Постанова від 17.11.2020 по справі 216/4749/19

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/7431/20 Справа № 216/4749/19 Суддя у 1-й інстанції - Бутенко М. В. Суддя у 2-й інстанції - Барильська А. П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2020 року м.Кривий Ріг

справа № 210/6013/19

Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді - Барильської А.П.

суддів - Бондар Я.М., Зубакової В.П.

секретар судового засідання - Голуб О.О..

сторони:

позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз»

відповідачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 04 червня 2020 року, яке ухвалено суддею Бутенко М.В. у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, відомості щодо дати складання повного судового рішення в матеріалах справи відсутні, -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2019 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачі є споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

12.04.2019 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», за адресою домоволодіння відповідачів: м. Кривий Ріг, вулиця Лавроненка, буд. 32Б, було складено Акт про порушення № 200 від 12.04.2019 року відповідно до якого було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.7 глави 9 розділу Х, пп.3 п.1 гл.2 розділу ХІ - «підозра на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме пломба заводу-виробника не відповідає опису та викликає сумнів. Вкзаний акт підписаний відповідачем ОСОБА_1 без зауважень.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було проведено демонтаж лічильника газу Галус 2000 - G4, заводський номер №07080068, про що було складено відповідний Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки № 5370 від 12.04.201 року. Даний акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено Акт № 200 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 12.04.2019 року. Даний Акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

За результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року, на засіданні комісії, що відбулось 12.09.2019 року, без участі належно повідомленого споживача, а саме ОСОБА_2 , прийнято рішення про задоволення Акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 02.09.2018 року, за дванадцять місяців до виявлення порушення та його усунення, по 02.09.2019 року, виявлення порушення та демонтаж ЗВТ, в розмірі 96559,78 грн.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», складено Протокол № 456 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Дата та час проведення експертизи в протоколі зазначена 16.04.2019 року о 15 год. 00 хв. Протокол підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

16.04.2019 року, у присутності споживача - відповідача ОСОБА_2 , було проведено експертизу лічильника газу та складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 1104. Під час проведення експертизи лічильника Галус 2000 - G4, заводський номер № 07080068, комісія дійшла наступного висновку: «виявлено порушення: пластикова пломба-заглушка не відповідна, має відтиск з 2011 роком., а лічильник 2012 року випуску. На біндексі відлікового механізму праворуч наявні сліди тертя від невідповідного калібрувального колеса, який знаходився у лічильнику раніше. Дані порушення здійснені прихованими заходами. Свідчать про самовільне усунення порушення, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірних показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».

25.04.2019 року за результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року на засіданні комісії ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості від 25.04.2019 року за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідачів та була нарахована заборгованості за необлікований об'єм та обсяг природного газу за період з 12.04.2018 року по 12.04.2019 року у розмірі 41 735,87 грн.

15.05.2019 року відповідачам було направлено листа з рахунком на оплату необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 41 735,87 грн., проте оплата вказаного рахунку відповідачами не здійснена.

У зв'язку з викладеним позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів по справі на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та його вартості в сумі 41735,87 грн., вартість витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038,73 грн., інфляційні втрати в сумі 292,15грн., 3% річних - 206 грн. та судовий збір в розмірі 1921,00 грн. з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

Рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 04 червня 2020 року позов задоволено.

Стягнуто з солідарно з відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість в розмірі 45272,75 грн., яка складається із заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та його вартості в сумі 41735,87 грн., вартість витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038,73 грн., інфляційні втрати в сумі 292,15 грн. та 3% річних - 206 грн. з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

Стягнуто солідарно з відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судовий збір в розмірі 1921 грн., з подальшим перераховуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

В апеляційній скарзі відповідачі ставлять питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення по справі про відмову в задоволення позовних вимог позивача посилаючись на те, що справу було розглянуто за відсутності відповідачів по справі, які не були належним чином повідомлені про розгляд справи, що позбавило відповідачів можливості надати свої заперечення проти заявлених позовних вимог.

Також відповідачі зауважують про безпідставність позовних вимог позивача до відповідача ОСОБА_2 , оскільки договір про надання населенню послуг з газопостачання укладений з відповідачем ОСОБА_1 .

При ухваленні рішення по справі судом першої інстанції не враховано, що Акт про порушення АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 14.04.2019 року № 200 не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619, та завчасно без проведення експертизи лічильника встановлює факти порушень в роботі лічильника газу та був складений без присутності заінтересованих осіб, без відеозйомки.

Крім того апелянти вважають незаконним Акт експертизи лічильника газу АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 16.04.2019 року № 1104, оскільки він суперечить нормам Кодексу газорозподільних систем та Положень «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», оскільки в технічному паспорті лічильника газу вказано наступні дані: модель: «GALLUS 2000-U», заводський номер № НОМЕР_2 , типорозмір G4, дата випуску: лютий 2012 року. В акті АТ «Криворіжгаз» від 16.04.2019 року № 1104 експертизи лічильника газу вказано наступні дані: модель: «ГАЛЛУС G4», заводський номер № НОМЕР_2 , рік випуску 2012. Метрологічна експертиза законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки не проводилась.

Зауважують на тому, що в Акті ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 16.04.2019 року № 1104 експертизи лічильника газу зазначено, що лічильник був направлений на експертизу відповідно до протоколу від 12.04.2019 року № 456, що є порушенням Положення «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», оскільки у вказаному Положенні зазначено, що експертиза лічильника може бути проведена тільки відповідно до Акту «Про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи», який не був складений працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз».

У відзиві на апеляційну скаргу АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване, на їх думку, апеляційну скаргу залишити без задоволення, посилаючись на те, що дії співробітників відповідача по складанню Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року, складанню Акту експертизи лічильника газу № 1104 від 16.04.2019 року, та рішення діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу від 25.04.2019 року, є правомірними.

Заслухавши суддю - доповідача, відповідача ОСОБА_2 який підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, представника АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» - Щербачова А.П., який заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити без змін рішення суду першої інстанції, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах заявлених позовних вимог, доводів апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 376 ЦПК України, порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, якщо справу розглянуто судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час та місце засідання суду (у разі якщо таке повідомлення є обов'язковим), якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою.

Апеляційна скарга відповідачів обґрунтована тим, що справу розглянуто судом за їх відсутності, без належного повідомлення їх про дату, час та місце розгляду справи.

Згідно ч. 2 ст. 128 ЦПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання, якщо їх явка є не обов'язковою.

Відповідно до ч.6 ст. 128 ЦПК України, судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур'єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.

Згідно ж ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є: день вручення судової повістки під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи;3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Матеріали справи не містять доказів вручення відповідачам судової повістки про призначення справи до розгляду на 04 червня 2020 року, що не відповідає ч.5 ч. ст. 128 ЦПК України, згідно якої судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно.

Крім того, матеріали справи не містять відомостей про вручення відповідачам по справі копії ухвали про відкриття провадження по справі та вручення їм копії позовної заяви, як того вимагає ст. 190 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права та розгляду справи за відсутності відповідачів, які належним не повідомлені про розгляд справи судом першої інстанції, та відповідно до вимог ст. 190 ЦПК України, не отримували копії ухвали про відкриття провадження по справі та копії позовної заяви, тобто не були обізнані про наявність спору в суді, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції, на підставі п. 3 ч. 3 ст. 376 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення по справі по суті позовних вимог.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачі є побутовими споживачамм послуги з розподілу природного газу, яка надається АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», який є правонаступником ПАТ «Криворіжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 , де встановлені наступні газові прилади: плита газова, газовий водонагрівач та опалюваний прилад, всього у даному домоволодінні зареєстровано чотири особи, відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , опалювальна площа будинку складає 78 м2 (а.с. 9-10)

12.04.2019 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», за адресою домоволодіння відповідачів: м. Кривий Ріг, вулиця Лавроненка, буд. 32-Б, було складено Акт про порушення № 200 від 12.04.2019 року, відповідно до якого було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.7 глави 9 розділу Х, пп.3 п.1 гл.2 розділу ХІ - «підозра на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме пломба заводу-виробника не відповідає опису та викликає сумнів. Вкзаний акт підписаний відповідачем ОСОБА_1 без зауважень.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було проведено демонтаж лічильника газу Галус 2000 - G4, заводський номер №07080068, про що було складено відповідний Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки № 5370 від 12.04.2019 року. Даний акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено Акт № 200 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 12.04.2019 року. Даний Акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

За результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року, на засіданні комісії, що відбулось 12.09.2019 року, без участі належно повідомленого споживача, а саме ОСОБА_2 , прийнято рішення про задоволення Акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 02.09.2018 року, за дванадцять місяців до виявлення порушення та його усунення, по 02.09.2019 року, виявлення порушення та демонтаж ЗВТ, в розмірі 117010,52 грн.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», складено Протокол № 456 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Дата та час проведення експертизи в протоколі зазначена 16.04.2019 року о 15 год. 00 хв. Протокол підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

16.04.2019 року, у присутності споживача - відповідача ОСОБА_2 , було проведено експертизу лічильника газу та складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 1104. Під час проведення експертизи лічильника Галус 2000 - G4, заводський номер № НОМЕР_3 , комісія виявила наступне порушення: пластикова пломба-заглушка не відповідна має відтиск з 2011 роком., а лічильник 2012 року випуску. На біндексі відлікового механізму праворуч наявні сліди тертя від невідповідного калібрувального колеса, який знаходився у лічильнику раніше. Дані порушення здійснені прихованими заходами. Свідчать про самовільне усунення порушення, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірних показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.

25.04.2019 року за результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року на засіданні комісії ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості від 25.04.2019 року за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідачів.

Згідно з Порядком перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, комісія газорозподільного підприємства на підставі Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року прийняла рішення про часткове нарахування заборгованості за необлікований об'єм та обсяг природного газу і його вартості за період з 12.04.2018 року по 12.04.2019 року від суми розрахунку за необлікований об'єм природного газу в розмірі 60% в сумі 41735,87 грн. (а.с.20).

15.05.2019 року відповідачам було направлено листа з рахунком на оплату необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 41 735,87 грн., проте оплата вказаного рахунку відповідачами не здійснена.

Звертаючись до суду з позовом про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, позивач посилався на те, що у зв'язку з виявленням за адресою: АДРЕСА_1 , порушення п.7 глави 9 розділу Х, пп.3 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, яке зафіксоване Актом про порушення № 200 від 12.04.2019 року, з відповідачів, як споживачів природного газу, на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та його вартості в сумі 41735,87 грн., вартість витрат пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038,73 грн., інфляційні втрати в сумі 292,15грн., 3% річних - 206 грн.

Колегія суддів вважає, що позовні вимоаги позивача підялгають задоволенню, з огляду на наступне.

Спір між сторонами виник з приводу наявності підстав для сплати споживачем донарахованих збитків внаслідок порушення Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до частини 1 статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно частини 1 статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

У разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається Акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

До Акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в Акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в Акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

На дату складання Акту про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання Акту про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в Акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним Актом про усунення порушення.

Під час складання Акту про порушення, акту про усунення порушення, Акту про припинення/відновлення газопостачання, тощо, представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні Акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього Акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений Акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією Акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акту-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення Акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.

За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.

Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання .

У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

При наявності Акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості віддати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.

У разі демонтажу лічильника газу на підставі Акту про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов'язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.

Як вбачається із матеріалів справи, 12.04.2019 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», за адресою домоволодіння відповідачів, які є споживачами природнього газу,: АДРЕСА_1 , було складено Акт про порушення № 200 від 12.04.2019 року відповідно до якого було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.7 глави 9 розділу Х, пп.3 п.1 гл.2 розділу ХІ - «підозра на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме пломба заводу-виробника не відповідає опису та викликає сумнів. Вкзаний акт підписаний відповідачем ОСОБА_1 без зауважень.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було проведено демонтаж лічильника газу Галус 2000 - G4, заводський номер №07080068, про що було складено відповідний Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки № 5370 від 12.04.201 року. Даний акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено Акт № 200 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 12.04.2019 року. Даний Акт підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

За результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року, на засіданні комісії, що відбулось 12.09.2019 року, без участі належно повідомленого споживача, а саме Пана , прийнято рішення про задоволення Акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 02.09.2018 року, за дванадцять місяців до виявлення порушення та його усунення, по 02.09.2019 року, виявлення порушення та демонтаж ЗВТ, в розмірі 69559,78 грн.

12.04.2019 року представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», складено Протокол № 456 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Дата та час проведення експертизи в протоколі зазначена 16.04.2019 року о 15 год. 00 хв. Протокол підписано представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та відповідачем ОСОБА_2 без зауважень.

16.04.2019 року, у присутності споживача - відповідача ОСОБА_2 , було проведено експертизу лічильника газу та складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 1104. Під час проведення експертизи лічильника Галус 2000 - G4, заводський номер № 07080068, комісія встановила порушення: пластикова пломба-заглушка не відповідна, має відтиск з 2011 роком., а лічильник 2012 року випуску. На біндексі відлікового механізму праворуч наявні сліди тертя від невідповідного калібрувального колеса, який знаходився у лічильнику раніше. Дані порушення здійснені прихованими заходами. Свідчать про самовільне усунення порушення є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірних показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.

25.04.2019 року за результатами розгляду Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року на засіданні комісії ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості від 25.04.2019 року за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідачів.

Згідно з Порядком перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, комісія газорозподільного підприємства на підставі Акту про порушення № 200 від 12.04.2019 року прийняла рішення про часткове нарахування заборгованості за необлікований об'єм та обсяг природного газу і його вартості за період з 12.04.2018 року по 12.04.2019 року від суми розрахунку за необлікований об'єм природного газу в розмірі 60% в сумі 41735,87 грн. (а.с.20).

15.05.2019 року відповідачам було направлено листа з рахунком на оплату необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 41 735,87 грн.

На підставі наведеного вище колегія суддів дійшла висновку про те, що факт порушення відповідачами, як споживачами природного газу Кодексу газорозподільних систем знайшов своє підтвердження та з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.

Визначаючи розмір заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, який підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно п.1 глави 3 розділу 11 Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Відповідно до п. 1 ч.3 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

При цьому, додатком 15 до Кодексу ГРС визначено, що якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Відповідно до п. 11 ч.5 розділу XI Кодексу ГРС, за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акту-розрахунку враховується розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Враховуючи наведене вище та правомірність дій відповідача щодо складання Акту про порушення № 200 від 12 квітня 2019 року, колегія суддів вважає, що наявними у справі письмовими доказами доведено правомірність дій позивача щодо нарахування відповідачам заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу на суму 41735,87 грн., яка розрахована відповідно до вимог Кодексу ГРС та оформлена протоколом № 32 від 25 квітня 2019 року про донарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно Акту про порушення № 200 від 12 квітня 2019 року, тому з відповідачів, як споживачів природнього газу, в солідарному порядку, підялгає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу на суму 41735,87 грн., розрахунок якої перевірено колегією суддів та колегія суддів вважає його правильними та погоджується із вказаним розрахунком.

При цьому колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що додатком 15 до Кодексу ГРС визначено, що якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

При цьому відповідачами по справі, відповідно до вимог ст. 12, 81 ЦПК Українине, не доведено належними та дорустимими доказами що вони не користувалися опалювальними приладами в неопалювальний період. Натомість, в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції, відповідач не заперечував проти того, що в неопалювальний період ними використовувся опалювальний прилад - газовий водонагрівач.

Також колегія суддів вважає, що з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню вартість витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038 грн. 73 коп., інфляційні втрати в сумі 292 грн. 15 коп. та 3% річних в розмірі 206 (двісті шість) грн., з огляду на наступне.

Так, згідно гл. 9 п.8 Розділу Х Кодексу, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

03.05.2019 року на адресу відповідачів було направлено лист № 50102.4.1-СЛ-10605-0519 від 03.05.2019 року про необхідність оплати послуг за експертизу лічильника разом з актом надання послуг № 1104 від 16.04.2019 на суму 3038,73 грн., однак оплата вартості проведення експертизи відповідачами не здійснена, при цьому за результатами експертизи підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, тому такі витрати компенсуються за рахунок споживачів.

При цьому, відповідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

В Постанові Верховного Суду від 04 грудня 2018 року у справі № 913/63/18 визначено, що інфляційні втрати входять до складу грошового зобов'язання і виступають способом захисту майнового інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів.

Відповідно Постанови Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 910/2575/17, підставами для застосування ст. 625 ЦК України є порушення будь-якого грошового зобов'язання, в тому числі і делікту.

Таким чином, у зв'язку з не сплатою необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, з відповідачів на користь позивача підялгають стягненню інфляційні втрати за період з 31.05.2019 року по 30.07.2019 року, які складають 292,15 грн., з урахуванням встановленого індексу інфляції за травень 2019 року - 100, 7 (з розрахунку 41735 грн.*100,7%/100), при цьому в липні 2019 року індес інфляції не було встанволено, та 3% річних за період з 31.05.2019 року по 30.07.2019 року, які складають 206 грн. (з розрахунку 41735,87/100*3/12*2).

Не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог доводи апеляційної скарги відповідачів про безпідставність заявлених позовних вимог позивача до відповідача ОСОБА_2 , так як договір про надання населенню послуг з газопостачання укладений з відповідачем ОСОБА_1 , оскільки відповідач ОСОБА_2 , як споживач, який зареєстрований в будинку АДРЕСА_1 , являється побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу по вказаному об'єкту, тому на нього, як споживача, покладено обов'язок зі сплати отриманих послуг газопостачання.

Доводи апеляційної скарги про те, що Акт про порушення АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 14 квітня 2019 року № 200 не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619, та завчасно, без проведення експертизи лічильника, встановлює факти порушень в роботі лічильника газу та був складений без присутності заінтересованих осіб, без відеозйомки колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки Акт про порушення АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 14 квітня 2019 року № 200 складений відповідно до вимог Кодексу ГРС.

Стосовно доводів апеляційної скарги щодо незаконності акту експертизи лічильника газу ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 04.09.2019 року № 1434, колегія суддів ввважає зазначити наступне.

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до п. 5 абз. 1 ч. 7 розділу 9 Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРС на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Абзацом 2 вказаної частини визначено, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акту про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Розділом 10 Кодексу ГРС визначено порядок проведення експертизи ЗВТ.

Як вбачається із матеріалів справи, 14 квітня 2019 року, у зв'язку із складанням Акту про порушення № 200 від 14 квітня 2019 року, за адресою відповідачів, які є споживачами природного газу, представниками АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», було складено Протокол № 456 щодо направлення ЗВТ на експертизу. Відповідно до Протоколу лічильник газу доставляється ПАТ «Криворіжгаз» на місце проведення експертизи: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, а споживач 16.04.2019 року запрошується на її проведення. Протокол підписано відповідачем ОСОБА_2 без зауважень, що підтверджується п. 11 зазначеного протоколу (а.с.14).

16 квітня 2019 року, за участі споживача ОСОБА_2 , було проведено експертизу газового лічильника, за результатами якої встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника прихованими заходами, що призвело до недостовірності показів газового лічильника. Газовий лічильник визнано не придатним до подальшої експлуатації, про що ДП «Кривбасстандартметрологією» видано відповідну довідку (а.с.16).

Колегією суддів не приймаються до уваги доводи апеляційної скарги відповідачів про те, що Акт експертизи лічильника газу АТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 16 квітня 2019 року № 1104 суперечить нормам Кодексу газорозподільних систем та Положенню «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», оскільки в технічному паспорті належного позивачу лічильника газу вказано наступні дані: модель: «GALLUS 2000-U», заводський номер № НОМЕР_2 , типорозмір G4, дата випуску: лютий 2012 року, а в Акті АТ «Криворіжгаз» від 16.04.2019 року № 1104 експертизи лічильника газу вказано наступні дані: модель: «ГАЛЛУС G4», заводський номер № НОМЕР_2 , рік випуску 2012, оскільки в даному випадку вирішальним фактором ідентифікації лічильника є його заводський номер, який збігається із вказаним заводським номером, вказаним в Акті експертизи лічильника газу ПАТ «Криворіжгаз» від 16.04.2019 року № 1104 та в паспорті газового лічильника.

Колегією суддів не приймаються до уваги доводи апеляційної скарги про те, що метрологічна експертиза законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки не проводилась, оскільки відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», повірка засобів вимірювальної техніки здійснюється посадовими особами територіальних органів і метрологічних центрів - державними повірниками, атестованими у порядку, встановленому нормативно-правовим актом ЦОВМ (центрального органу виконавчої влади у сфері метрології).

Згідно ч. 9 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», повірка та оформлення її результатів проводяться у порядку, встановленому нормативними документами з метрології ЦОВМ.

Згідно з Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» надано виключно компетенцію державним повірниками встановлювати факт втручання в роботу газового лічильника.

Виходячи з вищевикладеного, висновки щодо непридатності до експлуатації лічильника та наявності похибок при вимірюванні можуть бути надані лише державними повірниками у відповідній сфері.

Отже, факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації та недостовірності показів підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-1514/19 від 17.04.2019 року.

Наведене вище свідчить, що представники газопостачальника діяли у відповідності до вимог Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про метрологію » метрологічну діяльність», Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», не порушуючи права відповідачів.

Не можуть бути підставою для скасування рішення доводи апеляційної скарги про те, що в акті ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», від 16.04.2019 року № 1104 експертизи лічильника газу зазначено, що лічильник був направлений на експертизу відповідно до протоколу від 12.04.2019 року № 456, що є порушенням Положення «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», оскільки у вказаному Положенні зазначено, що експертиза лічильника може бути проведена тільки відповідно до Акту «Про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи», який не був складений працівниками ПАТ «Криворіжгаз», з огляду на наступне.

Так, відповідно до глави 10 розділу 10 Кодексу ГРС, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:

1) поштову адресу місця проведення експертизи;

2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта);

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);

4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;

5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Як вбачається із матеріалів справи, 12.04.2019 року за адресою споживачів представниками ПАТ «Криворіжгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», складено Протокол № 456 про направлення ЗВТ на експертизу. Відповідно до вказанорго протоколу лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, а споживач 16.09.2019 року запрошуються на її проведення.

Отже, Кодексом ГРМ не передбачено складання акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи лічильника газу.

На підставі наведеного вище колегія суддів вважає за необхідне частково задовольнити апеляційну скаргу відповідачів, скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити та стягнути з солідарно з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та його вартості в сумі 41735 грн. 87 коп., вартість витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038 грн. 73 коп., інфляційні втрати в сумі 292 грн. 15 коп. та 3% річних в розмірі 206 грн. з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

При цьому, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню в рівних частинах судовий збір по 960 грн. 50 коп., з кожного, з подальшим перераховуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, ст.ст. 381, 382 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 04 червня 2020 року скасувати та постановити нове рішення.

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу - задовольнити.

Стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та його вартості в сумі 41735 (сорок одна тисяча сімсот тридцять п'ять) грн. 87 коп., вартість витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3038 (три тисячі тридцять вісім) грн. 73 коп., інфляційні втрати в сумі 292 (двісті дев'яноста дві) грн. 15 коп. та 3% річних в розмірі 206 (двісті шість) грн. з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

Стягнути з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» в рівних частинах судовий збір по 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп., з кожного, з подальшим перераховуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647, ЄДРПОУ 03341397.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст постанови складено 19 листопада 2020 року.

Головуючий:

Судді: