Рішення від 20.11.2020 по справі 480/3966/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2020 року Справа № 480/3966/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в особі Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-полковника Дроздова Сергія Семеновича)

про визнання протиправним та скасування наказу в частині,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в особі Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-полковника ОСОБА_2 ), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Командувача Повітряними Силами Збройних Сил України, генерал - полковника ОСОБА_2 , №113 від 19 червня 2020 року в частині щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності з накладенням стягнення у вигляді догани.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, генерал - полковника ОСОБА_2 №113 від 19 червня 2020 року (далі-Наказ №113) позивач притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани. Цей факт став відомий позивачу після оголошення 22.06.2020 витягу з зазначеного наказу на плацу території вч НОМЕР_1 тимчасово виконуючим обов'язки командира радіобатальйону управління військової частини НОМЕР_1 , в числі групи інших сержантів радіобатальйону. З наказу зрозумів, що до дисциплінарної відповідальності Наказом №113 притягнутий за некоректну (чи негідну) поведінку 02.03.2020 року щодо командира вч НОМЕР_1 - підполковника ОСОБА_3 .

На неодноразові звернення як усно, так і з рапортом позивач копії наказу не отримав.

Позивач вважає наказ № 113 незаконним, оскільки 02.03.2020 року позивач не вчиняв відносно командира вч НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_3 будь-яких негідних чи інших протиправних дій, а навпаки - того дня останнім на території вч НОМЕР_1 відносно позивача були вчинені злочинні насильницькі дії, з приводу чого позивач 04.03.2020 року особисто звернувся до ТУ ДБР у місті Миколаєві із заявою про злочин відносно підполковника ОСОБА_3 .

Тому просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 02.07.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позовні вимоги не визнає та зазначив наступне.

Службове розслідування було призначено на підставі статей 84 та 85 Закону України “Про Дисциплінарний статуту Збройних Сил України”, відповідно до вимог яких командир військової частини з метою уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню військовослужбовцем правопорушення та ступеня його вини може призначати службове розслідування, яке призначається письмовим наказом командира.

Щодо доводів, зазначених позивачем у позовній заяві про невчинення протиправних дій відносно підполковника ОСОБА_3 , відповідач зазначив, що сам позивач у позовній заяві зазначає, що притягнутий до дисциплінарної відповідальності “за некоректну (чи негідну поведінку)”. Так, у ході проведення розслідування встановлено, що позивач при спілкуванні із керівним складом військової частини та іншими посадовими особами військової частини НОМЕР_1 використовував нецензурну лексику та іншу поведінку, яка не співвідноситься із вимогами статей 11, 49 та 50 Закону України “Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України” вимогами яких встановлено, що військовослужбовець повинен додержуватись правил військової ввічливості та поведінки, повинні постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь.

Факт використання нецензурної лексики позивачем при розмовах із командиром військової частини у присутності інших військовослужбовців та працівників військової частини підтверджує і сам позивач, до матеріалів позовної заяви позивач долучив копії пояснень, у яких відображає зміст розмов із командиром та підтверджує наявність свідків при даних розмовах (зазначені факти були підтверджені у ході проведення службового розслідування).

У ході проведення службового розслідування комісія прийшла до висновків, що причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушення та накладенню на позивача дисциплінарного стягнення стали особиста недисциплінованість військовослужбовця.

Викладені у позовній заяві позивачем обставини щодо не вчинення ним порушень військової дисципліни повністю спростовуються матеріалами службового розслідування та підтверджуються поясненнями позивача та інших посадових осіб військової частини НОМЕР_1 долучених до матеріалів службового розслідування, а факти неправомірних дій (насильницьких, злочинних) командування військової частини НОМЕР_1 , про які стверджує позивач є предметом досудового розслідування кримінального провадження №62020150000000409 внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.04.2020 року за заявою позивача та не є предметом судового розгляду.

Окрім цього, твердження позивача про упереджене ставлення до нього з боку генерал-полковника ОСОБА_2 є необґрунтованим та не підтверджується жодним доказом (лише словами позивача, які викладені з метою уникнення дисциплінарної відповідальності), адже за результатами проведеного службового розслідування до дисциплінарної відповідальності, за порушені ним вимоги керівних документів, притягнутий і командир військової частини НОМЕР_1 , що підтверджує об'єктивність та повноту службового розслідування.

Крім цього, відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” (зі змінами) “Усі дисциплінарні стягнення, крім пониження у військовому званні, пониження в посаді, звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, накладені на військовослужбовців і не зняті до дня звільнення їх у запас чи відставку, вважаються знятими з дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).”

Так, на позивача було накладено дисциплінарне стягнення “ДОГАНА”, а не одне із стягнень, які визначені винятком у статті 45 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 25 червня 2020 року № 26-РС позивача звільнено з військової служби у запас, а з 06 липня 2020 року виключено із списків особового складу військової частини.

Враховуючи вищезазначене, дисциплінарне стягнення (догана) накладене на позивача є знятим, у зв'язку із звільненням останнього із лав Збройних Сил України, а відтак, і предмет спору у даній справі відсутній (а.с. 30-33).

У відповіді на відзив на позовну заяву позивач не погоджується з позицією відповідача, просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 213-215).

У запереченні на відповідь на відзив представник відповідача підтримує свою позицію, викладену у відзиві на позовну заяву, та просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 226-229).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 16.05.2020 року Наказом Командувача Повітряних сил Збройних сил України призначено службове розслідування за фактом внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №62020150000000409 (а.с.47).

15.06.2020 Командувачем Повітряних сил Збройних сил України ОСОБА_4 затверджено акт службового розслідування № 44-Н (а.с. 38-46).

Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 113 від 19.06.2020 "Про незадовільну організацію повсякденної діяльності у військовій частині НОМЕР_1 та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності" за порушення вимог статей 11, 49, 50 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України оператору взводу спеціального радіоперехоплення роти радіоперехоплення радіобатальону військової частини НОМЕР_1 молодшому сержанту ОСОБА_1 оголошено догану (а.с. 36-37).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 26-РС від 25.06.2020 р. (по особовому складу) молодшого сержанта ОСОБА_1 , оператора взводу спеціального радіоперехоплення роти радіоперехоплення радіобатальону військової частини НОМЕР_1 , звільнено з військової служби у запас за пп. "ж" п. 2 ч.5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) (а. с. 35).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так, спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» та Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608 (надалі по тексту-Порядок №608).

Відповідно до ст.83 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Статтею 84 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» передбачено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Згідно ст.85 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до ст.86 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що 16.05.2020 року Наказом Командувача Повітряних сил Збройних сил України призначено службове розслідування за фактом внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №62020150000000409 (а.с.47).

15.06.2020 Командувачем Повітряних сил Збройних сил України ОСОБА_4 затверджено акт службового розслідування № 44-Н (а.с. 38-46).

Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 113 від 19.06.2020 "Про незадовільну організацію повсякденної діяльності у військовій частині НОМЕР_1 та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності" за порушення вимог статей 11, 49, 50 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України оператору взводу спеціального радіоперехоплення роти радіоперехоплення радіобатальону військової частини НОМЕР_1 молодшому сержанту ОСОБА_1 оголошено догану (а.с. 36-37).

Зі змісту наведеного наказу судом встановлено, що позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог щодо коректної поведінки під час спілкування із керівним складом військової частини та іншими посадовими особами військової частини НОМЕР_1 , зокрема використання нецензурної лексики та іншу поведінку, яка не співвідноситься із вимогами статей 11, 49 та 50 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» вимогами яких встановлено, що військовослужбовець повинен додержуватись правил військової ввічливості та поведінки, повинні постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь.

Також, суд наголошує, що згідно письмових пояснень ОСОБА_1 , позивач підтверджує вживання нецензурної лексики, наявність свідків при даних розмовах , а тому суд вважає підтвердженим факт використання нецензурної лексики позивачем, при розмовах із командиром військової частини у присутності інших військовослужбовців та працівників військової частини (а. с. 9-14).

Згідно ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовець повинен додержуватись правил військової ввічливості та поведінки.

Відповідно до ст.49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовець повинен бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь.

Статтею 50 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що відносини між військовослужбовцями повинні гуртуватися на взаємній повазі.

Також, зі змісту акту службового розслідування, судом встановлено, що в ході проведення службового розслідування комісія прийшла до висновків, що причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушення та накладенню на позивача дисциплінарного стягнення стали особиста недисциплінованість військовослужбовця.

Відповідно ст. 29 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зазначено, що за своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців.

Статтею 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що за своїми військовими званнями начальниками є: генерал-полковники, - для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу (військове звання Позивача - молодший сержант).

Статтею 45 Дисциплінарного статут Збройних Сил України передбачено, що у разі порушення військовослужбовцем військової дисципліни командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Статтею 83 Дисциплінарного статут Збройних Сил України, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Так, статтею 48 Дисциплінарного статут Збройних Сил України визначені дисциплінарні стягнення, які можуть бути накладені на військовослужбовців: а)зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж)звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Згідно ст. 56 Дисциплінарного статут Збройних Сил України зазначено, що командувач виду Збройних Сил України має право застосовувати стягнення, передбачені пунктами "а"-"ж" (до підполковника включно) статті 48 цього Статуту.

Стаття 86 Дисциплінарного статут Збройних Сил України, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Таким чином, аналізуючи зміст акту службового розслідування, пояснення ОСОБА_1 , суд приходить висновку, що відповідачем достовірно встановлено всі обставини дисциплінарного провадження та прийнято оскаржуване рішення відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в особі Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-полковника ОСОБА_2 ) про визнання протиправним та скасування наказу в частині не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в особі Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-полковника Дроздова Сергія Семеновича) про визнання протиправним та скасування наказу в частині - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук