Рішення від 17.11.2020 по справі 914/1310/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2020 справа № 914/1310/20

Господарський суд Львівської області у складі судді З.В. Горецької, при секретарі Марінченко Р.І. розглянув справу

за позовом: Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради

до відповідача: Західне міжобласне територіальне відділення антимонопольного комітету України

про: визнання незаконним рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/29-р/к у справі №63/3-02-9-2020

за участю предстанвиків сторін:

від позивача Андрушків Стефан Євгенович;

від відповідача Оленюк Сергій Леонідович.

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.46 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст.222 ГПК України здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу "Акорд".

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

01.06.2020 року до Господарського суду Львівської області надійшов позов Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради.

Ухвалою від 03.06.2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження. Ухвалою від 18.08.2020 року продовжено строк підготовчого провадження та призначено на 08.09.2020 року. Ухвалою від 22.09.2020 року у задоволенні заяви Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» про зупинення виконання оскаржуваного рішення на час розгляду справи №914/1310/20 - відмовлено, закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 20.10.2020 року. Рух справи відображено у відповідних ухвалах.

В ході розгляду справи Львівське обласне територіальне відділення антимонопольного комітету України змінило назву на Західне міжобласне територіальне відділення антимонопольного комітету України.

Судом, згідно вимог ГПК України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів.

Враховуючи те, що норми ст. 81 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції.

Отже, судом було забезпечено принцип змагальності сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав, а тому суд вважає за можливе ухвалити рішення в цій справі.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 17.11.2020 року, відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Аргументи позивача

Західним міжобласним територіальним відділення антимонопольного комітету України за результатами проведеної перевірки листом №63/-02/809 від 20.02.2020 року повідомлено позивача про початок розгляду справи №63/302-0-2020 про порушення позивачем законодавства про захист економічної конкуренції.

20.04.2020 року відповідач за участю представників позивача, провів слухання у справі

№ 63/3-02-9-2020 та виніс рішення, яким визнав дії підприємства по наданню послуг з виготовлення технічних умов на встановлення засобів обліку води та справляння плати за вказані послуги безпідставними та неправомірними і такими, що порушують вимоги п. 12 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закон України «Про захист економічної конкуренції» та наклав на позивача штраф у розмірі 68 000,00 грн.

Враховуючи законодавчі повноваження, якими наділений виконавчий комітет, як орган

місцевого самоврядування, який має право приймати рішення, позивач взявши в лютому місяці 2016 року до уваги збитковість підприємства та подання Голови Львівського обласного територіального відділення АМКУ № 66/2 від 14.05.2009 року «Про попередній висновок у справі № 4-02-21/2009», про що зазначено вище, звернулось з листом до Кам'янка-Бузької міської ради про затвердження вартості послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води. Виконавчий комітет міської ради на підставі норм, які визначені Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування» своїм рішенням № 34 від 17.03.2016 року вартість вищезазначених послуг затвердив (узаконив).

Позивач повідомив, що самовільно плати за виконані роботи не встановлював, а виконував рішення виконкому міської ради №34 від 17.03.2016 року. Невірним є твердження, що звернення №34 від 04.02.2016 року, про затвердження вартості робіт на встановлення обліку води є фактом самовільного встановлення позивачем цієї плати.

В оскаржуваному рішенні відповідач покликається на наступні законодавчі акти, а саме Правила: №190 (Правила користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України 2008 року), Правили 630 (Надання послуг централізованого постачання холодної води та водовідведення), Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», якими як зазначено у рішенні не передбачено видачу технічних умов на встановлення приладу обліку води та справляння за це плати.

Таким чином, чинне законодавство України не містить прямої заборони з виготовлення технічних умов на вставлення засобів одліку води та отримання плати за виконану роботу, тому дії підприємства в даному випадку неможна вважати протиправними.

Позивачем подано відповідь на відзив №25308/20 від 27.08.2020 року. Відповідачем жодних доказів на підтвердження того, що рішення виконкому №34 від 16.03.2016 року є незаконним не представлено, а тому отримання позивачем грошових коштів за видачу технічних умов є підставним та законним.

Відповідач, своїм рішенням № 63/30-р/к визнав Кам'янка - Бузьку міську раду, в особі її виконавчого комітету такою, що прийнявши 17.03.2016 року рішення № 34, та погодивши вартість послуг, що надаються позивачем за видачу технічних умов на встановлення приладів обліку води такою, яка вчинила правопорушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» підтвердив, що підприємство правомірно отримувало від споживачів кошти за виконану роботу по виготовленню та видачі технічних умов.

Крім того на підставі Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» Кам'янка - Бузька міська рада за власною ініціативою мали би скасувати підпункт 2 пункту 1 рішення виконкому №34 від 17.03.2016 року в частині видачі технічних умов по встановленню засобів обліку води і повідомити про це позивача.

Аргументи відповідача

КП «Кам'янкаводоканал» всупереч вимогам Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилам № 190, Правилам № 630 встановило безпідставну та неправомірну додаткову вимогу стосовно виготовлення технічних умов на встановлення водомірного вузла обліку води та відповідно отримувало плату за вказані послуги, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів послуг централізованого водопостачання та водовідведення м. Кам'янка - Бузька - фізичних осіб, власників індивідуальних приватних будинків, юридичних осіб.

Щодо виконання КП «Кам'янкаводоканал» рішення Кам'янка-Бузької міської ради від

17.03.2016 № 34, яким погоджено плату за послуги з видачі технічних умов на встановлення засобів обліку води, є безпідставним, оскільки:

- КП «Кам'янкаводоканал» листом від 04.02.2016 № 34 звернулося до міського голови м. Кам'янка-Бузька з клопотанням щодо погодження вартості послуг, які надає Підприємство, в тому числі, послуг з видачі технічних умов на встановлення засобів обліку води;

- КП «Кам'янкаводоканал» є ініціатором погодження вартості зазначених послуг, яке розробило, розрахувало та подало їх на погодження до органу місцевого самоврядування;

- адміністративною колегією Відділення прийнято рішення від 30.04.2020 №63/30-р/к, у якому вказано: «матеріалами справи доведено, що дії Кам'янка-Бузької міської ради, в особі виконавчого комітету, щодо прийняття рішення від 17.03.2016 № 34 «Про затвердження вартості послуг, що надаються КП «Кам'янкаводоканал», яким погоджено вартість послуг з видачі технічних умов на встановлення засобів обліку води для споживачів м. Кам'янка - Бузька є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене статтею 17 та пунктом 7 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді дії органу місцевого самоврядування м. Кам'янка - Бузька, що полягає у легітимації порушення законодавства про захист економічної конкуренції».

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач 04.02.2016 року звернувся до міського голови міста Кам'янка - Бузька з відповідним листом (вих. № 34), у якому просив погодити міською радою вартість послуг з видачі технічних умов на встановлення засобів обліку води, які видаються позивачем, долучивши до даного листа попередньо погоджену міським головою калькуляцію вартості видачі даних технічних умов для населення та інших споживачів.

На виконавчому комітеті міської ради, який своїм рішення № 34 від 17.03.2016 року затвердив (погодив) вартість послуг, що надається позивачем, в тому числі за видачу технічних умов по встановленню засобів обліку води: для населення в сумі 63,10 грн., інші споживачі - 76.00 грн.

20.04.2020 року відповідач за участю представників позивача, провів слухання у справі

№ 63/3-02-9-2020 та виніс рішення, яким визнав дії підприємства по наданню послуг з виготовлення технічних умов на встановлення засобів обліку води та справляння плати за вказані послуги безпідставними та неправомірними і такими, що порушують вимоги п. 12 ст. 50, ч. 1 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та наклав на позивача штраф у розмірі 68 000,00 грн.

ОЦІНКА СУДУ

Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради у період з 01.01.2017 року по 30.04.2020 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Кам'янка - Бузька, на якій розташовані водопровідно-каналізаційні мережі, що перебувають у

власності та/або користуванні КП «Кам'янкаводоканал», із часткою 100 %.

Відповідно до вимог Закону України «Про захист економічної конкуренції» та Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України 05.03.02р. № 49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.02 р. за №317/6605, Відділення провело дослідження становища КП «Кам'янкаводоканал» на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у період з 01.01.2017 року по 30.04.2020 року.

Відповідно до ч. 1 статті 19 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що під час розгляду заяв і справ про узгоджені дії, концентрацію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі під час проведення розслідування, дослідження, прийняття розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійснення інших повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентрацією органи та посадові особи Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень керуються лише законодавством про захист економічної конкуренції і є незалежними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та суб'єктів господарювання, а також політичних партій та інших об'єднань громадян чи їх органів.

Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України. (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Стаття 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачає зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, як порушення за яке передбачена відповідальність згідно з законом.

Відповідно до статті 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу.

Порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем (ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Засади відповідальності за вчинення порушення законодавства про захист економічної

конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку (частина перше статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції») базуються на моделі значної конкуренції на ринку, яка, відповідно до норм абзаців 2, 6 статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», характеризується, зокрема, відсутністю конкуренції на ринку, внаслідок чого суб'єкт господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, може, як ущемляти інтереси споживачів, так і визначати умови обороту товару на ринку, що є неможливим на ринку, який не перебуває у стані монополізації, зокрема, завдяки зацікавленості суб'єктів господарювання здійснювати господарську діяльність, в умовах значної конкуренції між суб'єктами господарювання на ринку, без можливості ущемлення інтересів споживачів.

На виконавчому комітеті міської ради рішенням № 34 від 17.03.2016 року затверджено (погодив) вартість послуг, що надається позивачем, в тому числі за видачу технічних умов по встановленню засобів обліку води: для населення в сумі 63,10 грн., інші споживачі - 76,00 грн.

Інформація, надана КП «Кам'янкаводоканал» та суб'єктами господарювання, що відображена в рішенні №63/29-р/к від 30.04.2020 року не спростована позивачем та фактично підтверджує, що при видачі технічних умов на приєднання об'єкта до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, а також перед тим як встановити прилади обліку води, споживач (фізична чи юридична особа) повинна виконати обов'язкову умову, яка встановлена КП «Кам'янкаводоканал» (отримати технічні умови на встановлення засобів обліку води), що в свою чергу, призводить до понесення споживачами додаткових фінансових витрат, оскільки чинним законодавством України не передбачено надання послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води та, відповідно, справляння плати за дані послуги.

Судом обґрунтовано встановлено, що відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», оснащення будівель вузлами комерційного обліку, оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного чи розподільного обліку погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги (стаття 3, 4 Закону).

Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, що затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 за № 936/15627 визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення

населених пунктів України та є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкта, системи водопостачання та водовідведення.

Відповідно до пункту 4.1. Правил № 190 для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.

Тобто, технічні умови, які отримує замовник послуг вже містять умови, зокрема, щодо місця розташування водомірного вузла.

Отже, Правилами № 190 передбачено надання технічних умов при приєднанні до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, а не при встановленні приладів обліку води.

Правила надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і фізичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення.

Згідно з пунктом 9 Правил № 630, у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.

Правилами № 630 обов'язків (прав) Споживача (власника приватного житлового будинку) чи Виконавця не передбачено умов, зокрема, щодо обов'язкового отримання технічних умов на встановлення приладів обліку води та справляння плати за них

Підсумовуючи вищенаведене жодними чинними нормативно-правовими актами України, зокрема, Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення не передбачено умов, зокрема, щодо обов'язкового виготовлення технічних умов на встановлення приладів обліку води та, відповідно, справляння плати за них.

КП «Кам'янкаводоканал» всупереч вимогам Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилам № 190, Правилам № 630 встановило безпідставну та неправомірну додаткову вимогу стосовно виготовлення технічних умов на встановлення водомірного вузла обліку води та відповідно отримувало плату за вказані послуги.

Частиною другою статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції до набрання чинності нового Закону з 01.05.2019) визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Таким чином, твердження комунального підприємства про те, що КП «Кам'янкаводоканал» самовільно не встановлювало жодної плати за виготовлення технічних умов на встановлення засобів обліку води, а виключно виконувало норми рішення Кам'янка-Бузької міської ради, в особі її виконавчого комітету є безпідставним, оскільки лист КП «Кам'янкаводоканал» від 04.02.2016 № 34 підтверджує, що ініціатором затвердження зазначених тарифів є їх виконавець/виробник - КП «Кам'янкаводоканал», яке розробило, розрахувало та подало їх на затвердження органу місцевого самоврядування м. Кам'янка-Бузька.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача повністю.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 124, 126, 129, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначенні статтями 256,257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua

Повний текст рішення складено та підписано суддею 18.11.2020 року.

Суддя З.В. Горецька