Ухвала від 17.11.2020 по справі 320/3834/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення

та встановлення нового строку для подання звіту

17 листопада 2020 року справа № 320/3834/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №320/3834/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, незаконними та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням додаткових виплат у вигляді премій на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року по теперішній час.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40, ідентифікаційний код 22933548) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишено без задоволення. Рішення Київського о адміністративного суду від 19.03.2020 без змін.

В касаційному порядку судові рішення у справі не оскаржувались.

Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 набрало законної сили 27.07.2020.

28.08.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 20.08.2020 №1000-0802-7/67949 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.08.2020 №1000-0802-7/67949 про виконання судового рішення - відмовлено. Витребувано докази у справі від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області: докази у справі, які підтверджують наявність бюджетних призначень для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання судового рішення у даній справі; надати всі наявні документальні докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання даного судового рішення; детальні письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання; копію кошторису Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 20.03.2020 у справі №320/3834/19 - протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку 15.09.2020 та отримано відповідачем 17.09.2020.

01.10.2020 до суду засобами поштового зв'язку від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, звіт відправлено поштовим зв'язком 28.09.2020.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 22.09.2020 №1000-0802-7/76831 про виконання судового рішення відмовлено. Витребувано докази у справі від відповідача, а саме: докази у справі, які підтверджують наявність або відсутність бюджетних призначень для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на виконання судового рішення у даній справі; докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання даного судового рішення; детальні письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 направлено відповідачу засобами електронного зв'язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на офіційну електронну адресу відповідача 07.10.2020, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.

Станом на день постановлення даної ухвали відповідачем вимоги ухвали суду від 05.10.2020 не виконано, на адресу суду звіт про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 не надходив.

У зв'язку з викладеним, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомити суд про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 та надати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 направлено позивачу засобами електронного зв'язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти позивача 04.11.2020, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.

10.11.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 у справі №320/3834/19.

У результаті автоматизованого розподілу вказаний звіт було передано для розгляду судді Кушновій А.О.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Так, у рішенні від 19.03.2019 у справі №320/3834/19 судом зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: премій (заохочень) за особистий внесок у досягнення позитивних результатів роботи на загальну суму 73 374,75 грн. та здійснити виплату пенсії з урахуванням перерахунку за період з 04 травня 2018 року.

У поданому до суду звіті від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області стверджує, що сума доплати за перерахунком відповідно до рішення суду за період з 04.05.2018 по 31.08.2020 становить 43582,25 грн.

22.07.2020 набрала законної сили постанова Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 щодо визнання протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідач повідомив, що виплати пенсій можуть бути здійснені ГУ ПФУ у Київській області виключно за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Відповідач у звіті від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 зазначає, що листом від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 ГУ ПФУ у Київській області звернулось до Пенсійного фонду України та повідомило, що за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень (в тому числі щодо ОСОБА_1 ), щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262 Головним управлінням нараховано 11715,00 тис. грн., з них виплачено 836,40 тис. грн., сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,60 тис. грн.

Вказує, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 не є власністю Головного управління, не знаходяться на його рахунках, фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Враховуючи, що обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався, виділення коштів здійснено з метою виконання за окремою бюджетною програмою, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень.

При цьому посилається на позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а.

Розглянувши поданий відповідачем звіт від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 про виконання судового рішення, суд не може погодитися із твердженням відповідача про виконання судового рішення, виходячи з такого.

Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

Жодних звернень до Пенсійного фонду України із листами про виділення додаткових коштів на виконання судового рішення у даній справі відповідач не надав.

Відповідач у звіті від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 зазначає, що листом від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 ГУ ПФУ у Київській області звернулось до Пенсійного фонду України та повідомило, що за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень (в тому числі щодо ОСОБА_1 ), щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262 Головним управлінням нараховано 11715,00 тис. грн., з них виплачено 836,40 тис. грн., сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,60 тис. грн.

У той же час у листі від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448, адресованому Пенсійному фонду України, Головне управління ПФУ у Київській області повідомляє, що 10.09.2020 відбулась зустріч з представниками громадських організацій пенсіонерів силових структур.

В числі порушених на зустрічі питань, головним питанням стало питання виплати нарахованих сум пенсій військовим пенсіонерам на виконання судових рішень, у зв'язку із скасуванням постанови КМУ від 28.08.2018 №649 "Про питання погашення заборгованості з пенсійних виплат". Представників повідомлено, що в поточному році пенсіонерами силових структур та відомств до суду подано 572 позовні заяви, відповідачем за якими є Головне управління ПФУ у Київській області. За результатами розгляду судом задоволено (повністю або частково) 397 позовних заяв. За період з 01.10.2020 по 31.08.2020 на виконання судових рішень головним управлінням нараховано 11715 тис.грн., з них виплачено 836,4 тис.грн. Сума додаткових видатків на виплату заборгованості за судовими рішеннями становить 10878,6 тис. грн. У вказаному листі зазначено, що пенсіонери виступили з проханням врахувати наявну заборгованість під час формування бюджету на 2021 рік.

Наданий суду лист від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 ніякого відношення до виконання рішення у справі №320/3834/19 не має, оскільки не є листом про виділення додаткових коштів на виконання судового рішення у даній справі.

В ухвалі суду від 05.10.2020 у даній справі судом вже зазначалось, що про вчинені відповідачем заходи, окрім надання суду листа від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448, адресованого Пенсійному фонду України, в якому Головне управління ПФУ у Київській області повідомляє, що 10.09.2020 відбулась зустріч з представниками громадських організацій пенсіонерів силових структур, суду не надано. При цьому лист від 21.09.2020 №1000-0235-9/76448 не містить жодного прохання самого відповідача про виділення коштів для виплати коштів за судовими рішеннями.

В ухвалі суду від 05.10.2020 у даній справі судом вже вказувалось, що суд не може погодитися із тезою відповідача про те, що відповідачем вжито всіх можливих заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, адже жодних доказів щодо вжиття будь-яких заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 у справі №320/3834/19, відповідачем суду не надано.

Не зважаючи на це, відповідачем не надано жодних доказів, які б могли свідчити про активну поведінку суб'єкта владних повноважень у процесі виконання судового рішення, натомість подання суду документу із назвою "звіт про виконання судового рішення", коли за своїм змістом такий документ не є звітом про виконання судового рішення, свідчить про зловживання відповідачем своїми процесуальними правами.

У зв'язку з цим, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі та попередити відповідача про можливість накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень за невиконання судового рішення.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.10.2020 №1000-0902-7/87241 про виконання судового рішення - відмовити.

2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19.03.2020 у справі №320/3834/19 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.