ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
19 листопада 2020 року справа №640/28297/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовомГромадської організації «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ»
до1. Кабінету Міністрів України 2. Міністерства інфраструктури
провизнання протиправним та скасування висновку
Громадська організація «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» (далі по тексту - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі по тексту - відповідач 1) та Міністерства інфраструктури України (далі по тексту - відповідач 2), в якому просить: 1) визнати нечинною та скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року №739 «Деякі питання підготовки та дипломування моряків»; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача 2, пов'язану з незабезпеченням виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для належного виконання обов'язків України, визначених Міжнародною конвенцією про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року, з урахуванням поправок, схвалених Резолюціями MSC.373(93), MSC.374(93), MSC.396(95), MSC.397(95), MSC.416(97), MSC.417(93) та зобов'язати відповідача 2 здійснити внутрішньодержавні процедури, необхідні для набрання чинності у встановленому законодавством порядку, опублікування у офіційних друкованих виданнях України офіційних перекладів Резолюцій MSC.373(93), MSC.374(93), MSC.396(95), MSC.397(95), MSC.416(97), MSC.417(93); 3) визнати протиправною бездіяльність відповідача 2, пов'язану з незабезпеченням виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для належного виконання обов'язків України, визначених Міжнародною конвенцією про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року, з урахуванням поправок, схвалених Резолюціями MSC.373(93), MSC.374(93), MSC.396(95), MSC.397(95), MSC.416(97), MSC.4]7(93) та зобов'язати відповідача 2 розробити нормативно-правові акти з метою встановлення вимог до підготовки та кваліфікації капітанів, осіб командного і рядового складу та іншого персоналу суден, які підпадають під дію Кодексу МГП (у тому числі з метою отримання свідоцтва фахівця), а також оновити вимоги обов'язкової підготовки членів екіпажу пасажирських суден.
Ознайомившись із позовною заявою Громадської організації «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» і доданими до неї матеріалами, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Підпунктом 1 частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про судовий збір» судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Так, частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, суд звертає увагу на те, що статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2 102,00 грн.
Позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, отже сума судового збору, в даному випадку, складає 6 306,00 грн.
Позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору у встановленому законом порядку і розмірі або документа, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З урахуванням викладеного Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що позовна заява Громадської організації «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» є такою, що подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вказані недоліки позивач може усунути у семиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 6 306,00 грн. (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101) або документа, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною третьою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, пунктом 3 частини першої статті 171, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити без руху позовну заяву Громадської організації «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ».
2. Встановити Громадській організації «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» семиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити Громадську організацію «ОДЕСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та не підлягає оскарженню.
Суддя В.А. Кузьменко