таким чином, на думку позивачки, грубе порушення Лапаївською сільською радою приписів Земельного кодексу України спричинило протиправне винесення рішення № 292 від 20.09.2018 року, оскільки правових підстав для передання земельної ділянки № НОМЕР_2 на ДПТ (кадастровий номер: 4623683700:01:001:0910) у власність ОСОБА_2 не було.

Позиція відповідачів:

представник відповідачів вказує, що ОСОБА_2 звернулась до Лапаївської с/р. Пустомитівського району в межах права наданого їй Конституцією України та Земельним кодексом України в порядку ст. 118 ЗКУ із клопотанням про надання їй Дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Рішенням сесії Лапаївської сільської ради від 26.04.2018 року №255 було задоволено клопотання ОСОБА_2 про надання Дозволу на виготовлення проекту землеустрою, оскільки клопотання відповідало вимогам чинного законодавства, на цей час дані земельна ділянка була вільною і не перебувала у приватній власності.

Рішення №255 Лапаївської с/р Пустомитівського р-ну від 26.04.2018 року не є скасованим, а отже чинне на сьогоднішній день.

Відповідно до наданого Дозволу ОСОБА_2 виготовила проект землеустрою, який подала на затвердження до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району.

Перевіривши матеріали справи ОСОБА_2 на відповідність вимогам чинного законодавства та у відповідності до ч.8 ст.118 ЗК України 20.09.2018 року Лапаївською сільською радою було прийняте Рішення № 292 «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та передачу у її приватну власність ОСОБА_2 ».

Посилання позивачки на рішення суду яким було визнано дії сільської ради щодо відмови у наданні Дозволу на виготовлення проекту землеустрою позивачеві (рішення №256 від 26.04.2018 року), ніяким чином не впливає на законність рішення Лапаївської сільської ради №292 від 20.09.2018 року «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2 .

Таким чином, на думку представника відповідачів, ОСОБА_2 повністю виконала вимоги та процедуру передбачену чинним законодавством України щодо отримання у власність земельної ділянки, а отже рішення №292 прийняте Лапаївською с/р про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_2 є законним та не підлягає скасуванню.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

14.08.2019 р. ухвала суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі; 13.09.2019 р. відзив на позовну зяву; 25.10.2019 року відповідь на відзив; 08.11.2019 року заперечення на відповідь на відзив; 21.11.2019 року клопотання про залучення правонаступника; 21.11.2019 року заява про уточнення позовних вимог; 21.11.2019 року ухвала про залучення правонаступника; 10.01.2021 року ухвала про виправлення описки; 16.01.2020 року відзив на позовну заяву; 28.01.2020 року відповідь на відзив; 21.02.2020 року ухвала про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду; 2.0.03.2020 року клопотання про відкладення розгляду справи; 04.05.2020 року клопотання про відкладення розгляду справи; 23.06.2020 року клопотання про відкладення розгляду справи; 21.09.2020 року заява про перенесення розгляду справи.

Встановлені судом фактичні обставини та оцінка суду.

29.11.2017 року позивачка зверталась до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо виділення земельних ділянок для індивідуального будівництва будинків. Дана заява була отримана сільською радою 29.11.2017 року.

До заяви було долучено графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки, а саме: НОМЕР_2 на ДПТ с. Лапаївка.

Лапаївською сільською радою надано позивачу лист від 20.12.2017 року № 455, яким повідомлено, що заяви про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо виділення земельних ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків в т.ч. і подані позивачкою будуть розглядатись після затвердження Детального плану території.

Рішенням Лапаївської сільської ради № 256 від 26.04.2018 року позивачці відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка.

Позивачка оскаржила рішення № 256 від 26.04.2018 року у судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року по справі № 1340/4642/18 визнано протиправним та скасовано рішення XIII сесії VII скликання Лапаївської сільської ради № 256 від 26.04.2018 року «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва, та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області», зокрема, в частині відмови ОСОБА_4 . Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року по справі № 1340/4642/18 набрало законної сили 19.03.2019 року.

Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

ОСОБА_2 звернулась до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району із клопотанням про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку. Рішенням сесії Лапаївської сільської ради від 26.04.2018 року №255 було задоволено клопотання ОСОБА_2 про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

Відповідно до наданого дозволу ОСОБА_2 виготовила проект землеустрою, який подала на затвердження до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району.

Лапаївською сільською радою рішенням від 20.09.2018 року № 292 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та передачу її у власність ОСОБА_2 » затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0700 га з кадастровим номером 4623683700:01:001:0910 в с. Лапаївка (діл. № НОМЕР_2 ); передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0700 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Лапаївка (діл. НОМЕР_2).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 140956442 від 10.10.2018 р. відділом у Пустомитівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області 08.10.2018 року внесено запис про реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на вищевказану земельну ділянку.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтями 78, 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Також право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні відповідно до ст. 321 Цивільного кодексу України. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, які видаються відповідно до них.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У правовій позиція викладеній у Постанові ВС по справі №420/5288/18 від 29.08.2019 року в п. 50 вказується: «Отже, ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки особо має право замовити розробку такого проекту самостійно. Таким чином, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є рішенням, без якого не може бути реалізоване право на отримання земельної ділянки у власність»

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Стрети проти Сполученого Королівства" від 24 червня 2003 року самі по собі допущені органами влади порушення при передачі майна у власність особи не можуть бути підставою для повернення цього майна державі, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки самого набувача майна.

З огляду на наведені висновки та обґрунтування суд прийшов до переконання, що Лапаївська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, надаючи дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, затверджуючи його та передаючи у власність ОСОБА_2 , діяла в межах своїх повноважень, а в свою чергу відповідачем ОСОБА_2 було повністю дотримано процедури передбаченої чинним законодавством України щодо отримання у власність земельної ділянки.

Тому, враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. 259, 263- 265, 268 ЦПК України, суд,

ухвалив:

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, ОСОБА_2 про скасування рішення сільської ради та запису про державну реєстрацію - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 витрати на правову допомогу у розмірі 5 000 (п'ять тисяч) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.

Позивач: ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 .

Відповідач : Зимноводівська сільська рада Пустомитівського району, с. Зимна Вода, вул. Шухевича, 83.

Відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення складено 05.11.2020 року.

СуддяД. А. Кукса