П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
21 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/12351/20
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді : Бойка А.В.,
суддів: Єщенка О.В.,
Шевчук О.А.,
за участю секретаря: Андрушкевич М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі питання про наявність підстав для постановлення окремої ухвали по справі за апеляційною скаргою Одеської обласної організації політичної партії «Наш Край» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року по справі за позовом Одеської обласної організації політичної партії «Наш Край» до Одеської обласної територіальної виборчої комісії, треті особи - Одеська обласна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», Одеська обласна організація політичної партії «Партія Шарія», Регіональна організація політичної партії «Довіряй ділам» в Одеській області, Одеська обласна організація політичної партії «Слуга Народу», Одеська регіональна організація політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», Одеська обласна організація політичної партії «За майбутнє», Одеська територіальна організація політичної партії «Європейська солідарність», про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні П'ятого апеляційного адміністративного суду перебуває апеляційна скарга Одеської обласної організації політичної партії "Наш Край" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року по справі за позовом Одеської обласної організації політичної партії "Наш Край" до Одеської обласної територіальної виборчої комісії, треті особи - Одеська обласна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Одеська обласна організація політичної партії "Партія Шарія", Регіональна організація політичної партії "Довіряй ділам" в Одеській області, Одеська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", Одеська регіональна організація політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", Одеська обласна організація політичної партії "За майбутнє", Одеська територіальна організація політичної партії "Європейська солідарність", про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи ухвалою від 18.11.2020 року було призначено на 19.11.2020 року на 16.00 год.
З огляду на необхідність повного та всебічного дослідження всіх обставин по справі, перевірки доводів сторін по справі, П'ятим апеляційним адміністративним судом було постановлено ухвалу від 19 листопада 2020 року, якою витребувано від Одеської обласної територіальної виборчої комісії (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, каб. 359, код ЄДРПОУ 43780202) оригінали або належним чином завірені копії протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів №№ 4, 5, 10 та було зобов'язано Одеську обласну територіальну виборчу комісію надати витребувані судом докази у строк до 13:00 год. 20 листопада 2020 року.
У вказаній ухвалі суду було роз'яснено Одеській обласній територіальній виборчій комісії, що відповідно до ч. 7 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин.
Крім того, Одеській обласній територіальній виборчій комісії було роз'яснено, що відповідно до ч. 8 ст. 80 КАС України, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Вказану ухвалу суду було направлено 19.11.2020 року о 21 год. 19 хв., на електронну адресу Одеської обласної територіальної виборчої комісії obltvk@ukr.net, що підтверджується електронним звітом про підтвердження доставлення.
Однак, у встановлений судом строк, тобто до 13:00 год. 20.11.2020 року, відповідачем ухвалу апеляційного суду виконано не було.
З огляду на невиконання Одеською обласною територіальною виборчою комісією ухвали суду, колегія суддів дійшла до висновку про необхідність застосування до голови Одеської обласної територіальної виборчої комісії ОСОБА_1 заходів процесуального примусу згідно ч. 1 ст. 149 КАС України у вигляді штрафу у розмірі 6591 грн., про що постановлено ухвалу від 20.11.2020 року.
Цією ж ухвалою суду Одеську обласну територіальну виборчу комісію було повторно зобов'язано надати до П'ятого апеляційного адміністративного суду оригінали або належним чином завірені копії протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах територіальних виборчих округів № № 4, 5, 10, а саме зобов'язано Одеську обласну територіальну виборчу комісію надати витребувані судом докази у строк до 19:00 год. 20 листопада 2020 року.
Зазначену ухвалу суду було направлено на електронну адресу Одеської обласної територіальної виборчої комісії obltvk@ukr.net 20.11.2020 року о 17 год. 27 хв., що підтверджується електронним звітом про підтвердження доставлення. Крім того, копію даної ухвали було отримано заступником голови Одеської обласної територіальної виборчої комісії Платоновою Т.Б. наручно, що підтверджується наявною в матеріалах справи відміткою, здійсненою нею власноруч, на супровідному листі.
Однак, друга ухвала П'ятого апеляційного адміністративного суду про витребування доказів також залишилась невиконаною у встановлений судом строк.
У зв'язку із зазначеним судом повторно застосовано до голови Одеської обласної територіальної виборчої комісії штраф вже згідно ч. 2 ст. 149 КАС України, у розмірі 21 970 грн.
Одночасно судом постановлено ухвалу про тимчасове вилучення у Одеської обласної територіальної виборчої комісії оригіналів для огляду у П'ятому апеляційному адміністративному суді 1 та/або 2 примірників чи належним чином завірених копій протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Одеської обласної ради у межах частин 4, 5 та 10 територіальних виборчих округів щодо сільських, селищних та міських територіальних виборчих комісій (у тому числі з позначкою "Уточнений").
Незважаючи на вжиття судом апеляційної інстанції всіх можливих та передбачених Кодексом адміністративного судочинства України заходів процесуального примусу, Одеська обласна територіальна виборча комісія рішень суду не виконала, жодних дій, направлених на виконання покладеного на неї обов'язку щодо надання доказів по справі, не вчинила.
Колегія суддів звертає увагу на те, що згідно ст. 32 Виборчого кодексу України, виборчі комісії є незалежними органами адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів
Статтею 33 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 32 Виборчого кодексу України, виборчі комісії повинні діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Однак, незважаючи на зазначене, Одеська обласна територіальна виборча комісія, зухвало ігноруючи положення чинного законодавства щодо обов'язковості судових рішень, не виконала вимоги ухвал П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2020 року та від 20.11.2020 року.
Вказані вище обставини можуть свідчити про наявність в діях посадових осіб Одеської обласної територіальної виборчої комісії ознак кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України (невиконання судового рішення).
Відповідно до ст. 324 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.
Статтею 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд вважає необхідним постановити окрему ухвалу з метою доведення до відома начальника Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області встановлені при розгляді даної справи обставини для проведення перевірки викладених в ній фактів.
Зважаючи на викладене, та керуючись ст.ст. 249, 321, 324, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції,
Довести до відома начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області Саламахи Олександра Вікторовича встановлені даною ухвалою обставини для вжиття заходів щодо проведення перевірки про наявність в діях посадових осіб Одеської обласної територіальної виборчої комісії ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України та у разі наявності підстав, передбачених чинним законодавством, для вжиття відповідних заходів реагування.
Про прийняте рішення за наслідками розгляду окремої ухвали повідомити П'ятий апеляційний адміністративний суд у семиденний строк, з дня її надходження.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: О.А. Шевчук