Справа № 420/9028/20
23 листопада 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області (пр.Шевченка,2, м.Одеса, 65044) до Публічного акціонерного товариства «Чорноморська тютюнова компанія» (вул..Строганова,10, м.Одеса, 65033) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Чорноморська тютюнова компанія», в якому позивач просить:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» вул. Строганова, буд. 10. м. Одеса, 65033, код ЄДРПОУ: 00382361 шляхом зобов'язання ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи верхолазні та скелелазні; роботи в діючих електроустановках; зупинити роботи з експлуатації центральної розподільчої підстанції «ЧТК», трансформаторної підстанції-4650 (2 х 400кВа); трансформаторної підстанції - 4651 (2 х 400кВа); КЛ-6 кВ №1, ААБ 6 ( 3x95) довжиною 380м.; КЛ-6 кВ № 2 ААШв 6 (3 х 95) довжиною 870 м.; КЛ-6 кВ від трансформаторної підстанції 1454 до ЦРП «ЧТК» - резерв, та усі внутрішні мережі 0,4 кВ згідно акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, додаток 7 до Договору про постачання електричної енергії № 38 від 14.08.2007, які знаходяться за адресою: вул. Строганова, 10, м. Одеса у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що відповідно до наказу Головного управління від 25.05.2020 № 554 у період з 23.06.2020 по 07.07.2020 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» з метою перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення планової перевірки було виявлено всього 29 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 4 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Так, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 липня 2020 року № 15/14.5/12-467 зафіксовані порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Враховуючи порушення законодавства, викладене у рядку № 1, 20, 21, 22 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 липня 2020 року № 15/14.5/12-467 у зв'язку з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; робіт верхолазних та скелелазних; робіт в діючих електроустановках; зупинення робіт з експлуатації центральної розподільчої підстанції «ЧТК», трансформаторної підстанції-4650 (2х 400кВа); трансформаторної підстанції - 4651 (2х 400кВа); КЛ-6 кВ №1, ААБ 6 (3x95) довжиною 380м. КЛ-6 кВ №2 ААШв 6 (3x95) довжиною 870 м. КЛ-6 кВ від трансформаторної підстанції-1454 до ЦРП «ЧТК» - резерв, та усі внутрішні мережі 0,4 кВ згідно акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, додаток 7 до Договору про постачання електричної енергії № 38 від 14.08.2007. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 23.09.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до наказу Головного управління від 25.05.2020 № 554 у період з 23.06.2020 по 07.07.2020 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» (далі - ПАТ «ЧТК»), (юридична адреса: вул. Строганова, буд. 10, м. Одеса, 65033) з метою перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення планової перевірки було виявлено всього 29 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 4 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 липня 2020 року № 15/14.5/12-467 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей:
П. 1 порушення ст.21 ЗУ № 2694, а саме: до початку виконання робіт підвищеної небезпеки роботодавцем не зареєстровано в ГУ Держпраці в Одеській області (за формою згідно з додатком 8 до Порядку Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 зі змінами) декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, за місцем їх виконання, а саме: - роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Порушено: ст. 21 ЗУ-2694 «Про охорону праці»; Постанова Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 зі змінами.
П. 20 порушення ст.21 ЗУ № 2694, а саме: декларацію матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
ЦРП ЧТК; ТП-4650 (2х 400кВа); ТП-4651 (2х 400кВа);
КЛ-6 кВ № 1, ААБ 6 (3x95) довжиною 380м.
КЛ-6 кВ №2 ААШв 6 (3x95) довжиною 870 м.
КЛ-6 кВ від ТП 1454 до ЦРП «ЧТК» - резерв не зареєстровано в ТУ Держпраці в Одеській області, чим порушено додаток 6 Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011р. про «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (зі змінами).
П. 20 порушення ст.21 ЗУ № 2694, а саме: декларацію матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботи підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи верхолазні та скелелазні;
- роботи в діючих електроустановках;
не зареєстровано в ГУ Держпраці в Одеській області, чим порушено додаток 6 Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011р. про «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (зі змінами).
П. 20 порушення ст.13 ЗУ № 2694, а саме: експертний висновок спеціалізованої організації щодо можливості подальшої експлуатації електроустановок, які вичерпали свій ресурс, а саме ЦРП ЧТК; ТП-4650 (2х 400кВа); ТП-4651 (2х 400кВа), роботодавцем не отримано. Порушено п.8.6 НПАОП 40.1 -1.21 -98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
На підставі акту перевірки прийнято приписи про усунення порушень від 07 липня 2020 року № 15/14.5/12-467-695 та №15/14.3/07-467-696.
Законом України від 14.10.1992 року № 2694-ХІІ "Про охорону праці" (далі - Закон України № 2694-ХІІ) (зі змінами та доповненнями) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
За приписами ст. 21 Закону України № 2694-ХІІ, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до частини першої статті 38 Закону України № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України № 2694-ХІІ, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Абзацом п'ятим частини першої статті 39 Закону України № 2694-ХІІ, передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За змістом пункту 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон України № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
За приписами ч.7 ст.7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі, коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
Як встановлено судом, відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 25.05.2020 № 554 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, та прийнято приписи про усунення порушень від 07 липня 2020 року №15/14.5/12-467-695 та №15/14.3/07-467-696.
Станом на час розгляду та вирішення справи відповідачем до суду не подано жодних доказів щодо усунення ним порушень, зазначених викладене у рядку №1,20,21,22 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 липня 2020 року № 15/14.5/12-467.
При цьому також слід зазначити, що у встановлений ухвалою суду від 23.09.2020 року строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, станом на дату розгляду справи - про причини неподання відзиву у встановлений судом строк суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, згідно вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, під час розгляду справи відповідач не довів належними і допустимими доказами правомірність бездіяльності.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.
Згідно зі ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області (пр.Шевченка,2, м.Одеса, 65044) до Публічного акціонерного товариства «Чорноморська тютюнова компанія» (вул..Строганова,10, м.Одеса, 65033) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» вул. Строганова, буд. 10. м. Одеса, 65033, код ЄДРПОУ: 00382361 шляхом зобов'язання ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЧОРНОМОРСЬКА ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ» зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи верхолазні та скелелазні; роботи в діючих електроустановках; зупинити роботи з експлуатації центральної розподільчої підстанції «ЧТК», трансформаторної підстанції-4650 (2 х 400кВа); трансформаторної підстанції - 4651 (2 х 400кВа); КЛ-6 кВ №1, ААБ 6 ( 3x95) довжиною 380м.; КЛ-6 кВ № 2 ААШв 6 (3 х 95) довжиною 870 м.; КЛ-6 кВ від трансформаторної підстанції 1454 до ЦРП «ЧТК» - резерв, та усі внутрішні мережі 0,4 кВ згідно акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, додаток 7 до Договору про постачання електричної енергії № 38 від 14.08.2007, які знаходяться за адресою: вул. Строганова, 10, м. Одеса у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Єфіменко
.