"19" листопада 2020 р.
м. Київ
справа № 755/16584/20
провадження № 2а/755/477/20
Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Галагана В.І., за участю секретаря Проценко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області (далі - ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 12.05.2020 року про заборону в'їзду на територію України громадянину Алжирської Народної Демократичної республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи свої вимоги тим, що 12.05.2020 року відповідачем прийнято рішення про заборону позивачу в'їзду в Україну строком на три роки. Рішення відповідачем було прийнято на підставі положень ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Разом з тим, позивач вважає рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 12.05.2020 року незаконним, оскільки підстави його прийняття є надуманими та не ґрунтуються на вимогах закону.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його уповноважений представник не з'явились, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлялись належним чином, представником надано до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримав, просив провести розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про поважні причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином Алжирської Народної Демократичної республіки, має посвідку на тимчасове проживання на території України серії № НОМЕР_1 , видану органом № 8011 строком дії до 14 липня 2021 року. (а.с. 6, 7-8)
За даними свідоцтва про шлюб, виданого Солом'янським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, актовий запис № 1169, 02.07.2019 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб. (а.с. 10)
12.05.2020 року Головним спеціалістом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Григоровим М.В. прийнято рішення № 863 про заборону громадянину Алжиру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання на території України: АДРЕСА_1 , в'їзду в Україну терміном на 3 (три) роки, мотивуючи рішення порушенням з боку громадянина Алжиру, ОСОБА_1 , правил перебування іноземців на території України. (а.с. 13-14)
Згідно Листа Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 12.10.2020 року, рішенням Управління з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства управління ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 16.09.2020 року скасована посвідка № НОМЕР_1 відповідно до рішення про заборону в'їзду в Україну № 836 від 12.05.2020 року. (а.с. 12)
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу положень ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3773-УІ, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
За змістом п. 9 зазначеної норми Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.
Підпунктом 10 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом.
Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому ч. 4 ст. 4 Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства та зобов'язання роботодавця повідомити центральні органи виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері міграції, зайнятості населення та трудової міграції про дострокове розірвання чи припинення трудового договору з таким іноземцем або особою без громадянства (ч. 4 ст. 5 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється: в інтересах забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку, або боротьби з організованою злочинністю; якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні; якщо при клопотанні про в'їзд в Україну така особа подала про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи; якщо паспортний документ такої особи, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають установленому зразку або належать іншій особі; якщо така особа порушила у пункті пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних вимог посадових та службових осіб органів охорони державного кордону, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні; якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші не виконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну; якщо така особа з порушенням встановленого законодавством України порядку здійснила в'їзд на тимчасово окуповану територію України або до району проведення антитерористичної операції чи виїзд з них або вчинила спробу потрапити на ці території поза контрольними пунктами в'їзду-виїзду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 12.05.2020 року про заборону в'їзду на територію України громадянину Алжирської Народної Демократичної республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнятого Головним спеціалістом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Григоровим М.В., оскільки позивач має посвідку на тимчасове проживання на території України, видану уповноваженим органом строком дії до 14.07.2021 року, та мав аналогічну посвідку № НОМЕР_1 станом на день прийняття досліджуваного рішення, тому позивач вважається таким, що на законних підставах перебуває на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 90 КАС України, суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про скасування постанови, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 9, 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 6-11, 13-15, 72-79, 90, 241-246, 268-271, 288 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 863 від 12.05.2020 року про заборону в'їзду на територію України громадянину Алжирської Народної Демократичної республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняту Головним спеціалістом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Григоровим М.В.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення суду складено 19 листопада 2020 року.
Суддя: В.І. Галаган