Рішення від 19.11.2020 по справі 520/13770/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

19 листопада 2020 року Справа №520/13770/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) 09.10.2020 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (далі по тексту - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача виражену в ухиленні від розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 у затвердженні детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського радону Харківської області;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву громадянина ОСОБА_1 про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області;

- зобов'язати відповідача під час розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області врахувати рішення засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування, архітектури та цивільного захисту Дергачівської районної державної адміністрації від 26.12.2019, оформленого протоколом №2 засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування, архітектури та цивільного захисту Дергачівської районної державної адміністрації від 26.12.2019;

- зобов'язати відповідача прийняти розпорядження, яким затвердити детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно та всупереч приписам частини восьмої статті 19 Закону України «Про основи містобудування» не затвердив детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/13770/2020.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем 29.10.2020 засобами поштового зв'язку на адресу суду надіслав відзив згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю посилаючись на невідповідність детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області вимогам чинного законодавства.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є власником земельних ділянок для індивідуального садівництва, що розташовані за адресою: Харківська область, Дергачівський район, за межами населених пунктів та території Солоницівської селищної ради:

- кадастровий номер 6322057600:00:001:0840, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності;

- 6322057600:00:001:0842 про що свідчить копія договору купівлі-продажу від 24.01.2019 №62, яка знаходиться в матеріалах справи;

- 6322057600:00:001:0841 про що свідчить копія договору купівлі-продажу від 06.02.2019 №136, яка знаходиться в матеріалах справи.

Реалізуючи своє право, відповідно до статті 78 Земельного кодексу України, позивачем прийнято рішення для провадження підприємницької діяльності збудувати на зазначених земельних ділянках торгівельні будівлі.

Відповідно до частини другої статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.

Відповідачем 19.02.2019 прийнято розпорядження №87 «Про розроблення детального плану території за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області» (далі по тексту - Розпорядження №87), яким вирішено розробити детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на території Солоницівської селищної ради за межами населених пунктів Дергачівського району Харківської області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

З метою реалізації Розпорядження №87, позивач звернувся до Комунального підприємства «Архітектурне бюро Дергачівського району» щодо розроблення Детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Позивачем до районної газети «Вісник Дергачівщини» (від 13.12.2019 №50-51(104-105)) подано оголошення про те, що розпочато процедуру розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо проекту містобудівної документації «Детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на території Солоницівської селищної ради за межами населених пунктів Дергачівського району Харківської області» (далі по тексту - детальний план території). Водночас, зазначено, що 23.12.2019 15:00 год. у приміщенні Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області відбудуться громадські слухання щодо розгляду детального плану території.

Крім того, вказана інформація також була оприлюднена на офіційному вебсайті відповідача.

У період з 13.12.2019 по 13.01.2020 письмові пропозиції (зауваження) громадськості щодо детального плану території до відповідача не надходили, що підтверджується листом відповідача, який знаходиться у матеріалах справи.

Громадські слухання щодо врахування громадських інтересів при обговоренні проекту містобудівної документації детального плану території проведені 23.12.2019, про що свідчить копія витягу протоколу від 26.12.2019 №2, в якому зафіксовано пропозиції, які були опрацьовані розробником проекту детального плану території - Комунальним підприємством «Архітектурне бюро Дергачівського району».

Позивач 23.06.2020 звернувся до відповідача з заявою про затвердження детального плану території та пакетом документів.

Листом відповідач від 09.07.2020 №01-35/2188 повідомив позивача про те, що затвердження детального плану території можливо за наявності висновку архітектурно-містобудівною радою при Департаменті містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації.

Позивач не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не затвердження детального плану території звернувся до суду з адміністративним позовом для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно частини другої статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі по тексту - Закон України №3038-VI) суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

За приписами частин першої, третьої статті 8 Закону України №3038-VI планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Згідно пункту 3 частини першої статті 1 Закону України №3038-VI детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Відповідно до частин другої, третьої статті 19 Закону України №3038-VI детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України, та державних і регіональних інтересів.

Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації, крім випадків, якщо законами встановлений інший порядок.

На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.

Згідно частини четвертої статті 19 Закону України №3038-VI детальний план території визначає:

1) принципи планувально-просторової організації забудови;

2) червоні лінії та лінії регулювання забудови;

3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами;

4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території;

5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування;

6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови;

7) черговість та обсяги інженерної підготовки території;

8) систему інженерних мереж;

9) порядок організації транспортного і пішохідного руху;

10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі;

11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.

Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Положеннями частини 8 статті 19 Закону України №3038-VI встановлено, що детальний план території за межами населеного пункту розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання.

Порядок розроблення детального плану регулюється Порядком розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290 (далі по тексту - Порядок №290).

Згідно до пункту 1.4 Порядку №290 організація розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї здійснюється шляхом забезпечення:

оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї;

визначення розробника містобудівної документації або внесення змін до неї та укладання договору з урахуванням положень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі»;

складання разом із розробником та затвердження проекту завдання на розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї;

надання розробнику вихідних даних, а також вимог щодо розміщення об'єктів державного й регіонального значення або доручення щодо їх збирання;

фінансування розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї відповідно до укладеного договору;

надання розробнику оновленої картографічної основи, складеної

відповідно до вимог законодавства;

здійснення контролю за розробленням або внесенням змін до містобудівної документації;

узгодження проекту містобудівної документації з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів;

розгляду проекту містобудівної документації архітектурно-містобудівною радою згідно зі статтею 20 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

подання проекту містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України, містобудівної документації з планування територій на регіональному рівні, генерального плану міст експертній організації для проведення експертизи в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 548 «Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації»;

подання на затвердження завершеного проекту містобудівної документації.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку №290 розробник містобудівної документації:

готує проект договору на розроблення або внесення змін до містобудівної документації;

бере участь у складанні проекту завдання на розроблення або внесення змін до містобудівної документації;

збирає вихідні дані за дорученням замовника;

розробляє містобудівну документацію або вносить до неї зміни відповідно до вимог державних будівельних норм;

бере участь у розгляді архітектурно-містобудівною радою відповідного рівня та сесією відповідної ради розробленої ним містобудівної документації;

пропонує замовнику у разі необхідності залучити інші науково-дослідні та проектні організації до проведення додаткових досліджень, розроблення окремих розділів містобудівної документації.

Розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні врегульоване розділом IV Порядку №290, відповідно до пункту 4.2. якого, рішення про розроблення детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

При цьому, при розробленні детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, - районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації (пункт 4.3 Порядку №290).

Відповідно пункту 4.6 Порядку №290 детальний план території розробляється суб'єктами господарювання, які мають у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат.

Детальний план території розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, рекреаційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляються детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту (пункт 4.8 Порядку №290).

Згідно пункту 4.9 Порядку №290 крім функцій, визначених у пункті 1.4 розділу I цього Порядку, замовник розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні:

звертається до обласної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (для міст обласного та республіканського Автономної Республіки Крим значення), Мінрегіону України (для міст Києва та Севастополя) щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану населеного пункту; (абзац другий пункту 4.9 у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20.05.2013 №199);

забезпечує проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».

Відповідно пункту 4.10 Порядку №290 крім функцій, передбачених у пункті 1.5 розділу I цього Порядку, розробник містобудівної документації на місцевому рівні:

бере участь у розгляді пропозицій громадськості до проекту генерального плану, плану зонування території, детального плану території в процесі проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів;

доопрацьовує в разі необхідності проект містобудівної документації за результатами розгляду на архітектурно-містобудівній раді та громадських слухань щодо врахування громадських інтересів.

Згідно з пунктом 4.12 Порядку №290 детальний план території, розташованої за межами населеного пункту, розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

При цьому, відповідно до частини першої статті 21 Закону України №3038-VI громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Згідно з частиною 11 статті 21 Закону України №3038-VI порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України.

Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (далі по тексту - Порядок №555).

Відповідно до пункту 3 Порядку №555 замовники містобудівної документації відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України №3038-VI громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.

Механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій закріплено у Порядку №555.

Відповідно до пункту 11 Порядку №555 пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк. За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова. У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії.

Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів; особи, які оприлюднюють проекти генеральних планів населених пунктів, зонування територій, детальних планів територій, є відповідальними за їх автентичність (частина дев'ята статті 21 Закону України №3038-VI).

Системний правовий аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку, що громадські слухання містобудівної документації на місцевому рівні відбуваються оприлюдненням проектів містобудівної документації на місцевому рівні, наданням особам, які мають право на подання пропозицій до проектів містобудівної документації на місцевому рівні, строку для подання таких пропозицій; безпосереднім поданням пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; утворенням погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюдненням результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.02.2019 у справі 461/4009/15-а.

Як вже було зазначено, рішенням відповідача від 19.02.2019 №87 «Про розроблення детального плану території за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області» вирішено розробити детальний план території за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Відповідач виступив замовником розроблення Детального плану території, а позивач визначений джерелом фінансування розроблення Детального плану території.

Детальний план території розроблений Комунальним підприємством «Архітектурне бюро Дергачівського району», яке мало необхідні дозволи (ліцензії) на виконання відповідного замовлення. Крім того, при складанні акту здачі-прийому проектної документації, жодних зауважень не надійшло.

Відповідачем 23.12.2019 проведено громадські слухання щодо врахування громадських інтересів у проекті Детального плану території.

Суд звертає увагу на те, що висновком Департаменту екології та природних ресурсів від 13.12.2019 №03.02-14/6642 погоджено подальшу реалізацію вказаної містобудівної документації при умові дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства, що підтверджується наданою до матеріалів справи копією.

Висновком Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 28.12.2019 №010-6340/153 погоджено подальшу реалізацію вказаної містобудівної документації при умові дотримання вимог нормативних документів з питань пожежної та техногенної безпеки.

Висновком Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 22.01.2020 №11-20-6-624/0/19-20 визначено, що детальний план території, в цілому не суперечить вимогам діючого законодавства, при умові подальшої розробки документації із землеустрою зі зміною цільового призначення у порядку, визначеному статтею 20 Земельного кодексу України.

Висновком Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації від 19.12.2019 №2-24/110 погоджено подальшу реалізацію вказаної містобудівної документації.

Суд звертає увагу на те, що на громадських слуханнях 23.12.2019 відповідно до протоколу від 26.12.2019 №2 вирішено підтримати питання про затвердження детального плану території під будівництво та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, що безпідставно не враховано відповідачем під час розгляду заяви позивача про затвердження детального плану території.

Встановлені судом фактичні обставини, підтверджені матеріалами справи свідчать, що під час розроблення зазначеного Детального плану території позивачем дотримано вимоги Порядку №290 та Порядку №555, що зумовлювало обов'язок відповідача затвердження такого.

У той же час, непогодження архітектурно-містобудівною радою при Департаменті містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації питання щодо затвердження детального плану не є перешкодою для прийняття відповідачем рішення щодо затвердження детального плану.

Суд зазначає, що бездіяльністю є певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була вчинити відповідно до покладених на неї чинним законодавством України обов'язків.

Враховуючи наведені норми містобудівного законодавства та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що відповідач допустив бездіяльність, яка полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: Харківська область, Дергачівський район, за межами населених пунктів та території Солоницівської селищної ради.

Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що неприйняття відповідачем рішення за заявою позивача у строк, закріплений частиною восьмою статті 19 Закону України №3038-VI, ставить його у правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності, а також порушує його конституційні права щодо не прийняття рішення суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності оскаржуваної позивачем бездіяльності.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що мала місце бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті ним у встановлений законом строк рішення про затвердження Детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: Харківська область, Дергачівський район, за межами населених пунктів та території Солоницівської селищної ради

Виходячи із наданих суду повноважень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача вираженої в ухиленні від розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 у затвердженні детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського радону Харківської області.

Оскільки суб'єкт владних повноважень вичерпав процесуальну можливість діяти на власний розсуд суд дійшов висновку про необхідність задоволення вимог у частині зобов'язання відповідача прийняти розпорядження, яким затвердити детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

Висновок суду відповідає змісту принципу верховенства права, розкритому у рішеннях Європейського суду з прав людини, практика якого відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-ІV є джерелом права в Україні. Так, у справі «Олссон проти Швеції» зазначається, що для забезпечення відповідності принципу верховенства права необхідне існування у внутрішньому праві відповідних заходів захисту проти довільного втручання публічної влади у здійснення права (пункт 61 рішення від 24.03.88 у справі «Олссон проти Швеції»).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.10.2011 «Рисовський проти України» підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного Рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Враховуючи те, що судом обрано як спосіб захисту відновлення порушеного права позивача зобов'язати Дергачівську районну державну адміністрацію Харківської області прийняти розпорядження, яким затвердити детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву громадянина ОСОБА_1 про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області та зобов'язання відповідача під час розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області врахувати рішення засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування, архітектури та цивільного захисту Дергачівської районної державної адміністрації від 26.12.2019, оформленого протоколом №2 засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування, архітектури та цивільного захисту Дергачівської районної державної адміністрації від 26.12.2019 задоволенню не підлягають.

Такий висновок суду повністю узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (майдан Перемоги, 5-а, місто Дергачі, Харківська область, 62303, код ЄДРПОУ: 24129939) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області виражену в ухиленні від розгляду заяви громадянина ОСОБА_1 у затвердженні детального плану території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського радону Харківської області.

Зобов'язати Дергачівську районну державну адміністрацію Харківської області прийняти розпорядження, яким затвердити детальний план території для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за межами населених пунктів на території Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 19.11.2020.

Суддя О.В. Ніколаєва