Рішення від 03.11.2020 по справі 905/1177/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

03.11.2020 Справа № 905/1177/20

Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В., при секретарі судового засідання Мальованій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (84313, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Південна, будинок 1, код ЄДРПОУ 03361075) в особі відокремленого структурного підрозділу Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Світлодарська, будинок 28б )

до відповідача: публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (03150, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок 34-А, код ЄДРПОУ 23343582)

про стягнення заборгованості в сумі 13 610 477,32 грн., -

за участю представників сторін:

від позивача: Короєд С.О. (ордер АА№1042426 від 14.08.20, довіреність б/н від 18.12.19)

від відповідача: Горянін А.О. (довіреність №419-20 від 20.12.19), Боєнко О.В. (довіреність №450-20 від 20.12.19, свідоцтво №1711 від 15.06.2004)

СУТЬСПОРУ

Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” в особі відокремленого структурного підрозділу Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” про стягнення заборгованості в сумі 13 610 477,32 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором № 040-СЛ від 04.01.2016.

Позивач під час розгляду даної справи наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача під час розгляду даної справи проти задоволення позовних вимог заперечував. У відзиві на позовну заяву представник відповідача посилався на відсутність у позивача права вимоги до ПАТ «Донбасенерго» оплатити вартість перевищення в травні 2020 року замовленої річної потужності на 2020 рік, оскільки додаток № 4 від 31.10.2019 не можна тлумачити як уточнену заявку споживача газу (ПАТ «Донбасенерго») річної замовленої потужності на 2020 рік», оскільки відсутній розмір уточнення. На думку представника відповідача, підписаний сторонами додаток № 4 від 31.10.2019 до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016 по суті є погодженням сторонами договору величини річної замовленої потужності на 2020 рік в розмірі 13 635 506,00 м.куб виходячи з обсягу фактичного споживання ПАТ «Донбасенерго» природного газу за попередній період 01.10.2018 - 30.09.2019. ПАТ «Донбасенерго» не мало наміру вчиняти і фактично не вчинило правочин про зміну (уточнення) величини заявленої потужності на 2020 розрахунковий рік відносно фактичного споживання за попередній період 01.10.2018 - 30.09.2019. Навпаки, підписання додатку № 4 від 31.10.2019 є волевиявленням ПАТ «Донбасенерго» не змінювати замовлену річну потужність на 2020 рік відносно фактичного споживання попереднього розрахункового періоду. Крім того, вказаний додаток був складений позивачем та направлений відповідачу листом № 2398/11 від 14.11.2019, тобто з порушенням встановленого присічного строку подання споживачами заявок річної замовленої потужності на 2020 рік. Також у відзиві на позов представник відповідача зазначив, що НКРЕКП визначила свою позицію щодо даного спору у листі від 07.07.2020 № 6955/16.2/7-20, вказавши, що ПАТ «Донецькоблгаз» має скасувати вартість перевищеної річної замовленої потужності по об'єкту ПАТ «Донбасенерго».

У запереченнях (а.с.135-137) відповідач наголошував на тому, що текст додатку від 31.10.2019 до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016 виготовлений позивачем і не міститься в типовому договорі розподілу природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, при цьому зазначений спірний додаток є окремим правочином.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -

ВСТАНОВИВ

Між публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» та публічним акціонерним товариством «Донецькоблгаз» було укладено договір розподілу природного газу шляхом направлення на адресу публічного акціонерного товариства «Донецькоблгаз» заяви-приєднання від 29.12.2016 № 12/209 до умов типового договору розподілу природного газу (далі - договір), який є публічним та затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498.

Відповідно до п. 1.1. вищезазначеного договору він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк (п. 1.3. договору).

Згідно п. 2.1. договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Відповідно до п. 2.3. договору при вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

Згідно п. 3.2. договору за наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта споживача.

Відповідно до п. 3.3. договору споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.

Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу споживача буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.

Згідно п. 5.2. договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов визначених в Кодексі газорозподільних систем (п. 5.3. договору).

Відповідно до п. 5.4. договору порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.

Після запровадження особистого кабінету на сайті оператора ГРМ Споживач має можливість скористатися ним для формування звітності (передачі показань лічильника газу) та рахунків за надані послуги, а також ознайомлення з визначеними об'ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період.

Згідно п. 5.5. договору споживач, що є побутовим, який за умовами цього договору розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ в один із таких способів:

1) через особистий кабінет на сайті оператора ГРМ;

2) за телефоном 2-60-90;

3) шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (квитанції абонентської книжки) оператора ГРМ;

4) на електронну адресу.

У разі неотримання до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання споживача та його середньорічного об'єму споживача природного газу за останні три роки. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть показання лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця, здійснюється з урахуванням наданих показань.

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу споживача.

Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.

За наявності розбіжностей у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (п. 5.6. договору).

Згідно п. 6.1. договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, а саме 352,80 грн. і ПДВ 70,56 грн. Разом до сплати 423,36 грн. за 1000 м. куб., що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1. цього розділу, є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення (п. 6.2 договору).

Згідно постанови НКРЕКП від 24.12.2019 №3019 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Донецькоблгаз» із додатками 1,2, розрахунки за природний газ, що реалізується для споживачів, що не є побутовими, здійснюється за ціною (за 1000м3): тариф на послугу розподілу природного газу для ПАТ «Донецькоблгаз» з ПДВ - 840,00 грн., без ПДВ - 700 грн.

Відповідно до п. 6.6. договору надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом надання послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Згідно п. 7.1.1. договору оператор ГРМ зобов'язується розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності.

Оператор ГРМ зобов'язується забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період (п. 7.1.4. договору).

Оператор ГРМ має право не здійснювати фактичний розподіл природного газу споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим договором.

Відповідно до п. 12.1. договору він укладається на невизначений термін.

На підставі вищезазначеного типового договору між публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» та публічним акціонерним товариством «Донецькоблгаз» було укладено договір розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016.

Листом № 2398/11 від 14.11.2019 від позивача на адресу відповідача направлено два екземпляри додатків до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016 у зв'язку з набранням чинності Постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 про величину річної замовленої потужності на 2020 календарний рік, а також повідомлено про необхідність в термін до 20.11.2019 заповнити, підписати та повернути один екземпляр до адреси Слов'янського УГГ. До вказаного листа було додано підписаний з боку відповідача додаток № 4 від 31.10.2019 (інформаційну довідку про фактичне споживання природного газу по Слов'янська теплова електрична станція Структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» за попередній газовий рік (з 01.10.2018 - 30.09.2019)) до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016, в якому ПАТ «Донецькоблгаз» зазначено інформацію про фактичне споживання газу у попередньому періоді (01.10.2018-30.09.2019) в розмірі 13 635 506,00 м.куб.

ПАТ «Донбасенерго» листом від 18.11.2019 № 12/256 у відповідь на лист ПАТ «Донецькоблгаз» від 14.11.2019 № 2398/11 повернуло оператору ГРМ довідку, в якій заповнило заяву на річну потужність на період з 01.01.2020-31.12.2020 в розмірі 13 635 506,00 м.куб.

Листом-вимогою вих. № 1141/11 від 02.06.2020 ПАТ “Донецькоблгаз” було направлено на адресу ПАТ “Донбасенерго” рахунок № 249/5 від 31.05.2020 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 на суму 954 485,42 грн. з ПДВ, акт № 249/12 від 31.05.2020 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 року на суму 954 485,42 грн. з ПДВё рахунок № 249/4-С від 31.05.2020 по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ, акт-розрахунок № 249/8 від 31.05.2020 перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ, акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.06.2020 за травень 2020 із зазначенням фактичного обсягу послуги 19 352 801,02 куб.м.

Строк оплати рахунку № 249/4-с від 31.05.2020 було встановлено протягом 10 робочих днів з дня його отримання. Також у вказаній вимозі повідомлено, що у разі неотримання платежів, ПАТ “Донецькоблгаз” в особі Слов'янського УГГ буде вимушене припинити постачання природного газу у встановлений законодавством термін керуючись Кодексом ГРМ розділ VІ, глава 7 п. 1.

Листом № 01-1.1/00954 від 09.06.2020 ПАТ «Донбасенерго» повідомив ПАТ «Донецькоблгаз» про те, що вважає відсутнім у останнього права вимоги до ПАТ «Донбасенерго» оплати за перевищення річної замовленої потужності в травні 2020 року, та повернув без підписання акти за травень 2020. Також у вказаному листі позивач зазначив про те, що акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу не містить інформації про встановлену річну потужність для об'єктів ПАТ «Донбасенерго» на 2020 рік.

Оскільки відповідачем не було здійснено оплату перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 року, позивач звернувся із даним позовом до суду для захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Оцінюючи правомірність заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, визначаються взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

За ч. 2, 6 ст. 633 ЦК України умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Умови публічного договору, які суперечать ч. 2 цієї статті та правилам, обов'язковим для сторін при укладенні і виконанні публічного договору, є нікчемними.

Відповідно до ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору. Якщо вимога про зміну або розірвання договору пред'явлена стороною, яка приєдналася до нього у зв'язку зі здійсненням нею підприємницької діяльності, сторона, що надала договір для приєднання, може відмовити у задоволенні цих вимог, якщо доведе, що сторона, яка приєдналася, знала або могла знати, на яких умовах вона приєдналася до договору.

Зважаючи на викладене, договір розподілу природного газу є договором приєднання, тобто таким, за яким його умови визначені заздалегідь однією із сторін, а тому такий договір може бути укладений лише шляхом приєднання другою стороною до нього в цілому, що означає, що друга сторона не може змінювати умови запропонованого договору, а може лише прийняти їх в запропонованому вигляді.

Судом встановлено наявність між сторонами договірних відносин з розподілу природного газу, шляхом подання заяви-приєднання від 29.12.2016 № 12/209 до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно п.4 гл.1 р.І Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 цього ж Кодексу, якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною першою статті 222 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин, які порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.

Згідно із пунктом 2.3. договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем у редакції до 30.07.2020, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Згідно із п. 9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.

Оператор ГРМ до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.

Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов'язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Як зазначає позивач, планові обсяги природного газу ПАТ «Донецькоблгаз» на 2020 рік щомісячно на протязі календарного року становлять 1 136 292,17 тис.м.3

Фактично, відповідач перевищив використання замовленої потужності у період з 01.01.2020 по 31.05.2020 на 8 101 474,59 м3, у зв'язку з чим позивачем було нараховано вартість перевищеної річної замовленої потужності виходячи з подвійного тарифу (1,68 грн. за 1 куб.м. з ПДВ).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було оформлено акт приймання-передачі № 249/12 від 31.05.2020 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 року на суму 954 485,42 грн. з ПДВё акт-розрахунок №249/8 від 31.05.2020 перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ, акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.06.2020 за травень 2020 із зазначенням фактичного обсягу послуги 19 352 801,02 куб.м.

Також позивачем було направлено відповідачу рахунок № 249/5 від 31.05.2020 місячної вартості послуги розподілу природного газу за травень 2020 на суму 954 485,42 грн. з ПДВ, рахунок № 249/4-С від 31.05.2020 по сплаті вартості перевищення річної замовленої потужності за травень 2020 на суму 13 610 477,32 грн. з ПДВ.

Листом № 01-1.1/00954 від 09.06.2020 ПАТ «Донбасенерго» повідомив ПАТ «Донецькоблгаз» про те, що вважає відсутнім у останнього права вимоги до ПАТ «Донбасенерго» оплати за перевищення річної замовленої потужності в травні 2020 року, та повернув без підписання акти за травень 2020. Також у вказаному листі ПАТ «Донбасенерго» зазначив про те, що акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу не містить інформації про встановлену річну потужність для об'єктів ПАТ «Донбасенерго» на 2020 рік.

Відповідно до п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції,чинній на момент підписання додатку № 4 від 31.10.2019 до договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016) річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.

Оператор ГРМ зобов'язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.

У випадку якщо річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.

На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об'єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.

Під час розгляду даної справи представник позивача наполягав на тому, що не мав фізичної можливості повідомити ПАТ «Донецькоблгаз» у встановлений абз. 2 п. 2 глави 6 розділу VІ Кодексу ГРМ строк до 12.10.2019, оскільки останнє не мало такої фізичної можливості, так як офіційна публікація в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» № 195 про зміни, внесені до Кодексу ГРМ, які були затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.10.2019 № 2080 відбулась 11.10.2019, а набрання чинності відбулось 12.10.2019.

Відповідно до п. 7.1.1. договору оператор ГРМ зобов'язується розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності.

Законом України «Про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг» визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Згідно ст.1 вищезазначеного закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено функції та повноваження регулятора. Так, зокрема, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз'яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.

Відповідно до п. 3 Положення про Національну комісію, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715/2014, остання здійснює державне регулювання на ринку природного газу.

Як зазначено у листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 6955/16.2/7-20 від 07.07.2020 (а.с.82-83), НКРЕКП було встановлено, що ПАТ «Донецькоблгаз» надало споживачу інформацію (14.11.2019) щодо фактичного обсягу споживання природного газу з порушенням строку, визначеного Кодексу, а ПАТ «Донбасенерго», в свою чергу, надало оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності (18.11.2019) з порушенням строку, визначеного кодексом. Таким чином, ПАТ «Донецькоблгаз» не мало правових підстав врахувати уточнену заявку на величину річної замовленої потужності ПАТ «Донбасенерго» для визначення величини річної замовленої потужності у зв'язку з пропущенням строку надання інформації щодо фактичного обсягу споживання природного газу за попередній період.

За висновком суду, додаток № 4 від 31.10.2019, в якому ПАТ «Донецькоблгаз» зазначено інформацію про фактичне споживання природного газу по об'єкту Слов'янська теплова електрична станція Структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» у попередньому періоді (01.10.2018-30.09.2019) в розмірі 13 635 506,00 м.куб., за своїм змістом є виконанням ПАТ «Донецькоблгаз» обов'язку, передбаченого абзацом 1 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, по інформуванню ПАТ "Донбасенерго" про величину фактичного споживання газу об'єктами ПАТ "Донбасенерго" за вказаний період, та жодним чином не відноситься до визначення річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживачем шляхом надання останнім уточненої заявки на 2020 рік в строк до 01.11.2019.

Водночас, абзацом 3 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент підписання додатку № 4 від 31.10.2019 до договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016) було визначено саме право, а не обов'язок споживача (у даному випадку ПАТ «Донбасенерго») надати уточнену заявку на величину річної замовленої потужності на 2020 рік, а також встановлено порядок дій споживача для реалізації такого права.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.10.2019 на засіданні правління ПАТ «Донбасенерго» було прийнято рішення, оформлене протоколом № 2019/10-02 щодо не направлення на адресу ПАТ «Донецькоблгаз» уточненої заявки на величину річної потужності на 2020 розрахунковий рік.

Судом встановлено, що ПАТ «Донбасенерго» підписало додаток № 4 від 31.10.2019, в якому ПАТ «Донецькоблгаз» зазначено інформацію про фактичне споживання природного газу по Слов'янська теплова електрична станція Структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» у попередньому періоді (01.10.2018-30.09.2019) в розмірі 13 635 506,00 м.куб., заповнивши заяву на річну потужність на період з 01.01.2020-31.12.2020 в розмірі 13 635 506,00 м.куб., тобто у тому самому розмірі, що і в попередньому газовому році.

Відтак, додаток № 4 від 31.10.2019 до договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016 неможливо розцінити як уточнену заявку ПАТ «Донбасенерго» на величину річної потужності на 2020 розрахунковий рік, оскільки позивач даним правом не скористався.

Як вбачається зі змісту акту Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.08.2020 № 322 (а.с. 158-167), у ПАТ «Донецькоблгаз» були відсутні підстави враховувати уточнену заявку на величину річного замовленої потужності ПАТ «Донбасенерго» (від 31.10.2019) для визначення величини річної замовленої потужності. Також у вказаному акті було зазначено про те, що ПАТ «Донецькоблгаз» мало здійснити розрахунок річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) ПАТ «Донбасенерго», на розрахунковий календарний рік виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу об'єктом (об'єктами) за газовий рік (з 01 жовтня по 30 вересня), що передував розрахунковому календарному року.

Абзацом 5 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент підписання додатку № 4 від 31.10.2019 до договору розподілу природного газу № 040-СЛ від 04.01.2016) було визначено, що у випадку якщо річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.

Таким чином, за висновком суду, ПАТ «Донецькоблгаз» не мав права нараховувати ПАТ «Донбасенерго» вартість перевищення замовленої потужності у 2020 році, оскільки ПАТ «Донбасенерго» не було подано уточнену заявку на величину річної замовленої потужності до 01.11.2019. Отже, ПАТ «Донецькоблгаз» має здійснювати розрахунок річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) ПАТ «Донбасенерго», на 2020 розрахунковий календарний рік виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу об'єктом (об'єктами) за газовий рік (01.10.2018 - 30.09.2019), що передував розрахунковому календарному року відповідно до абзацу 5 пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній на момент підписання додатку № 4 від 31.10.2019).

Приймаючи до уваги вищевикладене суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судовий збір на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” до публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” про стягнення заборгованості в сумі 13 610 477,32 грн. - відмовити.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

У судовому засіданні 03.11.2020 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 13.11.2020.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Ю.В. Бокова