09.11.2020
Справа 407/595/14-а
Провадження 6-а/431/3/20
09 листопада 2020 року Старобільський районний суд Луганської області
у складі судді Олійник С.В.,
за участі секретаря Яковенко А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську Луганської області заяву адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, -
встановив:
28 жовтня 2020 року адвокат Ракицька І.М. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Старобільського районного суду Луганської області з заявою про заміну сторони виконавчого провадження - Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування вказаної заяви заявник посилається на те, що постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 03.04.2014 № 407/595/14-а зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області провести з 01.02.2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за інвалідністю виходячи з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 3000 крб. (0,03000 грн.), розрахованого з даних довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої ДВАТ "Шахта Партизанська" ДХК "Антрацит" від 05.03.2003 року, шляхом доведення заробітку за вересень 1987 року до повного місяця через коефіцієнт 25,4, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, з виплатою донарахованих сум.
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 05.09.2018 року заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження задоволено та замінено сторону у виконавчому провадженні з Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівського району на Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова.
Постанова до цього часу не виконана. З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеного на сайті Міністерства юстиції, їй та позивачу стало відомо, що Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова припинено.
У відповідності до постанови КМУ від 22.08.2018 року № 626 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова реорганізовано шляхом приєднання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
На підставі цього, заявник просив замінити сторону виконавчого провадження по справі Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова на Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Стягувач ОСОБА_1 та його представник Ракицька І.М. у судове засідання не з'явилися, у заяві просили розглянути справу за їх відсутності.
Представник Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши заяву, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 06.12.2017 року відновлено втрачене судове провадження в адміністративній справі №407/959/14-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про перерахунок пенсії та відшкодування недоплати по пенсії, в частині змісту постанови Антрацитівського міськрайонного суду від 03.04.2014р. та постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2014р. (а.с.47-55).
На підставі вищевказаних рішень Антрацитівським міськрайонним судом Луганської області 04.07.2014 було видано виконавчий лист № 407/959/14-а про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області провести з 01.02.2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за інвалідністю виходячи з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 3000 крб. (0,03000 грн.), розрахованого з даних довідки про заробіток ОСОБА_1 за час знаходження на ЧАЕС, виданої ДВАТ "Шахта Партизанська" ДХК "Антрацит" від 05.03.2003 року, шляхом доведення заробітку за вересень 1987 року до повного місяця через коефіцієнт 25,4, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, з виплатою донарахованих сум (а.с.133).
24.05.2018 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (а.с.126).
24.05.2018 державним виконавцем, відповідно до ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, направлено постанову про відкриття виконавчого провадження на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо стану виконання рішення суду (а.с. 127-128).
06.06.2018 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції надійшла відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, з якої встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі не перереєстровано на підконтрольну українській владі територію (а.с. 129).
Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Згідно п. 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до пункту 7 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (далі Положення - 28-2) передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Пунктом 3 Положення 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до ч.ч. 7, 8 п. 4 Положення 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:
- призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства;
- забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання судцям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Управління Фонду зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян (пункт 7 Положення 28-2).
Згідно ч.ч. 1, 2 п. 10 Положення 28-2 начальник управління Фонду:
- здійснює керівництво управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
- забезпечує виконання управлінням Фонду вимог Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, а також постанов правління та наказів Фонду і головного управління Фонду.
Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням (пункт 12 Положення 28-2).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок 22-1).
Пункт 1.5 Порядку 22-1 передбачає, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 4.12 пункту 4 визначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Системний аналіз вищенаведених нормативно-правових актів свідчить про те, що територіальні органи Пенсійного Фонду України виконують свої функції з перерахунку пенсії в залежності від місця проживання (реєстрації) пенсіонера і знаходження його пенсійної справи в цьому територіальному органі.
Відповідно до довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 134).
Згідно з копією довідки управління Пенсійного фонду України в Київському районі районі м. Харкова № 327 від 14.03.2017, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі районі м. Харкова і отримує пенсію (а.с. 135).
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеного на сайті Міністерства юстиції, їй та позивачу стало відомо, що Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова припинено.
У відповідності до постанови КМУ від 22.08.2018 року № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Відповідно до ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч.5 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Для правонаступників усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність заміни сторони у виконавчому провадженні з Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Керуючись ст.ст. 205, 229, 243, 248, 256, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
постановив:
Заяву адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону у виконавчому провадженні щодо виконання постанови Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 03.04.2014 року за справою № 407/595/14-а, а саме, боржника Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(майдан свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя С.В. Олійник