Постанова від 15.10.2020 по справі 280/198/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 280/198/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,

за участю секретаря судового засідання Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року (суддя суду 1 інстанції Татаринов Д.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в частині ненадання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області видати наказ, яким надати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

Позовна заява мотивована тим, що відповідач протиправно відмовив у наданні у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки, оскільки в силу норм Земельного кодексу України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмовити. При цьому з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.06.2020 позовну заяву задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в частині ненадання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області видати наказ, яким надати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що постановою Верховного Суду від 08.08.2019 по справі № 808/3080/17 касаційна скарга ОСОБА_1 задоволена. Зокрема, відповідно до резолютивної частини вищезгаданої постанови, постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2017 та постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 скасовані в частині відмови в задоволенні позову. В цій частині ухвалено нове рішення, відповідно до якого зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області затвердити проект щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району. Вказує на те, що резолютивною частиною згаданої вище постанови Верховного Суду встановлено спосіб та порядок виконання відповідного рішення, а відтак відповідачем виконано рішення суду у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та безпідставність доводів апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Вказує, що відповідач не виконав свого обов'язку, передбаченого ст. 19 Конституції України та ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, та не передав у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району. При цьому, відповідачем не було наведено жодного належного аргументу, який би слугував підставою для ненадання позивачу у приватну власність вказаної земельної ділянки.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що розпорядженням голови Приморської районної державної адміністрації від 12.03.2011 № 121 зі змінами, внесеними розпорядженням від 16.08.2013 № 352, ОСОБА_1 отримала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

Після виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності у 2014 році позивач звернулася із заявою до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, із проханням затвердити документацію із землеустрою та передати їй у власність вищевказану земельну ділянку.

У зв'язку з відмовою позивач у 2017 році звернулася до суду за захистом своїх прав.

06 грудня 2017 року Запорізьким окружним адміністративним судом розглянуто справу № 808/3080/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», про зобов'язання вчинити певні дії.

Так, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2017 позовну заяву, по справі № 808/3080/17, задоволено частково та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути клопотання від 27.06.2017 про затвердження проекту щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району, з врахуванням висновків суду по даній адміністративні справі.

Не погодившись з рішенням Запорізького окружного адміністративного суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні вимоги щодо зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,5451 га.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, а постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2017 у справі № 808/3080/17 - залишена без змін.

Не погодившись із рішеннями першої та апеляційної інстанції по справі № 808/3080/17, ОСОБА_1 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою.

08 серпня 2019 року Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду прийнята постанова, якою касаційна скарга ОСОБА_1 задоволена, а постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 06.12.2017 та постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 скасовані в частині відмови в задоволенні позову та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області затвердити проект щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

10 вересня 2019 року позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області направлено:

- клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність від 27.06.2017;

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Зеленівської сільської ради Приморського району Запорізької області, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

19 вересня 2019 року Головним управлінням Держгеокаждастру у Запорізькій області видано наказ № 8-1542/15-19-СГ, відповідно до якого відповідачем затверджено розроблений Державним підприємством «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

Листом від 26.09.2019 позивач звернулася до Головного управління Держгеокаждастру у Запорізькій області із вимогою про прийняття рішення про надання земельної ділянки ОСОБА_1 у приватну власність.

Листом від 01.11.2019 № 31-8-0.6-5889/2-19 відповідач відмов у прийнятті рішення про надання у приватну власність земельної ділянки, мотивуючи це тим, що ним в повному обсязі виконана постанова Верховного Суду від 08.08.2019, тому підстав для передачі у приватну власність ділянки відповідач не вбачає.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За правилами статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивач в своєму позові не порушує питання щодо визнання за нею права власності на земельну ділянку. Виникнення спірних правовідносин обумовлено протиправною, на думку позивача, бездіяльністю відповідача при вирішенні питання, яке в силу законодавчих приписів належить до його виключної компетенції як органу виконавчої влади.

Таким чином, цей спір не пов'язаний з вирішенням питання приватноправового характеру, а є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у цих правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції шляхом розгляду питання щодо передачі земельної ділянки у власність.

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року по справі № 591/5935/17.

Частинами другою та третьою статті 78 Земельного кодексу України визначено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, на землі державної власності.

Згідно зі статтями 83, 84 ЗК України комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, в державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України.

За правилами частини 4 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Встановлено, що наказом від 19.09.2019 «Про затвердження документації із землеустрою» затверджено розроблений Державним підприємством «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

Разом з тим, колегія суддів апеляційної інстанції визнає безпідставними твердження відповідача стосовно того, що Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області виконано постанову Верховного Суду так як зазначено у резолютивній частині, а відтак відсутні підстави передачі земельної ділянки у власність, з огляду на наступне.

Частиною дев'ятою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Тобто, відповідно до норм Земельного кодексу України саме Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області наділено обов'язком передати земельну ділянку у власність ОСОБА_1 , оскільки затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність є спільною подією, а існування лише факту затвердження такого проекту без передачі земельної ділянки у власність порушує права позивача.

Так, Верховним Судом у постанові від 08 серпня 2019 року по справі №808/3080/17 постановлено зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області затвердити проект щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,5451 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району. Рішення прийнято в межах визначеного позивачем предмету позову.

За викладених обставин колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції, що передача у власність земельної ділянки, у даному випадку, за наявності затвердженого проекту є обов'язком Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в силу ст.19 Конституції України та ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України та Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, рішенням Верховного Суду від 08.08.2019 не було позбавлено обов'язку діяти у спосіб та порядок визначений законом України.

Враховуючи встановлені обставини та норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідачем протиправно не надано ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку загальною площею 1,5451 га (кадастровий номер: 2324882000:04:002:0052) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Приморського району.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно встановлено обставини, що мають значення для справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального з дотриманням норм процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров