П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/8041/19
Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л.М. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса 15 травня 2020 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року, у справі № 420/8041/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області та ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по не проведенню перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців з 05 вересня 2013 року;
визнання протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 вересня 2013 року, 01 січня 2018 року, 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
зобов'язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 вересня 2013 року, 01 січня 2018 року, 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 05 вересня 2013 року, 01 січня 2018 року, 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог діючого законодавства з 05 вересня 2013 року, з 01 січня 2018 року, з 05 березня 2019 року в повному розмірі у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року частково задоволено позовні вимоги, а саме:
визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року, 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року та 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 січня 2018 року та 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог діючого законодавства з 01 січня 2018 року та з 05 березня 2019 року в повному розмірі в зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням пенсійним органом подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як пенсійний орган у межах спірних правовідносин не мав обов'язку здійснювати спірний перерахунок пенсії позивача, оскільки такий перерахунок має здійснюватись лише за наслідком отримання довідок про розмір грошового забезпечення від спеціально уповноважених органів.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове частковому скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, зокрема, що ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу строків служби.
При цьому, 12 січня 2018 року № 11 ІНФОРМАЦІЯ_3 направив на адресу Головного управління інформацію про зміну посадового окладу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 1998 року по 2017 рік.
В свою чергу, 19 листопада 2019 року представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом в якому просив повідомити, зокрема, чи звертався ГУ ПФУ в Одеській області до ІНФОРМАЦІЯ_1 зі списком про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Листом від 26 листопада 2019 року № 88517 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, зокрема, повідомив представника позивача про те, що на підставі списків ГУ ПФУ в Одеській області про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, така довідка була направлена до ГУ ПФУ в Одеській області Одеського обласного військового комісаріату.
При цьому, вважаючи, що Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не складено та не направлено належним чином складених довідок про грошове забезпечення позивача до пенсійного органу, а пенсійним органом не здійснено перерахунку пенсії позивач, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про часткове задоволення позовних вимог та визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо складання та не направлення належним чином складених довідок про грошове забезпечення позивача до пенсійного органу, а також зобов'язано пенсійний фонд здійснити перерахунок пенсії позивача, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що у випадку коли пенсіонер подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Між тим, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, згідно п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно п. 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим п. 5 Порядку № 45, у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додатком № 2 до Порядку № 45 затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Колегією суддів встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, у межах спірних правовідносин позивачем, зокрема, оскаржено бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01 січня 2018 року та станом на 05 березня 2019 року, для перерахунку пенсії позивача із зазначенням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
В свою чергу, задовольняючи позовні вимоги та визнаючи протиправною оскаржувану бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, судом першої інстанції, з метою захисту порушених прав позивача, зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2018 року та з 05 березня 2019 року у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців.
Між тим, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги пенсійного органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, у межах спірних правовідносин адміністративним судом не приймається рішення про здійснення, або відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача, а виключно здійснюється перевірка правомірності законності таких рішень, дій чи бездіяльності, станом на момент їх прийняття (вчинення), за наслідками чого суд може визнати протиправними такі рішення, дії чи бездіяльність та за необхідності зобов'язати вчинити відповідні дії.
При цьому, судом першої інстанції не визнано протиправними жодних дій, бездіяльності або рішень пенсійного органу.
В свою чергу, системний аналіз вищевикладених нормативно-правових актів дозволяє дійти висновку, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера від військового комісаріату.
Проте, оскаржуваним рішенням суду першої інстанції зобов'язано військовий комісаріат скласти та видати позивачу відповідну довідку, а пенсійний орган - перерахувати на її підставі пенсію позивача.
Тому, колегія суддів вважає передчасними спірні висновки суду першої інстанції, так як до моменту отримання належної довідки від військового комісаріату у пенсійного органу не виникло обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В даному випадку, доводами апеляційної скарги пенсійного органу не спростовується встановлена судом першої інстанції бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, а тому колегією суддів не надається правова оцінка останній.
Більш того, колегія суддів вважає, що зобов'язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України скласти довідку про грошове забезпечення позивача не порушує прав Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
При цьому, враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне частково скасувати оскаржуване рішення суду.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року, в частині висновку про задоволення позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, прийнявши у цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Провести у цій частині новий розподіл судових витрат, поклавши на ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову, в частині позовних вимог до скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
В іншій частині - залишити без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2020 року
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти.
Головуючий суддя Яковлєв О.В.
Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.