Ухвала від 19.11.2020 по справі 161/16855/20

Справа № 161/16855/20

Провадження № 1-кп/161/1322/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Луцьк 19 листопада 2020 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110 - 2 КК України, у кримінальному провадженні № 22020030000000093 від 09.10.2020 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, Черкаської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, гр. України, з вищою освітою, не працюючого, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, раніше не судимого,

- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , приблизно в травні 2020 року, точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені, маючи на меті отримання матеріальної вигоди від здійснення продажу на тимчасово окуповану територію Донецької області представникам так званої «ДНР» алкогольних напоїв, розробив злочинний план щодо особистого збагачення та фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Відповідно до ст. 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно ст. 2 Конституції України, суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України, Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.

Згідно ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Ст. 8 Конститції України зазначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

18.01.2018 за № 2268-УІІІ прийнято Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», який підтверджує факт порушення державного суверенітету України, зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом тимчасової окупації частини території України за допомогою збройних формувань Російської Федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, відзначаючи, що дії Російської Федерації на території окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя грубо порушують принципи та норми міжнародного права, зокрема шляхом: систематичного недодержання режиму припинення вогню та продовження обстрілів цивільних об'єктів та інфраструктури, що спричиняють численні жертви серед цивільного населення, військовослужбовців Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань; продовження практики протиправного затримання і утримання громадян України на тимчасово окупованих територіях, їх незаконного вивезення та утримання на території Російської Федерації; намагань поширити російське законодавство, у тому числі податкове, на території окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, висування незаконних вимог щодо перереєстрації підприємств та стягнення коштів на користь окупаційної адміністрації Російської Федерації в окремих районах Донецької та Луганської областей, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі; запровадження російського рубля як єдиної валюти на території окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя; свавільного застосування російських освітніх стандартів у навчальних закладах, запровадження на підприємствах в окремих районах Донецької та Луганської областей, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі «зовнішнього управління» та визнання незаконних ідентифікаційних документів та реєстраційних знаків транспортних засобів на території окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя; організації та здійснення насильницьких зникнень, катувань, нелюдського поводження або покарання, позасудових страт стосовно цивільного населення, українських військовослужбовців та заручників та ін.

Так, у березні 2014 року, перебуваючи на території Донецької області, невстановлені особи, керуючись мотивом особистого неприйняття діючої державної влади в Україні, створили злочинну організацію - псевдодержавне утворення «Донецьку народну республіку» (далі за текстом «ДНР») окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях окремих районів Донецької області, що в період з березня 2014 року по теперішній час, діє на території Донецької області, чим створює небезпеку нормальній життєдіяльності суспільства, дестабілізує економічну та соціально - політичну сферу життя, порушує нормальне функціонування соціальних та економічних інститутів, породжує обстановку незахищеності населення вказаного регіону, тощо. При цьому, у вказаний період часу невстановлені особи погодили між собою єдиний план злочинної діяльності, в якому розподілили функції кожного з них та визначили дії, які кожен мав вчинити для досягнення цього плану.

Кінцевою метою створення та діяльності зазначеного псевдодержавного утворення, відповідно до злочинного плану невстановлених осіб, що її створили, керують її діяльністю та/або приймають в ній участь, є насильницька зміна та повалення існуючого конституційного ладу, зміна меж території або державного кордону України, шляхом незаконного створення державного утворення в межах Луганської області, так званої «Донецької народної республіки».

З метою втілення злочинного плану невстановлені особи визначили за необхідне легалізувати «ДНР» шляхом проголошення акту про самостійність державного утворення, організації проведення незаконного референдуму з приводу підтримання акту проголошення державної самостійності псевдодержавного утворення «Донецької народної республіки», створення ієрархічної структури органів влади і управління терористичної організації, незаконних збройних формувань та вчинення актів тероризму з метою забезпечення виконання її завдань та мети.

Таким чином, починаючи з травня 2014 року по даний час діяльність «органів державної влади» псевдодержавного утворення «Донецької народної республіки» окупаційної адміністрації Російської Федерації, незаконно створених на тимчасово окупованій території Донецької області, здійснюється з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

17.03.2015 Верховна Рада України своєю постановою №254-УІІІ визнала тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Зверненням Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації (далі - РФ) державою-агресором, затверджене постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 №129-УІІІ; Заявою Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами РФ та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян», схвалену постановою Верховною Ради України від 04.04.2015 №145-VIII; Заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленою постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 №337-УІІІ, «ДНР»/«ЛНР» визнано терористичними організаціями.

Учасники «ДНР» на території України займаються вчиненням актів тероризму, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування, а також вчиненням інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно - політичної ситуації у державі.

Основною метою діяльності вказаного незаконного псевдодержавного утворення є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміна меж території і державного кордону України, шляхом створення незаконного державного утворення «ДНР».

ОСОБА_4 на початку травня 2020 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку, вирішив здійснювати продаж різного роду алкогольної продукції.

З цією метою, на початку травня 2020 року, більш точний час досудовим розслідування не встановлено, ОСОБА_4 придбав на території Волинської області у м.Луцьку в особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, алкогольні напої різних найменувань в загальній кількості 217 пляшок.

В подальшому, продовжуючи перебувати у м. Луцьк у вказаний період часу, з метою отримання кримінальних прибутків, з корисливих мотивів, не бажаючи чесно працювати, свідомо джерелом свого існування та отримання доходів вирішивши обрати злочинний шлях, ОСОБА_4 розробив злочинний план, який полягав у підшукуванню осіб з числа мешканців тимчасово окупованої території Донецької області та реалізації їм раніше придбаної вказаної алкогольної продукції на тимчасово окуповану територію, непідконтрольну Україні. Так, на виконання власного розробленого злочинного плану, він за допомогою мережі Інтернет знайшов оголошення особи на ім'я « ОСОБА_6 », який мав намір купити різного роду алкогольну продукцію. ОСОБА_4 за допомогою месенджеру «Whats App», перебуваючи у м. Луцьку, зателефонував невстановленому жителю Донецької області на ім'я « ОСОБА_6 », та домовився про обставини продажу алкогольної продукції, яка мала відбутися на початку червня 2020 року в обумовленому місці на території Дніпропетровської області, куди її ОСОБА_4 привезе особисто. При цьому, в ході розмови з особою на ім'я « ОСОБА_6 » останній повідомив, що він є представником однією із структур «правоохоронних органів ДНР» і придбана ним алкогольна продукція буде використовуватись для забезпечення органів управління та силових структур вказаного незаконного державного утворення.

Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_4 на виконання власного злочинного плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання наслідків, усвідомлюючи при цьому, що така продукція буде використовуватись для забезпечення органів управління та силових структур незаконного державного утворення «ДНР», з метою подальшого її збуту представникам «ДНР», здійснив перевезення раніше придбаної ним продукції в орендоване складське приміщення за адресою:

АДРЕСА_2 , не повідомляючи при цьому його власника про свій злочинний намір.

Однак, довести свої злочинні наміри до кінця ОСОБА_4 не зміг, оскільки 27.05.2020 співробітниками УСБУ у Волинській області проведено обшук в приміщеннях за адресою: АДРЕСА_2 , під час проведення якого було виявлено і вилучено наступну алкогольну продукцію, яку ОСОБА_4 збирався збути представникам «ДНР» з метою фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України:

1.Горілку «Status Classic», об'ємом 1 л., в кількості 4 шт.;

2.Горілку «Status original», об'ємом 1 л., в кількості 11 шт.;

3.Горілку «Status Chocolate», об'ємом 0,5 л., в кількості 6 шт.;

4.Горілку «Status Classic», об'ємом 0,5 л., в кількості 40 шт.;

5.Горілку «Status original», об'ємом 0,5 л., в кількості 59 шт.;

6.Настоянку «Медова з перцем», об'ємом 0,5 л., в кількості 5 шт.;

7.Настоянку «The Highland Fox», об'ємом 0,5 л., в кількості 14 шт.;

8.Настоянку «Happy leaf Amsterdam», об'ємом 0,5 л., в кількості

4 шт.;

9.Настоянку «Happy leaf Amsterdam», об'ємом 0,25 л., в кількості 19 шт.;

10.Горілка «Горілочка класична», об'ємом 0,5 л., в кількості 28 шт.;

11.Горілку «Горілочка на бруньках еко», об'ємом 0,5 л., в кількості

7 шт.;

12.Горілку «Горілочка на бруньках», об'ємом 0,5 л., в кількості

20 шт.

У зв'язку із викладеним, злочинні дії ОСОБА_4 , спрямовані на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, не були доведені до кінця з причин, які не залежали від його волі, та останній не вчинив усіх дій, які вважав необхідними для доведення злочину до кінця, оскільки вищевказані предмети злочинної діяльності були виявлені та вилучені.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110-2 КК України, як діяння, яке виразилось в незакінченому замаху на фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, з корисливих мотивів.

До суду надійшло клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110-2 КК України, на підставі ч. 5 ст. 110-2 КК України, оскільки він добровільно заявив органу досудового розслідування про те, що сталося і активно сприяв розкриттю злочину, який він вчинив та в його діях відсутні ознаки інших складів злочинів.

Заслухавши думку підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника, прокурора, кожного зокрема, які підтримали подане клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження № 22020030000000093, суд прийшов до висновку про доцільність закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_4 та звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 110-2 КК України.

Відповідно до ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення, зокрема, п.2 - закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

На підставі вимог ст. 44 КК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 110-2 КК України особа, крім керівника організованої групи, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені цією статтею, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею злочину добровільно заявила про те, що сталося, органу, службова особа якого наділена законом правом повідомляти про підозру, про відповідну незаконну діяльність або іншим чином сприяла її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину.

Зважаючи на ту обставину, що ОСОБА_4 , добровільно заявив органу досудового розслідування про те, що сталося і активно сприяв розкриттю злочину, який він вчинив та в його діях відсутні ознаки інших складів злочинів, клопотав та погодився на закриття кримінального провадження, тому суд вважає за можливе, за можливе звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 110-2 КК України, а кримінальне провадження відносно нього закрити.

У відповідності до вимог ст. 100 КПК України суд вирішує долю речових доказів.

Арешт, накладений на майно, згідно ухвали слідчого судді від 03 липня 2020 року - скасувати.

Керуючись ст.284, 285, 314 КПК України, на підставі ч. 5 ст. 110-2 КК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності відносно ОСОБА_4 - задовольнити.

Звільнити підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110 - 2 КК України, на підставі ч. 5 ст. 110-2 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020030000000093 від 09.10.2020 відносно ОСОБА_4 по підозрі у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 110 - 2 КК України закрити.

Речові докази: Горілку «Status Classic», об'ємом 1 л., в кількості 4 шт.; Горілку «Status original», об'ємом 1 л., в кількості 11 шт.; Горілку «Status Chocolate», об'ємом 0,5 л., в кількості 6 шт.; Горілку «Status Classic», об'ємом 0,5 л., в кількості 40 шт.; Горілку «Status original», об'ємом 0,5 л., в кількості 59 шт.; Настоянку «Медова з перцем», об'ємом 0,5 л., в кількості 5 шт.; Настоянку «The Highland Fox», об'ємом 0,5 л., в кількості 14 шт.; Настоянку «Happy leaf Amsterdam», об'ємом 0,5 л., в кількості

4 шт.; Настоянку «Happy leaf Amsterdam», об'ємом 0,25 л., в кількості 19 шт.; Горілка «Горілочка класична», об'ємом 0,5 л., в кількості 28 шт.; Горілку «Горілочка на бруньках еко», об'ємом 0,5 л., в кількості

7 шт.; Горілку «Горілочка на бруньках», об'ємом 0,5 л., в кількості

20 шт., які передані на відповідальне зберігання уповноваженій особі Луцького МПД ДП «УКРСПИРТ» (м. Луцьк, вул. Ковельська, 67) - знищити.

Арешт на майно, який накладений ухвалою слідчого судді 03 липня 2020 року - в частині на Горілку «Status Classic», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 1 л., в кількості 4 шт.; Горілку «Status original», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 1 л., в кількості 11 шт.; Горілку «Status Chocolate», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 6 шт.; Горілку «Status Classic», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 40 шт.; Горілку «Status original», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 59 шт.; Настоянку «Медова з перцем», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 5 шт.; Настоянку «The Highland Fox», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 14 шт.; Настоянку «Happy leaf Amsterdam», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 4 шт.; Настоянку «Happy leaf Amsterdam», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,25 л., в кількості 19 шт.; Горілку «Горілочка класична», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 28 шт.; Горілку «Горілочка на бруньках еко», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 7 шт.; Горілку «Горілочка на бруньках», виробник: ТОВ «Золотоніський ЛГЗ «Златогор», об'ємом 0,5 л., в кількості 20 шт. - скасувати.

Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Луцький міськрайонний суд.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1