Постанова від 12.11.2020 по справі 922/698/20

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2020 р. Справа № 922/698/20

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Шевель О.В., суддя Крестьянінов О.О., суддя Фоміна В.О.,

за участю секретаря судового засідання Ярітенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (вх.№1976 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2020, ухвалене суддею Присяжнюком О.О. у приміщенні господарського суду Харківської області 07.07.2020 об 11:15 год. (повне рішення складено 10.07.2020) у справі № 922/698/20

за позовом: Комунального підприємства "Теплові мережі Роганської селищної ради", смт. Рогань Харківський району Харківської області,

до: 1) Акціонерного товариства "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", м.Харків,

2) Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ,

про визнання права,

ВСТАНОВИЛА:

КП "Теплові мережі Роганської селищної ради" 06.03.2020 звернулося до господарського суду Харківської області із позовною заявою до АТ "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", та АТ "НАК "Нафтогаз України" (з урахуванням поданої в подальшому і прийнятої судом заяви про уточнення позовних вимог), в якій просило суд:

1) визнати за Комунальним підприємством “Теплові мережі Роганської селищної ради” право на споживання природного газу у березні 2020 р. за договором постачання природного газу № 3058/1920-ТЕ-32 від 24.09.2019 р. в обсязі 535.609 тис.м.куб.; за договором постачання природного газу № 3059/1920- БО-32 від 24.09.2019 р. в розмірі 196.295 тис.м.куб.; за договором постачання природного газу № 3060/1920-КП-32 від 24.09.2019 р. в розмірі 5.976 тис. м.куб.

2) зобов'язати АТ “НАК “Нафтогаз України” включити Комунальне підприємство “Теплові мережі Роганської селищної ради” до реєстру споживачів АТ “НАК “Нафтогаз України”.

3) зобов'язати Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Харківгаз” поновити Комунальному підприємству “Теплові мережі Роганської селищної ради” санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи.

Рішенням господарського суду Харківської області від 07.07.2020 (з урахуванням ухвал про виправлення описок від 13.07.2020 та 20.07.2020) позовні вимоги задоволено частково. Визнано за Комунальним підприємством “Теплові мережі Роганської селищної ради” право на споживання природного газу у березні 2020 року за договором постачання природного газу № 3058/1920-ТЕ-32 від 24.09.2019 в обсязі 535609 тис.м.куб.; за договором постачання природного газу № 3059/1920-БО-32 від 24.09.2019 в розмірі 196295 тис.м.куб.; за договором постачання природного газу № 3060/1920-КП-32 від 24.09.2019 в розмірі 5976 тис. м.куб. Зобов'язано АТ “НАК “Нафтогаз України” повернути Комунальне підприємство “Теплові мережі Роганської селищної ради” до реєстру споживачів АТ “НАК “Нафтогаз України”. В частині позовних вимог до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" у позові відмовлено.

Суд першої інстанції зазначив, що позивачем станом на початок опалювального сезону 2019 - 2020 років дотримано вимог п.11 Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018, яка чинна з 01.11.2018 та діяла до 01.05.2020, щодо укладання з НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу, а також надання НАК "Нафтогаз України" графіка погашення заборгованості; вказані обставини свідчать про виникнення у АТ НАК "Нафтогаз України" законодавчо встановленого обов'язку постачати природний газ позивачу, як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу, АТ НАК "Нафтогаз України" зобов'язане було постачати природний газ позивачу як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі, шляхом своєчасної видачі номінацій, оскільки це є обов'язком АТ НАК "Нафтогаз України", а не правом; не підтвердження номінацій або виключення Комунального підприємства “Теплові мережі Роганської селищної ради” з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" унеможливлює безперешкодне отримання КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” необхідних обсягів природного газу, оскільки може мати наслідком обмеження або взагалі припинення надання АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" послуг з розподілу природного газу; суд враховує також те, що позивач не має правових підстав змінити постачальника природного газу і зобов'язаний здійснювати закупівлю природного газу виключно у другого відповідача; при цьому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", оскільки порушень прав позивача з боку першого відповідача судом не встановлено.

Другий відповідач, АТ "НАК "Нафтогаз України", із рішенням частково не погодився, у межах встановленого законом строку подав апеляційну скаргу, в якій просить: оскаржуване рішення скасувати в частині задоволених позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апелянт зазначає, що право КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” на придбання природного газу за укладеними з АТ "НАК "Нафтогаз України" договорами не є абсолютним та залежить від ряду умов, зокрема, від належного виконання КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” пункту 11 Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" та включення до реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" на інформаційній платформі оператора ГТС; на підставі укладених договорів другий відповідач здійснював постачання природного газу позивачеві до 28.02.2020, однак у березні 2020 року невиконання позивачем умов пункту 11 вищевказаного Положення (внаслідок чого у позивача виникла заборгованість у розмірі 13796528,84 грн.) позбавило другого відповідача підстав для постачання позивачеві природного газу (включення його в реєстр споживачів постачальника на інформаційній платформі оператора ГТС); у Положенні відсутнє будь-яке застереження щодо обов'язкового укладення позивачем з виробниками теплової енергії договорів про постачання природного газу та його безперебійного постачання; на виконання постанови КМУ від 02.04.2020 №255 АТ "НАК "Нафтогаз України" здійснила включення КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” до реєстру споживачів на інформаційній платформі оператора ГТС 04.04.2020; посилання суду першої інстанції на розпорядження КМУ від 29.09.2019 №921-р як на підставу для заборони обмеження постачання природного газу виробникам теплової енергії протягом опалювального періоду апелянт вважає безпідставними, оскільки, на його думку, вказане розпорядження не узгоджується з нормативно-правовими актами, що мають вищу юридичну силу (Конституцією України, ЦК України, ГК України). Також заявник апеляційної скарги вважає, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту, оскільки заявлена ним вимога про повернення позивача в реєстр споживачів постачальника в березні 2020 року суперечить вимогам ст.16 ЦК України, ст.20 ГК України, не призводить до поновлення права позивача, оскільки КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” подало позов у березні 2020 року, тобто в періоді, який на момент ухвалення судового рішення в даній справі минув, тобто фактично ним було заявлено вимогу про зобов'язання вчинити дію в минулому. За твердженням апелянта, у разі задоволення такої вимоги судове рішення не може бути виконано в примусовому порядку через відсутність відповідних законодавчо закріплених механізмів виконання та технічних можливостей; дана позовна вимога є втручанням у господарську діяльність суб'єкта господарювання, що призводить до порушення його вільного волевиявлення.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 07.09.2020 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Шевель О.В., суддя Плахов О.В., суддя Пуль О.А.) відкрито апеляційне провадження за вказаною скаргою, призначено її розгляд на 08.10.2020, встановлено учасникам справи строк до 01.10.2020 для подання відзивів на апеляційну скаргу, заяв, клопотань тощо.

24.09.2020, тобто в межах визначеного судом строку, перший відповідач, АТ "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", надав відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначає, що спірні правовідносини мають бути врегульовані між позивачем та АТ "НАК "Нафтогаз України", тоді як АТ "Харківгаз" є газорозподільним підприємством та не є власником природного газу, який знаходиться в газорозподільній системі України.

25.09.2020, тобто в межах визначеного судом строку, позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що зміна чи припинення КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” споживання природного газу в опалювальний період є неможливим, так само як і розірвання договору з АТ "НАК "Нафтогаз України" в опалювальний період, про що обґрунтовано зазначив суд в оскаржуваному рішенні; у апелянта існує обов'язок, а не право постачати природний газ позивачеві за укладеними договорами, в тому числі, і у березні 2020 року; розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими для АТ "НАК "Нафтогаз України" як для державного підприємства, тому посилання апелянта на безпідставність застосування судом першої інстанції Розпорядження КМУ від 29.09.2019 №921-р позивач вважає необґрунтованими; також позивач зазначає, що дії відповідачів з припинення (обмеження) газопостачання на котельні позивача в опалювальний період суперечать вимогам чинного законодавства; окрім того, ні законодавством, ні умовами договорів постачання природного газу не передбачено порядок виключення споживача з реєстру постачальника природного газу. Позивач просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін.

01.10.2020, з огляду на надходження заяви представника апелянта про участь у судовому засіданні 08.10.2020 в режимі відеоконференції та необхідність розгляду вказаної заяви, у зв'язку з відпусткою судді Пуль О.А. було здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатами якого визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Шевель О.В., суддя Плахов О.В., суддя Фоміна В.О.

Ухвалою суду від 01.10.2020 задоволено заяву представника апелянта про участь у судовому засіданні 08.10.2020 в режимі відеоконференції за межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

07.10.2020 у зв'язку із знаходженням на лікарняному судді Плахова О.В. було здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатами якого визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Шевель О.В., суддя Крестьянінов О.О., суддя Фоміна В.О.

У судовому засіданні 08.10.2020, в якому були присутні представники всіх сторін (представник позивача - у режимі відеоконференції) оголошено перерву до 12.11.2020.

20.10.2020 позивач надав додаткові письмові пояснення до відзиву на апеляційну скаргу, в яких вказує, що АТ "НАК "Нафтогаз України", наділене спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для всіх категорій споживачів, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому зобов'язаний здійснювати постачання природного газу позивачу для вироблення теплової енергії на умовах укладених договорів.

Ухвалою суду від 02.11.2020 задоволено заяву представника апелянта про участь у судовому засіданні 12.11.2020 в режимі відеоконференції за межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Присутні в судовому засіданні 12.11.2020 представники сторін (представник апелянта - в режимі відеоконференції) підтримали викладену ними письмово правову позицію. Представник першого відповідача, АТ "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", зазначив, що, на його думку, підстав для скасування оскаржуваного рішення не вбачається.

В ході апеляційного розгляду даної справи апеляційним господарським судом, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом, у межах встановленого строку.

Відповідно до ч.1 ст.269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. За приписами ч.2 цієї норми, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Судом апеляційної інстанції було в повному обсязі досліджено письмові докази у справі, пояснення учасників справи, викладені в заявах по суті справи - у відповідності до приписів ч.1 ст.210 ГПК України.

Присутні в судовому засіданні представники сторін погодилися з тим, що судом досліджено всі докази, які надано до справи у відповідності до ст.74 ГПК України та які стосуються меж апеляційного розгляду справи.

За таких обставин, колегія суддів, дослідивши матеріали справи та заслухавши присутніх у судовому засіданні представників сторін, дійшла висновку про закінчення розгляду апеляційної скарги в даному судовому засіданні.

У відповідності до вимог ст.282 ГПК України, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що встановлені судом першої інстанції та неоспорені обставини даної справи є наступними.

На підставі умов публічного типового договору, до якого КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” приєдналося заявою №094215B9N7ET107 від 01.10.2017 (т.1, а.с.44), АТ “Оператор газорозподільної системи “Харківгаз” здійснює розподіл природного газу для КП “Теплові мережі Роганської селищної ради”, постачальником якого є АТ НАК “Нафтогаз України” на підставі укладених договорів від 24.09.2019 року № 3058/1920-ТЕ-32, № 3059/1920-БО-32, № 3060/1920-КП-32 із додатковими угодами до них (т.1, а.с. 45 - 84).

Сторонами у вказаних договорах визначено період поставки газу - з жовтня 2019 року по квітень 2020 року.

Відповідно до п.2.1. вищезазначених договорів постачання природного газу, АТ “НАК “Нафтогаз України” повинен поставити КП “Теплові мережі Роганської селищної ради”, зокрема, у березні 2020 року, природний газ у таких обсягах: за договором №3058/1920-ТЕ-32 від 24.09.2019 в обсязі 535.609 тис. м. куб., за договором №3059/1920-БО-32 від 24.09.2019 в обсязі 196.295 тис.м.куб., за договором №3060/1920-КП-32 від 24.09.2019 в обсязі 5.976 тис.м.куб.

Відповідно до п.3.2.- п. 3.4 вищезазначених договорів, постачання природного газу здійснюється постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів Постачальника, розміщеному на інформаційній платформі оператора ГТС. Постачання (включення споживача до Реєстру споживачів Постачальника) та використання (відбір) природного газу за цим Договором здійснюється виключно за умови дотримання споживачем вимог п.11 “Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867, та відсутності реєстрації споживача в реєстрі будь-якого іншого постачальника природного газу. Якщо споживач порушив умови п.11 Положення, постачальник припиняє постачання газу шляхом виключення споживача з Реєстру без погодження із споживачем. При цьому постачальник надає оператору ГТС повідомлення про виключення споживача з Реєстру (далі-Повідомлення), копія цього Повідомлення надається споживачу на електронну адресу. Включення споживача до Реєстру відбувається після усунення споживачем фактів, зазначених в Повідомленні, про що постачальник інформує споживача електронною поштою.

Відповідно до п. 3.1 публічного договору на розподіл природного газу, затвердженого Постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 № 2498, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.

27.02.2020 від Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Харківгаз” на адресу Комунального підприємства “Теплові мережі Роганської селищної ради” надійшло повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 208 від 27.02.2020 (т.1, а.с.15), в якому підприємству у зв'язку з не включенням до Реєстру споживачів жодного постачальника на 01.03.2020 було запропоновано у термін до 07-00 години 01.03.2020 самостійно припинити газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання підприємства. У повідомленні також зазначено, що в разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.

27.02.2020 Комунальним підприємством “Теплові мережі Роганської селищної ради” було отримано від АТ НАК “Нафтогаз України” повідомлення № 23-336-20 від 26.02.2020 (т.1, а.с.16) про припинення (обмеження) газопостачання з 01.03.2020.

Вищезазначені повідомлення обґрунтовані тим, що Комунальне підприємство “Теплові мережі Роганської селищної ради” не виконало вимоги п. 11 “Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867, щодо своєчасних розрахунків за отриманий газ, внаслідок чого у підприємства утворилася заборгованість за укладеними з АТ НАК “Нафтогаз України” договорами в розмірі 13796528,84 грн.; для виконання вимог Положення щодо розрахунків необхідно сплатити на користь АТ НАК “Нафтогаз України” грошові кошти в розмірі не меншому, ніж 5677276,63 грн.

За таких обставин, вважаючи зазначені повідомлення незаконними, а дії АТ “Оператор газорозподільної системи “Харківгаз” та АТ “НАК “Нафтогаз” такими, що обмежують право споживача на споживання природного газу для виробництва теплової енергії у березні 2020 року, КП "Теплові мережі Роганської селищної ради" звернулося до господарського суду Харківської області із позовом у даній справі, який було частково задоволено судом - із наведених вище підстав.

Надаючи оцінку висновкам місцевого господарського суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, у відповідності до ч.1 ст.269 ГПК України, згідно з підпунктом б) пункту 3 частини 1 статті 282 ГПК України, колегія суддів погоджується з ними з огляду на наступне.

Згідно з положеннями ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості, у порядку передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року № 867 затверджено “Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу” (далі - Положення №867), пунктом 3 якого визначено обов'язок НАК Нафтогаз України постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, зокрема, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору).

Відповідно до п.11 Положення №867 виробник теплової енергії має право з 01 листопада 2018 року по 01 травня 2020 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК "Нафтогаз України" у разі виконання таких умов:

- укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з НАК "Нафтогаз України" відповідно до законодавства;

- виконання виробником, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання" або якому надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс або індивідуально визначене майно з вироблення теплової енергії, що використовувалися виробником теплової енергії, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", обов'язку щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання;

- виконання виробником теплової енергії, що також придбаває природний газ, у тому числі для виробництва електричної енергії, установлених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 670 "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" (Офіційний вісник України, 2015, № 53, ст. 1722) вимог щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.

Крім того, виробнику теплової енергії необхідно виконувати одну з таких умов:

- досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та неперерахованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 (Офіційний вісник України, 2002, № 10, ст.482; 2003, №44, ст.2309), за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01 грудня 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16 листопада 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 60 відсотків); або

- укладення з НАК "Нафтогаз України" договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або

- подання виробником теплової енергії до НАК "Нафтогаз України" погодженого НАК "Нафтогаз України" та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021 року щодо всіх договорів з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК "Нафтогаз України", та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядку розрахунків, установленого між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).

Апелянт із посиланням на вищевказані норми зазначає, що право КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” на придбання природного газу за укладеними з АТ "НАК "Нафтогаз України" договорами не є абсолютним та залежить від ряду умов, зокрема, від належного виконання КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” пункту 11 Положення №867 та включення до реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" на інформаційній платформі оператора ГТС.

Разом з тим, КП “Теплові мережі Роганської селищної ради”, як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до Статуту та ліцензії є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківському районі, а саме у межах територіальної громади Роганської селищної ради.

Відповідно до пункту 3.1 Статуту діяльність Комунального підприємства “Теплові мережі Роганської селищної ради” спрямована на задоволення потреб громадян, населення, підприємств, організацій та установ, що мешкають та знаходяться на території Роганської селищної ради в постачанні теплової енергії, водопостачанні та водовідведенні.

Предметом діяльності КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” згідно з пунктом 3.2 Статуту є виробництво, транспортування, постачання та реалізація теплової енергії, водопостачання та водовідведення.

Як вбачається із матеріалів справи та не спростовано апелянтом, станом на початок опалювального сезону 2019/20 КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” дотримано зазначених вище вимог п.11 Положення щодо укладання з НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу, а також надання НАК "Нафтогаз України" графіка погашення заборгованості.

Окрім того, відповідно до розділу 4 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496, кожен споживач (у тому числі побутовий споживач) має право на вільний вибір постачальника шляхом укладення з ним договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, передбачених цими Правилами. Зміні постачальника має передувати укладання договору постачання природного газу з новим постачальником та розірвання договору постачання природного газу з діючим постачальником або його призупинення в частині постачання природного газу у певному розрахунковому періоді, а також відсутність у споживача простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником. Кожен споживач, який має намір змінити постачальника, повинен виконати свої зобов'язання по розрахунках за природний газ перед діючим постачальником (або укласти з ним графік реструктуризації заборгованості за природний газ, якого має дотримуватись) та підписати з ним угоду про розірвання договору постачання природного газу або його призупинення в частині постачання природного газу з дати, з якої постачання природного газу буде здійснювати новий постачальник, відповідно до пункту 5 цього розділу. Повідомлення споживачем діючого постачальника про намір змінити постачальника є пропозицією про розірвання договору постачання природного газу або його призупинення в частині постачання природного газу у певному розрахунковому періоді і повинно містити дату розірвання (призупинення) чинного договору постачання природного газу, яка визначається останнім календарним днем перед датою, з якої договір постачання природного газу з новим постачальником набере чинності. З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу діючий постачальник поставляє природний газ споживачу до останнього дня терміну дії існуючого договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, узгоджених у ньому, а договір постачання природного газу, укладений з новим постачальником, набирає чинності наступного дня після розірвання (призупинення) договору з діючим постачальником, але за умови, що у споживача не буде простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником.

За вказаних умов позивач не мав правових підстав змінити постачальника природного газу і зобов'язаний був здійснювати закупівлю природного газу виключно у НАК “Нафтогаз України”.

Вказані обставини свідчать про виникнення у АТ НАК "Нафтогаз України" законодавчо встановленого обов'язку постачати природний газ позивачу - як споживачу за укладеними між ними договорами постачання природного газу. При цьому планові обсяги постачання природного газу були визначені сторонами в договорах, які в силу ст. 629 ЦК України є обов'язковими до виконання.

Апелянт зазначає, що посилання суду першої інстанції на розпорядження КМУ від 29.09.2019 №921-р як на підставу для заборони обмеження постачання природного газу виробникам теплової енергії протягом опалювального періоду є безпідставними, оскільки, на його думку, вказане розпорядження не узгоджується з нормативно-правовими актами, що мають вищу юридичну силу (Конституцією України, ЦК України, ГК України).

Разом з тим, як вбачається з тексту оскаржуваного рішення, місцевий господарський суд не посилається на розпорядження КМУ від 29.09.2019 №921-р.

Натомість, місцевий господарський суд на підставі укладених між Комунальним підприємством “Теплові мережі Роганської селищної ради” та АТ НАК "Нафтогаз України" договорів на постачання природного газу, вищенаведених норм закону та спеціальних підзаконних нормативних актів (зокрема, Положення №867), дійшов правильного висновку, що АТ НАК "Нафтогаз України" зобов'язане було постачати природний газ позивачу як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, оскільки це є обов'язком АТ НАК "Нафтогаз України", а не правом.

При цьому, з огляду на встановлений спеціальним законодавством у сфері газопостачання механізм постачання природного газу, можливість відбору КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з НАК "Нафтогаз України", обсягів природного газу, перебуває у безпосередній залежності від належного виконання НАК "Нафтогаз України" своїх зобов'язань з підтвердження обсягів природного газу, шляхом своєчасного підтвердження номінацій, тобто підтвердження (видача) НАК "Нафтогаз України" номінацій та включення КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” до Реєстру споживачів постачальника (у який позивача і було включено до березня 2020 року), є однією з гарантій безперебійного та безперешкодного постачання виробнику теплової енергії природного газу з метою виробництва теплової енергії в опалювальний сезон 2020 року.

Відповідно, не підтвердження номінацій або виключення КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" унеможливлює безперешкодне отримання позивачем необхідних обсягів природного газу, оскільки може мати наслідком обмеження або взагалі припинення надання АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" послуг з розподілу природного газу.

Як було встановлено вище, обсяги природного газу на березень 2020 року за укладеними між позивачем та другим відповідачем договорами є узгодженими та підтвердженими, тому виключення Комунального підприємства “Теплові мережі Роганської селищної ради” з Реєстру споживачів НАК "Нафтогаз України" на березень 2020 року є неправомірним та не звільняє НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ позивачу як виробнику теплової енергії.

За таких обставин, колегія суддів визнає безпідставними твердження апелянта про те, що у період з 01.03.2020 по 31.03.2020 позивач здійснив несанкціонований відбір природного газу - оскільки, як було встановлено вище, з огляду на особливий статус позивача як суб'єкта господарювання в сфері теплопостачання, зміна чи припинення споживання природного газу таким суб'єктом в опалювальний період є неможливою.

Колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що позивач, який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати газ в опалювальний період; припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу) на котельні позивача неминуче призводить до припинення подачі тепла, може призвести до руйнування внутрішньо будинкових мереж та мереж теплопостачання, спричинити надзвичайні ситуації техногенного характеру, завдати непоправної шкоди мешканцям територіальної громади Роганської селищної ради, тому відключення підприємства позивача від газу, припинення постачання газу в опалювальний період є неможливим.

Відповідне узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 04.09.2018 у справі №922/4187/17, від 15.03.2018 у справі №922/345/17, від 29.08.2018 у справі №904/8966/17, від 22.06.2018 у справі №904/5621/17, на які обґрунтовано посилається позивач і в яких суд касаційної інстанції дійшов висновків про те, що припинення газопостачання виробникам теплової енергії в опалювальний період є грубим порушенням вимог Законів України “Про теплопостачання”, “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, “Про охорону навколишнього природного середовища”, призводить до порушення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Також Верховним Судом зазначено про те, що постачання газу виробникам теплової енергії є обов'язком, а не правом АТ "Нафтогаз України".

У постанові від 12.11.2019 у cправі №909/953/18 Верховний Суд зазначив, що наявність заборгованості виробника теплової енергії, яка погашається згідно з визначеним законодавством порядком, не є перешкодою для виконання обов'язків, покладених на Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України".

Колегія суддів також вважає правомірним висновок місцевого господарського суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", оскільки порушень прав позивача з боку першого відповідача судом не встановлено, натомість, виникнення спору у справі пов'язано виключно із діями другого відповідача.

Заявник скарги із посиланням на правову позицію, викладену Верховним Судом у постановах від 14.06.2019 у справі №910/6642/18, від 04.04.2018 у справі №910/6914/17, від 18.04.2018 у справі №910/6916/17, стверджує про неналежність обраного позивачем способу захисту щодо зобов'язання НАК "Нафтогаз України" повернути позивача до Реєстру споживачів постачальника у березні 2020 року, мотивуючи вказане твердження тим, що КП “Теплові мережі Роганської селищної ради” подало позов у березні 2020 року, тобто в періоді, який на момент ухвалення судового рішення в даній справі минув, тобто фактично ним було заявлено вимогу про зобов'язання вчинити дію в минулому.

Надаючи оцінку вищенаведеним твердженням, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до обставин справи №910/6642/18, у якій об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду було прийнято постанову від 14.06.2019 (на яку посилається апелянт), позивач 13.05.2018 звернувся з вимогою про визнання його права на споживання природного газу в січні-березні 2018 року, тобто у періоді, який на час звернення до суду з позовом минув (аналогічні обставини мали місце і у справах №910/6914/17 та №910/6916/17: у квітні 2017 року було подано позови про визнання за позивами права на використання придбаного природного газу для виробництва теплової енергії за січень - лютий 2017 року).

За таких обставин, об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 14.06.2019 у справі №910/6642/18 зроблено висновок стосовно неналежності обраного позивачем способу захисту, оскільки позивач просив суд визнати існування у нього права на споживання газу у минулому (у періоді, який на час звернення до суду з позовом минув), а не заявляв вимогу про визнання порушеного, оспорюваного або невизнаного права, яке існує, може бути поновлене і, як наслідок, може бути реалізоване у випадку його визнання.

Тобто Верховним Судом визначено, що неналежним є спосіб захисту в разі, якщо спірний період (за який позивач просить визнати право на споживання природного газу) минув саме на момент подання позовної заяви - а не на час ухвалення рішення за результатами її розгляду (як стверджує АТ "НАК "Нафтогаз України").

Щодо даної справи №922/698/20, то, як було встановлено вище, КП "Теплові мережі Роганської селищної ради", отримавши від відповідачів повідомлення від 27.02.2020 про припинення (обмеження) газопостачання з 01.03.2020, звернулося з позовною заявою до суду 06.03.2020, тобто на початку спірного періоду, яким є у даній справі березень 2020 року.

Отже, до обставин даної справи не можуть бути застосовані вищевикладені висновки Верховного Суду, які стосуються позивачів, що зверталися до суду після закінчення відповідних періодів.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що в ході апеляційного провадження заявником скарги не спростовано правомірності висновків суду першої інстанції.

За результатами апеляційного перегляду рішення місцевого господарського суду колегією суддів також не було встановлено наявності неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права в розумінні ч.2 ст.277 ГПК України або порушення норм процесуального права, які згідно з ч.3 цієї ж норми є обов'язковою підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до ст.276 ГПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 13, 269, п.1 ч.1 ст.275, ст.276, ст.282 ГПК України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 07.07.2020 у справі №922/698/20 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачені ст. 286 - 289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 19.11.2020

Головуючий суддя О.В. Шевель

Суддя О.О. Крестьянінов

Суддя В.О. Фоміна