ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
20 листопада 2020 року справа №640/24708/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовомДержавної служби з безпеки на транспорті
доВідділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
провизнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити дії
Державна служба з безпеки на транспорті (далі по тексту - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо накладення штрафів та скасувати постанови від 03 березня 2020 року та від 17 вересня 2020 року про накладення штрафів у виконавчому провадженні ВП №60350771; 2) зобов'язати відповідача сформувати та подати заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні ВП №60350771.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2020 року у справі №640/24708/20 позовну заяву залишено без руху та встановлено семиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав та оригіналу документу про сплату судового збору за подання позовної заяви, яка має позовні вимоги майнового та немайнового характеру в розмірі 4 204,00 грн. (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).
Ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2020 року у справі №640/24708/20 набрала законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2020 року у справі №640/24708/20 про залишення позовної заяви без руху отримано представником позивача 30 жовтня 2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
До суду надійшло клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, в якій позивача зазначає, що відповідно до виписки Державної казначейської служби за 30 жовтня 2020 року на рахунку Державної служби України з безпеки на транспорті для сплати судового збору відсутні кошти.
Як встановлено частиною першою статті 133 цього Кодексу, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином Державна служба України з безпеки на транспорті не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалі Верховного Суду від 10 січня 2018 року у справі №242/3169/17.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
За таких підстав суд приходить до висновку, що Державна служба України з безпеки на транспорті вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2020 року у справі №640/24708/20 не виконала, доказів усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, не надала.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно з частиною восьмою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі вищенаведеного, пункту 1 частини четвертої статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у задоволенні клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про відстрочення сплати судового збору.
2. Повернути позовну заяву та додані до неї матеріали.
3. Ухвалу про повернення позовної заяви разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Згідно з частиною другою статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.А. Кузьменко