17 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2738/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Калівошко В.В.,
за участі: представника позивачки - Камчатного А.В.,
представниці відповідача - Гордієнка Є.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 23.07.2020 року №01890506,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, ГУ ДПС), у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 01890506 від 23.07.2020 року про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій в розмірі 17000 грн. 00 коп.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що не погоджується з рішенням ГУ ПФУ, оскільки частина алкогольних напоїв, а саме, «водка Русская», «вино Кокур» та «вино Примевере» на реалізації не перебувають, а є частиною інтер'єру бару. На інших пляшках марки акцизного податку були відсутні, у зв'язку з тим, що відпали під час відкриття пляшки. Зазначає, що реалізовує алкогольну продукцію виключно з марками акцизного бору. Тому вважає рішення податкового органу таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 15.10.2020 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 05.11.2020 о 09:30 год.
29.10.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що під час перевірки, проведеної на підставі наказу ГУ ДПС від 30.06.2020 №593 та направлень на проведення фактичної перевірки, 04.07.2020 відповідачем проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 в барі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . Перевірка проведена в присутності ФОП ОСОБА_1 , встановлено порушення ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2020 №01890506 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17000,00 грн. Вважає дії ГУ ДПС правомірними, просить суд відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання 05.11.2020 представники сторін з'явились, протокольною ухвалою в судовому засіданні оголошено перерву, наступне судове засідання призначено на 17.11.2020 року.
В судове засідання 17.11.2020 представники сторін з'явились, представник ФОП ОСОБА_1 на задоволенні позову наполягав з підстав, викладених в позові, представниця відповідача проти позову заперечувала, просила позов не задовольняти, з підстав, викладених у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі наказу ГУ ДПС від 30.06.2020 №593 та направлень на проведення фактичної перевірки № 0474 та № 0476 від 04.07.2020, було здійснено вихід та проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 в барі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , в присутності в присутності позивачки.
До початку проведення перевірки перевіряючими було проведено контрольну розрахункову операцію з придбання 50 гр. коньяку «Старий Кахеті» за ціною 40,00 грн.
Після здійснення контрольної розрахункової операції посадовими особами ГУ ДПС було пред'явлено особисто ФОП ОСОБА_1 посвідчення, направлення на проведення фактичної перевірки та вручено наказ, про що свідчить її особистий підпис.
ФОП ОСОБА_1 допустила посадових осіб ГУ ДПС до проведення фактичної перевірки, що нею не заперечується.
Як вбачається з Акту фактичної перевірки від 04.07.2020 року №0166/21/22/РРО/ НОМЕР_1 , перевіряючими було встановлено порушення, а саме, зберігання алкогольних напоїв на барній стійці (водка «Русская» мцність 40% 0,5 л., вино «Кокур» 0,7 л. міцність 16 %, коньяк «Старий Кахеті» 0,5 л. міцність 40%, коньяк «ОК VIN» 0,5 л. міцність 40% ) без марок акцизного збору встановленого зразка.
З актом фактичної перевірки від 04.07.2020 №0166/21/22/РРО/ НОМЕР_1 позивачка ознайомилась та отримала один примірник акту особисто, що підтверджено її підписом.
У зв'язку з встановленими порушеннями, ГУ ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2020 № 01890506 на суму 17000,00 грн.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням позивачка звернулась до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і оподаткування їх акцизним збором визначене Законом України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95).
Частиною четвертою статті 11 Закону №481/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з підпунктами 14.1.107. та 14.1.109. пункту 14.1 статті 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до положень підпункту 226.6, 226.7 статті 226 ПК України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Згідно із пунктом 226.9. статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
У відповідності до статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн.
Аналізуючи вказані положення законодавства, суд дійшов до висновку щодо наявності підстав для застосування до позивачки штрафу за реалізацію алкогольних напоїв, а саме, коньяків «Старий Кахеті» та «ОК VIN» без марок акцизного податку встановленого зразка, оскільки в судовому засіданні представник позивачки зазначив, що марки акцизного податку були відсутні на зазначених пляшках, так як відклеїлися під час їх відкриття для реалізації на розлив. Також, відсутність марок акцизного податку підтвердив, допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2 , який безпосередньо проводив перевірку ФОП ОСОБА_1 .
Щодо відсутності марок акцизного податку на пляшках «водка Русская», «вино Кокур» та «вино Примевере», суд зазначає, що представниця відповідача та свідок ОСОБА_2 погодилися, що зазначені пляшки є частиною інтер'єру, однак норма статті 17 Закону № 481/95-ВР не ставить в залежність суму застосованих штрафних (фінансових) санкцій до кількості алкогольної продукції, яка реалізовується без марок акцизного податку
Суд не приймає доводи позивачки щодо наявності марок акцизного податку на пляшках та їх відклеювання під час відкриття, оскільки належними та допустимими доказами зазначене не підтверджується.
Натомість представник відповідача в своєму відзиві обгрунтовано посилається на приписи Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення №1251) Згідно п.1 Положення №1251 марки акцизного податку для алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - марки) виготовляються з паперу вагою 70 ± 2,5 г/кв. метр і мають такі розміри: для алкогольних напоїв: довжина - 160 міліметрів ± 0,25 міліметра, ширина - 20 міліметрів ± 0,25 міліметра.
Для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання. Марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину. У разі реалізації напоїв в упаковках (типу "Tetra Pak") марки наклеюються по осі упаковки на верхній площині (пункти 21, 22 Положення №1251).
В той же час пунктом 20 Положення №1251 передбачено, що вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої з марками, що мають, зокрема, пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів.
Відповідачем надано фото пляшок, виявлених під час перевірки (а.с.41-42), з якихвбачається, що на пляшках коньяків «Старий Кахеті» та «ОК VIN» відсутні марки або частини марок акцизного податку встановленого зразка, що також не заперечувалось представником позивачки.
Суд враховує, що відкоркування пляшки з метою реалізації алкогольного напою на розлив передбачає пошкодження марки акцизного податку, проте в даному конкретному випадку з матеріалів фотофіксації вбачається відсутність на пляшках будь-яких видимих слідів марок ацизного податку взагалі.
А тому, враховуючи приписи пункту 226.9 статті 226 ПК України, пунктів 1, 20 Положення №1251, виявлені відповідачем під час перевірки пляшки коньяків «Старий Кахеті» та «ОК VIN» важається такими, що немарковані, а відповідно до статті 17 Закону №481 у разі зберігання та/або реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення №01890506 від 23.07.2020 року, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 162 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 листопада 2020 р.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 111030700