Постанова від 17.11.2020 по справі 480/7836/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2020 р.Справа № 480/7836/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: П'янової Я.В. , Перцової Т.С. ,

за участю: секретаря судового засідання - Губарєвої В.А.

представника позивача - Коваленка О.І.

представника відповідача - Власенко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.11.2020 року (суддя Глазько С.М.; м. Суми) по справі № 480/7836/20

за позовом кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1

до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11 листопада 2020 року позивач, кандидат в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області (далі по тексту - відповідач, Буринська міська ТВК), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо встановлення результатів виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на перших місцевих виборах 25.10.2020;

- визнати протиправним та скасувати протокол Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 06.11.2020 про результати виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на перших місцевих виборах 25.10.2020;

- зобов'язати Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 590060, № 590063 та № 590075 з виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно встановив результати виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на перших місцевих виборах 25.10.2020, оскільки Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області не виконала рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі 480/7489/20, яке набрало законної сили 06.11.2020, а саме: не прийняла жодного рішення за результатом розгляду заяви позивача від 30.10.2020. Також зазначає, що відповідачем були враховані дані з протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 590060, № 590063 та № 590075, які відрізняються від даних, зазначених у протоколах, які надані офіційними спостерігачами.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року у задоволенні позовних вимог кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Стягнуто з кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (отримувач: Сумська міська ОТГ 22030101, код отримувача: 37970593, банк отримувача Казначейство України, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA878999980313151206084018540, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.11.2020 та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначає, що результати виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, встановлені Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області, не відображають реального волевиявлення виборців Буринської міської об'єднаної територіальної громади Конотопського району Сумської області, оскільки відповідач не виконав рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 р. у справі 480/7489/20, яке набрало законної сили 06.11.2020 р., та не прийняв жодного рішення за результатом розгляду заяви позивача від 30.10.2020 р., в якій останній акцентував увагу на тому, що протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № № 590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072,590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093, відомості з яких Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області врахувала згідно пункту 5 статті 254 Виборчого кодексу України, містять неточності, які неможливо усунути без проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. Позивач вважає, що оскільки виборчий процес складається з певних етапів, порушення/чи недотримання вимог щодо одного з етапів є наслідком порушення наступного етапу. Тому, на думку позивача, позиція суду першої інстанції, що порушення ТВК вимог ст. 254 ВКУ, не є наслідком порушення наступного етапу діяльності ТВК, щодо встановлення результатів виборів та прийняття відповідного рішення (ст.256 ВКУ), є помилковою.

Відповідач відзив, у строк, встановлений судом, на апеляційну скаргу позивача до суду не надав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як кандидат в депутати до Буринської міської ради від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга Народу".

30.10.2020 о 17 год. 27 хв. позивачем було подано до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області заяву про порушення виборчого законодавства під час проведення перших місцевих виборів 25.10.2020, у якій просив: визнати протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях: № № 590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072, 590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093 на перших місцевих виборах 25.10.2020 такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), та прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях: № 590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072, 590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093.

02.11.2020 позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо нерозгляду заяви позивача від 30.10.2020 та зобов'язання розглянути заяву.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі №480/7489/20, яке набрало законної сили 06.11.2020, позовні вимоги задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо нерозгляду заяви кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, висунутого Сумською обласною організацією політичної партії "СЛУГА НАРОДУ", ОСОБА_1 , зареєстровану 30.10.2020 о 17 год. 27 хв.;

- зобов'язано Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області розглянути заяву кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, висунутого Сумською обласною організацією політичної партії "СЛУГА НАРОДУ", ОСОБА_1 , зареєстровану 30.10.2020 о 17 год. 27 хв.

У зв'язку з невиконанням відповідачем вказаного рішення суду, позивач 09.11.2020 подав до Центральної виборчої комісії скаргу на бездіяльність Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області.

Відповідно до постанови ЦВК від 09 листопада 2020 року № 463 "Про скаргу кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області ОСОБА_1 , зареєстровану в Центральній виборчій комісії 09 листопада 2020 року за № 21-36/1-22819", Центральна виборча комісія постановила:

1. Скаргу кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області ОСОБА_1 , зареєстровану в Центральній виборчій комісії 09 листопада 2020 року за № 21-36/1-22819, залишити без розгляду по суті.

2. Встановити факт одноразового грубого порушення Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області Конституції України, Виборчого кодексу України.

3. Достроково припинити повноваження всього складу Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України.

4. Встановити, що місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, можуть не пізніше 15 години 10 листопада 2020 року подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної виборчої комісії.

5. Зобов'язати Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області після сформування її нового складу виконати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у справі № 480/7489/20 щодо розгляду заяви кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області ОСОБА_1 , зареєстрованої 30 жовтня 2020 року (т. 1 а.с. 66).

Разом з тим, 06.11.2020 Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області, було встановлено результати виборів депутатів Буринської міської ради, про що складено відповідний протокол про результати виборів депутатів Буринської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі (т. 1 а.с. 43-64).

Вважаючи, що відповідачем результати виборів встановлені з порушенням вимог чинного виборчого законодавства, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що наявність нерозглянутої Буринською ТВК скарги позивача від 30.10.2020, не може вплинути на дії відповідача щодо встановлення результатів виборів та бути підставою для скасування оскарженого протоколу від 06.11.2020 про результати виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на перших місцевих виборах 25.10.2020 та зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 590060, № 590063 та № 590075.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виборчий кодекс України (надалі - ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (частина перша статті 2 ВК України).

Частиною 1 статті 20 ВК України визначено поняття виборчого процесу - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Відповідно до частини 1 стаття 22 ВК суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно ч.4 цієї ж статті дільничні виборчі комісії одночасно є суб'єктами усіх виборчих процесів, в організації і проведенні яких вони беруть участь.

Частиною 1 статті 25 ВК встановлено, що систему територіальної організації загальнодержавних виборів складають: 1) єдиний загальнодержавний виборчий округ; 2) територіальні виборчі округи; 3) виборчі дільниці.

Відповідно до частини 2 статті 32 ВК до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.

Частиною 4 статті 33 ВК встановлено, що територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів.

Статтею 206 ВК визначені повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів.

Зокрема, частиною 1 цієї статті встановлено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Стаття 250 ВК визначає порядок підрахунку голосів на виборчій дільниці.

Частиною 1 цієї статті передбачено, що підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Згідно абзацу 2 ч.2 ст. 250 ВК підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Стаття 254 ВК визначає порядок прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією.

Відповідно до частини 1 та 2 цієї статті з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Згідно вимог ч.5 ст. 254 ВК України за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:

1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;

2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Статтею 256 ВК визначено порядок встановлення результатів виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше).

Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна у місті, міська, сільська, селищна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в межах територіальних виборчих округів з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на дванадцятий день після дня голосування встановлює результати виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Територіальна виборча комісія зобов'язана встановити результати виборів депутатів незалежно від кількості виборчих дільниць/виборчих округів, на яких/в межах яких голосування не було організовано і проведено відповідно до вимог цього Кодексу.

Територіальна виборча комісія може продовжити не більш як на один день зазначений строк у разі необхідності надання територіальній виборчій комісії часу для подання протоколу з позначкою "Уточнений".

У разі нескладання або неналежного складання територіальною виборчою комісією протоколу про встановлення підсумків голосування (у тому числі з позначкою "Уточнений") у строки, визначені цим Кодексом, або його ненадходження до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчої комісії, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна в місті, сільська, селищна (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборча комісія здійснює повноваження територіальної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у межах відповідного територіального виборчого округу (частини територіального виборчого округу). У такому разі виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна в місті, сільська, селищна (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборча комісія витребовує та забезпечує транспортування від територіальної виборчої комісії виборчих документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, а також може витребувати інші документи.

Згідно з ч. 2 цієї статті, відомості про результати голосування цифрами заносяться до протоколу територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів. Відомості, зазначені у пунктах 2 - 8 частини першої цієї статті, заносяться по кожному територіальному виборчому округу і сумарно по єдиному багатомандатному виборчому округу, а відомості, зазначені у пунктах 9 - 11 частини першої цієї статті, - по кожному територіальному виборчому округу. При цьому відомості, зазначені у пункті 14 частини першої цієї статті, визначаються з точністю до сотих часток відсотка. Протокол про результати виборів депутатів складається у двох примірниках, підписується головою, заступниками голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні відповідної виборчої комісії, та засвідчується печаткою цієї виборчої комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами відповідної виборчої комісії. У разі незгоди із встановленими результатами виборів, зафіксованими у протоколі територіальної виборчої комісії, член цієї виборчої комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про результати виборів депутатів. У разі відсутності у протоколі підпису члена територіальної виборчої комісії напроти його прізвища зазначається причина відсутності члена цієї виборчої комісії на її засіданні. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати, представники партій у територіальній виборчій комісії, присутні під час встановлення результатів виборів депутатів.

Відомості про результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) невідкладно передаються до Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.

Постановою Центральної виборчої комісії від 04.10.2020 № 342 затверджений Порядок виготовлення, передачі та вимоги до протоколів територіальних і дільничних виборчих комісій, затвердженим (надалі - Порядок № 342).

Цей Порядок відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 251, частини сьомої статті 255, частини третьої статті 268 Виборчого кодексу України регулює питання виготовлення та вимоги до протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів, протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу (його частини), протоколів територіальних виборчих комісій про результати виборів (голосування) з відповідних місцевих виборів та їх передачі відповідним виборчим комісіям.

Колегія суддів зазначає, що предметом перевірки судом у цій справі є законність та обґрунтованість дій та рішення Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про встановлення результатів виборів депутатів Буринської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, оформленого протоколом від 06 листопада 2020 року.

Як зазначено представником відповідача в суді апеляційної інстанції, зазначений протокол Буринської міської ТВК від 06.11.2020 про встановлення результатів виборів депутатів складений, в тому числі, із врахуванням даних протоколів дільничних виборчих комісій №№ 590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072, 590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області (т. 2 а.с.1-110).

Також судом встановлено, що 30.10.2020 о 17 год. 27 хв. позивачем було подано до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області заяву про порушення виборчого законодавства під час проведення перших місцевих виборів 25.10.2020, у якій просив: визнати протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях: №№ 590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072, 590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093 на перших місцевих виборах 25.10.2020 такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), та прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на відповідних виборчих дільницях. При цьому, в заяві (скарзі) позивач було зазначено на порушення вимог виборчого законодавства під час підрахунку голосів та складання відповідних протоколів дільничними виборчими комісіями.

В зв'язку з не розглядом заяви (скарги) позивача в термін встановлений ВК України, 02.11.2020 позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо нерозгляду заяви позивача від 30.10.2020 та зобов'язання розглянути заяву.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі №480/7489/20, яке набрало законної сили 06.11.2020, позовні вимоги задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо нерозгляду заяви кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, висунутого Сумською обласною організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», ОСОБА_1 , зареєстровану 30.10.2020 о 17 год. 27 хв.;

- зобов'язано Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області розглянути заяву кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, висунутого Сумською обласною організацією політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», ОСОБА_1 , зареєстровану 30.10.2020 о 17 год. 27 хв.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, вказане судове рішення по справі № 480/7489/20 Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області не виконано до цього часу, про що було зазначено представником відповідача в суді апеляційної інстанції.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Частиною 10 ст. 273 КАС України встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, суд невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію або комісію з референдуму та комісію вищого рівня про відкриття провадження у справі та про ухвалене судом рішення.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України та ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до положень ч.3 ст. 32 ВК України виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Аналіз положень ст. ст. 206, 256 ВК дає підстави вважати, що Буринська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області повинна встановлювати підсумки та результати відповідних виборів, розглядати звернення, заяви і скарги стосовно проведення відповідних місцевих виборів, прийняття стосовно них рішень, здійснювати в межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори та здійснювати інші повноваження для забезпечення дійсних (неспотворених) результатів виборів.

При цьому, у випадку встановлення судовим рішенням порушень щодо нерозгляду заяви (скарги) кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, яка стосується допущенних порушень ВК України та правильного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№590060, 590061, 590062, 590063, 590064, 590067, 590068, 590069, 590070, 590072, 590073, 590074, 590075, 590076, 590077, 590078, 590079, 590080, 590081, 590082, 590083, 590085, 590086, 590087, 590091, 590092, 590093 з виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, Буринська міська ТВК повинна вжити всіх заходів контролю щодо усунення порушень виборчого законодавства в зазначеному судовому рішенні та прийняти рішення про визначення результатів виборів депутатів Буринської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі лише після усунення всіх порушень та розгляду всіх заяв (скарг), оскільки інше суперечитиме запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права та вимогам ВК України.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, Буринська міська ТВК 06.11.2020 року склала протокол про результати виборів депутатів Буринської міської ради без вирішення скарги позивача від 30.10.2020 року та виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі №480/7489/20, тобто відповідачем не були виконані всі дії зі встановлення достовірних підсумків голосування виборів депутатів Буринської міської ради, тобто прийнятий передчасно, а тому протокол від 06.11.2020 року про результати виборів депутатів Буринської міської ради підлягає скасуванню.

Аналогічний правовий висновок зроблено у Постановах Великої Палати Верховного суду від 29.08.2019 року по справах №9901/467/19 та №9901/468/19.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №590060, №590063 та №590075 з виборів депутатів Буринської міської ради Конотопського району Сумської області, колегія суддів зазначає наступне.

Порядок прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією встановлений ст. 254 ВК України.

З моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:

1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;

2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті (якщо зміст таких виправлень, помилок та неточностей неможливо з'ясувати та усунути без складання протоколу з позначкою "Уточнений" дільничною виборчою комісією), про що зазначається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до територіальної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині десятій статті 251 цього Кодексу, зберігаються в територіальній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують складання протоколу з позначкою "Уточнений", територіальна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, із зазначенням виявлених виправлень, помилок та неточностей. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.

Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до відповідного протоколу без перерахунку виборчих бюлетенів. Протокол з позначкою "Уточнений" складається відповідно до цього Кодексу у порядку, в якому було складено протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, який потребує уточнення, транспортується до територіальної виборчої комісії в порядку, встановленому статтею 253 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколу дільничної виборчої комісії з позначкою "Уточнений" і занесені до цього протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Відповідно до положень ч.ч. 9, 10 ст. 254 ВК України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, відповідачем заява (скарга) позивача від 30.10.2020 до Буринської міської ТВК в якій, в тому числі, зазначено про порушення виборчого законодавства під час проведення перших місцевих виборів 25.10.2020 та проведення підрахунку голосів на виборчих дільницях: № 590060, 590063, 590075, по суті не розглянута та рішення за результатами її розгляду відповідачем не прийнято, у зв'язку з чим колегія суддів вважає вказану позовну вимогу заявленою передчасно і такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на встановлені у справі обставини та враховуючи, що судом апеляційної інстанції встановлено протиправність прийнятого відповідачем рішення про визначення результатів виборів, з наведених вище підстав, колегія суддів дійшла висновку, що належним способом захисту прав та інтересів позивача, враховуючи положення ч. 2 ст. 9 КАС України, буде зобов'язання відповідача продовжити дії щодо встановлення результатів виборів депутатів Буринської міської ради з урахуванням виконання рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі № 480/7489/20.

У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. 139, ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 268-273, 276, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.11.2020 року по справі № 480/7836/20 скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов кандидата в депутати Буринської міської ради Конотопського району Сумської області від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Скасувати протокол Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 06.11.2020 року про результати виборів депутатів Буринської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

Зобов'язати Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області продовжити дії щодо встановлення результатів виборів депутатів Буринської міської ради з урахуванням виконання рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі №480/7489/20.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій

Судді(підпис) (підпис) Я.В. П'янова Т.С. Перцова