Рішення від 20.11.2020 по справі 205/9060/20

20.11.2020 Єдиний унікальний номер 205/9060/20

Єдиний унікальний номер 205/205/9060/20

Провадження № 2а/205/150/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2020 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Приходченко О.С.

при секретарі Король Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі в порядку термінової справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Новокодацької районної у м. Дніпрі ради та Дільничої виборчої комісії № 121417 Територіального виборчого округу № 28 про уточнення списків виборців, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 19 листопада 2020 року звернулась до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців Новокодацької районної у м. Дніпрі ради та Дільничої виборчої комісії № 121417 Територіального виборчого округу № 28 про уточнення списків виборців. Позов мотивовано тим, що позивач фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Також за даною адресою проживає та зареєстрований її син - ОСОБА_2 . Однак, 25 жовтня 2020 року позивач, прийшовши на виборчу дільницю, виявила, що за цією адресою у списках виборців зареєстровано невідому їй особу - ОСОБА_3 , 1993 року народження, який на той час вже проголосував. 27 жовтня 2020 року вона звернулася до Відділу ведення Державного реєстру виборців Новокодацької районної у м. Дніпрі ради із заявою про виключення із списку виборців ОСОБА_3 , проте, отримала відповідь, що зазначений громадянин подав он-лайн заяву про включення його до списку виборців за адресою позивача, тому виключити його зі списків у відповідача не має законних підстав, поза як за рішенням суду або особистої заяви ОСОБА_3 . Також 27 жовтня 2020 року позивач зверталася із заявою до Новокодацького ВП з проханням застосувати заходи до невідомої особи, яка неправомірно була закріплена та проголосувала за адресою реєстрації позивача. 19 листопада 2020 року вона отримала відповідь, що розшуковими заходами встановити місцезнаходження ОСОБА_3 не виявилося можливим. Просила виключити ОСОБА_3 із Реєстру виборців за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , та заборонити включати будь-кого до списків виборців за зазначеною адресою без письмової згоди власника.

Ухвала про відкриття провадження у справі постановлена 19 листопада 2020 року і оприлюднена на веб-порталі судової влади України.

У судове засідання позивач не з'явилась надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений відповідно до ст. 268 КАС України шляхом направлення повістки, ухвали про відкриття провадження і матеріалів позову на відповідну електронну адресу. Окрім того, згідно з положеннями ч. 1 ст. 126 КАС України суд може за згодою учасника справи видати йому повістку для вручення іншій особі, яка викликається до суду. Ухвалу про призначення справи до розгляду та відкриття провадження в порядку термінової адміністративної справи судом було доручено позивачеві вручити відповідачу, але прийняти від позивача копію вказаної ухвали представники відповідача відмовилися, також відмовлено у наданні запитуваної судом інформації. Станом на час розгляду справи відповідачем до суду заперечення на позов надані не було, запитувану ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 квітня 2019 року інформацію суду також повідомлено не було.

Неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст. 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи (ч. 3 ст. 268 КАС України).

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Дніпропетровська, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ УМВС України у Дніпропетровській області 24 березня 1998 року.

Як вбачається із довідки № 3427, виданої Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 12 березня 2019 року, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , також за зазначеною адресою зареєстровано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).

Відповідно до повідомлення відділу ведення Державного реєстру виборців Новокодацької районної у м. Дніпрі ради вих. № 378/08-10.1/20 від 27 жовтня 2020 року за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , до Державного реєстру виборців внесено: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с 14).

Згідно з листом Новокодацького ВП Дніпровського ВП ГУ НП у Дніпропетровській області № 45.3/3462ЕО від 30 жовтня 2020 року згідно з обліком ОВС ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не значиться, пошуковими заходами встановити його місце знаходження не виявилося можливим (а.с. 15).

Згідно зі ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Частиною першою статті 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 71 Основного Закону України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Указані принципи виборчого права розкриваються у відповідних положеннях ЗУ «Про місцеві вибори», який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Зокрема, відповідно до вимог вказаного Закону, принцип рівного виборчого права передбачає, що всі громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах, усі кандидати в депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому Законом порядку, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів (стаття 4 Закону).

Визначений частиною другою статті 6 Закону інший засадний принцип - вільності виборів, гарантує виборцям свободу формування та виявлення їх волі. Громадянам України повинні забезпечуватися умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. При цьому частиною третьою статті 6 Закону встановлено заборони щодо застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця.

За змістом частини першої статті 11 Закону виборчий процес місцевих виборів здійснюється, зокрема, на засадах дотримання визначених Законом принципів виборчого права, законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес.

На переконання суду з огляду на встановлені обставини, реєстрація місця проживання особи за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , яка фактично там не проживає, а переслідує мету створення умов для його голосування за певного кандидата, може спричинити спотворення результатів відповідних місцевих виборів - народного волевиявлення фактичного населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Суд звертає увагу, що під час судового розгляду даного спору, позивачем заперечувалося фактичне проживання ОСОБА_3 за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , будь-яких доказів, які б спростовували твердження позивача судові надано не було.

Право на участь у виборах до представницьких органів є одним із найважливіших прав, задекларованих у Загальній декларації прав людини, оскільки особа, реалізуючи це право, здійснює безпосередню участь у побудові демократичної держави та справедливого суспільства.

Суд зазначає, що права, гарантовані Конституцією України, мають вирішальне значення для зміцнення і збереження засад ефективної та дієвої демократії, побудованої на принципі верховенства права. Але ці права не є абсолютними.

Так, положеннями статті 3 ЗУ «Про місцеві вибори» закріплено, що право голосу на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів районної ради, депутатів обласної ради, депутатів районної у місті ради мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідних територіальних громад та проживають у межах відповідного територіального виборчого округу.

Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.

Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.

Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Аналіз зазначеної правової норми дає суду підстави для висновку, що національне виборче законодавство допускає деякі обмеження активного виборчого права, які полягають, зокрема, у тому, що не мають права голосу громадяни, у яких: 1) на день виборів відсутній конституційний статус виборця, а саме: недосягнення 18-річного віку, відсутність громадянства України, недієздатність; 2) у виборця відсутня виборча адреса, визначена відповідно до вимог статті 8 Закону про Державний реєстр виборців та статті 3 Закону про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні.

При цьому для участі у місцевих виборах, окрім наявності у виборця виборчої адреси, необхідно, щоб він належав до відповідної територіальної громади згідно з частинами першою, третьою статті 3 Закону про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Аналіз практики Європейського суду з прав людини свідчить, що зазначені норми національного законодавства України не суперечать принципам і засадам, які застосовуються Судом при розв'язанні виборчих спорів.

Відповідно до частин першої, другої ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд при розгляді цього позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно. Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.

З огляду на викладене, користуючись свободою розсуду у вирішенні спірних питань при розгляді даного спору, суд дійшов висновку, що за умови забезпечення рівності всіх громадян у здійсненні свого виборчого права, існуючі умови не обмежують зазначених прав до тієї міри, яка підриває саму їхню суть і позбавляє їх дієвості.

Суд вважає, що виключення ОСОБА_3 з уточненого списку виборців в даному випадку буде відповідати досягненню легітимної мети забезпечення свободи волевиявлення дійсною громадою адміністративно-територіальної одиниці.

Щодо позовної вимоги про заборону включати будь-яку особу до Реєстру списків виборців за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , без згоди власника, суд приходить до такого висновку за наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 33 Закону України «Про місцеві вибори» зміни та уточнення до уточненого списку виборців вносить голова або заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці. Такі зміни можуть бути внесені до 18 години останньої суботи перед днем голосування.

Дільнична виборча комісія при внесенні змін та уточнень до уточненого списку виборців невідкладно повідомляє відповідний орган ведення Державного реєстру виборців про включення виборця до списку виборців або виключення зі списку виборців.

На переконання суду (з огляду на змістову тотожність заявлених позовних вимог та відповідно до частини першої статті 33 КАС України) достатнім та ефективним способом захисту у цій частині є ухвалення рішення про виключення особи зі списку виборців, неправомірно включеної до уточненого списку виборців.

Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 5 ст. 274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 263, 274, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ «Про місцеві вибори», суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Включити із Державного реєстру виборців ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за виборчою адресою: АДРЕСА_1 , що належить до виборчої дільниці № 121417 територіального виборчого округу № 28.

У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не перешкоджає його виконанню.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення рішення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судове рішення складене 20 листопада 2020 року.

Суддя: