Справа № 740/4401/20
Провадження № 3/740/1436/20
16 листопада 2020 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Шевченко І. М.,
за участю секретаря судового засідання Кубрак Н. М.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Ніжинського ВП ГУ НП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 ,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
До суду Ніжинським ВП ГУ НП в Чернігівській області подано матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 102826 від 10 жовтня 2020 року ОСОБА_1 10 жовтня 2020 року о 12-11 год. в залі очікування вокзалу станції м. Ніжина перебував без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи його спеціальний статус, чим порушив вимоги пп. 2 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Перевіривши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, встановлено таке.
Протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення відповідно до вимог КУпАП. При цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь-який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, що слідує із загальних засад судочинства, закріплених у ст. 129 Конституції України.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Диспозиція норми ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо карантину людей, тому серед обов'язкових ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, є наведення конкретного нормативно правового акту, який покладає на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності певні обов'язки щодо дотримання правил карантину, санітарно - гігієнічних, санітарно - протиепідемічних правил і норм і яких така особа не дотрималася, порушивши таким чином законодавчі приписи.
Так, згідно з пп. 2 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України на період дії карантину забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
Протокол про адміністративне правопорушення складений стосовно ОСОБА_1 за пп. 2 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року, і в ньому зазначено, що ОСОБА_1 у залі очікування вокзалу м. Ніжина перебував без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи спеціальний статус, у той час як відомостей про перебування ОСОБА_1 на вулиці цей протокол не містить, як і не містить відомостей про перебування його в громадській будівлі без маски чи іншого захисного засобу з посиланням на відповідну правову норму.
Таким чином, викладена в протоколі суть обвинувачення стосовно ОСОБА_1 не узгоджується в повному обсязі з приписами нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, що унеможливлює прийняття правильного та об'єктивного рішення у справі.
При цьому зазначена у протоколі адреса проживання ОСОБА_1 не надає суду можливості здійснити належне його повідомлення про час та місце розгляду справи, оскільки рекомендований лист із судовою повісткою повернувся із відміткою про непроживання ОСОБА_1 за вказною у протоколі адресою, а суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь який спосіб сприяти підтриманню обвинувачення, вказаного у протоколі, зокрема встановлювати місцезнаходження (місцеперебування) останнього, що слідує із загальних засад судочинства, закріплених у ст. 129 Конституції України.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
З урахуванням викладеного зазначений протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 КУпАП, суддя
постановив:
Протокол серії ГР № 102826 від 10 жовтня 2020 року разом з доданими матеріалами про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП - повернути до Ніжинського ВП ГУ НП в Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. М. Шевченко