10 листопада 2020 року Справа № 915/1139/20
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Мавродієвої М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Берко О.В.
представника позивача: Войтенкової І.О. - дов.№10 від 02.11.2020,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (54001, м.Миколаїв, вул.Адміральська, буд.27/1, код ЄДРПОУ 22440366),
до відповідача: Очаківської міської ради (57508, Миколаївська обл., м.Очаків, вул.Соборна, буд.7, корпус А, код ЄДРПОУ 26565627),
про: зобов'язання виконати рішення,-
02.09.2020 Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою, в якій просило суд зобов'язати Очаківську міську раду виконати рішення №2-ріш від 27.02.2020 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" по справі №1-26.217/59-2019.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.02.2020 №2-ріш по справі №1-26.217/59-2019 (далі - Рішення адміністративної колегії) Очаківську міську раду притягнуто до відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.7 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення дій, заборонених згідно із ст.17 цього Закону, а саме: дії органу місцевого самоврядування, що полягають у створенні умов для вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Пунктом 2 резолютивної частини Рішення адміністративної колегії Очаківську міську раду зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Строк для виконання Рішення адміністративної колегії встановлено пунктом 3 його резолютивної частини - двомісячний строк з дня одержання цього рішення з наданням до Відділення підтверджуючих документів про виконання зобов'язання.
Позивач зазначає, що суть порушення полягала у тому, що Очаківська міська рада своїм рішенням від 05.10.2018 №16 «Про створення Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» та затвердження його Статуту» надала Комунальному підприємству Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» право на користування тарифами на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів у м.Очаків, які були сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат іншого суб'єкта господарювання - Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаківський комбінат комунальних підприємств», що не відповідає вимогам законодавства, та може призвести до сплати споживачами вартості за надання вказаної послуги за економічно необґрунтованими тарифами. Тобто, зазначеним рішенням створюються умови для вчинення Комунальним підприємством Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на вказаному ринку послуг.
Позивач зазначає, що станом на день подання цього позову у нього відсутня інформація щодо виконання Очаківською міською радою Рішення адміністративної колегії. На теперішній час рішення Очаківської міської ради від 05.10.2018 №16 є чинним та підлягає обов'язковому виконанню.
Ухвалою суду від 07.09.2020 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 24.09.2020.
Відповідач у відзиві на позов, який надійшов до суду 23.09.2020, заперечує проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що ним Рішення адміністративної колегії виконано, оскільки рішенням виконавчого комітету Очаківської міської ради від 22.09.2020 №136 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків» затверджені норми на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків. Відповідач також зазначає, що наступним етапом на виконання Рішення адміністративної колегії є затвердження виконавчим комітетом Очаківської міської ради розрахунку економічно-обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальної послуги, а саме тарифу на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів.
24.09.2020 судове засідання було відкладено на 27.10.2020 у зв'язку з неявкою сторін.
Позивач у відповіді на відзив, яка надійшла до суду 05.10.2020, вказує, що наведенні відповідачем у відзиві заходи не підтверджують виконання Рішення адміністративної колегії, а тому не є належними доказами, які спростовують обґрунтованість позовних вимог, оскільки доказами припинення порушення повинно бути рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким встановлені тарифи для Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс», сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат цього суб'єкта господарювання.
Відповідач у клопотанні, яке надійшло до суду 19.10.2020, заперечує проти задоволення позовних вимог та додатково до обставин наведених у відзиві на позов вказує, що ним Рішення адміністративної колегії виконано, оскільки рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 06.10.2020 №155 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» встановлені економічно обґрунтовані тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс».
Ухвалою суду від 27.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10.11.2020.
До того ж, ухвалою суду від 27.10.2020 було зобов'язано Очаківську міську раду надати суду інформацію щодо чинності рішення №16 від 05.10.2018, яке було предметом розгляду Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №1-26.217/59-2019.
Відповідач в листі, який надійшов до суду 09.11.2020, повідомив, що рішення Очаківської міської ради від 05.10.2018 №16 «Про створення Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» та затвердження його статуту» на даний час не змінено, не скасовано та є чинним.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання 10.11.2020 не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у клопотанні від 09.11.2020 просив розглянути справу без участі його представника.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Господарським судом також враховано, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомленні про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі, зокрема повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності представника відповідача.
У судовому засіданні 10.09.2020 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №2-ріш від 27.02.2020 у справі №1-26.217/59-2019 (а.с.5-11) визнано дії Очаківської міської ради, які полягали у наданні рішенням від 05.10.2018 №16 «Про створення Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» та затвердження його Статуту» Комунальному підприємству Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» права на користування тарифами на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів у м.Очаків, які були сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат іншого суб'єкта господарювання (Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаківський комбінат комунальних підприємств»), що не відповідає вимогам законодавства, та може призвести до сплати споживачами вартості за надання вказаної послуги за економічно необґрунтованими тарифами, що створює умови для вчинення Комунальним підприємством Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на вказаному ринку послуг, порушенням, передбаченим п.7 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення дій, заборонених згідно із ст.17 цього Закону, а саме: дії органу місцевого самоврядування, що полягають у створенні умов для вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення адміністративної колегії Очаківську міську раду зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Строк для виконання пункту 2 Рішення адміністративної колегії встановлено пунктом 3 його резолютивної частини - двомісячний строк з дня одержання цього рішення з наданням до Відділення підтверджуючих документів про виконання зобов'язання.
Позивач вказує, а відповідач не спростовує, що на теперішній час Рішення адміністративної колегії є чинним, оскільки в судовому порядку його не було скасовано чи визнано недійсним, тому, в силу приписів закону, воно підлягає обов'язковому виконанню.
15.05.2020 Відділення надіслало на адресу відповідача вимогу №64-02/783 від 15.05.2020 (а.с.9), у якій просило повідомити про стан виконання Очаківською міською радою Рішення адміністративної колегії та, якщо його виконано, надати підтверджуючі документи, у відповідь на яку, відповідач листом №650/02-02/07 від 25.05.2020 (а.с.10) повідомив, що Комунальним підприємством Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» у березні 2020 було розпочато процедуру розрахунку економічно-обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальної послуги, а саме тарифу на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів. Однак роботу було тимчасово призупинено в зв'язку із введенням на території України карантину з 12.03.2020 до 22.06.2020. Відповідач стверджує, що після закінчення карантину новий тариф буде розглянуто та прийнято.
Позивач зазначає, що станом на день подання даного позову до суду у нього відсутня інформація щодо виконання Очаківською міською радою Рішення адміністративної колегії.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказує, що ним Рішення адміністративної колегії виконано, оскільки рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 22.09.2020 №136 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків» затверджені норми на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків, а також рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 06.10.2020 №155 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» встановлені економічно обґрунтовані тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс».
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Частиною 2 ст.56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” та ст.22 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” встановлено, що рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання.
Згідно положень ст.25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України та стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Судом встановлено, що листом від 03.03.2020 №64-02/321 Рішення адміністративної колегії було надіслано Відповідачу для виконання та отримано уповноваженою ним особою 05.03.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №5750804685769 (а.с.8).
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення адміністративної колегії Очаківську міську раду зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Строк для виконання пункту 2 Рішення адміністративної колегії встановлено пунктом 3 його резолютивної частини - двомісячний строк з дня одержання цього рішення з наданням до Відділення підтверджуючих документів про виконання зобов'язання.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач зобов'язаний був виконати Рішення адміністративної колегії у строк до 06.05.2020 включно.
Позивач зазначає, що станом на день подання даного позову до суду у нього відсутня інформація щодо виконання Очаківською міською радою Рішення адміністративної колегії, а наведенні відповідачем заходи не підтверджують виконання Рішення адміністративної колегії, а тому не є належними доказами, які спростовують обґрунтованість позовних вимог, оскільки доказами припинення порушення повинно бути рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким встановлені тарифи для Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс», сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат цього суб'єкта господарювання.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог вказує, що ним Рішення адміністративної колегії виконано, оскільки рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 22.09.2020 №136 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків» затверджені норми на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Очаків, а також рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 06.10.2020 №155 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» встановлені економічно обґрунтовані тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс».
До того ж, судом встановлено, що рішення Очаківської міської ради від 05.10.2018 №16 «Про створення Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» та затвердження його статуту», яке було предметом розгляду Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №1-26.217/59-2019, за яким відповідачем надано право Комунальному підприємству Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» на користування тарифами на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів у м.Очаків, які були сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат іншого суб'єкта господарювання - Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаківський комбінат комунальних підприємств», на момент ухвалення рішення у даній справі є чинним (не змінено та не скасовано).
За таких обставин вбачається, що на момент ухвалення рішення у даній справі відповідач встановивши у рішенні №155 від 06.10.2020 економічно обґрунтовані тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами в м.Очаків, які надає Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс», не скасував положення рішенням №16 від 05.10.2018 в частині надання Комунальному підприємству Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» права на користування тарифами на послуги з вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів у м.Очаків, які були сформовані на розрахунках економічно обґрунтованих планових витрат іншого суб'єкта господарювання - Комунального підприємства Очаківської міської ради «Очаківський комбінат комунальних підприємств». Тобто на момент ухвалення рішення у даній справі Комунальне підприємство Очаківської міської ради «Очаків-Сервіс» може застосовувати як тарифи затвердженні рішенням №155 від 06.10.2020, так і тарифи, право на користування якими надано рішенням №16 від 05.10.2018.
За вказаних обставин, суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідачем не припинено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, встановленні рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.02.2020 №2-ріш по справі №1-26.217/59-2019.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.129 ГПК України, у разі задоволення позову, судовий збір підлягає покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд,-
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Зобов'язати Очаківську міську раду виконати рішення №2-ріш від 27.02.2020 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" по справі №1-26.217/59-2019.
3. Стягнути з Очаківської міської ради (57508, Миколаївська обл., м.Очаків, вул.Соборна, буд.7, корпус А, код ЄДРПОУ 26565627) на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (54001, м.Миколаїв, вул.Адміральська, 27/1, код ЄДРПОУ 22440366, рахунок UA168201720343110001000004742, банк отримувача Державна казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172) 2102,0 грн судового збору.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.254 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до пп.17.5) п.17) ч.1 Розділу XI “Перехідні положення” ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне судове рішення складено 19 листопада 2020 року.
Суддя М.В. Мавродієва