Справа №639/7052/20
Провадження №1-кс/639/2680/20
19 листопада 2020 року м. Харків
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Харкова ОСОБА_1 за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові клопотання слідчого слідчої групи Новобаварського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про арешт майна по кримінальному провадженню №12020220000001033 від 20.08.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, -
До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшло клопотання слідчого слідчої групи Новобаварського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про арешт майна по кримінальному провадженню №12020220000001033 від 20.08.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, в якому просить накласти арешт на майно, що належить підозрюваному ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтоване наступним.
Слідчим управління ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 12020220000001033 від 20.08.2020, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.
06.11.2020 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 розпорядженням Харківського міського голови № 1371 від 01.04.2011 переведено з 01.04.2011 з посади першого заступника директора Департаменту житлового господарства Харківської міської ради (далі Департамент) на посаду заступника директора цього ж Департаменту.
Відповідно до п. п. 1.4., 1.7., 1.8., 2.1., 2.2. посадової інструкції заступника директора Департаменту, затвердженої 01.04.2011 директором Департаменту, заступник директора Департаменту забезпечує виконання покладених на Департамент завдань, передбачених Положенням про Департамент у межах своєї компетенції; здійснює керівництво діяльністю Департаменту у межах повноважень, делегованих йому директором Департаменту.
Відповідно до довіреності №7569/0/90-18 від 29.12.2018, ОСОБА_4 наділено повноваженнями діяти від імені Департаменту
Відповідно до п. п. 1.1., 2.1., 2.2. «Положення про Департамент», затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 за № 7/15 (далі Положення), Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України та, відповідно до чинного законодавства України, рахунки в установах банків, в межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у суді, має печатку із зображенням Державного Герба України і власним найменуванням, штамп, відповідні бланки та інші атрибути юридичної особи.
Відповідно до п. п. 4.1.2., 4.1.27. Положення, Департамент організовує або здійснює функції замовника на проведення поточного та капітального ремонтів, технічного оснащення, реконструкції житлового фонду, що належить до комунальної власності, житлового фонду ЖБК, ЖК та ОСББ, контролює їх виконання; здійснює процедуру закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до діючого законодавства.
Отже, ОСОБА_4 , відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою, яка постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а також виконує адміністративно-господарські функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом місцевого самоврядування.
У 2018 році, в невстановлений слідством день, ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом і корисливим мотивом з метою заволодіння коштами бюджету міста Харкова, добровільно увійшов до складу організованої групи, утвореної директором Департаменту ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , для вчинення кримінальних правопорушень - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і видачі завідомо неправдивих офіційних документів за наступних обставин.
ОСОБА_5 розпорядженням Харківського міського голови від 30.03.2010 призначено з 01.04.2010 на посаду директора Департаменту.
Відповідно до п. 6 Положення, Департамент очолює директор Департаменту, який призначається на посаду і звільняється з посади Харківським міським головою. Директор Департаменту: здійснює керівництво діяльністю Департаменту; несе персональну відповідальність за виконання покладених на нього завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни; видає в межах своєї компетенції накази, надає доручення, контролює їх виконання; здійснює розпорядження бюджетними та іншими коштами, що у встановленому порядку передані Департаменту; представляє без доручення Департамент у взаємовідносинах з фізичними і юридичними особами; укладає в межах своєї компетенції договори, контракти, угоди для забезпечення діяльності Департаменту, видає довіреності; відкриває і закриває рахунки в органах Державного казначейства України, має право першого підпису на банківських документах; погоджує положення про відділи департаменту та посадові інструкції працівників; забезпечує виконання працівниками Департаменту вимог діючого законодавства України; надає міському голові пропозиції по заохоченню, притягненню до відповідальності та звільненню працівників Департаменту.
Отже, ОСОБА_5 , відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою, яка постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій.
У 2018 році, в невстановлений слідством день, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, розробив план заволодіння коштами бюджету міста Харкова, розпорядником яких є Департамент, при проведенні поточного та капітального ремонтів житлового фонду, шляхом зловживання своїм службовим становищем директора Департаменту, організував стійке злочинне об'єднання для спільного вчинення злочинів протягом тривалого часу, а саме, шляхом складання завідомо неправдивих офіційних документів здійснювати оплату за рахунок коштів бюджету міста встановленого обладнання та використаних матеріалів за завищеною вартістю, з розподілом функцій її учасників, об'єднаних єдиним планом, відомим та ухваленим всіма її учасниками, та спрямованим на досягнення єдиного злочинного результату.
Для створення організованої групи ОСОБА_5 у 2018 році, в невстановлений слідством день, залучив співорганізатора ОСОБА_6 , спільно з яким вони утворили і очолили стійке об'єднання для вчинення кримінальних правопорушень.
Так, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 склали єдиний план вчинення кримінальних правопорушень з розподілом функцій учасників групи відповідно до якого ОСОБА_5 залучає до складу організованої групи службових осіб Департаменту, які мають повноваження на виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій із укладання договорів від імені Департаменту та забезпечує затвердження ними кошторисної документації до них, а також підписання актів приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3). Одночасно ОСОБА_6 підшукує та залучає до складу організованої групи осіб, які здійснюють формальне управління суб'єктами господарювання - юридичними особами, з якими Департамент буде укладати договори на здійснення поточного та капітального ремонтів житлового фонду, здійснює фактичне керування господарською діяльністю вказаних юридичних осіб, контролює закупівлю матеріалів та обладнання, забезпечує отримання коштів у готівковій формі, які будуть перераховані за виконані роботи та розподіляє їх між членами організованої злочинної групи.
До складу організованої групи ОСОБА_5 у 2018 році, в невстановлений слідством день, залучив співучасника - виконавця заступника директора Департаменту ОСОБА_4 , який перебуває у його прямому підпорядкуванні та якого відповідно до довіреності № 7569/0/90-18 від 29.12.2018 наділено повноваженнями діяти від імені Департаменту.
У липні 2018 року ОСОБА_6 підшукав і залучив до складу організованої групи співучасника - виконавця ОСОБА_7 , який, відповідно до єдиного плану організованої групи, здійснював формальне володіння та управління ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» і ТОВ « 4 ПРАКТИК-ПРОФІ».
Відповідно до протоколу № 05-07/18 від 05.07.2018 загальних зборів учасників ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» ОСОБА_7 призначено на посаду директора ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ».
Відповідно до 10.14 Статуту ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ», директор діє без довіреності від імені Товариства, вирішує всі питання оперативно-господарського управління Товариством; розпоряджається майном Товариства; відкриває у банках розрахунковий, валютний та інші рахунки Товариства; має право першого підпису банківських та інших фінансових документів на будь-яку суму.
Таким чином, ОСОБА_7 , відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, перебуваючи на посаді директора ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» є службовою особою, яка постійно обіймає посаду на підприємстві, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Згідно з рішенням від 08.04.2019 учасника ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» ОСОБА_7 призначено на посаду директора ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» з 09.04.2019.
Відповідно до п. 17.4 Статуту ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ», до компетенції директора належить контроль за веденням бухгалтерського обліку результатів діяльності Товариства; організація ведення податкової та статистичної звітності, представлення її у відповідні державні органи; відкриття рахунку в установах банків; найм працівників, укладання з ними трудових договорів (угод тощо) від імені Товариства; видання наказів, які обов'язкові для усіх працівників Товариства; без довіреності діяти від імені Товариства, представляти його в усіх установах, підприємствах і організаціях; укладати будь-які договори та інші юридичні акти, видавати довіреності.
Таким чином, ОСОБА_7 , відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, перебуваючи на посаді директора ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ», є службовою особою, яка постійно обіймає посаду на підприємстві, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , підшукавши і залучивши ОСОБА_4 й ОСОБА_7 як співучасників, повідомили їм єдиний план вчинення кримінальних правопорушень із розподілом функцій учасників групи на що останні надали свою згоду об'єднатися в організовану групу для досягнення мети, визначеної єдиним планом.
Відповідно до єдиного плану ОСОБА_5 разом з ОСОБА_6 , виконуючи функції співорганізаторів, визначили істотні умови договорів, укладених Департаментом з ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» і ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ», зміст майбутніх господарських операцій, забезпечивши при цьому господарську діяльність ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» і ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ», спрямували зусилля співучасників на досягнення єдиного плану, відомого всім учасникам групи, інструктували ОСОБА_4 , ОСОБА_7 щодо виконання діянь для заволодіння коштами бюджету міста Харкова, координували їх злочинні дії, і розподіляли між учасниками організованої групи у невстановлених досудовим розслідуванням розмірах кошти, якими вони заволоділи.
Відповідно до єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_5 , будучи організатором та активним учасником створеної ним та ОСОБА_6 організованої злочинної групи, виконував в ній роль організатора, керівника, та безпосереднього виконавця, до функцій якого входило: узгодження з ОСОБА_6 фактичної вартості обладнання і матеріалів, які планують закупити для проведення будівельних робіт, їх завищену вартість, у тому числі різницю суми бюджетних коштів яку планують привласнити, що вказується в кошторисній документації, договорах і актах приймання виконаних будівельних робіт, контроль за діями ОСОБА_4 щодо затвердження ним кошторисної документації до договорів та підписання актів приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), складених ОСОБА_7 , забезпечення невтручання інших службових осіб Департаменту та Харківської міської ради у злочинну діяльність організованої групи.
Згідно до єдиного плану, ОСОБА_6 , будучи співорганізатором та активним учасником створеної ним та ОСОБА_5 організованої злочинної групи, виконував в ній роль організатора, керівника, та безпосереднього виконавця, до функцій якого входило: узгодження з ОСОБА_5 фактичної вартості обладнання і матеріалів, які планують закупити для проведення будівельних робіт, їх завищену вартість, у тому числі різницю суми яку планують привласнити бюджетних коштів, що вказується в кошторисній документації, договорах і актах приймання виконаних будівельних робіт, організація фактичного виконання капітального і поточного ремонтів багатоквартирних житлових будинків в місті Харкові, придбання матеріалів, виробів та конструкцій для проведення ремонту, контроль за діями ОСОБА_7 щодо внесення до кошторисної документації, актів приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) неправдивих відомостей про завищену вартість матеріалів, виробів та конструкцій, використаних для виконання будівельних робіт.
ОСОБА_4 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі організованої групи разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , являючись активним учасником даної злочинної групи, у відповідності з єдиним планом вчинення злочинів та відведеною йому роллю, виконував у ній функцію виконавця злочинів, а саме: неухильно виконував вказівки ОСОБА_5 , після публікації інформації про зміни до річного плану закупівель за 2019 рік Департаменту, без використання електронної системи закупівель і без проведення конкурентних процедур закупівлі від імені Департаменту, укладав договори на виконання капітального і поточного ремонтів багатоквартирних житлових будинків у місті Харкові з директором ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» та ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» ОСОБА_7 , адреси розташування яких і кошторис робіт вже були попередньо погоджені учасниками організованої злочинної групи ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , затверджував кошторисну документацію до них, підписував акти приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), складені ОСОБА_7 , направляв акти приймання виконаних робіт (КБ-2в) до Державної казначейської служби України для здійснення необґрунтованого перерахування коштів з рахунку Департаменту на рахунки ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» й ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» для перерахування коштів бюджету міста Харкова на рахунки вказаних підприємств.
ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі організованої групи разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , являючись активним учасником даної злочинної групи, у відповідності з єдиним планом вчинення злочинів та відведеною йому роллю, виконував в ній функцію виконавця злочинів, а саме: неухильно виконував вказівки ОСОБА_6 , від імені ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» та ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» складав кошторисну документацію на проведення капітального і поточного ремонтів багатоквартирних житлових будинків в місті Харкові до яких вносив завідомо неправдиві відомості про завищену вартість матеріалів, виробів та конструкцій, використаних для проведення ремонту, укладав на підставі вказаної документації з Департаментом договори підряду, складав акти приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) до яких вносив завідомо неправдиві відомості про завищену вартість матеріалів, виробів та конструкцій, використаних для проведення ремонту, переводив у готівкову форму грошові кошти, перераховані Департаментом на поточний рахунок ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» й ТОВ «4 ПРАКТИК-ПРОФІ» за виконані роботи, які у подальшому передавав ОСОБА_6 для розподілу між учасниками організованої групи.
Таким чином ОСОБА_5 та ОСОБА_6 створили організовану групу, в якій брали участь чотири особи, що попередньо зорганізувалися у стійке об'єднання для вчинення кримінальних правопорушень, об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Відповідно до абзацу 4 п. 21 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668, у разі, коли роботи (будівництво об'єкта) фінансується із залученням державних коштів, договірна ціна визначається відповідно до вимог нормативних документів у сфері ціноутворення у будівництві.
Згідно з п. 5.5 ДСТУ-Н БД.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва», під час визначення прямих витрат при складанні інвесторської кошторисної документації поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються за даними замовника за обґрунтованою (як правило найменшою при всіх рівних характеристиках) ціною матеріальних ресурсів на підставі пройденого аналізу поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у регіоні.
Відповідно до п. 6.3.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 при погодженні договірної ціни замовник, розглядаючи її складові, перевіряє ціни на матеріально-технічні ресурси, які повинні прийматися за відповідними обґрунтованими (як правило, найменшими при всіх рівних характеристиках) цінами на відповідні ресурси.
Згідно з п. 4.4.2 ДСТУ-Н БД.1.1-2:2013 поточні ціни на матеріальні ресурси для будівництва визначаються франко-приоб'єктний склад будівельного майданчика і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості: відпускну ціну; вартість тари, упаковки і реквізиту; вартість вантажних робіт; вартість транспортування; заготівельно-складські витрати.
Для реалізації єдиного плану - заволодіння коштами бюджету міста Харкова, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , із залученням членів організованої групи - ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , спланували вчинити злочин при виконанні поточного ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та заздалегідь погодили, що завищення вартості виконаних будівельних робіт буде здійснюватися за рахунок внесення до кошторисної документації, а також акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) завідомо неправдивих відомостей про вартість: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5.
Так, 12.09.2018 на виконання єдиного плану, спрямованого на заволодіння коштами бюджету міста Харкова, ОСОБА_5 узгодив з ОСОБА_6 реальну вартість будівельних робіт при виконанні поточного ремонту та завищену вартість будівельних робіт з метою подальшого заволодіння коштами бюджету міста Харкова у вигляді різниці між завищеною вартістю і реальною, а також їх розподіл між членами організованої групи.
Після погодження об'єкту та вартості будівельних робіт, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_4 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку про затвердження кошторисної документації, з урахуванням визначеної ним та ОСОБА_6 завищеної вартості: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, укладання договору підряду з ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ» та підписання акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3).
ОСОБА_6 , виконуючи свою роль у злочинній змові, повідомив ОСОБА_7 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку скласти від імені ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ» кошторисну документацію до якої внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, з урахуванням визначеної ним разом із ОСОБА_8 завищеної вартості, підписати договір підряду з Департаментом, скласти та підписати акт приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), до яких внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки та кабелю ВВГ 2х1,5.
18.03.2019 ОСОБА_4 , діючи згідно єдиного злочинного плану, виконуючи свою роль у злочинній змові, затвердив кошторисну документацію та від імені Департаменту (Замовник) уклав з ТОВ « 4ПРАКТИК-ПРОФІ» (Підрядник) договір №ФТР4-29/19 на виконання поточного ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , із ціною договору 170 945,09 грн.
Відповідно до п. 1.2. договору №ФТР4-29/19, Замовник є розпорядником бюджетних коштів міської ради м. Харкова та бере зобов'язання по цьому договору за рахунок загального фонду з урахуванням ст. 48 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 4.1. договору №ФТР4-29/19, розрахунки проводяться шляхом перерахування Замовником грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника на підставі акту виконаних робіт по формі КБ-2в та КБ-3, за наявності фінансування.
Після укладення договору №ФТР4-29/19 ОСОБА_6 , відповідно до єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, організував через ОСОБА_7 закупівлю будівельних матеріалів, виробів та конструкцій і фактичне виконання поточного ремонту багатоквартирного житлового будинку.
26.03.2019 ОСОБА_7 , діючи як службова особа підприємства згідно єдиного плану заволодіння коштами бюджету міста Харкова, виконуючи функцію співвиконавця, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, склав і підписав акт № ФТР4-29/19-1 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за березень 2019 року по договору № ФТР4-29/19 (КБ-2в), поставивши в графі «Генпідрядник (підрядник): директор ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ» ОСОБА_7 » свої власні підписи і відбитки печатки ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ».
При цьому ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є службовою особою підприємства, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарських функції і має повноваження для складання та видачі офіційних документів від імені підприємства, які спричиняють наслідки правового характеру - зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємств, діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, в порушення вимог п. 4.4.2 ДСТУ-Н БД.1.1-2:2013, вніс завідомо неправдиві відомості до акту № ФТР4-29/19-1 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за березень 2019 року щодо вартості: гибкого неону в кількості 277 метрів за ціною 282,15 грн. за 1 метр на загальну суму 78 155,55 грн.; профілю для світлодіодної стрічки в кількості 282,54 метрів за ціною 131,89 грн. за 1 метр на загальну суму 37 264,20 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 в кількості 1,236 метрів за ціною 17,84 грн. за 1 метр на загальну суму 22,05 грн., достовірно знаючи, що вартість зазначених будівельних матеріалів, виробів та конструкцій є значно меншою.
26.03.2019 ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, згідно єдиного плану організованої групи, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Департаменту за адресою: місто Харків, майдан Конституції, будинок 16, поверх 4, підписав складені ОСОБА_7 акт № ФТР4-29/19-1 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за березень 2019 року, усвідомлюючи при цьому, що вказані документи містять завідомо неправдиві відомості про вартість гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, використаних під час виконання договору № ФТР4-29/19 від 18.03.2019.
27.03.2019 ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, діючи згідно єдиного плану організованої групи, надав до Державної казначейської служби України акт №ФТР4-29/19-1 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за березень 2019 року для здійснення перерахування коштів з рахунку Департаменту на рахунок ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ».
28.03.2019 на підставі вказаного акту з поточного рахунку Департаменту № НОМЕР_1 , відкритого в ГУ ДКСУ у Харківській області (далі рахунок Департаменту) на поточний рахунок ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ» № НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», були перераховані грошові кошти в сумі 170 945,09 грн., після чого учасники організованої групи отримали можливість розпорядитись незаконно оберненими на свою користь коштами.
Згідно до висновку товарознавчої експертизи № 6/2315СЕ-20 від 21.10.2020, проведеної Харківським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України, ринкова вартість без урахування податку на додану вартість станом на 26.03.2019 за один погонний метр складає: гибкого неону - 98,24 грн.; профілю для світлодіодної стрічки - 35,63 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 - 9,32 грн.
Таким чином, з урахуванням встановленої ринкової вартості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, на підставі акту №ФТР4-29/19-1 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за березень 2019 року по договору № ФТР4-29/19 від 18.03.2019, Департаментом надлишково перераховані грошові кошти бюджету міста Харкова на адресу ТОВ «4ПРАКТИК-ПРОФІ» в сумі 82 058,45 грн.
Надлишкове перерахування публічних коштів бюджету міста Харкова призвело до завдання матеріальних збитків Харківській міській ради в сумі 82 058,45 грн. у вигляді безповоротного зменшення активів внаслідок порушення законодавства.
Після отримання реальної можливості розпорядитися незаконно оберненими на користь учасників організованої групи грошовими коштами бюджету міста Харкова ОСОБА_6 за погодженням з ОСОБА_5 розподілив їх між учасниками організованої групи у розмірах і за обставин, невстановлених досудовим розслідуванням.
Отже, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів коштами бюджету міста Харкова в сумі 82 058,45 грн., чим на дану суму спричинив матеріальну шкоду Харківській міській ради.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене організованою групою, а також передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України -внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і видача завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою.
Також ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , діючи умисно, з корисливих мотивів, повторно, із залученням членів організованої групи - ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , спланували вчинити злочин при виконанні капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 180 к2 та погодили, що завищення вартості виконаних будівельних робіт буде здійснюватися за рахунок внесення до кошторисної документації, а також акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) завідомо неправдивих відомостей про вартість: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5.
Так, 12.09.2018 на виконання єдиного плану, спрямованого на заволодіння коштами бюджету міста Харкова, ОСОБА_5 узгодив з ОСОБА_6 реальну вартість будівельних робіт при виконанні поточного ремонту та завищену вартість будівельних робіт з метою подальшого заволодіння коштами бюджету міста Харкова у вигляді різниці між завищеною вартістю і реальною, а також їх розподіл між членами організованої групи.
Після погодження об'єкту та вартості будівельних робіт, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_4 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку про затвердження кошторисної документації, з урахуванням визначеної ним разом із ОСОБА_6 завищеної вартості: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, укладання договору підряду з ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ», та підписання акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3).
ОСОБА_6 , виконуючи свою роль у злочинній змові, повідомив ОСОБА_7 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку скласти від імені ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» кошторисну документацію до якої внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, з урахуванням визначеної ним разом із ОСОБА_8 завищеної вартості, підписати договір підряду з Департаментом, скласти та підписати акт приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), до яких внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5.
09.07.2019 ОСОБА_4 , діючи згідно єдиного злочинного плану, виконуючи свою роль у злочинній змові, затвердив кошторисну документацію та від імені Департаменту (Замовник) уклав з ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» (Підрядник), договір підряду №КР-395/19 на виконання капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 180 к2, за ціною договору 240 989,91 грн.
Відповідно до п. 1.2. договору підряду №КР-395/19, Замовник є розпорядником бюджетних коштів міської ради м. Харкова та бере зобов'язання по цьому договору за рахунок спеціального фонду з урахуванням ст.ст. 48, 49, 57 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 3.4.3. договору підряду № КР-395/19, Підрядник зобов'язується використовувати ціни на матеріали згідно з усередненими показниками по регіону, які відповідають видатковим накладним.
Відповідно до п. 4.2. договору підряду № КР-395/19, остаточний розрахунок за договором здійснюється шляхом перерахування Замовником грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника після повного закінчення робіт на підставі підписаних сторонами довідки про вартість, виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) і акту приймання виконаних робіт (КБ-2в).
Після укладення договору № КР-395/19 ОСОБА_6 , відповідно до єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, організував через ОСОБА_7 закупівлю будівельних матеріалів, виробів та конструкцій і фактичне виконання поточного ремонту багатоквартирного житлового будинку.
24.07.2019 ОСОБА_7 , діючи як службова особа підприємства, згідно єдиного плану заволодіння коштами бюджету міста Харкова, виконуючи функцію співвиконавця, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, склав і підписав акт № 1/395 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року по договору № КР-395/19, поставивши в графі «Генпідрядник (підрядник): директор ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» ОСОБА_7 » свої власні підписи і відбитки печатки ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ».
При цьому ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є службовою особою підприємства, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарських функції і має повноваження для складання та видачі офіційних документів від імені підприємства, які спричиняють наслідки правового характеру - зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємств, діючи умисно, з корисливих мотивів, повторно, у складі організованої групи, в порушення вимог п. 4.4.2 ДСТУ-Н БД.1.1-2:2013, вніс завідомо неправдиві відомості до акту № 1/395 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року про вартість: гибкого неону в кількості 249,9 метрів за ціною 282,15 грн. за 1метр на загальну суму 70509,28 грн.; профілю для світлодіодної стрічки в кількості 247,45 метрів за ціною 131,85 грн. за 1 метр на загальну суму 32 626,28 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 в кількості 175,1 метрів за ціною 19,47 грн. за 1 метр на загальну суму 3409,20 грн., достовірно знаючи, що вартість зазначених будівельних матеріалів, виробів та конструкцій є меншою.
24.07.2019 ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, згідно єдиного плану, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Департаменту за адресою: місто Харків, майдан Конституції, будинок 16, поверх 4, підписав складені ОСОБА_7 акту № 1/395 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року, усвідомлюючи при цьому, що вказані документи містять завідомо неправдиві відомості про вартість гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, використаних під час виконання договору № КР-395/19 від 09.07.2019.
24.07.2019, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, діючи згідно єдиного плану, надав до Державної казначейської служби України акт № 1/395 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року (КБ-2в) для здійснення перерахування коштів з рахунку Департаменту на рахунок ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ».
29.07.2019 на підставі вказаного акту з поточного рахунку Департаменту на поточний рахунок ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» № НОМЕР_3 , відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», перераховано кошти в сумі 168 745,48 грн., після чого учасники організованої групи отримали можливість розпорядитись незаконно оберненими на свою користь коштами.
Згідно до висновку товарознавчої експертизи № 6/2315СЕ-20 від 21.10.2020, проведеної Харківським науково - дослідним експертно - криміналістичним центром МВС України, ринкова вартість без урахування податку на додану вартість станом на 24.07.2019 одного погонного метру складає: гибкого неону -93,64 грн.; профілю для світлодіодної стрічки - 33,96 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 - 8,89 грн.
Таким чином, з урахуванням встановленої ринкової вартості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, на підставі акт № 1/395 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року (КБ-2в) по договору № КР-395/19 від 09.07.2019, Департаментом надлишково перераховані кошти бюджету міста Харкова на адресу ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» в сумі 76 843,29 грн.
Надлишкове перерахування публічних коштів бюджету міста Харкова призвело до завдання матеріальних збитків Харківській міській ради в сумі 76 843,29 грн. у вигляді безповоротного зменшення активів внаслідок порушення законодавства.
Після отримання реальної можливості розпорядитися незаконно оберненими на користь учасників організованої групи коштами бюджету міста Харкова ОСОБА_6 за погодженням з ОСОБА_5 розподілив їх між учасниками організованої групи у розмірах і за обставин, невстановлених досудовим розслідуванням.
Отже, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів коштами бюджету міста Харкова в сумі 76 843,29 грн., чим на дану суму спричинив матеріальну шкоду Харківській міській ради.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене організованою групою, а також передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України -внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і видача завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою.
Також ОСОБА_5 і ОСОБА_6 діючи умисно, з корисливих мотивів, повторно, із залученням членів організованої групи - ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , спланували вчинити злочин при виконанні капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 180 к1 та погодили, що завищення вартості виконаних будівельних робіт буде здійснюватися за рахунок внесення до кошторисної документації, а також акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) завідомо неправдивих відомостей про вартість: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5.
Так, 12.09.2018 на виконання єдиного плану, спрямованого на заволодіння коштами бюджету міста Харкова, ОСОБА_5 узгодив з ОСОБА_6 реальну вартість будівельних робіт при виконанні поточного ремонту та завищену вартість будівельних робіт з метою подальшого заволодіння коштами бюджету міста Харкова у вигляді різниці між завищеною вартістю і реальною, а також їх розподіл між членами організованої групи.
Після погодження об'єкту та вартості будівельних робіт, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_4 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку про затвердження кошторисної документації, з урахуванням визначеної ним разом із ОСОБА_6 завищеної вартості: гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, укладання договору підряду з ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» та підписання акту приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3).
ОСОБА_6 , виконуючи свою роль у злочинній змові, повідомив ОСОБА_7 про обставини вчинення злочину, а саме: об'єкт будівельних робіт та їх вартість, після чого надав вказівку скласти від імені ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» кошторисну документацію до якої внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, з урахуванням визначеної ним разом із ОСОБА_8 завищеної вартості, підписати договір підряду з Департаментом, скласти та підписати акт приймання виконаних робіт (КБ-2в) і довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3), до яких внести завідомо неправдиві відомості щодо вартості гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5.
09.07.2019 ОСОБА_4 , діючи згідно єдиного злочинного плану, виконуючи свою роль у злочинній змові, затвердив кошторисну документацію та від імені Департаменту (Замовник) уклав з ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» (Підрядник), договору підряду №КР-393/19 на виконання капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 180 к1, із ціною договору 106 106,91 грн.
Відповідно до п. 1.2. договору підряду №КР-393/19, Замовник є розпорядником бюджетних коштів міської ради м. Харкова та бере зобов'язання по цьому договору за рахунок спеціального фонду з урахуванням ст.ст. 48, 49, 57 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 3.4.3. договору підряду № КР-393/19, Підрядник зобов'язується використовувати ціни на матеріали згідно з усередненими показниками по регіону, які відповідають видатковим накладним.
Відповідно до п. 4.2. договору підряду № КР-393/19, остаточний розрахунок за договором здійснюється шляхом перерахування Замовником грошових коштів на розрахунковий рахунок Підрядника після повного закінчення робіт на підставі підписаних сторонами довідки про вартість, виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) і акту приймання виконаних робіт (КБ-2в).
Після укладення договору підряду № КР-393/19 ОСОБА_6 , відповідно до єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, організував через ОСОБА_7 закупівлю будівельних матеріалів, виробів та конструкцій і фактичне виконання поточного ремонту багатоквартирного житлового будинку.
24.07.2019 ОСОБА_7 , діючи як службова особа підприємства згідно єдиного плану заволодіння коштами бюджету міста Харкова, виконуючи функцію співвиконавця, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, склав і підписав акт № 1/393 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року по договору № КР-393/19, поставивши в графі «Генпідрядник (підрядник): директор ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» ОСОБА_7 » свої власні підписи і відбитки печатки ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ».
При цьому ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є службовою особою підприємства, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарських функції і має повноваження для складання та видачі офіційних документів від імені підприємства, які спричиняють наслідки правового характеру - зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємств, діючи умисно, з корисливих мотивів, повторно, у складі організованої групи, в порушення вимог п. 4.4.2 ДСТУ-Н БД.1.1-2:2013, вніс завідомо неправдиві відомості до акту № 1/393 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року щодо вартості: гибкого неону в кількості 142,8 метрів за ціною 282,15 грн. за 1 метр на загальну суму 40291,02 грн.; профілю для світлодіодної стрічки в кількості 141,4 метрів за ціною 143,85 грн. за 1 метр на загальну суму 20 340,39 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 в кількості 35,02 метрів за ціною 19,47 грн. за 1 метр на загальну суму 681,84 грн., достовірно знаючи, що вартість зазначених будівельних матеріалів, виробів та конструкцій є меншою.
24.07.2019 ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, згідно єдиного плану, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Департаменту за адресою: місто Харків, майдан Конституції, будинок 16, поверх 4, підписав складені ОСОБА_7 акт № 1/393 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за липень 2019 року, усвідомлюючи що вказані документи містять завідомо неправдиві відомості про вартість гибкого неону, профілю для світлодіодної стрічки, кабелю ВВГ 2х1,5, використаних під час виконання договору № КР-393/19 від 09.07.2019.
24.07.2019, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, діючи згідно єдиного плану, надав до Державної казначейської служби України акт № 1/393 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за липень 2019 року для здійснення перерахування коштів з рахунку Департаменту на рахунок ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ».
29.07.2019 на підставі вказаного акту з поточного рахунку Департаменту на поточний рахунок ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» № НОМЕР_3 , відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», перераховано кошти в сумі 85 085,97 грн., після чого учасники організованої групи отримали можливість розпорядитись незаконно оберненими на свою користь коштами.
Згідно до висновку товарознавчої експертизи № 6/2315СЕ-20 від 21.10.2020, проведеної Харківським науково - дослідним експертно - криміналістичним центром МВС України, ринкова вартість без урахування податку на додану вартість станом на 24.07.2019 за один погонний метр складає: гибкого неону 93,64 грн.; профілю для світлодіодної стрічки - 33,96 грн.; кабелю ВВГ 2х1,5 - 8,89 грн.
Таким чином, з урахуванням встановленої ринкової вартості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, Департаментом надлишково перераховані кошти бюджету міста Харкова на адресу ТОВ «НІККОС-ПРОЕКТ» на підставі платіжного доручення по договору № КР-393/19 від 09.07.2019 в сумі 44 969,60 грн.
Надлишкове перерахування публічних коштів бюджету міста Харкова призвело до завдання матеріальних збитків Харківській міській ради в сумі 44 969,60 грн. у вигляді безповоротного зменшення активів внаслідок порушення законодавства.
Після отримання реальної можливості розпорядитися незаконно оберненими на користь учасників організованої групи коштами бюджету міста Харкова ОСОБА_6 за погодженням з ОСОБА_5 розподілив їх між учасниками організованої групи у розмірах і за обставин, невстановлених досудовим розслідуванням.
Отже, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволодів коштами бюджету міста Харкова в сумі 44 969,60 грн., чим на дану суму спричинив матеріальну шкоду Харківській міській ради.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене організованою групою, а також передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України -внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і видача завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою.
Загальна сума завданих бюджету міста Харкова матеріальних збитків в результаті вчинення ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 кримінальних правопорушень під час виконання договору № ФТР4-29/19, договору підряду № КР-395/19 і договору підряду № КР-393/19 склала 203871,34 грн.
Підозра ОСОБА_4 у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень обґрунтовується такими доказами:
-договором №ФТР4-29/19 від 18.03.2019;
-актом № ФТР4-29/19-1 від 26.03.2019 приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) за березень 2019 року;
-договором підряду №КР-395/19 від 09.07.2019;
-актом № 1/395 від 24.07.2019 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2019 року;
-договором підряду №КР-393/19 від 09.07.2019;
-відомістю ресурсів до акту прийняття № 1/393 за липень 2019 року;
-висновком товарознавчої експертизи № 6/2315СЕ-20 від 21.10.2020, проведеної Харківським науково - дослідним експертно - криміналістичним центром МВС України;
-протоколом про результати здійснення негласної (розшукової дії) - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 28.08.2020 відносно ОСОБА_5 ;
-іншими матеріалами кримінального провадження.
Отже, за результатами досудового розслідування зібрано достатньо доказів, які у своїй сукупності свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 і ч. 1 ст. 366 КК України.
Відповідно до примітки до ст. 45 КК України, злочин, передбачений ст. 191 КК України, у випадку його вчинення шляхом зловживання службовим становищем, є корупційним.
Вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень - злочинів ОСОБА_4 безпосередньо зумовлено перебуванням на посаді заступника директора Департаменту.
З метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, необхідно здійснити арешт - тимчасове, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, яке належить підозрюваному ОСОБА_4 .
Згідно листа Комунального підприємства «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» № 7394/04-12/20 від 29.07.2070 квартира за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві спільної сумісної приватної власності ОСОБА_4 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 .
Відповідно до інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , не зареєстровано.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Також згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому КПК України порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Відповідно до ст. 131 КПК України арешт майна є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно вимог п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 171 КПК України, метою арешту майна є конфіскація майна як виду покарання; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), що відповідає положенням п.п. 3, 4 ч. 2 ст. 170 КПК України.
Шляхом застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження може бути виконане завдання, для виконання якого слідчому судді подане клопотання.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за вчинення якого санкцією статті передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Накладення арешту на майно ОСОБА_4 є співрозмірним обмеженням права власності для забезпечення виконання завдань кримінального провадження.
Вказані обставини виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_4 для забезпечення виконання завдань кримінального провадження.
Слідчий надав заяву про розгляд клопотання без його участі, просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Слідчий суддя, дослідивши документи та надані до суду матеріали кримінального провадження, приходить до наступних висновків .
Відповідно до вимог ст.ст. 214, 223 КПК України, після внесення повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, слідчий або прокурор розпочинають досудове розслідування, виконують слідчі (розшукові) дії, спрямовані на отримання (збирання) доказів.
Згідно з ч.1 ст. 170 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Вимогами п.3,4 ч.2 ст.170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема: конфіскації майна як виду покарання, і відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов)відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
Слідчий звернувся з клопотанням про накладення арешту з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, оскільки санкцією ч. 5 ст. 191 КК України і відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), згідно п.п. 3, 4 ч.2 ст. 170 КПК України на майно, що належить підозрюваному ОСОБА_4 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на частку квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_4 на праві приватної спільної сумісної власності спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 .
Майно, щодо якого заявлено клопотання, є частка квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_4 на праві приватної спільної сумісної власності спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 .
Відповідно до вимог ст. 170 КПК України арештом майна, зокрема є тимчасове, до скасування у встановленому КПК порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину. Арешт майна скасовується у встановленому КПК порядку.
Слідчим доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
Санкція злочину за ч. 5 ст. 191 КПК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , передбачає обов'язкове додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
За таких обставин, такий вид забезпечення кримінального провадження, як арешт майна, належного ОСОБА_4 , виправдовує втручання в його особисті права особи, у володінні якої перебуває майно та завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням, а тому наявні підстави для застосування заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді накладення арешту на вилучене майно.
Отже, на даний час слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на майно, що належить ОСОБА_4 , шляхом заборони відчуження вказаного майна. Вказаний спосіб арешту майна є таким, що може забезпечити як інтереси досудового розслідування, так і ненадмірне втручання в права його власника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.131-132, 170-173, 309, 369, 371, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого слідчої групи Новобаварського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про арешт майна по кримінальному провадженню №12020220000001033 від 20.08.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Накласти арешт у кримінальному провадженні №12020220000001033 від 20.08.2020 року на майно, що належить підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на частку квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_4 на праві приватної спільної сумісної власності спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 , шляхом заборони відчуження зазначеного майна.
Виконання ухвали покласти на слідчого по кримінальному провадженню №12020220000001033 від 20.08.2020 року.
Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення, а особами, що не були присутні при оголошенні ухвали - у той же строк після отримання її копії.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1