Рішення від 17.11.2020 по справі 914/1209/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2020 справа № 914/1209/20

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Горецької З.В. за участю секретаря судового засідання Марінченко Р.І., розглянув у судовому засіданні справу

за позовом: Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Фізичної особи підприємця Явної Наталії Йосифівни, с. Лисиничі, Пустомитівський район, Львівська область

про: відшкодування збитків у розмірі 28970,46 грн внаслідок демонтажу тимчасової споруди.

за участю представників:

від позивача: Башта Г.І.;

від відповідача : не з'явився.

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.46 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст.222 ГПК України здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу "Акорд".

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи підприємця Явної Наталії Йосифівни про відшкодування збитків у розмірі 28970,46 грн внаслідок демонтажу тимчасової споруди.

Ухвалою суду від 25.05.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.06.2020 року.

Ухвалою від 08.09.2020 року в задоволенні клопотання ФОП Явна Наталія Йосифівна (№1995/20 від 25.08.2020 року) про зупинення провадження по справі відмовлено.

Подальший рух справи відображено в ухвалах суду.

Відповідачем подано відзив на позовну №19675/20 від 15.06.2020 року.

Позивач подав відповідь на відзив №20230/20 від 22.06.2020 року.

Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, тому в судовому засіданні 17.11.2020 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Аргументи позивача

Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 року за № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові»: Тимчасова споруда, яку встановила Відповідач, не увійшла в комплексну схему розміщення тимчасових споруд, договір укладений між Львівською міською радою та Відповідачем, закінчив свою дію 30.12.2008 року, паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 14.09.2015 року був дійсний до 30.12.2016 року. Відповідно до п.7.1. Положення споруда по вул. Тракт Глинянський, 147 - А підпадає демонтажу.

На вимогу районної адміністрації №33-вих-7855 від 04.02.2020 року Відповідач добровільно не демонтував в установлений термін тимчасову споруду на вул. Тракт Глинянський, 147 - А.

Виконавчим комітетом Львівської міської ради прийняте рішення №148 від 21.02.2020 року про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди. Демонтаж доручено провести Личаківській районній адміністрації.

Вказане рішення виконавчого комітету прийняте в межах та у відповідності до змін, внесених ухвалою Львівської міської ради №6107 від 26.12.2019 року «Про здійснення підприємницької діяльності у м. Львові», до «Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 року №4526.

Личаківською районною адміністрацією був укладений договір №4/33-55 від 02.03.2020 року з Львівським комунальним підприємством «Господар» про закупівлю послуг з демонтажу з транспортуванням тимчасової споруди до місця зберігання та відновлення благоустрою території.

07.03.2020 року проведено демонтаж тимчасової споруди. Згідно з актом приймання наданих послуг та довідкою про вартість виконаних робіт, складеною за формою КБ-3, вартість послуг склала 28 970,46 грн. Личаківською районною адміністрацією згідно з платіжним дорученням №106 від 16.03.2020 року кошти були перераховані ЛКП «Господар».

Відповідачу рекомендованою кореспонденцією надіслана претензія №33-вих-28454 із пропозицією відшкодувати збитки в сумі 28 970,46 грн. Претензія залишена без задоволення.

Аргументи відповідача

Відповідач стверджує, що демонтаж проведено незаконно, оскільки станом на 07.03.2020 року рішення Окружного адміністративного суду від 11.02.2020 року по справі №1.380.2019.000120 не набрало законної сили.

Відповідно до ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення про демонтаж або знесення самочинно збудованого обєкта може бути прийняте виключно в судовому порядку.

Зважаючи на це, позовні вимоги щодо відшкодування збитків у розмірі 28 970,46 грн. внаслідок демонтажу тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянський, 147-А також є незаконними, а тому задоволенню не підлягають.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 року за № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові»: Тимчасова споруда, яку встановила Відповідач, не увійшла в комплексну схему розміщення тимчасових споруд, договір укладений між Львівською міською радою та Відповідачем, закінчив свою дію 30.12.2008 року, паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 14.09.2015 року був дійсний до 30.12.2016 року. Відповідно до п.7.1. Положення споруда по вул. Тракт Глинянський, 147 - А підпадає демонтажу.

Личаківською районною адміністрацію надіслано вимогу про демонтаж №33-вих-7855 від 04.02.2020 року.

Виконавчим комітетом Львівської міської ради прийняте рішення №148 від 21.02.2020 року про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди.

Личаківською районною адміністрацією укладений договір №4/33-55 від 02.03.2020 року з Львівським комунальним підприємством «Господар» про закупівлю послуг з демонтажу з транспортуванням тимчасової споруди до місця зберігання та відновлення благоустрою території.

07.03.2020 року проведено демонтаж тимчасової споруди. Згідно з актом приймання наданих послуг та довідкою про вартість виконаних робіт, складеною за формою КБ-3, вартість послуг склала 28 970,46 грн. Личаківською районною адміністрацією згідно з платіжним дорученням №106 від 16.03.2020 року кошти були перераховані ЛКП «Господар».

Відповідачу рекомендованою кореспонденцією надіслана претензія №33-вих-28454 із пропозицією відшкодувати збитки в сумі 28 970,46 грн. Претензія залишена без задоволення.

ОЦІНКА СУДУ

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Як передбачено ч. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди; встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки; відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Аналогічні приписи закріплені і в Положенні про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженому ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженим ухвалою Львівської міської ради № 4526 від 23.04.2015.

Згідно з визначенням п. 1.3 цього Порядку самовільно встановлена тимчасова споруда - це тимчасова споруда, яка встановлена за відсутності одного із документів, передбачених цим Положенням: ухвали міської ради, договору оренди земельної ділянки чи договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, паспорта прив'язки ТС.

Пунктом 2.1 цього ж Порядку визначено, що розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорта прив'язки, плану земельної ділянки та договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки.

Згідно з п. 7.1.2 Положення, демонтажу підлягають самовільно встановлені тимчасові споруди.

За змістом п.п. 7.3.-7.5. Положення при виявлені самовільно встановленої тимчасової споруди складається акт довільної форми та районна адміністрація, на території якої розташована тимчасова споруда приймає рішення про її демонтаж у 10-денний термін. Акт обстеження підписують представники районної адміністрації, комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» та власник тимчасової споруди. У разі, якщо власник відмовляється від підписання або від участі в обстеженні копія акта скеровується йому рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідачем не надано належних та достатніх доказів, які б спростовували обставини закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки та строку дій Паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Ухвалою Львівської міської ради № 6107 від 26.12.2019 року «Про здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова» затверджено перелік тимчасових споруд, що входять до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, згідно з додатком до якої ФОП Явна Н.Й. не включено до Комплексної схеми.

Личаківська районна адміністрація була замовником робіт з демонтажу тимчасової споруди не на підставі рішення суду, а на виконання п.3.1. рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №148 від 21.02.2020 року «Про демонтаж тимчасової споруди на території м. Львова, прийнятого в межах наділених повноважень та в порядку, передбаченому ухвалою Львівської міської ради №6107 від 26.12.2019 року «Про здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова», якою були внесені зміни до Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 року № 4526. Вказаним положенням передбачено, що демонтаж самовільно встановлених споруд для здійснення підприємницької діяльності, які добровільно ухиляється здійснити їх власник, здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету. Оскільки тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності не була збудованою в порядку, передбаченому ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» із реєстрацією повідомлень про початок підготовчих робіт, а потім будівельних робіт, а є розміщеною (встановленою) в порядку, передбаченому наказом №244 від 21.10.2011 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» на підставі дозволу на порушення благоустрою, то і її демонтаж не здійснюється в порядку ст.38 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності». Личаківська районна адміністрація виконувала вимоги рішення виконавчого комітету №148 від 21.02.2020 року.

На підставі вимог районної адміністрації №33-вих-7855 від 04.02.2020 року Відповідач тимчасову споруду не демонтував. На виконання Договору №4/33-55 від 02.03.2020 року ЛКП «Господар» проведено демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності по вул. Тракт Глинянський, 147-А (Акт проведення демонтажу від 03.03.2020 року).

Згідно з актом приймання наданих послуг з демонтажу та довідкою про вартість виконаних робіт, складеною за формою КБ-3, вартість послуг склала 28 970,46 грн. Згадана сума сплачена відповідно до платіжного доручення №106 від 16.03.2020 року.

Враховуючи той факт що демонтаж тимчасової споруди по вул. Тракт Глинянський, 147 - А проведено без порушень та з дотриманням встановленої процедури сума сплачена Личаківською районною адміністрацією ЛКП «Господар» підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 42, 123, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з ФОП Явни Наталії Йосифівни ( АДРЕСА_1 , код ІНПП: НОМЕР_1 ) на користь Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (місто Львів, 79017, вул. К. Левицького, 67, код ЄДРПОУ 04056109, р/р НОМЕР_2 , МФО 820172) 28 970,46 грн. збитків та 2102,00 судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в порядку та строки, визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Суддя З.В. Горецька