Рішення від 18.11.2020 по справі 640/22508/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року м. Київ № 640/22508/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпраці у Київській області

до Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури

про застосування заходів реагування

УСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Київській області (далі по тексту - позивач, Держпраці) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (далі по тексту - відповідач, НАОМА), в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, за адресою: вул. Лук'янівська, буд. 69/71, місто Київ, 02081, а саме: під час експлуатації газових котлів інв. № 1, 2, 3, 4; під час експлуатації ТП №3957.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході проведення перевірки Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури були встановлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих з устаткованням підвищеної небезпеки.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та запропоновано відповідачу у 15 денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.

У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, зазначивши, що порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці на підприємстві Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, були усунуті, надав на підтвердження належним чином завірені копії документів.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі звернення ОСОБА_1 від 03 лютого 2020 року та листа Державної служби України з питань праці від 01 квітня 2020 року № 2368/2.1/4.4-20, погодження Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 20 березня 2020 року № 3512-06/19724-03 провести позапланову перевірку Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, керуючись статті 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Головне управління Держпраці у Київській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84, враховуючи лист-роз'яснення Держпраці від 22 травня 2017 року № 5795/3/7.1 -ДП-17, та окреме доручення Голови Держпраці від 25 травня 2020 року № Д-180/1/3.3-20, був виданий наказ від 25.05.2020 № 1388 та направлення від 25 травня 2020 року № 5.2/211 на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно- правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з адресою: вул. Лук'янівська, буд. 69/71, місто Київ, 02081.

За результатом проведеної перевірки було складено Акт перевірки суб'єкта господарювання від 02 червня 2020 року №5.2/2387/186А та виданий припис від 02 червня 2020 року № 5.2/2387/186П.

З метою проведення перевірки виконання вимог раніше виданого припису відповідачу, керуючись статті 39 Закону України «Про охорону праці», статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», був виданий наказ від 07 серпня 2020 року та направлення від 07 серпня 2020 року на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за адресою: вул. Лук'янівська, буд. 69/71, м. Київ, 02081.

За результатом проведеної перевірки було встановлено що відповідачем не виконано вимоги раніше виданого припису, а саме:

1) роботодавець, ректор «НАОМА» здійснює експлуатацію газових котлів інв. 1,2,3,4 встановлених за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська, 69/71, без подання декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці згідно п. 8 додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, зі змінами від 03.03.2020р;

2) роботодавець ректор «НАОМА» здійснює експлуатацію трансформаторної підстанції № 3957 встановленої за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська 69/71, без подання декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці згідно п. 7 Додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, зі змінами від 03.03.2020р;

3) не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, роботодавець ректор «НАОМА» не забезпечив належне утримання устаткування, а саме: не забезпечив проведення технічного огляду трансформаторної підстанції, № 3957, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська 69/71, що є порушенням п. 1.3.1 гл. 1.3 НПАОП 0.00-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

4) не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, роботодавець ректор «НАОМА» не забезпечив належне утримання устаткування, а саме: не забезпечив проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановки, згідно правилами і нормами (ПТЕ) трансформаторної підстанції № 3957, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська 69/71, що є порушенням п. 1.3.1 гл. 1.3 НПАОП 0.00-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

5) головний інженер ОСОБА_2 та провідний енергетик ОСОБА_3 пройшли спеціальне навчання в учбовому-курсовому комбінату комунальне підприємство «КИЇВЖИТЛОСПЕЦЕКСПЛУАТАЦІЯ», перевірку знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснилося без комісії відповідного територіального органу Держпраці за участю відповідних профспілок, що є порушенням п. 4.4. гл. 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

6) керівником не організований контрольний огляд газового господарства підприємства, порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки системи газопостачання».

7) керівником підприємства не визначений порядок приймання зберігання і видачі технічної документації газового господарства. Порушено стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.29 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

Дані правопорушення зафіксовані в розділі V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 02 червня 2020 року № 5.2/2387/186А.

Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначені Закон України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII (далі по тексту - Закон №2694).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За приписами пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 11.02.2015 №100 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Київській області, затвердженого наказом Державної служби з питань праці від 04.02.2016 №8, Головне управління Держпраці у Київській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до підпункту 15 пункту 4 вказаного Положення Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (у тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

При цьому, суд звертає увагу на те, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту- Закон №877).

Частиною першою статті 1 Закону №877 встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено частиною першою статті 3 Закону №877.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону №877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З матеріалів справи вбачається, що виявлені за результатами проведеної перевірки порушення були усунуті відповідачем , а саме:

На усунення порушення 1, відповідно до вимог діючого законодавства, 05 жовтня 2020 року до Головного управління Держпраці у Київській області була подана Декларація відповідності матеріально-технічної бази (газових котлів інв. 1,2,3,4 встановлених за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська, 69/71), вимогам законодавства з охорони праці згідно п. 8 додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, зі змінами від 03.03.2020р. (копія декларації міститься в матеріалах справи);

На усунення порушення №2, відповідно до вимог діючого законодавства, 05 жовтня 2020 року до Головного управління Держпраці у Київській області була подана Декларація відповідності матеріально-технічної бази (трансформаторної підстанції № 3957 встановленої за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська 69/71) вимогам законодавства з охорони праці згідно п. 7 Додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, зі змінами від 03.03.2020р. (копія декларації міститься в матеріалах справи).

На усунення порушень №3-4, з метою забезпечення функціонування системи управління охороною праці, адміністрацією НАОМА відповідно до вимог діючого законодавства було забезпечено проведення технічного огляду трансформаторної підстанції, № 3957 та проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановки, згідно правилами і нормами (ПТЕ) трансформаторної підстанції № 3957, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Лук'янівська 69/71. Про що було складено Технічний звіт. Тим самим було усунуто порушення п. 1.3.1 гл. 1.3 НПАОП 0.00-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (копія звіту міститься в матеріалах справи).

На усунення порушення №5, відповідно до вимог діючого законодавства Головний інженер ОСОБА_2 та провідний енергетик ОСОБА_3 пройшли спеціальне навчання в учбовому-курсовому комбінаті та перевірку знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання з комісією відповідного територіального органу Держпраці за участю відповідних профспілок. Про що було складено відповідні витяги з Протоколів. Тим самим було усунуто порушення п. 4.4. гл. 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

На усунення порушення №6 адміністрацією НАОМА 01 жовтня 2020 року було заключено Договір № 32 на виконання робіт, послуг з Приватним підприємством «ГАЗ-СЕГМЕНТ» по щомісячному технічному обслуговуванню газового обладнання котелень НАОМА на 2020-2021 p.p. Тим самим було організовано постійний контрольний огляд газового господарства підприємства. Чим було усунуто порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки системи газопостачання». (копія Договору міститься в матеріалах справи).

На усунення порушення №7 адміністрацією НАОМА 01 жовтня 2020 року було видано Наказ № 67-гс, яким був визначений порядок приймання зберігання і видачі технічної документації газового господарства НАОМА. Тим самим було усунуто порушення статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.29 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання». (копія наказу міститься в матеріалах справи).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

З урахуванням викладеного, та з огляду на надані відповідачем вищевказані докази, суд дійшов до висновку, що виявлені під час планової перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, що викладені позивачем у акті перевірки від 02 червня 2020 року №5.2/2387/186А, щодо яких заявлені позовні вимоги, усунуті відповідачем.

Отже, у суду немає правових підстав для застосовування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинки робіт, за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: під час експлуатації газових котлів інв. № 1, 2, 3, 4; під час експлуатації ТП №3957, так як вказані порушення вже усунуті відповідачем, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Київській області - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова