Постанова від 19.11.2020 по справі 818/44/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 818/44/17

адміністративне провадження № К/9901/17151/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів - Желєзного І.В., Чиркіна С.М.,

розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «УкрСумиліфт» (далі - ТОВ «УкрСумиліфт») на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2017 року у складі судді Шаповала М.М. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2017 року у складі колегії суддів: Спаскіна О.А. (головуючий), суддів: Дюкарєвої С.В., Любчич Л.В. у справі за позовом ТОВ «УкрСумиліфт» до управління Держпраці у Сумській області Державної служби України з питань праці (далі - управління Держпраці у Сумській області) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

1. У січні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:

1.1 - заборонити управлінню Держпраці у Сумській області проведення планової перевірки ТОВ "УкрCумиліфт";

1.2 - визнати незаконним та скасувати припис управління Держпраці у Сумській області від 16 січня 2017 року №05-35/19.

2. Сумський окружний адміністративний суд постановою від 25 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2017 року відмовив у задоволенні позову.

2.1 Ухвалюючи рішення суди попередніх інстанцій виходили із того, що відповідач у відповідності до вимог законодавства реалізував повноваження щодо здійснення заходу з проведення перевірки, мало місце недопущення посадових осіб до проведення перевірки, про що складено відповідний акт, тому обґрунтовано оформлено припис.

3. Судами попередніх інстанцій встановлено:

3.1 ТОВ "УкрCумиліфт" зареєстровано як юридичну особу, ідентифікаційний код 37785145, види діяльності: код КВЕД 28.22 "виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устаткування (основний), код КВЕД 42.99 "будівництво інших споруд, н.в.і.у.", код КВЕД 43.29 "інші будівельні роботи". Місце знаходження юридичної особи - 40034, Сумська область, м. Суми, проспект М. Лушпи, 54.

3.2 ТОВ "УкрCумиліфт" має дозвіл №308.16.59 (строком дії до 24 липня 2020 року) на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту (згідно з ТУ У 29.2-21674530-014:2006 без застосування зварювання), технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: ліфтів за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

3.3 Про проведення відповідачем планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, яку планувалося провести в період з 12 по 18 січня 2017 року ТОВ "УкрCумиліфт" повідомлено, шляхом вручення 3 січня 2017 року заступнику директора В. Оленському повідомлення від 28 грудня 2016 року №05-29/46.

3.4 Відповідно до направлення на проведення перевірки від 11 січня 2017 року №05-29/10 наказом управління Держпраці у Сумській області від 11 січня 2017 року №9 посадовим особам управління Держпраці у Сумській області було доручено провести в період з 13 по 18 січня 2017 року перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання.

3.5 Проте посадових осіб управління Держпраці у Сумській області до проведення перевірки ТОВ "УкрСумиліфт" допущено не було, у зв'язку з чим було складено акт про відмову в допуску до проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування від 13 січня 2017 року, акт від 16 січня 2017 року №05-34/17 "Перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта)", акт від 16 січня 2017 №6 "Перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування", а також припис від 16 січня 2017 року №05-35/09 про необхідність допущення посадових осіб управління Держпраці у Сумській області до проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування.

3.6 Уважаючи такі дії та рішенням відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ТОВ «УкрСумиліфт» звернулося із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким позов задовольнити.

4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначив, що судами невірно застосовано статті 5-7 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), зокрема, посилається на порушення строків проведення перевірки. Крім того, посилається на те, що відсутні підстави проведення перевірки у зв'язку із вступом в дію з 1 січня 2017 року Закону України від 3 листопада 2016 року №1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №1728-VIII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

5. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

6. Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

7. Положенням "Про Державну службу України з питань праці", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96), визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

8. Згідно з пунктом 7 цього Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

9. Управління Держпраці у Сумській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та діє на підставі Положення про управління Держпраці у Сумській області, затвердженого наказом Державної служби України від 4 лютого 2016 року №8.

10. Відповідно до статті 1 Закону №877-V - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

- заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

- спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

11. Відповідно до статті 2 цього Закону №877-V його дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходи контролю здійснюються, зокрема: органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами...

12. У частинах сьомій та п'ятнадцятій статті 4 Закону №877-V встановлено, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

13. Згідно зі статтею 1 Закону №1728-VIII терміни "державний нагляд (контроль)", "заходи державного нагляду (контролю)", "органи державного нагляду (контролю)" вживаються у значеннях, наведених у Законі №877-V.

14. Статтею 2 Закону №1728-VIII встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

15. Однак, відповідно до статті 6 цього ж Закону його дія не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю), зокрема: Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.

16. У статті 7 "Прикінцеві положення" Закону №1728-VIII визначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (опублікований в газеті "Голос України" 31 грудня 2016 року №251), та діє до 31 грудня 2017 року включно, і на час дії мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання призупинено дію, зокрема: другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону №877-V.

17. Відповідно до статті 5 Закону №877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

18. Колегія суддів зазначає, що вказаними правовими нормами урегульовано порядок, підстави проведення перевірки, умови допуску до перевірки та передбачено право суб'єкта господарювання на відмову у допуску посадових (службових) осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення перевірки.

19. За наслідками розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем додержано вимог закону щодо підстав та порядку (процедури) здійснення планового заходу.

20. При цьому враховано, що суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

21. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Управління Держпраці у Сумській області відповідно до статті 5 Закону №877-V включило підприємство ТОВ "УкрСумиліфт" до Плану проведення перевірок суб'єктів господарювання на 2017 рік, затвердженого наказом №863-ОД.

22. Також відповідно до діючого законодавства Управлінням Держпраці у Сумській області було вручено повідомлення про проведення планового заходу уповноваженій особі суб'єкта господарювання ТОВ "УкрСумиліфт" під розписку, а перевірку було призначено розпочати з урахуванням моменту отримання повідомлення про перевірку - не раніше як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

23. Доводи позивача щодо встановлення мораторію з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання відповідно до Закону №1728-VIII спростовано судами попередніх інстанцій, оскільки цим Законом визначено, що терміни "державний нагляд (контроль)", "заходи державного нагляду (контролю)", "органи державного нагляду (контролю)" вживаються у значеннях, наведених у Законі №877-V, а відповідно до статті 1 заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

24. Відтак, аргументи про неправильне застосування судами приписів Законів №877-V, №1728-VIII є помилковими, тому судом відхиляються.

25. За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

26. Ураховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій при ухваленні рішень вірно встановили фактичні обставини справи, дослідили наявні докази, надали їм належну оцінку та прийняли законні і обґрунтовані рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року №460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ», статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсумиліфт» залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25 січня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Шарапа

Судді: І.В. Желєзний С.М. Чиркін