Рішення від 18.11.2020 по справі 540/2793/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2793/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Нікітенко А.В.,

за участю:

представника позивача - Хараїм О.В.,

представника відповідача - Компанієць А.В.,

представника третьої особи - Кравченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 02.09.2020 року, у зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішення у справі № 826/3858/18, представник позивача звернулася до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (надалі відповідач) із адвокатським запитом, в якому просила надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме посадового окладу, підвищення посадового окладу за максимальний рівень безпеки 7,5%, підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5%, окладу за військове звання (підполковник), надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, премії 190% для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії за посадою начальника відділу охорони Державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня".

Відповідач листом № 15/9250/Явт від 10.09.2020 відмовив позивачу у видачі довідки.

Відмову Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у задоволенні законних вимог позивач вважає незаконною та такою, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення, гарантоване Конституцією України.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо ненадання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року;

- зобов'язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 5500 грн., підвищення посадового окладу за максимальний рівень безпеки 7,5% - 412,50 грн., підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5% - 412,50 грн., окладу за військовим званням (підполковник внутрішньої служби) - 1410 грн., надбавки за вислугу років - 50% - 3455 грн., надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50% - 5595 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 632,50 грн., премії 190% - 21261 грн. для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 02.10.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22.10.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії встановленої законодавством форми можуть бути лише списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, надіслані територіальними органами Пенсійного фонду України, що підтверджується змістом постанови Верховного Суду, прийнятій у зразковій справі.

Однак, будь-які списки після 05 березня 2019 року для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до управління не надходило, а Порядок від 13 лютого 2008 року № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного Фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію.

Крім того, відповідач зазначає, що до довідки для перерахунку пенсії позивачу станом на 05 березня 2019 року підлягають включенню наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та премія.

Саме такі складові грошового забезпечення було включено до довідки від 13 жовтня 2020 року для перерахунку пенсії позивачу станом на 05 березня 20219 року.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 26.10.2020 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 18.11.2020 року. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

16.11.2020 року до суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Третя особа зазначає, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови № 103.

Разом з тим, інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято.

Пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів.

Ухвалою суду від 17.11.2020 року вирішено справу розглядати в режимі відеоконференції поза межами суду.

18.11.2020 року до суду надійшли пояснення представника позивача. Представник позивача зазначає, що зобов'язання відповідача лише надати позивачу довідку без зазначення конкретних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому значенні та грошовому виразі приведе до повторно звернення до суду з позовом, а отже його порушене право буде захищено неефективно та відновлено не у повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

02.09.2020 року Хараїм Ольга Валеріїна звернулася до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з адвокатським запитом, у якому просила надати належним чином оформлену довідку, необхідну для перерахунку пенсії, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадового окладу, підвищення посадового окладу за максимальний рівень безпеки 7,5%, підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5%, окладу за військове звання (підполковник), надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, премії 190% для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії за посадою начальника відділу охорони Державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня".

Листом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 10.09.2020 року № 15/9250/Явт на адвокатський запит Хараїм О.В. від 02.09.2020 року повідомлено про те, що підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії встановленої законодавством форми можуть бути лише списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, надіслані територіальними органами Пенсійного фонду України.

Будь-яких списків після 05 березня 2019 року для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не надходило.

Після надходження списку, із включенням до нього ОСОБА_1 , міжрегіональним управлінням будуть вчинені дії по підготовці останньому довідки для перерахунку пенсії, згідно затвердженої форми.

Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії від 13.10.2020 року № 3.1/10698/Мст про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами та премія за відповідною посадою, за нормами чинними на 058.03.2019 року, за посадою "начальник відділу охорони державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" становить 21365,00 грн.

Відповідно до листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.10.2020 року № 15/10701/Мст довідку ОСОБА_1 від 13.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 05.03.2019 року, для здійснення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії спрямовано на адресу ОСОБА_1 .

Відповідно до листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.10.2020 року № 15/10699/Мст довідку ОСОБА_1 від 13.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 05.03.2019 року, для здійснення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії спрямовано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

Згідно ст.51 Закону № 2262 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії) при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.63 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262 передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).

Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п.1 Порядку № 45).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.10 Постанови № 704 вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постанови № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналогічні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п.2, 3 Порядку № 45.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до 01.01.2018 р.) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Виплачувати:

1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16;

2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання "заслужений тренер", "заслужений майстер спорту", "майстер спорту міжнародного класу", в розмірі 10 відсотків посадового окладу, "майстер спорту" - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням.

5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання "заслужений" або "народний", в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.

6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;

8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту.

Разом з тим, п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103 (в редакції від 21.02.2018 р.) відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704.

Згідно п.6 Постанови № 103 (в редакції від 21.02.2018 р.) внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Тобто, Постановою № 103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Як встановлено судом, для здійснення перерахунку пенсії позивача Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було складено довідку про грошове забезпечення позивача та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

При цьому, вказана довідка була оформлена відповідно до вимог Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 704, Постанови № 103 та Порядку № 45, а тому не включала в себе додаткових видів грошового забезпечення, про які просить позивач.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до п.5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Отже, з урахуванням загальних правил обчислення моменту припинення календарної дії приписів нормативно-правового акту, право позивача на перерахунок пенсії, з урахуванням складових додаткового грошового забезпечення, виникає з моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, а саме: 05 березня 2019 року, а до цього часу, спірні правовідносини регулюються нормативно-правовим актом, який був в судовому порядку визнаний нечинним, тобто Постановою № 103.

Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

У свою чергу Постановою № 704 (в редакції від 01.01.2018 р.) встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах і порядку визначених законодавством (пп.6 п.6);

- надбавка за кваліфікацію особам офіцерського складу особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: перший: у розмірі 5 відсотків посадового окладу (додаток № 15).

Отже, на Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії - ГУ ПФУ.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В силу положень ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

З системного аналізу зазначених правових норми вбачається, що підставою адміністративного позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, доводить факт порушення своїх прав.

При цьому, предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

В той же час, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Суд звертає увагу, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку, право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

При цьому, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту є підставою для прийняття судом рішення про відмову у задоволенні позову.

Предметом позову в даній справі є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та зобов'язання відповідача підготувати та надати позивачу нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 5500 грн., підвищення посадового окладу за максимальний рівень безпеки 7,5% - 412, 50 грн., підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5% - 412, 50 грн., окладу за військовим званням (підполковник внутрішньої служби) - 1410 грн., надбавки за вислугу років - 50% - 3455 грн., надбавки за виконання особливо-важливих завдань 50% - 5595 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 632,50 грн., премії 190% - 21261 грн. для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії.

В свою чергу, як зазначено вище та вбачається з матеріалів справи, Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 13.10.2020 року № 3.1/10698/Мст про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами та премія за відповідною посадою, за нормами чинними на 058.03.2019 року, за посадою "начальник відділу охорони державної установи "Херсонська виправна колонія (№ 61) міжобласна спеціалізована туберкульозна лікарня" становить 21365,00 грн., а саме:

посадовий оклад - 5500,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн.;

надбавка за вислугу років (50 %) - 3455,00 грн.;

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10 %) - 550,00 грн.;

премія (190 %) - 10450,00 грн.

Відповідно до листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.10.2020 року № 15/10701/Мст довідку ОСОБА_1 від 13.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 05.03.2019 року, для здійснення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії спрямовано на адресу ОСОБА_1 .

Відповідно до листа Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.10.2020 року № 15/10699/Мст довідку ОСОБА_1 від 13.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 05.03.2019 року, для здійснення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії спрямовано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Враховуючи, що на момент вирішення спору у суді відповідачем була підготовлена та направлена до адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та ОСОБА_1 довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 13.10.2020 року № 3.1/10698/Мст, суд вважає, що у даному випадку слід відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову з підстав відсутності предмету спору.

Щодо доводів представника позивача про те, що довідка № 3.1/10698/Мст від 13.10.2020 року не відповідає заявленим ОСОБА_1 позовним вимогам, а саме у довідці не зазначено надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 %, підвищення посадового окладу за максимальний рівень безпеки 7,5 %, підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5 %, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однак, у даному випадку, ефективний захист прав, свобод, інтересів позивача можливий шляхом подачі іншого позову з іншим предметом та підставою позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 листопада 2020 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112010201