Постанова від 27.04.2010 по справі 2-а-913

справа № 2-а-913/2010 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2010 року м. Тростянець

Тростянецький районний суд Сумської області у складі головуючої судді - Линник О.С., при секретарі - Долі Н.В., у присутності позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про визнання незаконними дій, зобов'язання провести перерахунок та стягнення недоплаченої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про визнання незаконними дій, зобов'язання провести перерахунок та стягнення недоплаченої пенсії, в якій зазначає, що вона одержує державну пенсію за віком, призначену їй Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати, та, маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, 14 січня 2009 року написала заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та подала всі необхідні документи в Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому району.

При здійсненні їй перерахунку пенсії, за базу для перерахунку було взято 2007 рік, а не 2008 рік, що суперечить ч.4 ст. 42 Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка зазначає, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Цей лист офіційно не опублікований, не зареєстрований в Мінюсті, його зміст суперечить закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, викладені в листі вказівки не ґрунтуються на правових підставах і істотно обмежують її права як пенсіонера.

У законі України “Про держаний бюджет України за 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою КМУ від 28.05.08 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” тільки підтверджується застосування перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що згідно з нормами чинного законодавства на перерахунок розміру пенсії має право застрахована особа, яка після призначення пенсії продовжувала працювати. При цьому за наявності не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього розрахунку) пенсії перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу із заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07. 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу підряд, починаючи з 01.07.2000 року.

Позивачу проведено перерахунок пенсії з додатковим стажем та більшого заробітку за 24 місяці роботи, які позивач відпрацював після призначення пенсії. Після перерахунку страховий стаж з урахуванням кратності становить 1,35 0,52988 індивідуальний коєфіцієнт для обчислення пенсії становить 4646,55 грн.(1197,91*3,87888). Розмір пенсії з перерахунку склав 2565,40 де 2464,04 - основний розмір пенсії, 103,36 грн. - доплата за понаднормовий стаж.

Частиною 4 ст. 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”( зі змінами, внесеними Законом України “про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року розрахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.

У зв'язку з цим перерахунки проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної платив середньому на одну особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. перерахунки пенсії у 2009 році відповідно до підпункту третього Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Заслухавши пояснення позивача, заперечення відповідача, дослідивши докази у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, виданого 24.01.2007 р. (а.с. 9).

Як вбачається із трудової книжки позивач звільнення з роботи за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію за віком із 09 січня 2009 року (а.с.10-13).

31 липня 2009 року ОСОБА_1 зверталась до начальника УПФ України в Тростянецькому районі із заявою про надання їй письмової відповіді щодо перерахунку її пенсії, як особі, що відпрацювала два оки після призначення пенсії за заявою, яку вона подавала 14.01.09 р. (а.с.5).

На вказану заяву відповідачем була надана ОСОБА_1 відповідь про те, що пенсія перерахована у відповідності із чинним законодавством, і до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому о Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) (а.с.6).

Крім того, на звернення ОСОБА_1 був направлений лист із Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України від 28.11.09 р. у якому вказано, що на даний час відсутня усталена практика застосування норм законодавчих актів, до яких вносились зміни нормами, які згодом були визнані неконституційними і до законодавчого врегулювання даного питання Мінпраці разом із Пенсійним фондом забезпечено здійснення перерахунків пенсій із середньої заробітної плати 1197,91 грн. (до цього застосовувався показник середньої зарплати на рівні 928,81 грн.) (а.с.7).

Порядок перерахунку пенсії застрахованій особі що продовжувала працювати після призначення пенсії передбачений частиною 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ. Вказана частина четверта цієї статті була викладена у новій редакції у відповідності до п.п. 10 пункту 35 розділу ІІ ЗУ № 107 -УІ від 28.12.07 р. “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” , яка набрала чинності 01.01.08 р. та повинна була діяти по 31.12.2008 р.

Однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, зміни, які були внесені згідно підпунктів 8-12 пункту 35 розділу ІІ Закону України № 107-УІ від 28.12.07 р. до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” були визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Згідно частини 5 і 6 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. зазначено, що положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, та вказане рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.22 Конституції України конституційні права й свободи гарантуються, і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів, або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, суд вважає, що відповідач повинен був застосовувати норму статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у редакції до 01.01.2008 р., якою зазначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих громадян” п.п.3) пунктом 11 установлено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону України № 1058-ІУ, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-ІУ враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Посилання відповідача на роз'яснення, що викладені у спільному листі від 11.03.09 р. № 20/0/18-09/039 № 4096/02-01 Міністерства праці та соцполітики України та Пенсійного Фонду України, як на підставу правомірності своїх дій та рішень, суд вважає такими, що не заслуговують на увагу, так як цей лист не носить обов'язкового характеру, крім того, суперечить законодавству України, на що було звернено увагу Генеральної Прокуратури України, яка внесла протест на незаконні дії посадових осіб Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 12.06.2009 р. (а.с.35-36).

На момент звернення ОСОБА_1 до УПФ України в Тростянецькому районі Сумської області - станом на 14 січня 2009 року відповідачеві не був відомий показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2008 рік і тому, відповідач правомірно перерахував пенсію позивачці, застосувавши такий показник за 2007 ріку у розмірі 1197,91 грн.

Однак, після того, як був обрахований і став відомий відповідачеві у березні-квітні 2009 року показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2008 рік у розмірі 1573,99 грн., УПФ в Тростянецькому районі повинен був здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до саме цього показника (1573,99 грн.) та провести відповідні виплати.

Таким чином, суд вважає, що відповідач під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, як особі, що продовжувала працювати і мала 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії вперше, неправомірно застосував показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., і безпідставно не застосував такий показник за 2008 рік у розмірі 1573,99 грн.

Суд вважає, що підстав для стягнення заборгованості по пенсійним виплатам з урахуванням індексу інфляції за період із 01.01.09 р. по день подання позову немає, так як пенсії, призначені за законом України 3 1058-УІ індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. У цій частині позовних вимог суд вважає за необхідне відмовити.

Керуючись ст.ст. 7, 11, 71, 112, 136, 160, 161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області щодо застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2009 році.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2009 року, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік та повести відповідні виплати.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, із подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя