Рішення від 19.11.2020 по справі 855/116/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/116/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Василенка Я.М.,

Кузьменка В.В.,

за участі секретаря судового засідання Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дніпропетровської обласної територіальної організації Політичної партії «Голос» до Центральної виборчої комісії, третя особа - Політична партія «Голос», про визнання протиправною та скасування постанови в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровської обласної територіальної організації Політичної партії «Голос» до Центральної виборчої комісії, третя особа - Політична партія «Голос», у якому позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 14 листопада 2020 року № 483 «Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в частині внесення змін до складу Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області (дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 1983 року народження та включення до складу комісії ОСОБА_2 1988 року народження).

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено до судового розгляду.

19.11.2020 до суду від Центральної виборчої комісії надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними. При прийнятті оскаржуваної постанови, Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Також, 19.11.2020 до суду від позивача надійшла заява про зміну предмета позову, шляхом доповнення позовних вимог, а саме, вимогою про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 17 листопада 2020 року № 492 «Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в частині внесення змін до складу Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області (дострокового припинення повноважень ОСОБА_3 та включення до складу комісії ОСОБА_4 ).

У судовому засіданні протокольною ухвалою суду було відмовлено у задоволенні вказаної заяви позивача про зміну предмета позову, під зміною предмета позову не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити в їх задоволенні.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду спору.

Суд, заслухавши суддю доповідача, вислухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, вважає за необхідне зазначити наступне.

Центральна виборча комісія, постановою від 10 серпня 2020 року № 172 «Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій» утворила та сформувала склад територіальних виборчих комісій, зокрема, Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області (Додаток 54).

На підставі положень п. 1 ч. 1 ст. 203 Виборчого кодексу України, до складу відповідної територіальної виборчої комісії було включено два члени від Дніпровської міської організації Політичної партії «Голос».

29 жовтня 2020 року Політична Рада Політичної Партії «Голос» (центральний керівний орган партії згідно п. 5.1.2 Статуту) своїм рішенням, оформленим протоколом засідання № 1 від 29 жовтня 2020 року, припинила діяльність Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос», яка діяла без статусу юридичної особи.

При цьому, 10 листопада 2020 року Політична Партія «Голос» направила до Центральної виборчої комісії лист, в якому повідомила про припинення діяльності Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» та відповідних повноважень її керівних осіб, а також, зазначила про необхідність припинення розгляду документів, що подаються від імені Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос». До вказаного листа було додано фотокопію відповідного протоколу засідання Політичної Ради Політичної Партії «Голос».

11 листопада 2020 року Політична Партія «Голос» додатково направила на адресу Центральної виборчої комісії засвідчену належним чином копію протоколу № 1 від 29 жовтня 2020 року засідання Політичної Ради Політичної Партії «Голос» та копію опису документів, поданих до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області для державної реєстрації припинення діяльності Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» від 03 листопада 2020 року.

Надалі, 14 листопада 2020 року, Центральна виборча комісія прийняла постанову № 483 «Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів», якою було внесено зміни, зокрема, до складу Дніпровської міської територіальної виборчої комісії на підставі подання Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» про дострокове припинення повноважень члена Дніпровської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_1 1983 року народження та включено до складу цієї виборчої комісії іншу особу - ОСОБА_2 1988 року народження. (додаток 1 до постанови № 483)

Позивач зазначає, що вказана постанова № 483 була прийнята вже після отримання Центральною виборчою комісією листів від Політичної Партії «Голос» про припинення діяльності Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос», з огляду на що, позивач вважає постанову Центральної виборчої комісії від 14 листопада 2020 року № 483 «Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в частині внесення змін до складу Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області протиправною та такою, що підлягає скасуванню, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Надавши правову оцінку встановленим у справі обставинам та доказам, врахувавши положення ст. 6 КАС України, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.

17 вересня 2020 року на позачерговій конференції Дніпропетровської обласної територіальної організації Політичної Партії «Голос» було прийнято рішення про висування кандидатів у депутати Дніпровської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Кандидати від політичної партії були зареєстровані Дніпровською міською територіальною виборчою комісією та взяли участь у перших виборах депутатів Дніпровської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.

Відповідно до норм ст. 203 Виборчого кодексу України (надалі по тексту також - ВК України), склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій у кількості не менше дев'яти і не більше вісімнадцяти осіб (ч. 1); право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій має, зокрема, місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання (п. 1 ч. 2); Центральна виборча комісія формує склад, зокрема, міських (крім міст в Автономній Республіці Крим виборчих комісій не пізніш як за сімдесят п'ять днів до дня чергових виборів. Подання кандидатур до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити обласні, районні, міські, районні у містах Києві, Севастополі (у разі їх відсутності у структурі відповідної політичної партії - міська міст Києва, Севастополя) організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті, а у разі їх відсутності у структурі відповідної політичної партії - обласна організація цієї політичної партії згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (ч. 4).

За змістом п. 2 ч. 4 ст. 208 Виборчого кодексу України, повноваження члена відповідної територіальної виборчої комісії припиняються достроково у зв'язку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

При цьому, абз. 18 ч. 4 ст. 208 ВК України, передбачено, що подання про заміну члена виборчої комісії вноситься суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, на паперових носіях та в електронному вигляді до відповідної виборчої комісії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до ч. 6 ст. 208 ВК України, рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії у зв'язку з внесенням подання про його заміну приймається одночасно з рішенням про включення до складу відповідної виборчої комісії іншого представника від того самого суб'єкта подання із одночасним призначенням цієї особи на відповідну посаду в комісії, яку займав член комісії, повноваження якого достроково припинені.

Під час розгляду даного спору, судом досліджено, що Дніпровська міська організація Політичної Партії «Голос» звернулася до ЦВК із поданням про заміну членів у складі Дніпровської міської територіальної виборчої комісії, проте, вже після прийняття центральним керівним органом Політичної Партії «Голос» відповідного рішення про її припинення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Згідно з нормами ч. 1 ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні», політичні партії проводять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Так, відповідно до підпункту 15 пункту 2.2 Статуту Політичної Партії «Голос», який міститься в матеріалах справи, для виконання статутних завдань у встановленому чинним законодавством порядку партія має право, зокрема, створювати в установленому законом та цим Статутом порядку територіальні, місцеві організації, первинні осередки Партії та інші структурні утворення Партії, передавати їм майно для реалізації статутних цілей і завдань Партії, приймати рішення про їх припинення.

При цьому, підпунктом 15 пункту 7.2.1 Розділу 7 Статуту Політичної Партії «Голос» передбачено, що Політична Рада Партії у межах своїх повноважень за поданням Голови Партії приймає рішення про припинення діяльності територіальної, місцевої організації Партії.

Згідно з підпунктом 22 пункту 8.2.1 Розділу 8 Статуту Політичної Партії «Голос», Голова Партії у межах своїх повноважень вносить до Політичної Ради Партії подання про утворення та припинення діяльності територіальних, місцевих організацій Партії.

Судом встановлено, що 28 жовтня 2020 року Голова Політичної Партії «Голос» звернулася до Політичної Ради Політичної Партії «Голос» із поданням про припинення діяльності Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» (без статусу юридичної особи), яка діяла у складі Дніпропетровської обласної територіальної організації Політичної Партії «Голос». (а.с. 22-42)

29 жовтня 2020 року Політична Рада Політичної Партії «Голос» розглянула дане подання та прийняла рішення про припинення діяльності Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» (протокол засідання № 1).

Слід врахувати, що за ч. 3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні», втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

У свою чергу, приписами ч. 3 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», регламентовано, що про утворення обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень політичної партії, передбачених статутом партії, повідомляється суб'єкт державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у 10-денний строк з дня їх утворення.

Так, згідно з ч. 9 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що повідомлення припинення місцевої організації партії (без статусу юридичної особи) носять певним чином інформативний характер, тобто, політична партія повідомляє суб'єкта державної реєстрації про припинення її структурних утворень в момент фактичного їх припинення (як вже зазначалось, з урахуванням того, що відповідне структурне утворення не має статусу юридичної особи), а тому, визначальним та першочерговим, у даному випадку, є прийняте у відповідності до Статуту самої партії рішення про припинення структурного утворення, тільки у разі, якщо таке право передбачено у Статуті.

З вказаного слідує висновок про те, що місцева організація політичної партії, а також повноваження її керівника/керівників, та/або органів місцевої організації політичної партії мають вважатися припиненими з моменту прийняття відповідного рішення статутними органами політичної партії, а не з моменту реєстрації відповідних змін, оскільки, внесення відповідних відомостей до державного реєстру має на меті лише оформлення відповідного статусу та не є визначальним для даних правовідносин, адже встановлені строки для вчинення реєстраційних дій, у взаємозв'язку з швидкоплинністю виборчого процесу, не дають змогу суб'єктам виборчого процесу, вчасно подавати та оформлювати такі зміни (утворення, припинення осередків)

Зазначені висновки суду зумовлені тим, що виборчий процес є незворотнім та безперервним, усі виборчі процедури тісно взаємопов'язані та здійснюються в чіткій послідовності та регламентовані строки. Тобто, виборчому процесу притаманний темпоральний аспект, сутність якого полягає у тому, що цілеспрямована діяльність суб'єктів виборчого процесу неминуче розгортається у часі.

Крім того, суд бере до уваги й те, що поняття «державна реєстрація», закріплене в п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», де до громадського формування, що не має статусу юридичної особи застосовується визначення дій реєстратора, як «засвідчення факту наявності відповідного статусу», в той час, як для юридичних осіб використовується «офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи».

Згідно з ч. 6 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації припинення структурного утворення політичної партії, що не має статусу юридичної особи, подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління, передбаченого статутом політичної партії, про саморозпуск або рішення відповідного державного органу про припинення структурного утворення політичної партії.

Отже, на момент прийняття Центральною виборчою комісією оскаржуваної постанови (в частині), Політичною Партією «Голос» вже було припинено її структурне утворення - Дніпровську міську організацію Політичної Партії «Голос» та виконано обов'язок, передбачений ч. 9 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» та ч. 6 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», щодо повідомлення про відповідний факт суб'єкта державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Колегією суддів також враховується, що з надісланих позивачем листів на адресу Центральної виборчої комісії, вбачається, що відповідач був повідомлений про припинення Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос», від імені якої, було внесено подання про заміну членів виборчої комісії.

У частині доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву про те, що до подання Дніпровської міської організації Політичної Партії «Голос» від 16 листопада 2020 року було додано лист Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 16 листопада 2020 року № 25411/05.4-64/3034, в якому зазначено, що Дніпровська міська організація ПП «Голос», станом на дату надання відповіді, зареєстрована, колегія суддів вважає їх необгрунтованими по відношенню до спірних правовідносин, зважаючи на наведені вище висновки суду про безперервність та швидкоплинність виборчого процесу у контексті необхідності значного часу для повідомлення державних органів реєстрації про припинення осередка партії та прийняття ним рішення.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідач, при прийнятті оскаржуваної постанови (в частині), діяв протиправно та без урахування визначених Законом України «Про політичні партії в Україні» особливостей прийняття керівним органом політичної партії рішення про припинення місцевого осередку.

Ураховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, колегія суддів, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, також дійшла висновку про необхідність стягнення з відповідача судового збору.

За приписами ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру юридичною особою, судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102 грн.

Таким чином, оскільки позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2102,00 грн. з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 139, 241, 246, 250, 271 - 273, 278 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровської обласної територіальної організації Політичної партії «Голос» до Центральної виборчої комісії, третя особа - Політична партія «Голос», про визнання протиправною та скасування постанови в частині - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 14 листопада 2020 року № 483 «Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в частині внесення змін до складу Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області (дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 1983 року народження та включення до складу комісії ОСОБА_2 1988 року народження).

Стягнути з Центральної виборчої комісії (ЄДРПОУ 21661450, 01133, м. Київ, площа Лесі Українки, 1) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду (рахунок - UA638999980313171206081026007, отримувач коштів - УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н, код отримувача - 38004897, код класифікації доходів - 22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)) судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Верховного Суду у дводенний строк, шляхом подачі апеляційної скарги через Шостий апеляційний адміністративний суд.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді Я.М. Василенко

В.В. Кузьменко

Головуючий суддя Ганечко Олена Миколаївна

Судді: Василенко Ярослав Миколайович

Кузьменко Володимир Володимирович