Іменем України
19 листопада 2020 року
Київ
справа №2040/6292/18
адміністративне провадження №К/9901/282/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючого - Стрелець Т.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 2040/6292/18
за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року (прийняту у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року (постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді - Бегунца А.О., суддів: Рєзнікової С.С., Старостіна В.В.)
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України, у якому просив суд:
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”;
- скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум - про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлене пунктом 22 протоколу № 73 від 13.07.2018 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 975 від 25.12.2013 р., у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, та надіслати вказане рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно направити документи ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.
- зобов'язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення протягом 45 днів з дня набрання ним чинності.
1. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що набув право на призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІI групи відповідно до вимог статті 16 Закону № 2011-XII та Порядку № 975, оскільки у період з 12.10.1986 р. по 08.02.1988 р. проходив військову службу в Збройних Силах, в тому числі приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан у складі військової частини НОМЕР_1 . У зв'язку з травмою, контузією та захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії з 24 січня 2017 року йому встановлено ІІІ групу інвалідності. Позивач зазначає, що Міністерство оборони України протиправно відмовило йому посилаючись на те, що одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим зі строкової служби, якщо інвалідність настала не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби.
Короткий зміст рішення суду І та апеляційної інстанції
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року, позов задоволено частково
Визнано протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.
Скасовано рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум - про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), оформлене пунктом 22 протоколу № 73 від 13.07.2018 року.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) повторно направити документи ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.
Зобов'язано Міністерство оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код 26613125) призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 975 від 25.12.2013 р., у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності та надіслати вказане рішення Харківському обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
3. Рішення судів мотивовані тим, що відповідно до висновків Верховного Суду України у постановах від 18 листопада 2014 у справі №21-446а14 та від 21 квітня 2015 у справі №21-135а15 та Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2018 року у справі № 372/1258/16-а законодавець не пов'язує право на отримання одноразової грошової допомоги з часом та місцем звільнення з військової служби. Право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
Також судами зазначено, що у даній справі право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” досліджувалось та встановлено в рішенні від 29 січня 2018 року по справі № 820/6658/17, що набрало законної сили, яким вимоги ОСОБА_1 були задоволені.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. 02 січня 2019 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Міністерства оборони України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 січня 2019 року визначено склад колегії суддів: Гімон М.М. (головуючий суддя), Анцупова Т.О., Мороз Л.Л.
У касаційній скарзі скаржник із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач проходив строкову військову службу, а тому, згідно з приписами законодавства, яке діяло станом на момент встановлення йому інвалідності ІІI групи, не мав права на виплату спірної грошової допомоги поза межами тримісячного строку з дня звільнення з військової служби.
5. Ухвалою Верховного Суду від 12 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року.
На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 02 липня 2019 № 880/0/78-19, було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Стеценка С.Г., Тацій Л.В.
Верховний Суд ухвалою від 18 листопада 2020 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу та призначив до розгляду в порядку письмового провадження з 19 листопада 2020 року.
У зв'язку з відпусткою судді Тацій Л.В., на підставі службової записки судді-доповідача та розпорядження в.о. заступника керівника апарату Верховного суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 19.11.2020р. № 2230/0/78-20, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Рибачука А.І., Стеценка С.Г.
Позивач відзиву на касаційну скаргу не надавав.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 12.10.1986 по 08.02.1989 проходив строкову військову службу в Збройних Силах СРСР та приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан в складі військової частини пп НОМЕР_1 .
Із витягу протоколу № 4397 від 18.10.2016 засідання Центральної лікарської комісії МО України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця - множинні мінно-вибухові осколкові поранення, ЗЧМТ-контузія головного мозку, мінно-вибухова травма (МВТ) (1987р.) позивача та наступні захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах де велись бойові дії.
Згідно довідки МСЕК серія 12ААА № 444919 від 27.01.2017 позивачу встановлено ІІІ групу інваліда війни з 24.01.2017, у зв'язку з травмою, контузією та захворюванням, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
07 грудня 2017 року ОСОБА_1 , звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 про призначення йому одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у зв'язку з встановленням йому інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби. До вказаної заяви позивач додав усі необхідні документи, передбачені п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013.
Харківський обласний військовий комісаріат листом №3052/ВСЗ від 14 грудня 2017 року позивачу надав відповідь, в якій зазначив, що оскільки інвалідність позивачу встановлена понад трьохмісячний термін після звільнення з строкової військової служби - законних підстав для призначення одноразової грошової допомоги не має. Крім того, позивачем не поданий документ, що свідчить про причини та обставини поранення, як це передбачено законодавством.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року по справі 820/6658/17 визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за формою, встановленою Додатком 13 до "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей", затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530.
ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення по справі № 820/6658/17 виконано, проте, рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, що оформлене пунктом 22 протоколу № 73 від 13 липня 2018 року, позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
7. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (надалі - Закон №2232-XII), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.
9. Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
10. Нормою частини 2 цієї статті Закону № 2011-XIІ визначено порядок правового регулювання виплати одноразової грошової допомоги та передбачено критерії для встановлення умов її виплати, зокрема, за суб'єктами отримання одноразової грошової допомоги.
11. Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XIІ (в редакції чинній до 01.01.2017) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
12. Водночас, 01.01.2017 набрали чинності положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (надалі - Закон № 1774-VIII), якими норми пункту 4 частини 2 статті 16 Закону №2011-XIІ викладено в новій редакції, відповідно до якої, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
13. Також, згідно з пунктом 6 частини другої статті 16 Закону № 2011-XIІ, в редакції Закону № 1774-VIII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
14. Частиною 9 статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
15. Зокрема, підпунктом 3 пункту 6 Порядку № 975 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 18.05.2017 № 335, яка застосовується з 01.01.2017) визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному чи резервісту під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві, у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
16. Отже, до моменту набрання чинності Законом №1774-VIII право на одноразову грошову допомогу мали всі військовослужбовці, незалежно від виду проходження військової служби.
17. Натомість, з 01 січня 2017 року, після набрання чинності Законом №1774-VIII, для військовослужбовців строкової військової служби встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право військовослужбовців строкової військової служби на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби. У разі встановлення особі інвалідності в період дії зазначеної редакції статті 16 Закону № 2011-ХІІ, після спливу трьох місяців від дня звільнення зі строкової військової служби, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби не виникає.
18. Як було встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 проходив саме строкову військову службу.
19. При цьому, пунктом 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
20. Зважаючи на ту обставину, що на дату встановлення позивачу інвалідності ІІІ групи - 24 січня 2017 року, пунктом 6 частини другої статті 16 Закону № 2011-XIІ не передбачалось можливості здійснення виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю строкової військової служби у разі настання інвалідності після спливу трьох місяців від дати звільнення зі служби, то позивач відповідного права не набув.
21. Висновки щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах викладено у постановах Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №2040/5602/18, від 25.04.2019 у справі №806/2508/18 та від 22.03.2019 у справі №2340/2993/18, від 17.10.2019р. справа №285/1206/17, від 02.04.2020р. справа №823/207/18, від 15.05.2020р. справа №818/1503/18 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від таких висновків під час розгляду даної справи.
Слід зазначити, що задовольняючи адміністративний позов частково, суд апеляційної інстанції безпідставно послався на правову позицію, висловлену Верховним Судом України у постановах від 18 листопада 2014 року у справі № 21-446а14 і від 21 квітня 2015 роуц у справі № 21-135а15 та Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2018 року у справі № 372/1258/16-а, оскільки такі висновки стосувались права на одноразову грошову допомогу військовослужбовців, яка за змістом статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» станом на час виникнення спірних у цій справі правовідносин мали право на її виплату незалежно від часу настання інвалідності.
Щодо посилань судів попередніх інстанцій на ту обставину, що право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” вже досліджувалось та встановлено в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року по справі № 820/6658/17, що набрало законної сили, суд зазначає таке.
Предметом розгляду справи № 820/6658/17 було визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за формою, встановленою Додатком 13 до "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей", затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530.
ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення по справі № 820/6658/17 виконано.
Водночас, колегія суддів Верховного Суду зауважує, що під час розгляду справи № 820/6658/17 судами першої та апеляційної інстанції не досліджувалося питання набуття позивачем права на отримання зазначеної допомоги відповідно до вимог Закону №2011-XII та Порядку №975 в контексті часових проміжків між закінченням проходження позивачем строкової військової служби та встановленням йому інвалідності.
З огляду на зазначене наведені судами передніх інстанцій посилання на встановлені обставини під час розгляду справи № 820/6658/17 не можуть бути достатніми підставами для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у даній справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими твердження касатора про те, що станом на час встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інваліда війни, він не мав права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.
22. Таким чином, суди попередніх інстанції при прийнятті оскаржуваних судових рішень неправильно застосували норми матеріального права, а також допустили порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
23. За приписами частини 1 статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України , підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
24. З огляду на наведене, касаційну скаргу слід задовольнити, а оскаржувані судові рішення - скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
25. Керуючись статтями 341, 345, 349, 355-356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу Міністерства оборони України - задовольнити.
2. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року у справі № 2040/6292/18 - скасувати.
3. Ухвалити по справі № 2040/6292/18 нове рішення. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
4. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Т. Г. Стрелець
Судді А. І. Рибачук
С. Г. Стеценко