Справа №766/8166/20 н/п 2-о/766/642/20
18.11.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Кузьміної О.І.
за участю секретаря Білої А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою Управління комунальної власності Херсонської міської ради, заінтересована особа: Херсонська міська рада в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Херсонської міської ради, Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона», Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Глорія 1» про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність міської територіальної громади, -
Заявник звернувся до суду з заявою про передачу до комунальної власністю міської територіальної громади в особі Херсонської міської ради безхазяйне майно, а саме: насосну станцію для підкачки холодної води по АДРЕСА_1 , загальною площею 38,0кв.м.
Вимоги мотивовано тим, що заявником було виявлено безхазяйне нерухоме майно. На підставі звернення голови правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ГЛОРІЯ 1», керуючись пунктом 4.2 Положення «Про порядок обліку майна (речі), що має ознаки безхазяйного, визнання його безхазяйним та прийняття до комунальної власності», начальником управління комунальної власності Херсонської міської ради 24.10.2018 видано наказ № 382 «Про створення комісії з обстеження об'єкта, що має ознаки безхазяйного». На виконання даного наказу комісією у складі представників виконавчих органів міської ради та міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсон» 14 листопада 2018 року проведено обстеження та складено акт № 11 інженерних мереж, окремих об'єктів теплопостачання, енергетики, передачі електричної енергії, інших об'єктів, що мають ознаки безхазяйних. Зазначеним обстеженням встановлено наступне. Об'єкт обстеження розташований по АДРЕСА_1 , є нерухомим майном, а саме, окремо розташованою насосною станцією для підкачки холодної води з діючим насосно- силовим обладнанням, щитом управління з електрообладнанням та інженерними мережами. Дана станція не перебуває на балансовому обліку жодного підприємства або установи та не має власника. Знаходиться у частково занедбаному стані, потребує реконструкції.
З метою пошуку власника управлінням комунальної власності був направлений відповідний запит до комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради, на що отримано відповідь від 12.11.2018 за № 80-11-18, що технічна та юридична документація на запитуваний об'єкт по АДРЕСА_1 (насосна станція) - відсутня.
Враховуючи те, що пошук власника об'єкта не дав результатів, керуючись частиною другою статті 335 Цивільного кодексу України, Херсонська міська рада звернулася із заявою до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Херсонської міської ради як до органу, що уповноважений здійснювати державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із проханням взяти на облік насосну станцію для підкачки холодної води по АДРЕСА_1 . загальною площею 38.0 кв.м, як безхазяйне нерухоме майно. Відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Херсонської міської ради вказане майно було поставлено на облік, як безхазяйне 03.05.2019.
У друкованих засобах масової інформації, а саме, в газеті «Прямо в руки» випуск № НОМЕР_1 , Херсонською міського радою 17.05.2019 розміщено оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік. 03.05.2020 сплинув один рік з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Протягом року після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі ніхто із заявами про визнання права власності на вищевказане майно не звернувся, власники майна не встановлені, тому є підстави для передачі зазначеного нерухомого майна до комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 26.05.2020 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання представник Управління комунальної власності Херсонської міської ради не з'явився, надав заяву про проведення розгляду справи без його участі, вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи МКП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона» в судове засідання не з'явився, надав заяву про проведення розгляду справи без його участі.
Представник заінтересованої особи Херсонська міська рада в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Херсонської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заяву про проведення розгляду справи без його участі.
Представник ОСББ «Глорія 1» в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши та оцінивши письмові докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності в їх сукупності, суд дійшов переконання що вимоги заявника є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст.143 Конституції України, управління майном, яке знаходиться у комунальній власності, здійснюється безпосередньо територіальними громадами сіл, селищ, міст або через створені ними органи місцевого самоврядування.
Статтею 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено передачу повноважень щодо управління комунальною власністю виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Пунктом 5 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені і в інтересах територіальних громад здійснюють повноваження по володінню, користуванню і розпорядженню об'єктами комунальної власності.
Відповідно до п.31 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень по управлінню майном, що відноситься до комунальної власності.
Відповідно до ст.335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік надається оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до п.1 ст.9 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», взяття на облік безхазяйного нерухомого майна належить до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав. Облік безхазяйного нерухомого майна проводиться органом державної реєстрації прав за заявою органу місцевого самоврядування в порядку, передбаченому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що листом КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації» від 12.11.2018 року №80-11-18 Херсонську міську раду було повідомлено, що станом на 31.12.2012 року технічна та юридична документація на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 (насосна станція) відсутні.
14.11.2018 року комісією представників управління комунальної власності Херсонської обласної ради було складено акт обстеження об'єкту нерухомого майна АДРЕСА_2 , відповідно до якого на АДРЕСА_1 ) виявлена окремо розташована насосна станція для підкачки холодної води з діючим насосно-силовим обладнанням, щитом управління з електрообладнанням та інженерними мережами, що функціонує за призначенням і здійснює підкачку та подачу холодної води до житлового будинку по АДРЕСА_3 . Підкачка не перебуває на балансовому обліку жодного підприємства або установи, не мас власника. Знаходиться у частково занедбаному стані, стіни з цегли мають місцями руйнації. На момент обстеження, внутрішнє насосне обладнання працює. заіржавілі труби частково замінені на пластикові, в середині будівлі також розташований щит управління силовим обладнанням під'єднаний до електромережі. У разі передачі до комунальної власності громади потребуватиме реконструкції за рахунок місцевого бюджету.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №165428667 від 03.05.2019 року, безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлова будівля, насосна станція для підкачки холодної води, що розташована за адресою АДРЕСА_4 ), загальною площею 38,0кв.м. взято на облік безхазяйного нерухомого майна під №15006 від 03.05.2019 року.
Крім того, з долученої до матеріалів справи копії газети «Прямо в руки» № НОМЕР_1 від 17.05.2019 року, вбачається, що Херсонською міською радою розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного майна, розташованого за вищевказаною адресою, та власникам вказаного майна запропоновано звернутися до управління комунальної власності міської ради протягом року з дня оприлюднення цього оголошення. Проте, упродовж часу що сплинув після опублікування оголошення встановити власників цього майна не виявилося можливим.
Відповідно до ст.333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
В пункті 11 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», роз'яснено, що враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Враховуючи встановлені судоми обставини, а саме: нежитлова будівля, насосна станція для підкачки холодної води, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 є безхазяйним, перебував на обліку як безхазяйне майно більше одного року, власники вказаного майна не встановлені та упродовж року після оголошення в пресі про взяття майна на облік як безхазяйного з питанням щодо цього майна до управління комунальної власності міської ради не звернулись, суд дійшов переконання, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 81, 258, 259, 263, 264, 265, 293, 329, 333, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву Управління комунальної власності Херсонської міської ради, заінтересована особа: Херсонська міська рада в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Херсонської міської ради, Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона», Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Глорія 1» про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність міської територіальної громади- задовольнити.
Передати до комунальної власності до комунальної власністю міської територіальної громади в особі Херсонської міської ради безхазяйне майно, а саме: насосну станцію для підкачки холодної води по АДРЕСА_1 , загальною площею 38,0кв.м.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. І. Кузьміна